Jak płacić mniej za wodę? Najlepsze sposoby

Jak płacić mniej za wodę? Najlepsze sposoby

author
Halszka Gronek
20 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

W dobie rosnących kosztów życia i niepewności gospodarczej, poszukiwanie sposobów na redukcję wydatków stało się kluczowe dla wielu gospodarstw domowych i firm. Oszczędzanie wody nie tylko przyczynia się do ochrony naszego cennego zasobu naturalnego, ale również może prowadzić do znaczących oszczędności finansowych. W tym artykule omówimy praktyczne i łatwe do zrealizowania sposoby na zmniejszenie zużycia wody, które mogą pomóc zarówno w ochronie środowiska, jak i w zredukowaniu miesięcznych rachunków.

Jak oszczędzać wodę? - najlepsze sposoby

W procesie oszczędzania wody niezwykle ważna jest naprawa wodociągowych usterek i przecieków. To właśnie z powodu domowych niedopatrzeń instalacyjnych do naszych zlewów skapują rocznie dziesiątki litrów wody. Co można z tym zrobić?

1. Sprawdź, czy nie ubywa Ci wody.  

Najłatwiejszym sposobem na to jest odnotowanie stanu liczników wody przed i po kilkugodzinnym wyjściu z domu. Jeśli stan liczników uległ zmianie – na pewno masz nieszczelną kanalizację.


2. Zlokalizuj i napraw przecieki.

Jeśli nie będziesz w stanie poradzić sobie z tym samemu, poproś o pomoc fachowca.


3. Nie zapomnij o sprawdzeniu szczelności spłuczki klozetowej.

Warto wiedzieć, że właśnie z tego powodu dziennie wyciekać może nawet 50 litrów wody. Jeśli naprawisz już wszelkie usterki, zacznij wdrażać najprostsze domowe rozwiązania i patenty, które pozwolą Ci oszczędzić wodę.


4. Zawsze zakręcaj wodę.

Dotyczy to szczególnie zakręcania wody podczas mycia zębów, twarzy czy golenia. Brzmi banalnie, ale zastanów się, czy na pewno nie zdarza Ci się spokojnie myć zębów, gdy tymczasem litry wody na marne spływają do kanalizacji.


5. Korzystaj z prysznica, nie z wanny.

Jeśli masz taką możliwość, staraj się częściej korzystać z prysznica niż wanny. O ile prysznic nie trwa dłużej niż 10 minut, to będzie dużą oszczędnością w stosunku do wody zużytej na pojedynczą kąpiel.


6. Korzystając z wanny nigdy nie napełniaj jej całej.

Kąpiel jest wciąż możliwa, jeśli napełnione zostanie jedynie 1/3 lub 1/2 wanny. Przy kilku kąpielach w tygodniu zauważymy dużą różnicę w koszcie wody.


7. Korzystając z prysznica zmniejsz czas kąpieli o kilka minut.

Każda z nich to strata cennych litrów wody. Pamiętaj też, by zmniejszyć strumień – nikt z nas tak naprawdę nie potrzebuje drenażu wodnego do umycia ciała.


8. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety.

Dotyczy to rzecz jasna nie sytuacji spuszczania odpadów biologicznych, a jedynie spłukiwania wody po każdym razie, gdy wyrzucamy do toalety drobne śmieci, chusteczki czy niedopałki papierosów.


9. Wdroż w życie metodę „wtórnego obiegu wody”.

Zastosuj metody naszych babć na domowe oszczędzanie wody:

  1.  Wodę po ugotowanych jajkach możesz wtórnie wykorzystać do podlania roślin doniczkowych;
  2.  Woda ze słoika po ogórkach kiszonych świetnie nada się zakwas do barszczu czerwonego;
  3.  Woda po ugotowaniu mięsa lub warzyw stanowić będzie idealną bazę pod zupy, np. żurek.

10. Wdroż metodę „wtórnego obiegu” także w przypadku prac gospodarczych.

Nigdy nie wylewaj wody, którą można ponownie wykorzystać. Tej po kąpieli można użyć do sprzątania podłóg i mebli, a tej po po myciu warzyw – do podlania ogrodu.


11. Myjąc naczynia ogranicz korzystanie z bieżącej wody.

Techniką ekonomiczniejszą i ekologiczniejszą będzie zmywanie w napełnionej komorze zlewozmywaka.


12. Płucz naczynia chłodną wodą.

Do spłukiwania naczyń korzystaj z chłodej wody – naczynia nie potrzebują ciepłego prysznica, a Twój portfel tylko na tym zyska.


13. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne.

Jeśli nie ładujesz pełnego wsadu, użyj programu oszczędnościowego zużycia wody.


14. Nie używaj wody kranowej do rozmrażania mięsa lub mrożonek.

Zamrożone produkty wystarczy wyjąć z zamrażarki kilka godzin wcześniej, a same odtają.


15. Myjąc auto lub podjazd nigdy nie używaj węża ogrodowego.

Oszczędzisz wiele litrów wody korzystając w tym celu z wiadra. Natomiast jeśli wolisz oddać auto do myjni – zawsze wybieraj te punkty, które oferują mycie w wersji EKO.


16. Podlewaj swój ogród wczesnym rankiem.

Temperatura powietrza jest wtedy najmniejsza, a więc straty wynikające z parowania wody będą najmniejsze.


17. Odpowiednio ulokuj zraszacz wody.

Upewnij się, że nawadniasz tylko trawnik i grzędy, a nie chodnik czy podjazd.


18. Unikaj dużej ilości nawozów.

Znacznie zwiększają one zapotrzebowanie gleby na wodę. Kupuj takie nawozy, które zawierają wolno uwalniające się  i nierozpuszczalne w wodzie formy azotu. Możesz pomyśleć także o stosowaniu naturalnych odpadów jako kompostu – zaoszczędzić na kupnych nawozach i wspomożesz środowisko.


19. Pamiętaj o okrywaniu ziemi korą.

Pomoże to zachować glebie wilgotność, dzięki czemu nie będzie konieczne tak częste jej podlewania. Dodatkowo – kora zniweluje rozwój chwastów, które żerują na wodzie w naszej glebie i odbierają jej zasoby pozostałym roślinom.

Podstawowe urządzenia wodooszczędne

Jeśli wdrożysz w życie wszystkie patenty na domowe oszczędzanie wody, możesz pomyśleć o zakupie urządzeń, które wspomogą ten proces. Oto kilka z nich:

20. Kup wodooszczędną zmywarkę.

Oszczędza nawet kilkanaście razy więcej wody niż zmywanie ręczne. Nawet tradycyjna, stara zmywarka zużywa 4-5 krotnie mniej wody, niż wtedy, gdy myjesz naczynia ręcznie.

Na rynku dostępna jest pełna gama zmywarek wodooszczędnych. To właśnie w nie należy zainwestować. Producenci zapewniają, że zmycie kompletu naczyń wystarczy jedynie 7-10 litrów wody – to ponad 10-krotnie mniej, niż w przypadku mycia ręcznego! Co najlepsze, nowoczesne zmywarki wyposażone zostały w specjalne programy różnicujące zużycie wody – w zależności od zabrudzenia naczyń.

Posiadają one także nowoczesny system czujników zabrudzenia wody – po zbadaniu stopnia zmętnienia wody zmywarka decyduje, czy wymienić ją na czystą czy użyć ponownie  do dalszego mycia.


21. Kup nowoczesną pralkę.

Te najnowsze zużywają o 60 procent mniej wody niż pralki sprzed kilku(nastu) lat. Nie tylko oszczędzisz na wodzie, lecz także na energii, a Twoje ubrania, dzięki nowoczesnym i doprecyzowanych programom prania, będą odpowiednio zadbane i nie ulegną zniszczeniom.


22. Zainwestuj w perlator.

Jest to specjalny rodzaj nakładki-sitka, którą montuje się na końcu kranu lub słuchawki prysznicowej.

Praca perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, która napowietrza strumień wody i zmniejsza w nim udział wody. Dzięki temu mikro-urządzeniu z naszych kranów lecieć będzie „mniej wody w wodzie”, lecz wydawać się będzie, iż puszczamy pełen strumień.

Perlator jest świetnym gadżetem do domów z dziećmi – najmłodsi członkowie rodziny często nie potrafią włączyć małego strumienia wody, gdyż brakuje im manualnego wyczucia.

Perlator nie jest drogim urządzeniem. Jego cena wynosi około 30 złotych. Można także nabyć gotową baterię z już wbudowanym perlatorem.


23. Kup baterie jednouchwytowe.

Najprostszy sposób na oszczędzenie wody i kolejny patent dla rodziców małych dzieci.

Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast i bez większych problemów. „Dostrajanie” temperatury za pomocą dwóch kurków, z zimną i gorącą wodą, jest czasochłonne, wymaga cierpliwości i wyczucia. A przede wszystkim – marnuje litry wody.

Profesjonalne urządzenia wodooszczędne

24. Instalacja dualna.

Czyli „wtórny obieg wody” na bogato. Taka instalacja pozwoli ponownie wykorzystać wodę, której raz już użyliśmy.

Przykładowo, woda zużyta w umywalce doskonale nadaje się do spłukiwania toalety. Sposób ten pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy, lecz wymaga zainstalowania systemu dualnego.


25. Bateria z przyciskiem EKO.

To kolejny sposób na ekologiczne użytkowanie wody. Na rynku istnieje wiele baterii wyposażonych w specjalny przycisk EKO – jest on umieszczony z tyłu lub z boku baterii. Użycie przycisku EKO blokuję głowicę baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać w ograniczonym polu – nie możemy np. maksymalnie odchylić głowicy i włączyć tym samym największego strumienia wody.


26. Baterie bezdotykowe.

Znane z toalet publicznych, baterie te wyposażone są w specjalną fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody.

Woda z takiej baterii przestaje lecieć wraz z cofnięciem rąk spod wylewki. Jest to idealny patent dla wszystkich, którzy wciąż nie mogą się oduczyć włączania wody podczas mycia zębów lub twarzy.


27. Przyciski dwudzielne miski ustępowej.

Umożliwiają one spłukiwanie toalety nie tylko pełną zawartością zbiornika, lecz także – w razie potrzeby – jej połową.

Pełen zbiornik toaletowy zawiera zwykle 6 lub 9 litów wody. Dzięki dwudzielnym przyciskom spłuczki możliwe będzie korzystanie z odpowiednio: 3 lub 4,5 litra.

Podsumowanie

Warto znać praktyczne i skuteczne sposoby oszczędzania wody w domu, podkreślając ich korzyści ekologiczne i finansowe. Należy brać pod uwagę natychmiastową naprawę przecieków i usterek wodociągowych jako kluczowy krok w procesie oszczędzania. Na uwagę zasługują przede wszystkim proste rozwiązania, takie jak korzystanie z prysznica zamiast wanny, oraz bardziej zaawansowane, jak inwestycja w urządzenia wodoodporne. Wskazać należy również na znaczenie “wtórnego obiegu wody” i zachęcać do praktykowania ekologicznych nawyków w codziennym życiu. Ostatecznie, zaprezentowaliśmy różnorodne metody, od domowych trików po profesjonalne urządzenia, które mogą przyczynić się do efektywnego zarządzania zasobami wodnymi.

Pytania i odpowiedzi

Oszczędzanie wody przyczynia się nie tylko do zmniejszenia kosztów domowych, ale przede wszystkim do ochrony zasobów naturalnych i środowiska.

Nieszczelności w instalacjach wodociągowych prowadzą do strat dziesiątek litrów wody rocznie, dlatego naprawa tych usterek jest istotna dla skutecznego oszczędzania.

Można to sprawdzić, porównując stan liczników wody przed i po kilkugodzinnym wyjściu z domu.

Zaleca się zawsze zakręcanie wody podczas mycia zębów, twarzy czy golenia, aby unikać marnowania wody.

Prysznic, o ile trwa krócej niż 10 minut, może znacznie zmniejszyć ilość zużywanej wody w porównaniu do kąpieli w wannie.

Zaleca się napełnianie wanny jedynie 1/3 lub 1/2, aby ograniczyć zużycie wody.

Zaleca się skracanie czasu kąpieli pod prysznicem o kilka minut i zmniejszanie strumienia wody.

Wodę po ugotowanych jajkach można użyć do podlania roślin doniczkowych, a wodę po ugotowaniu mięsa lub warzyw można wykorzystać jako bazę do zup.

Używanie tych urządzeń tylko z pełnym wsadem pomaga w efektywnym zużyciu wody.

Przykłady to zmywarki i pralki wodooszczędne, perlator na kranie czy baterie jednouchwytowe, które umożliwiają lepszą kontrolę nad ilością zużywanej wody.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Jeleniej Górze

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Jeleniej Górze – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Inspektorat ZUS w Kłobucku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Kłobucku: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: “Super okazja” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa promocja, w której nowi Klienci w zamian za otworzenie konta i spełnienie banalnych warunków mogą zgarnąć 450 złotych premii. Promocja trwa do 7 kwietnia 2022 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
23 marca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Koniec współpracy Orange Polska i mBank

Nadchodzą zmiany w polskich finansach. 31 grudnia bieżącego roku, współpraca między mBankiem a Orange Finansami dobiegnie końca. Instytucje wspólnie podjęły decyzję o rozdzieleniu swoich dróg biznesowych. Z usług wspólnego projektu Klienci mogli korzystać od 2014 roku.

author
Patryk Byczek
19 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Firmy coraz chętniej wybierają faktoring

Faktoring w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Według prognoz Eurofactor Polska, w 2019 roku statystyki pokażą dwucyfrowy wzrost zainteresowania faktoringiem w naszym kraju.

author
Aneta Jankowska
18 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Konkurs: 100 darmowych biletów na mecz Wisła Płock – Miedź Legnica od PKO BP

PKO BP ma do rozdania 100 podwójnych voucherów na mecz Wisła Płock - Miedź Legnica. Konkurs trwa środy 12 września do godziny 23:59. Aby zdobyć jeden ze stu biletów, należy odpowiedzieć na pytanie: „Jaki jest/był Twój ulubiony pomocnik występujący w Ekstraklasie?” Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
10 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj