Zmiany podatku VAT 2019
O tym, jak wiele rzeczy zdrożeje w 2019 roku, mówi się bardzo głośno. Nie zwracamy jednak uwagi na to, że na skutek zmian podatkowych niektóre produkty stanieją względem cen obecnych. Sprawdzamy, za co zapłacimy mniej.
Tańsze w przyszłym roku będzie głównie to, na co zostanie obniżony podatek. Najwięcej produktów zostanie objęte zmianą z 8% do 5%, ale niektóre spadną do 5% z poprzedniej stawki aż 23%. Skorzystają głównie matki i … czytelnicy.
CO STANIEJE W 2019? WYKAZ
Znaczną różnicę w cenie produktów spożywczych odczujemy w przypadku owoców tropikalnych i cytrusowych. Dotychczas były objęte one inną stawką, niż owoce rodzime, a teraz będą opodatkowane w skali zaledwie 5%.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Drugim artykułem spożywczym, który stanieje na skutek zmiany stawek, będzie pieczywo. Zamiast różnorodnych stawek dla różnych rodzajów pieczywa (5%, 8%, 23%), wszystkie wyroby piekarnicze zostaną objęte najniższą stawką pięcioprocentowego podatku.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Zmiana matrycy podatkowej korzystnie wpłynie także na to, że wszystkie artykuły higieniczne dla kobiet zostaną objęte stawką 5%. Co zatem będzie tańsze? Choćby artykuły pierwszej potrzeby, takie jak podpaski i tampony higieniczne.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Zmiana opodatkowania będzie także dotyczyła pieluch – z 8% podatek spadnie do 5%. To z resztą niejedyna ulga, którą odczują matki w przyszłym roku. Od 1 stycznia w ramach programu rządowego Ciąża Plus kobietom ciężarnym będą refundowane potrzebne im leki.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Wraz z obniżeniem VAT-u na pieczywo, podatek zostanie obniżony także na wyroby ciastkarskie. Od nowego roku wszystkie ciastka będą objęte stawką 5%.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Obniżenie podatku obejmie także wybrane orzechy. Te wszystkie, które dotychczas były objęte wyższą stawką, zostaną zrównane do poziomu 5%. Dotyczy to na przykład pistacji, migdałów oraz orzechów kokosowych.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Mniej zapłacimy także za zupy i buliony – wszystkie produkty z tej kategorii zostaną objęte wspólną stawką podatku VAT w wysokości 5%.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Ogromna obniżka cen nastąpi w przypadku e-booków. W ich przypadku VAT zostanie obniżony z 23% do 5%, a zatem zrówna się z książkami papierowymi. Niska stawka opodatkowania obejmie także książki wydawane bez numeru ISBN.
Od kiedy: 1 kwietnia 2019
Tańsza ma być także żywność dietetyczna. Pod tym pojęciem rozumiane są także środki spożywcze, które mają specjalne przeznaczenie medyczne. Dotychczasowe 23% zostanie zniżone do stawki 5%, a zatem różnica w cenie może być naprawdę odczuwalna, bo produkty te nie należą do najtańszych.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Niższą stawką podatkową (z 8% na 5%) ma także zostać objęta wszelka żywność homogenizowana.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Po zmianach podatku mają także stanieć wszystkie gazety, czasopisma i dzienniki. Zostaną one objęte dużo mniejszą stawką niż dotychczas: z 23% do zaledwie 8%. Dotyczy to prasy przekazywanej w każdej formie: zarówno drukowanej, jak i wydawanej na dyskach, taśmach i wszelkich innych nośnikach, a także dystrybuowanej w formie elektronicznej (e-prasa).
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Niektóre popularne przyprawy są objęte wysoką stawką 23%. Po zmianie matrycy podatkowej wszystkie przyprawy będą opodatkowane w skali 8%. Dotyczy to przede wszystkim drogiej aktualnie musztardy oraz przypraw sypkich takich jak: papryka słodka, pieprz, tymianek i gałka muszkatołowa.
Od kiedy: 1 stycznia 2020
Dodaj komentarz