Ile zarabia recepcjonista?

Ile zarabia recepcjonista?

author
Sandra Tessmer
11 grudnia 2019

Wielu z nas praca recepcjonisty kojarzy się głównie z hotelami czy ośrodkami wypoczynkowymi, jednak jest wiele instytucji, które mogą zaproponować pracę na tym stanowisku. Sprawdzamy, ile zarabiają recepcjoniści.

Ile zarabia recepcjonista?

Praca recepcjonisty kojarzy się przede wszystkim z hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi. Stanowisko to może być jednak obejmowanie w każdego rodzaju firmie czy instytucji. Pracownik na tym stanowisku jest potrzebny w każdym miejscy, gdzie istnieje stały kontakt z klientami.

Recepcjonista – zarobki

Weług danych statystycznych średnia pensja na tym stanowisku wynosi ok. 1635 zł netto. Najniższe pensje w tym dziale zatrudnienia sięgają kwoty ok. 1400 zł, natomiast najwyższe zarobki to ponad 2000 zł. Na takie zarobki może liczyć ok. 25% osob zatrudnionych na stanowisku recepcjonisty.

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, w jaki sposób rozkładają się zarobki w różnych województwach, łatwo zauważyć, że najwięcej zarabiają recepcjoniści z województwa mazowieckiego, pomorskiego oraz opolskiego, gdzie wynagrodzenie przekracza 1600 zł netto.

Na najniższe zarobki z kolei mogą liczyć osoby zatrudnione w województwie śląskim, świętokrzyskim podkarpackim oraz lubelskim. Tam średnie wynagrodzenie wynosi ok. 1500 zł.

Czym zajmuje się recepcjonista?

Ze wszystkich osób, które pracują w hotelu – to właśnie pracownicy recepcji mają na głowie najwięcej zadań. Przede wszystkim ich praca polega na sprawnym, ale życzliwym obsługiwaniu gości, które w skrócie jest realizowanie poprzez:

  1.  udzielanie informacji o dostępności, standardzie i wyposażeniu pokoi hotelowych
  2. uprzejme powitanie, przyjmowanie i żegnanie gości
  3. kierowanie gości do właściwych miejsc lub osób
  4. jeżeli gość musi czekać na przygotowanie pokoju poinformowanie o orientacyjnym czasie oczekiwania, zaproponowanie przyjęcia bagażu, napoi zimnych lub gorących
  5. reagowanie na skargi klientów i w miarę możliwości niezwłoczne eliminowanie ich
  6. przyjmowanie zleceń, próśb od gości i realizowanie ich (m.in. budzenie gości na życzenie)
  7. udzielanie informacji w zakresie usług lokalnych (oferowanych przez hotel) oraz
    dodatkowych (dyżurów lekarzy, aptek, z zakresu komunikacji, usług przewodników, usług rekreacyjnych, imprez kulturalnych i sportowych)

Do obowiązków recepcjonistów należy także sprzedaż miejsc noclegowych, dokonywanie i sprawdzanie rezerwacji. Ustalają z gośćmi termin pobytu w hotelu oraz prowadzą bieżącą ewidencji pokoi: czystych i wymagających posprzątania, wolnych pokoich i tych, które niedługo zostaną opuszczone.

Do obowiązków pracowników recepcji należy również prowadzenie dokumentacji i archiwum recepcji. Polega to na tworzeniu zestawień wyżywienia, zestawień pracy służby pięter, raportów kasowych, rejestr informacji o gościu, wpłacie zaliczek, zrealizowanych rezerwacjach, rezygnacji z rezerwacji, pocztowej książki nadawczej, hotelowej książki pocztowej.

Jak zostać recepcjonistą?

Nie ma jednoznacznej drogi do zostania recepcjonistą. Nie zawsze, jednak zdarza się, że pracodawcy wymagają wyształcenia kierunkowego, na przykład ukończenia technikum hotelarskiego lub szkoły policealnej. Oprócz szkoł, które przygotowują do tego zawodu, dostępne są również kursy, pozwalające na zwiększenie naszych szans na rynku pracy.

Recepcjoniści powinni również biegle posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym, choć im więcej będziemy ich znali, tym lepiej. Nie powinna tez sprawiać problemu obsługa urządzeń biurowych.

Jakie cechy powinien mieć recepcjonista?

Ważna jest komunikatywność i otwartość na ludzi, z którymi przyjdzie nam pracować. Często rozmowy z klientem są krótkie i odbywają się telefonicznie, w związku z czym informacje muszą być przekazywane w jasny sposób. Często w zawodzie przyda się również dyskrecja. Jest ona niezbędna także ze względu na to, że osoby na tym stanowisku mają styczność z danymi osobowymi, które są chronione.

Praca recepcjonisty wymaga wiedzy z wielu dziedzin. Klienci mogą poprosić właściwie o wszystko, a my powinniśmy wiedzieć, jak im pomóc, a jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić – powinniśmy umieć szybko odnaleźć informacje w sieci. Powinniśmy być przygotowani do działania i umieć podejmować szybkie decyzje. Nierzadko recepcje są otwarte przez całą dobę. Dlatego też ważna jest wytrzymałość fizyczna i przygotowanie do pracy w godzinach nocnych.

Podsumowanie

Od recepcjonisty wymaga się wielu cech. Przede wszystkim wysokiej kultury osobistej, komunikatywności, otwartości, doskonałej znajomości obsługi pakietu MS Office oraz urządzeń biurowych, dokładności, umiejętności negocjacji, dobrej organizacji pracy własnej, zaangażowania w powierzone zadania, umiejętności pracy w zespole, podejmowania inicjatywy, odporności na stres, gotowości do pracy w godzinach popołudniowych oraz nocnych oraz minimum średniego wykształcenia. Może być to jednak zawód, który odpowiednim osobm przyniesie wiele satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Bytomiu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 lipca 2019

ING Bank Śląski w Bytomiu

BNP Paribas oddziały w Będzinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Będzinie

Santander Bank Polska w Sokołowie Podlaskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Sokołowie Podlaskim

Żadnych dodatkowych dokumentów do 500 plus
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 sierpnia 2019

Żadnych dodatkowych dokumentów do 500 plus

Porównaj