Jak płacić mniej za paliwo?

Jak płacić mniej za paliwo?

author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ostatnio w Polsce ceny paliwa były rekordowe, tak jak wysokość średniej krajowej. Mimo wszystko posiadacze “czterech kółek” nie są zadowoleni z nieustannie wzrastających cen na stacjach benzynowych. Sprawdzamy więc, co zrobić, aby płacić mniej za paliwo.

Jak płacić mniej za paliwo? Poradnik

Wysokie ceny paliw to zmora wszystkich kierowców. Trudno się zatem dziwić, że Polacy robią wszystko by płacić jak najmniej przy dystrybutorze.

Zastosowanie poniższych rad może pozwolić ograniczyć wydatki na paliwo nawet o 35-40%, podczas gdy od nowego roku cena paliw mają jeszcze bardziej wzrosnąć.

1. Wybieraj stacje paliw przy hipermarketach

Niektóre duże sieci spożywcze mają własne stacje benzynowe. Warto z nich korzystać, bo różnica w cenie paliwa potrafi sięgać nawet kilkunastu groszy na litrze, dzięki czemu już na start zaczniesz płacić mniej. Swoje stacje paliw ma między innymi: Auchan czy Carrefour. Co istotne – jakość paliwa nie odbiega w żaden sposób od tego, które dostaniemy na markowych stacjach. Ceny paliw często można sprawdzić online.

2. Sprawdź cenę w Internecie

Zastanawiasz się, na której stacji w mieście zapłacisz najmniej za paliwo ? Łatwo to sprawdzić na specjalnych internetowych portalach, które na bieżąco śledzą ceny paliw. Wystarczy wpisać miasto lub województwo, a system automatycznie przygotuje ranking dla wskazanej miejscowości.

3. Nie woź niepotrzebnych rzeczy

Wożenie w samochodzie zbędnych przedmiotów negatywnie wpływa na jego spalanie. Zasada jest prosta: im auto jest cięższe, tym więcej pali. Warto o tym pamiętać i zrobić przegląd rzeczy znajdujących się w samochodzie. Każde dodatkowe 20 kg podnosi spalanie o 0,2 litra na 100 km. Zaczniesz płacić mniej za zużyte paliwo, jeżeli Twój pojazd będzie maksymalnie lekki.

Sprawdź najlepsze oferty:

kredyt online – w całości przez Internet

pożyczki dla zadłużonych – także dla zadłużonych

pożyczki na dowód – minimum formalności

4. Zadbaj o właściwe ciśnienie w oponach

Zbyt niskie ciśnienie w kołach powoduje wzrost oporów toczenia, co automatycznie przekłada się na wyższe spalanie. Według ekspertów, ciśnienie za niskie o 0,6 bara powoduje wzrost spalania aż o 4%. Pogarsza się również żywotność opony, a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Dlatego raz w miesiącu warto sprawdzać ciśnienie w kołach, zwłaszcza, że to nic nie kosztuje. Odpowiednie ciśnienie w oponach może ograniczyć zużycie paliwa.

5. Zadbaj o odpowiedni rozmiar opony

Większa i szersza opona zużywa więcej paliwa. To kwestia masy i oporu aerodynamicznego. Z tego powodu wiele osób decyduje się na montaż węższych opon, przewidzianych przez producenta danego pojazdu.

6. Wybierajmy oszczędne opony

Decydując się na zakup nowych opon, zwróćmy uwagę na ich opory toczenia. Producenci nazywają ten parametr „efektywnością paliwową”. Jak to ustalić? Wystarczy sprawdzić etykietę na konkretnej oponie. Znajdziemy na niej kolorową skalę od A do G. Poziom A oznacza najniższe, a G – najwyższe spalanie.

7. Zdejmuj zbędne rzeczy z dachu

Wszelkie relingi i bagażniki dachowe znacząco zwiększają współczynnik oporu powietrza, co przekłada się na wyższe spalanie. Warto je zdjąć, jeżeli nie są potrzebne w danym momencie. Odpowiednia aerodynamika pojazdu może wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa.

8. Korzystaj z kont bankowych z rabatami dla kierowców

Niektóre banki przygotowały specjalne promocje dla kierowców, w których zwracają część wydatków na paliwo. Czasami na jednym tankowani oszczędzić można nawet 10%.

9. Zadbaj o płynność jazdy

Na czym polega płynna jazda? Przede wszystkim na unikaniu gwałtownego hamowania i przyspieszania. Właściwe operowanie pedałem gazu i hamulca może znacząco zmniejszyć zużycie paliwa.

10. Ruszaj dynamicznie

Ecodriving nie polega wcale na powolnym toczeniu się z punktu A do B. Zgodnie z zasadami „jazdy o kropelce”, ruszając powinniśmy wcisnąć gaz na ¾ możliwości, aby jak najszybciej uzyskać docelową prędkość. Auto zużywa wówczas mniej paliwa niż w przypadku powolnego rozpędzania.

11. Przewiduj sytuację na drodze

Jazda według zasad ecodrivingu wymaga od nas również umiejętności obserwacji i reakcji na to co się dzieje na drodze. Dzięki temu jedziemy płynnie i unikamy gwałtownych przyspieszeń i hamowania.

12. Unikaj jazdy „na luzie”

Wbrew pozorom, jazda na biegu jałowym wpływa ona większe zużycie paliwa niż jazda „na biegu” bez wciśniętego gazu. Warto o tym pamiętać jeżeli planujemy zatrzymać lub spowolnić nasz samochód.

13. Wrzucaj możliwie najwyższy bieg przy niskich obrotach

Jeżeli zależy nam na niskim spalaniu – powinniśmy jechać na jak najwyższym możliwym biegu, przy jak najniższych obrotach. Oczywiście w granicach rozsądku – zbyt niskie obroty mogą negatywnie wpłynąć na żywotność niektórych części – na przykład koła dwumasowego.

14. Wyłącz silnik przy dłuższym postoju

Planujesz postój dłuższy niż 20 sekund? Warto rozważyć wyłączenie silnika, który w czasie postoju spala nawet litr paliwa na godzinę. Właśnie z tego względu w większości współczesnych samochodów montuje się system start-stop, który automatycznie włącza/wyłącza silnik w naszym samochodzie.

15. Nie rozgrzewaj silniku na postoju

Wiele osób przed ruszeniem auta, czeka aż silnik nieco się nagrzeje. To błąd. Nie dość, że auto szybciej nagrzewa się w czasie jazdy, to jeszcze postój autem z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym może nas kosztować mandat karny w wysokości 100 zł. Zgodnie z zasadami oszczędnej jazdy, po odpaleniu samochodu, powinniśmy niezwłocznie ruszyć.

16. Prowadź zgodnie z przepisami

Nasz styl jazdy ma olbrzymi wpływ na wysokość spalania. Spokojna jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na ograniczenie wydatków na paliwo. Dodatkowo ograniczamy ryzyko otrzymania mandatu, a samochód jest mniej eksploatowany.

17. Hamuj silnikiem

Hamowanie silnikiem to same zalety: nasz samochód pali mniej, wolniej zużywają się także poszczególne podzespoły takie jak klocki hamulcowe, tarcze czy bębny. Na czym polega hamowanie silnikiem? To po prostu odpowiednia redukcja biegów w celu zmniejszania prędkości auta.

18. Pamiętaj o stanie technicznym auta

Na spalanie paliwa wpływ ma również jego stan techniczny. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na stan: świec zapłonowych, filtra powietrza, filtra paliwa oraz kabli zapłonowych. Na spalanie wpływa ma również stan oleju w silniku – warto dbać o jego regularną wymianę.

19. Zadbaj o dobre hamulce

Sprawne hamulce to nie tylko komfort i bezpieczeństwo w czasie podróży. Stan naszych klocków hamulcowych, tarcz czy bębnów ma również przełożenie na spalanie samochodu. Auto z niesprawnym układem hamulcowym będzie palić więcej.

20. Unikaj wysokich obrotów przy nierozgrzanym silniku

Dynamiczna jazda na nierozgrzanym silniku nie dość, że negatywnie wpływa na jego kondycję, to jeszcze znacząco zwiększa spalanie. Przed uzyskaniem docelowej temperatury silnika unikajmy wysokich obrotów i wciskania gazu w podłogę.

21. Planuj wcześniej trasę podróży

Przed dłuższym wyjazdem warto dokładnie zaplanować całą trasę, aby uniknąć dróg w remoncie i korków. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z nawigacji, które same wskażą nam najbardziej optymalną trasę.

22. Ogranicz korzystanie z klimatyzacji

Większość kierowców nie wyobraża sobie auta bez systemu klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z niej zwiększa spalanie nawet do 2 litrów na 100km. Czasem wystarczy otworzyć okno, zwłaszcza jak podróżujemy na krótkich dystansach. W pozostałych sytuacjach nie powinniśmy włączać klimatyzacji na maksymalne obroty.

23. Nie opuszczaj szyb w aucie

Otwarte szyby powyżej prędkości 50km/h negatywnie wpływają na aerodynamikę pojazdu. Co za tym idzie – rośnie spalanie samochodu.

24. Dodatkowe wyposażenie = dodatkowe spalanie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że auto z bogatym wyposażeniem automatycznie będzie więcej paliło. Po pierwsze każda dodatkowa część zwiększa masę pojazdu. Po drugie – każde urządzenie elektryczne w samochodzie zużywa paliwo. Przykład: podgrzewanie foteli, przedniej szyby czy bocznych lusterek.

25. Rezygnuj z krótkich tras

Na krótkich odcinkach auto spala największe ilości paliwa. Lepiej zdecydować się na inny sposób transportu.

26. Nie przyspieszaj na wzniesieniach

Część kierowców w czasie pokonywania wzniesień za wszelką cenę chce utrzymać prędkość samochodu. To nic złego, pamiętajmy jednak, że mocno wzrasta wówczas spalanie auta. Jeżeli chcemy jechać oszczędnie – warto w takich sytuacjach „dać” autu zwolnić.

27. Zadbaj o właściwą geometrię zawieszenia

Stan zawieszenia w samochodzie ma ogromny wpływ nie tylko na stabilność jazdy. Niewłaściwa geometria ma bezpośredni wpływ na zwiększone spalanie i szybsze zużywanie opon. Dobrym rozwiązaniem jest kontrolowanie zawieszenia nie tylko przy okazji robienia przymusowego badania technicznego do dowodu osobistego.

 

28. Wykorzystuj reflektory LED do jasny dziennej

Polacy pokochali „LEDy”. Zdaniem ekspertów, spalanie faktycznie będzie niższe, ale nie należy spodziewać się spektakularnych różnic. Auto z takim oświetleniem spali około 0,20 litra mniej na 100 kilometrów.

 

29. Ogranicz korzystanie z dodatkowych urządzeń w aucie

Wiele z ulepszeń w aucie zużywa bardzo dużo prądu, a co za tym idzie również i paliwa. Do takich zaliczamy np. dogrzewanie foteli czy ogrzewanie szyb. Warto więc zredukować do minimum korzystanie z takich dodatków podczas jazdy.

30. Pomyśl o zainwestowaniu w instalację LPG

Jak powszechnie wiadomo, cena za gaz jest nieco niższa niż za paliwo. Jeśli nasze auto jest przystosowane do takiej zmiany, warto przemyśleć zainstalowanie LPG, aby płacić mniej za paliwo.

A jakie są Wasze sposoby, aby płacić mniej za paliwo? Dajcie znać w komentarzach.

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

PILOT
PILOT
2022-08-01 13:47:59

Dzięki za te porady, bardzo się przydadzą, dzięki! :D

Piotr S.
Piotr S.
2019-07-14 12:09:28

Napisano tu kilka prawdziwych,poprawnych twierdzeń,ale i masę bzdur."Specjalistę"wypowiadającego się na temat klimatyzacji cyt."nie powinniśmy włączać klimatyzacji na maksymalne obroty".k.cyt. chciałbym prosić o przedstawienie algorytmu jej działania w jego rozumieniu-to byłoby bardzo ciekawe.;)

go your own way
go your own way
2017-01-28 15:22:58

ja mam corsa 1,0 lpg z 2002, polecam. taniej już się nie da

Podobne artykuły

Najtańsze kraje na wakacje 2018

Do wakacji została ostatnia prosta. Część z nas już dawno zaplanowała swój urlop, a niektórzy nadal nie mają pomysłu na letnie wczasy. Portal money.pl sprawdził, gdzie wyjeżdżając na wakacje nie wydamy fortuny.

author
Aneta Jankowska
05 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nowy prezes Banku Millennium

Joao Bras Jorge został Prezesem Zarządu, a Bogusław Kott Przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Millennium.

author
Patryk Byczek
24 października 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki dla Ukrainców w PayUkraine

Od teraz Ukraińcy mogą otrzymać również pożyczkę od PayUkraine. Nowa opcja wystartowała jeszcze przed końcem bieżącego roku. Jest to niemałe ułatwienie dla wielu osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

author
Aleksandra Gościnna
29 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Koninie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Koninie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole w Śremie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Śremie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przeniesienie konta bankowego

Dzięki rozwojowi usług cyfrowych przenoszenie kont bankowych staje się coraz bardziej dostępne i wygodne. W dobie mobilności i zmieniających się oczekiwań klientów, zrozumienie procesu przenoszenia konta staje się istotne dla każdego, kto dąży do lepszej kontroli nad swoimi finansami, a także chce korzystać z nowoczesnych narzędzi. Sprawdźmy jak przenieść konto bankowe krok po kroku oraz czy taka operacja będzie możliwa w każdym wypadku.

author
Julia Wierciło
21 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj