Rekordowo niski wskaźnik PMI dla Polski

Rekordowo niski wskaźnik PMI dla Polski

author
Halszka Gronek
05 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Spadek wskaźnika PMI w Polsce pomału staje się zjawiskiem tak samo oczywistym, jak utrzymująca się inflacja. Tempo spadku przybiera na sile: w czerwcu odnotowano obniżkę nastrojów menadżerskich na poziomie 0,4 pkt procentowego, natomiast w lipcu spadek wyniósł aż jeden punkt procentowy. Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

W czwartek, 1 sierpnia br., amerykański gigant analityczny IHS Markit opublikował komunikat potwierdzający postępujące spowolnienie polskiej gospodarki. Największe obawy ekspertów rynkowych budzi najnowszy wskaźnik PMI, czyli tak zwany indeks nabywczy menadżerów (ang. Purchasing Managers’ Indeks). Z analiz INHS Markit wynika, iż wśród menedżerów logistyki sektora przetwórstwa przemysłowego systematycznie coraz częściej spotkać się można z pesymistycznymi nastrojami. Skąd to wiemy?

Lipcowy wskaźnik PMI wyniósł 47,4 punktów, co oznacza, iż spośród wszystkich ankietowanych managerów z logistyki sektora przetwórstwa przemysłowego więcej osób oceniło obecną sytuację branży za gorszą niż miesiąc wcześniej. Gwoli wytłumaczenia, wynik indeksu na poziomie 50 punktów jest tzw. „punktem neutralnym” (wskazuje, że sytuacja branży jest stabilna). Wynik wyższy świadczy o dobrej koniunkturze w gospodarce, natomiast niższe notowania oznaczają, że zmiany w gospodarce są negatywne i grożą kryzysem. 

Warto dodać, iż pesymistyczne nastroje wśród polskich menadżerów przybierają na sile. W czerwcu bieżącego roku wskaźnik PMI wynosił 48,4 punktów, a w maju br. – 48,8 punktów. Widoczna jest więc tendencja spadkowa, co oznacza, iż menadżerowie coraz słabiej oceniają siłę nabywczą w swej branży. Mówiąc dokładniej, obecny (lipcowy) wynik indeksu PMI jest najniższy od ponad sześciu lat. Oczywiście fakt ten nie świadczy o tym, iż polska gospodarka podupada. Niższe wyniki wskaźnika wskazują jedynie na zwalniające tempo rozwoju gospodarczego Polski. 


Więcej informacji o wskaźniku PMI i sposobie jego wyliczania znaleźć można w naszym artykule.

Spadek PMI wynika z niższych zamówień

Wskaźnik PMI ma ogromne znaczenie dla analityków rynkowych. Celem cyklicznego opracowywania indeksu PMI jest ukazanie bieżącej aktywności menadżerów nabywających różne dobra i usługi na danym rynku. Im niższa jest aktywność, tym niższy wskaźnik PMI, a co równie ważne – najpewniej tym niższy okaże się także przyszły wskaźnik przyrostu procentowego PKB. W tym znaczeniu indeks PMI można postrzegać jako wskaźnik wyprzedzający badania koniunktury poszczególnych gospodarek. 

Za lipcowe pogorszenie indeksu nabywczego menadżerów odpowiada spadek nowych zamówień – i to nie tylko eksportowych, lecz także krajowych. Mniejsze zamówienia świadczą o niższym zapotrzebowaniu rynkowym na ogół wytwarzanych lub dystrybuowanych dóbr. To z kolei zwiastuje     mniejszą sprzedaż, potencjalny spadek produkcji i niemal pewne obniżki wpływów do budżetu państwa. Dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan, komentuje najnowsze wyniki badań IHS Markit:

"

Za spadkiem popytu podążał spadek produkcji. Firmy sektora zmniejszyły produkcję w tempie wyraźnym, choć nieco niższym niż obserwowane w czerwcu. To naturalnie wpływa na prognozy co do dalszej aktywności biznesowej. Sięga ona rekordowo niskich poziomów, ale mimo to przedsiębiorcy liczą na odbicie w 2020. Czas dostaw pozostaje bez większych zmian, co wynika z szybkiej redukcji zaległości produkcyjnych.

Spada nie tylko produkcja, lecz także zatrudnienie

Powszechnie uważa się, że indeks PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury poszczególnych gospodarek. Oznacza to, iż wyniki indeksu nabywczego menadżerów niejako zapowiadają przyszłe wyniki PKB i wszystkich pochodnych wskaźników koniunkturalnych. Ostatnie miesiące bacznych analiz gospodarczych w Polsce zdają się potwierdzać ów opinię. Niedługo po pierwszych odnotowanych spadkach PMI obniżeniu uległa między innymi produkcja.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż spadkowi produkcji w Polsce towarzyszy również spadek popytu na nakłady. Niestety czerwcowy wzrost zatrudnienia, który przez wielu uznany został za dobry omen, okazał się być jednorazowy. Lipcowe badania tempa zatrudniania w Polsce potwierdziły, że wracamy do trendu spadkowego. Co istotne, za zmniejszone zatrudnienie po części odpowiadają samodzielne odejścia pracowników. Dr Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan komentuje:

"

Niezdolność do łatwego zapełniania wakatów jest niewątpliwie kolejnym sygnałem o strukturalnych problemach polskiego rynku pracy. […] Wskutek pogarszających się prognoz przyszłych przychodów firmy przyjmują strategię zmniejszenia zapasów celem redukcji kosztów. […] Jest zatem jasnym, że w walce o wyższą sprzedaż firmy przetwórstwa starają się zaoferować możliwie niskie ceny nawet kosztem marż.


Sprawdź, ile wynosić będzie płaca minimalna w 2020 roku.


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/pmi_najnizszy_od_ponad_6_lat_spadaja_zamowienia_eksportowe_i_krajowe

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kierowcy niechętnie płacą kartą za mandaty

Rozwój płatności bezgotówkowej w jednostkach administracji państwowej objął także policję - na początku stycznia formacja ta otrzymała prawie 2000 terminami POS. Już w styczniu zapłacono w ten sposób za mandat ponad 1000 razy, a łączna kwota tych płatności przekroczyła 133 000 zł. Póki co to kropla w morzu wszystkich wystawianych przez policję mandatów, ale popularność płatności bezgotówkowych może sprawić, że z biegiem czasu takich form opłaty będzie coraz więcej. 

author
Dominika Byczek
26 lutego 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pożyczki Ełk

Poszukujesz najbardziej korzystnej pożyczki w Ełku? Zajrzyj do zestawienia z najlepszymi ofertami pożyczek online. Możliwe jest uzyskanie nawet 200 000 zł, a okres spłaty wynosi maksymalnie 10 lat. Pieniądze są dostępne natychmiast.

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Coraz więcej zadłużonych biur podróży

Z informacji przygotowanych przez BIG InfoMonitor wynika, że podróżujemy coraz chętniej. Jednak mimo dużego zainteresowania ofertami biur podróży, liczba firm z problemami w tej branży wzrosła o 18%.

author
Aneta Jankowska
11 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Departament Innowacji Finansowych Fintech

Komisja Nadzoru Finansowego powołuje Departament Innowacji Finansowych FinTech, który swoje miejsce ma znaleźć w strukturze organizacyjnej urzędu w pionie analiz, przy Departamencie Analiz i Współpracy z Zagranicą. Departament ma zajmować się kwestiami związanymi z rozwojem innowacji oraz technologiami finansowymi.

author
Aneta Jankowska
23 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Szybkie pożyczki Wieliczka

Poszukujesz taniej pożyczki w Wieliczce? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
24 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Lombardy w Koszalinie

W Koszalinie znajdziemy kilkanaście lombardów. Sprawdź adresy i aktualne dane kontaktowe. Wskazujemy godziny otwarcia oraz lombardy w Koszalinie, które są otwarte do późnych godzin wieczornych.

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj