Strona główna Wpisy Jak płacić mniej za paliwo

Jak płacić mniej za paliwo

m_szydlowski
m_szydlowski
27 grudnia 2016

Ceny paliw cały czas rosną. Niestety według ekspertów, to nie koniec podwyżek na stacjach paliw. Co zrobić by płacić mniej za paliwo ? Sprawdziliśmy najlepsze sposoby.

Wysokie ceny paliw to zmora wszystkich kierowców. Trudno się zatem dziwić, że Polacy robią wszystko by płacić jak najmniej przy dystrybutorze.

Zastosowanie poniższych rad może pozwolić ograniczyć wydatki na paliwo nawet o 35-40%.

JAK PŁACIĆ MNIEJ ZA PALIWO

1) Stacje paliw przy hipermarketach

Niektóre duże sieci spożywcze mają własne stacje benzynowe. Warto z nich korzystać, bo różnica w cenie paliwa potrafi sięgać nawet kilkunastu groszy na litrze. Swoje stacje paliw ma między innymi: Auchan, Tesco czy Carrefour. Co istotne – jakość paliwa nie odbiega w żaden sposób od tego, które dostaniemy na markowych stacjach.

2) Sprawdź cenę w Internecie

Zastanawiasz się, na której stacji w mieście zapłacisz najmniej za paliwo ? Łatwo to sprawdzić na specjalnych internetowych portalach, które na bieżąco śledzą ceny paliw. Wystarczy wpisać miasto lub województwo, a system automatycznie przygotuje ranking dla wskazanej miejscowości.

3) Wożenie niepotrzebnych rzeczy

Wożenie w samochodzie zbędnych przedmiotów negatywnie wpływa na jego spalanie. Zasada jest prosta: im auto jest cięższe, tym więcej pali. Warto o tym pamiętać i zrobić przegląd rzeczy znajdujących się w samochodzie. Każde dodatkowe 20 kg zwiększa spalanie o 0,2 litra na 100 km.

4) Właściwe ciśnienie w oponach

Zbyt niskie ciśnienie w kołach powoduje wzrost oporów toczenia, co automatycznie przekłada się na wyższe spalanie. Według ekspertów, ciśnienie za niskie o 0,6 bara powoduje wzrost spalania aż o 4%. Pogarsza się również żywotność opony, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Dlatego raz w miesiącu warto sprawdzać ciśnienie w kołach, zwłaszcza, że to nic nie kosztuje.

5) Rozmiar ma znaczenie

Większa i szersza opona zużywa więcej paliwa. To kwestia masy i oporu aerodynamicznego. Z tego powodu wiele osób decyduje się na montaż węższych opon, przewidzianych przez producenta danego pojazdu.

6) Wybierajmy oszczędne opony

Decydując się na zakup nowych opon, zwróćmy uwagę na ich opory toczenia. Producenci nazywają ten parametr „efektywnością paliwową”. Jak to ustalić ? Wystarczy sprawdzić etykietę na konkretnej oponie. Znajdziemy na niej kolorową skalę od A do G. Poziom A oznacza najniższe, a G – najwyższe spalanie.

7) Zbędne rzeczy na dachu

Wszelkie relingi i bagażniki dachowe znacząco zwiększają współczynnik oporu powietrza, co przekłada się na wyższe spalanie. Warto je zdjąć, jeżeli nie są potrzebne w danym momencie.

8) Konta z rabatami dla kierowców

Niektóre banki przygotowały specjalne promocje dla kierowców, w których zwracają część wydatków na paliwo. Przykładowo Toyota Bank przedłużył do 31 grudnia 2017 roku promocję „Tankuj korzyści do pełna”. Bank zwróci nam maksymalnie do 600 zł w skali roku (do 10% wydatków na paliwo).

9) Płynna jazda

Na czym polega płynna jazda ? Przede wszystkim na unikaniu gwałtownego hamowania i przyspieszania. Właściwe operowanie pedałem gazu i hamulca może znacząco zmniejszyć spalanie auta.

10) Dynamiczne ruszanie

Ecodriving nie polega wcale na ślamazarnym toczeniu się z punktu A do B. Zgodnie z zasadami „jazdy o kropelce”, ruszając powinniśmy wcisnąć gaz na ¾ możliwości, aby jak najszybciej uzyskać docelową prędkość. Auto zużywa wówczas mniej paliwa niż w przypadku powolnego rozpędzania.

11) Przewidujmy sytuację na drodze

Jazda według zasad ecodrivingu wymaga od nas również umiejętności obserwacji i reakcji na to co się dzieje na drodze. Dzięki temu jedziemy płynnie i unikamy gwałtownych przyspieszeń i hamowania.

12) Unikajmy jazdy „na luzie”

Wbrew pozorom, jazda na biegu jałowym zużywa więcej paliwa niż jazda „na biegu” bez wciśniętego gazu. Warto o tym pamiętać jeżeli planujemy zatrzymać lub spowolnić nasz samochód.

13) Wyższy bieg to mniejsze spalanie

Jeżeli zależy nam na niskim spalaniu – powinniśmy jechać na jak najwyższym możliwym biegu, przy jak najniższych obrotach. Oczywiście w granicach rozsądku – zbyt niskie oboty mogą negatywnie wpłynąć na żywotność niektórych części – na przykład koła dwumasowego.

14) Wyłączanie silnika przy dłuższym postoju

Planujesz postój dłuższy niż 20 sekund ? Warto rozważyć wyłączenie silnika, który w czasie postoju spala nawet litr paliwa na godzinę. Właśnie z tego względu w większości współczesnych samochodów montuje się system start-stop, który automatycznie włącza/wyłącza silnik w naszym samochodzie.

15) Rozgrzewanie silniku na postoju

Wiele osób przed ruszeniem auta, czeka aż silnik nieco się nagrzeje. To błąd. Nie dość, że auto szybciej nagrzewa się w czasie jazdy, to jeszcze postój autem z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym może nas kosztować mandat karny w wysokości 100 zł. Zgodnie z zasadami oszczędnej jazdy, po odpaleniu samochodu, powinniśmy niezwłocznie ruszyć.

16) Przepisowa jazda

Nasz styl jazdy ma olbrzymi wpływ na wysokość spalania. Spokojna jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na ograniczenie wydatków na paliwo. Dodatkowo ograniczamy ryzyko otrzymania mandatu, a samochód jest mniej eksploatowany.

17) Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem to same zalety: nasz samochód pali mniej, wolniej zużywają się także poszczególne podzespoły takie jak klocki hamulcowe, tarcze czy bębny. Na czym polega hamowanie silnikiem ? To po prostu odpowiednia redukcja biegów w celu zmniejszania prędkości auta.

18) Pamiętajmy o stanie technicznym

Na spalanie samochodu wpływ ma również jego stan techniczny. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na stan: świec zapłonowych, filtra powietrza, filtra paliwa oraz kabli zapłonowych. Na spalanie wpływa ma również stan oleju w silniku – warto dbać o jego regularną wymianę.

19) Dobre hamulce

Sprawne hamulce to nie tylko komfort i bezpieczeństwo w czasie podróży. Stan naszych klocków hamulcowych, tarcz czy bębnów ma również przełożenie na spalanie samochodu. Auto z niesprawnym układem hamulcowym będzie palić więcej.

20) Spokojna jazda na zimnym silniku

Dynamiczna jazda na nierozgrzanym silniku nie dość, że negatywnie wpływa na jego kondycję, to jeszcze znacząco zwiększa spalanie. Przed uzyskaniem docelowej temperatury silnika unikajmy wysokich obrotów i wciskania gazu w podłogę.

21) Planowanie trasy

Przed dłuższym wyjazdem warto dokładnie zaplanować całą trasę, aby uniknąć dróg w remoncie i korków. Jak to zrobić ? Najlepiej skorzystać z nawigacji, które same wskażą nam najbardziej optymalną trasę.

22) Jazda bez “klimy”

Większość kierowców nie wyobraża sobie auta bez systemu klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z niej zwiększa spalanie nawet do 2 litrów na 100km. Czasem wystarczy otworzyć okno, zwłaszcza jak podróżujemy na krótkich dystansach. W pozostałych sytuacjach nie powinniśmy włączać klimatyzacji na maksymalne obroty.

23) Jazda z otwartymi szybami

Otwarte szyby powyżej prędkości 50km/h negatywnie wpływają na aerodynamikę pojazdu. Co za tym idzie – rośnie spalanie samochodu.

24) Dodatkowe wyposażenie = dodatkowe spalanie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że auto z bogatym wyposażeniem automatycznie będzie więcej paliło. Po pierwsze każda dodatkowa część zwiększa masę pojazdu. Po drugie – każde urządzenie elektryczne w samochodzie zużywa paliwo. Przykład: podgrzewanie foteli, przedniej szyby czy bocznych lusterek.

25) Rezygnacja z krótkich tras

Na krótkich odcinkach auto spala największe ilości paliwa. Lepiej zdecydować się na inny sposób transportu.

26) Nie przyspieszajmy na wzniesieniach

Część kierowców w czasie pokonywania wzniesień za wszelką cenę chce utrzymać prędkość samochodu. To nic złego, pamiętajmy jednak, że mocno wzrasta wówczas spalanie auta. Jeżeli chcemy jechać oszczędnie – warto w takich sytuacjach „dać” autu zwolnić.

27) Właściwa geometria zawieszenia

Stan zawieszenia w samochodzie ma ogromny wpływ nie tylko na stabilność jazdy. Niewłaściwa geometria ma bezpośredni wpływ na zwiększone spalanie i szybsze zużywanie opon. Dobrym rozwiązaniem jest kontrolowanie zawieszenia nie tylko przy okazji robienia przymusowego badania technicznego do dowodu osobistego.

28) Reflektory LED do jasny dziennej

Polacy pokochali „LEDy”. Zdaniem ekspertów, spalanie faktycznie będzie niższe, ale nie należy spodziewać się spektakularnych różnic. Auto z takim oświetleniem spali około 0,20 litra mniej na 100 kilometrów.

A jakie są Wasze sposoby na mniejsze wydatki na paliwo ? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Piotr S.
Piotr S.
2019-07-14 12:09:28

Napisano tu kilka prawdziwych,poprawnych twierdzeń,ale i masę bzdur."Specjalistę"wypowiadającego się na temat klimatyzacji cyt."nie powinniśmy włączać klimatyzacji na maksymalne obroty".k.cyt. chciałbym prosić o przedstawienie algorytmu jej działania w jego rozumieniu-to byłoby bardzo ciekawe.;)

go your own way
go your own way
2017-01-28 15:22:58

ja mam corsa 1,0 lpg z 2002, polecam. taniej już się nie da

Podobne artykuły

Promocja: „Październikowa premia” w BNP Paribas
Promocje bankowe
patryk
Patryk Byczek
25 października 2021

Promocja: „Październikowa premia” w BNP Paribas

Maseczki w sklepach Żabka – ile zapłacimy?
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
15 kwietnia 2020

Maseczki w sklepach Żabka – ile zapłacimy?

Ile kosztuje akademik w Rzeszowie?
Bez kategorii
dominika
Dominika Sobieraj
15 września 2019

Ile kosztuje akademik w Rzeszowie?

Santander Consumer Bank Biłgoraj
Oddziały
dorota
Dorota Cholewicka
04 lipca 2021

Santander Consumer Bank Biłgoraj

Placówki T-Mobile Usługi Bankowe
Wpisy
maciej_stanko
Maciej_Stanko
20 maja 2014

Placówki T-Mobile Usługi Bankowe

Automatyzacja może zapełnić lukę pracowniczą
Bez kategorii
halszka
Halszka Gronek
12 listopada 2019

Automatyzacja może zapełnić lukę pracowniczą