Woda -  potężny żywioł, źródło wszelkiego życia i największy skarb naszej Ziemi. Wydawać by się mogło, że na Niebieskiej Planecie wody nigdy nie zabraknie. Jednak jej zamknięty obieg w przyrodzie ma wiele ’przecieków’ i z każdym dniem coraz mniej jest wody na świecie. Dowiedz się, jak łatwo oszczędzać ten skarb w codziennym życiu.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 13.04.2018
Udostępnij:

Bycie ’EKO’ to nie tylko moda na bezglutenowe pieczywo. Prawdziwym ’EKO-priorytetem’ jest troska o środowisko.

Oszczędzając wodę nie tylko zmniejszamy domowe koszta i rachunki, lecz przede wszystkim – oszczędzamy zasoby Ziemi. Gdyby nie to, nasza Planeta mogłaby wkrótce stracić przydomek „Niebieska”.

 

ZACZNIJ OD USTEREK

W procesie oszczędzania wody niezwykle ważna jest naprawa wodociągowych usterek i przecieków. To właśnie z powodu domowych niedopatrzeń instalacyjnych do naszych zlewów skapują rocznie dziesiątki litrów wody. Co można z tym zrobić?

1. Sprawdź, czy nie ubywa Ci wody.  Najłatwiejszym sposobem na to jest odnotowanie stanu liczników wody przed i po kilkugodzinnym wyjściu z domu. Jeśli stan liczników uległ zmianie – na pewno masz nieszczelną kanalizację.

2. Zlokalizuj i napraw przecieki. Jeśli nie będziesz w stanie poradzić sobie z tym samemu, poproś o pomoc fachowca.

3. Nie zapomnij o sprawdzeniu szczelności spłuczki klozetowej. Warto wiedzieć, że właśnie z tego powodu dziennie wyciekać może nawet 50 litrów wody.

 

NAJPROSTRZE SPOSOBY DOMOWE

Jeśli naprawisz już wszelkie usterki, zacznij wdrażać najprostsze domowe rozwiązania i patenty, które pozwolą Ci oszczędzić wodę. Oto kilka z nich:

1. Zawsze zakręcaj wodę podczas mycia zębów, twarzy czy golenia. Brzmi banalnie, ale zastanów się, czy na pewno nie zdarza Ci się spokojnie myć zębów, gdy tymczasem litry wody na marne spływają do kanalizacji.

2. Jeśli masz taką możliwość, staraj się częściej korzystać z prysznica niż wanny.
 

3. Korzystając z wanny nigdy nie napełniaj jej całej. Kąpiel jest wciąż możliwa, jeśli napełnione zostanie jedynie 1/3 lub 1/2 wanny.
 

4. Korzystając z prysznica zmniejsz czas kąpieli o kilka minut. Każda z nich to strata cennych litrów wody. Pamiętaj też, by zmniejszyć strumień – nikt z nas tak naprawdę nie potrzebuje drenażu wodnego do umycia ciała. 

5. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety po każdym razie, gdy wyrzucisz do niej drobne śmieci, chusteczki czy niedopałki papierosów. 
 

6. Wdroż w życie metodę „wtórnego obiegu wody” – zastosuj metody naszych babć na domowe oszczędzanie wody
 

  1.  Wodę po ugotowanych jajkach możesz wtórnie wykorzystać do podlania roślin doniczkowych;

  2.  Woda ze słoika po ogórkach kiszonych świetnie nada się zakwas do barszczu czerwonego;

  3.  Woda po ugotowaniu mięsa lub warzyw stanowić będzie idealną bazę pod zupy, np. żurek.

 

WODA A PRACE GOSPODARCZE

1. Po pierwsze – wdroż metodę „wtórnego obiegu” także w przypadku prac gospodarczych. Nigdy nie wylewaj wody, którą można ponownie wykorzystać. Tej po kąpieli można użyć do sprzątania podłóg i mebli, a tej po po myciu warzyw – do podlania ogrodu.

2. Myjąc naczynia ogranicz korzystanie z bieżącej wody. Techniką ekonomiczniejszą i ekologiczniejszą będzie zmywanie w napełnionej komorze zlewozmywaka.
 

Do spłukiwania naczyń korzystaj z chłodej wody – naczynia nie potrzebują ciepłego prysznica, a Twój portfel tylko na tym zyska.
 


 

3. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne. Jeśli nie ładujesz pełnego wsadu, użyj programu oszczędnościowego zużycia wody.

4. Nie używaj wody kranowej do rozmrażania mięsa lub mrożonek.  Zamrożone produkty wystarczy wyjąć z zamrażarki kilka godzin wcześniej, a same odtają. 

5. Myjąc auto lub podjazd nigdy nie używaj węża ogrodowego. Oszczędzisz wiele litrów wody korzystając w tym celu z wiadra. Natomiast jeśli wolisz oddać auto do myjni – zawsze wybieraj te punkty, które oferują mycie w wersji EKO.

WODA W OGRODZIE

 1. Podlewaj swój ogród wczesnym rankiem.  Temperatura powietrza jest wtedy najmniejsza, a więc straty wynikające z parowania wody będą najmniejsze.

2. Odpowiednio ulokuj zraszacz wody.  Upewnij się, że nawadniasz tylko trawnik i grzędy, a nie chodnik czy podjazd  

3. Unikaj dużej ilości nawozów, gdyż zwiększają one zapotrzebowanie gleby na wodę. Kupuj takie nawozy, które zawierają wolno uwalniające się  i nierozpuszczalne w wodzie formy azotu. Możesz pomyśleć także o stosowaniu naturalnych odpadów jako kompostu – zaoszczędzić na kupnych nawozach i wspomożesz środowisko.
 

4. Pamiętaj o okrywaniu ziemi korą. Pomoże to zachować glebie wilgotność, dzięki czemu nie będzie konieczne tak częste jej podlewania. Dodatkowo – kora zniweluje rozwój chwastów, które żerują na wodzie w naszej glebie i odbierają jej zasoby pozostałym roślinom.


 

 

PODSTAWOWE URZĄDZENIA WODOOSZCZĘDNE

Jeśli wdrożysz w życie wszystkie patenty na domowe oszczędzanie wody, możesz pomyśleć o zakupie urządzeń, które wspomogą ten proces. Oto kilka z nich:

1. Zmywarka. Oszczędza nawet kilkanaście razy więcej wody niż zmywanie ręczne. Nawet tradycyjna, stara zmywarka zużywa 4-5 krotnie mniej wody, niż wtedy, gdy myjesz naczynia ręcznie. 

Na rynku dostępna jest pełna gama zmywarek wodooszczędnych. To właśnie w nie należy zainwestować. Producenci zapewniają, że zmycie kompletu naczyń wystarczy jedynie 7-10 litrów wody – to ponad 10-krotnie mniej, niż w przypadku mycia ręcznego!

Co najlepsze, nowoczesne zmywarki wyposażone zostały w specjalne programy różnicujące zużycie wody – w zależności od zabrudzenia naczyń. 
 

Posiadają one także nowoczesny system czujników zabrudzenia wody – po zbadaniu stopnia zmętnienia wody zmywarka decyduje, czy wymienić ją na czystą czy użyć ponownie  do dalszego mycia.
 

2. Nowoczesna pralka. Te najnowsze zużywają o 60 procent mniej wody niż pralki sprzed kilku(nastu) lat.

Nie tylko oszczędzisz na wodzie, lecz także na energii, a Twoje ubrania, dzięki nowoczesnym i doprecyzowanych programom prania, będą odpowiednio zadbane i nie ulegną zniszczeniom.

3. Perlator, czyli specjalny rodzaj nakładki-sitka, którą montuje się na końcu kranu lub słuchawki prysznicowej. 
 

Praca perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, która napowietrza strumień wody i zmniejsza w nim udział wody. Dzięki temu mikro-urządzeniu z naszych kranów lecieć będzie „mniej wody w wodzie”, lecz wydawać się będzie, iż puszczamy pełen strumień. 
 

Perlator jest świetnym gadżetem do domów z dziećmi – najmłodsi członkowie rodziny często nie potrafią włączyć małego strumienia wody, gdyż brakuje im manualnego wyczucia.
 

Perlator nie jest drogim urządzeniem. Jego cena wynosi około 30 złotych. Można także nabyć gotową baterię z już wbudowanym perlatorem. 
 

5. Baterie jednouchwytowe. Najprostszy sposób na oszczędzenie wody i kolejny patent dla rodziców małych dzieci. 

Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast i bez większych problemów. „Dostrajanie” temperatury za pomocą dwóch kurków, z zimną i gorącą wodą, jest czasochłonne, wymaga cierpliwości i wyczucia. A przede wszystkim – marnuje litry wody. 
 

PROFESJONALNE URZĄDZENIA WODOOSZCZĘDNE

 1. Instalacja dualna czyli „wtórny obieg wody” na bogato. Taka instalacja pozwoli ponownie wykorzystać wodę, której raz już użyliśmy. 
 

Przykładowo, woda zużyta w umywalce doskonale nadaje się do spłukiwania toalety. Sposób ten pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy, lecz wymaga zainstalowania systemu dualnego.
 

2. Bateria z przyciskiem EKO – to kolejny sposób na ekologiczne użytkowanie wody. 
 

Na rynku istnieje wiele baterii wyposażonych w specjalny przycisk EKO – jest on umieszczony z tyłu lub z boku baterii. Użycie przycisku EKO blokuję głowicę baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać w ograniczonym polu – nie możemy np. maksymalnie odchylić głowicy i włączyć tym samym największego strumienia wody. 
 


 

3. Baterie bezdotykowe. Znane z toalet publicznych, baterie te wyposażone są w specjalną fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody. 
 

Woda z takiej baterii przestaje lecieć wraz z cofnięciem rąk spod wylewki. Jest to idealny patent dla wszystkich, którzy wciąż nie mogą się oduczyć włączania wody podczas mycia zębów lub twarzy.
 

4. Przyciski dwudzielne miski ustępowej. Umożliwiają one spłukiwanie toalety nie tylko pełną zawartością zbiornika, lecz także – w razie potrzeby – jej połową.
 

Pełen zbiornik toaletowy zawiera zwykle 6 lub 9 litów wody. Dzięki dwudzielnym przyciskom spłuczki możliwe będzie korzystanie z odpowiednio: 3 lub 4,5 litra.

Komentarze