Likwidacja użytkowania wieczystego sprawi, że od przyszłego roku wszyscy użytkownicy wieczyści zostaną właścicielami terenów, na których niegdyś wybudowane zostały ich bloki, czy domy. Zakończenie działania tejże instytucji pozwoli zmniejszyć wydatki blisko 2 500 000 Polaków.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 06.08.2018
Udostępnij:

Użytkowanie wieczyste oraz wynikająca z tego tytułu roczna opłata może trwać nawet 99 lat. Użytkowanie wieczyste zostanie zastąpione trwającą 20 lat, roczną opłatą przekształceniową. Warto wiedzieć, że tym osobom, które zdecydują się na jednorazowe opłacenie należności, przysługuje zniżka wynosząca maksymalnie 60%.


 

Zmiany na lepsze

Ze zmian mogą cieszyć się użytkownicy wieczyści, którzy mieszkają w budynkach wybudowanych na gruntach należących do samorządów terytorialnych oraz Skarbu Państwa. Jest to łącznie ponad 2 500 000 obywateli, którzy mogą liczyć na znacznie mniejsze opłaty. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, prawo własności zastąpi dotychczasowe prawo użytkowania wieczystego już w przyszłym roku.


 

Nowe prawo

Wysokość opłat po wejściu w życie nowej ustawy będzie ustalana od 1 stycznia przyszłego roku. Opłata przekształceniowa, którą będzie trzeba uregulować w ciągu 20 lat, będzie miała swoje plusy. Mowa o osobach, które spłacą należność przed upłynięciem terminu. Mogą one liczyć wówczas na liczne bonifikaty. Cała suma spłacona jednorazowo będzie wiązała się ze zniżką wynoszącą nawet 60%. Zniżki dotyczyć bedą jedynie przekształcenia gruntów, które są własnością Skaru Państwa

Z punktu widzenia gminy ewidentnie są pewne minusy, dlatego że w pewnym momencie straci ona źródło przychodu, które jest w tej chwili szacowane na około 1–2 proc. budżetu. Z punktu widzenia zwykłych mieszkańców są to jednak same plusy, bo ewidentnie co najmniej na dwóch poziomach mogą liczyć na zniżki tej opłaty” – mówił w rozmowie z Newseria Biznes, adwokat Jacek Kosiński.


 

Komentarze