Ile zarabia mechanik?

Ile zarabia mechanik?

author
Sandra Tessmer
26 października 2019

Mechaników samochodowym w każdym mieście jest naprawdę wielu, a wciąż powstają nowe warsztaty. Wraz ze wzrastającą liczbą samochodów, popyt na dobrych mechaników jest naprawdę duży. Sprawdziliśmy, ile zarabiają mechanicy.

Ile zarabia mechanik?

Ze względu na rozwijający się rynek pojazdów mechanicy mają coraz węższe specjalizacje, zajmują się tylko wybranym typem pojazdów, na przykład pojazdy rolnicze, ciężarowe, osobowe, autobusowe. Zajmują się również pojazdami konkretnych producentów, konkretnymi markami lub tylko konkretnym układem w samochodzie – mechanik-elektryk, mechanik-wulkanizator.

Mechanik – zarobki

Wynagrodzenie mechaników zazwyczaj uzależnione jest od premii. 23% mechaników wskazuje, że otrzymuje stałą płacę miesięcznie. 17% jest rozliczona na podstawie miesięcznej stawki i prowizji od wyników warsztatu, 16% dostaje podstawę plus premię, 15% ma płacone tylko za przepracowane godziny, 14% jedynie  prowizję zależną od wyników finansowych warsztatu.

Dane statystyczne pokazały, że na pytanie dotyczące miesięcznych wynagrodzeń otrzymywanych na rękę najczęściej odpowiadano, że zarobki mieszczą się w przedziale 2500-3499 zł netto, 24% wybrało opcję: 3500-4499 zł netto, a 15% – 1500-2499 zł netto. Zaledwie 5% może pochwalić się płacą powyżej 6500 zł na rękę.

Wraz ze stażem rosną też zarobki, jednak nie różnią się diametralnie pomimo przepracowanych lat. Dla mechaników, których staż pracy wynosi od 2 do 5 lat średnia płaca wynosi 3621 zł. Osoby, których doświadczenie w branży wynosi od 5 do 10 lat – średnie zarobki znajdują się w przedziale 4270 zł, a ci, którzy przepracowali co najmniej 10 lat – średnio otrzymywali 4464 zł.

Czym zajmuje się mechanik?

Mechanik samochodowy zajmuje się naprawą samochodów, kontrolą ich technicznego stanu i stopnia zużycia podzespołów. Mechanicy mogą być wyspecjalizowani w naprawie aut z określonego kraju, konkretnych modeli czy też nawet szczególnych ich elementów, a mogą też być bardziej wszechstronni i zajmować się ogólnymi naprawami.

Wykwalifikowani mechanicy mogą pracować w warsztacie samochodowym, na stacji diagnostycznej czy w specjalistycznym serwisie. Najbardziej opłacalne jest założenie własnego warsztatu, ale z oczywistych względów nie każdy mechanik, zwłaszcza początkujący, może sobie pozwolić na taką inwestycję.

Jak zostać mechanikiem?

Aby zostać mechanikiem samochodowym można wybrać różne drogi rozwoju. Jedną z nich jest ukończenie szkoły zawodowej o profilu mechanik samochodowy. Do tego trochę praktyki, trochę teorii i jest szansa na znalezienie pracy w zawodzie u jednego z właścicieli warsztatu samochodowego.

Inną możliwością jest ukończenie technikum o tymże profilu. Problemem jest tu znikoma ilość praktyk. W każdym mieście jest sporo warsztatów i wystarczy przeszukać Internet i postarać się o praktyki we własnym zakresie. Natomiast na ilość wtłaczanej do głowy teorii nie można w technikum narzekać i będzie to naprawdę dobry start do dalszej edukacji.

Osoby, które wybrały liceum ogólnokształcące i dopiero później odkryły w sobie pociąg do tego zawodu mogą zdobyć wykształcenie w szkołach zaocznych albo wybrać się na studia inżynierskie. Jeżeli człowiek nie czuje w sobie pociągu do nauki to pozostaje praktyka jako czeladnik – brak co prawda wykształcenia ale za to duża praktyka, którą można zakończyć egzaminem w Cechu Rzemiosł.

Zalety pracy mechanika

Zalet wykonywania pracy mechanika samochodowego jest wiele. Bez wątpienia nie jest to praca monotonna i wymaga dużego zaangażowania. Mechanik samochodowy to również dobrze płatna praca. Oczywiście zależy od tego jak dobry jest  w tym co robi. Wykwalifikowany mechanik, specjalizujący się w konkretnej marce pojazdów może osiągnąć zarobki na bardzo przyzwoitym poziomie.

A gdy mamy już dużą wiedzę i bogate doświadczenie, możemy otworzyć własny warsztat. Własny biznes, pozwala nam jeszcze szybciej i lepiej się  rozwijać. A zdobywszy uznanie wśród klientów możemy liczyć na coraz wyższe zarobki.

Wady zawodu mechanika

Mechanik samochodowy to jednak nie tylko zalety. Praca ta ma również swoje wady. Główną wadą jest to, że jest to w sumie ciężka praca fizyczna, na dodatek w warunkach szkodliwych. Ciągłe obcowanie z olejami, smarami i innymi tego typu produktami, nie należy do najprzyjemniejszych i do najzdrowszych.

Jeżeli jesteśmy właścicielami warsztatu i pracę wykonujemy samodzielnie a chcemy naprawdę utrzymać dużą ilość klientów i osiągać przyzwoite zarobki, to niestety musimy liczyć się z nieregularnym i nienormowanym czasem naszej pracy.

Jest to zawód bez wątpienia wymagający, ale na pewno sprawi satysfakcję osobom, które kochają samochody, kochają wyzwania i nie przeszkadzają im dłonie wiecznie umazane smarami. I wbrew pozorom nie jest to zawód wyłącznie dla mężczyzn.

Podsumowanie

Bez dobrego mechanika samochodowego, nasze auta tak naprawdę by nie istniały. Dobry mechanik samochodowy jest jak dobry lekarz – warto mieć jednego, sprawdzonego, któremu powierzymy nasze zdrowie – w tym przypadku „zdrowie” naszego samochodu.

Warto wspomnieć, że dobry warsztat samochodowy pełni kompleksowe usługi. Nie zajmuje się tylko mechaniką samochodową, ale również elektryką, przeglądami, elektroniką, wymianą opon, a także (jeśli tego potrzebujesz) serwisuje instalacje gazowe LPG a także pełni usługi, kiedy wystąpi nagła Awaria samochodu – gdzieś w trasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Misiek.
Misiek.
2021-03-26 22:44:01

Ja jestem dobrm elektromechanikiem. Urzywam rękawic nitrylowych rocks i ręce mam jak dziecko. Do tego barzdzo dobrze zarabiam. Prawie jak minister. Jednak wtym fachem trzeba żyć, podejście czysto biznesowe się nie sprawdzi. Pozdrawiam.

Podobne artykuły

Relacja z Kongresu Consumer Finance 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 grudnia 2019

Relacja z Kongresu Consumer Finance 2019

Darmowe bankomaty na świecie w Credit Agricole
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
27 stycznia 2014

Darmowe bankomaty na świecie w Credit Agricole

Nowa kampania reklamowa Alior Banku – „Kosmiczna Oferta”
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 października 2019

Nowa kampania reklamowa Alior Banku – „Kosmiczna Oferta”

Inspektorat ZUS w Bartoszycach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Bartoszycach

Kasa Stefczyka Krosno
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 października 2020

Kasa Stefczyka Krosno

Porównaj