Jak sfinansować studia za granicą?

Jak sfinansować studia za granicą?

author
Dorota Cholewicka
16 września 2023

Marzysz o rozpoczęciu studiów za granicą, ale nie wiesz, ile to może kosztować? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się, ile kosztują studia za granicą oraz skąd wziąć potrzebne na nie fundusze.

Spis treści:

 1. Najważniejsze informacje dotyczące studiowania za granicą
 2. Ile kosztują studia za granicą?
 3. Studia za granicą - koszt
 4. Studia za granicą - gdzie szukać wsparcia?
 5. Czy warto brać kredyt studencki?
Zwiń spis treści

Najważniejsze informacje dotyczące studiowania za granicą

Studia za granicą to marzenie wielu młodych Polaków, pozwalają im doskonale opanować język i zdobyć wiele cennych doświadczeń, co  przekłada się na większe możliwości na rynku pracy. Niestety, dla wielu osób pozostają one jedynie marzeniem ze względu na brak odpowiednich środków finansowych. Szacuje się, że około 50 000 Polaków zdecydowało się na studia za granicą, a najczęściej wybierają Danię, Holandię, Anglię, Niemcy oraz Stany Zjednoczone.

Zanim zaczniesz planować studia za granicą, musisz pamiętać, że wiążą się one ze sporymi wydatkami. Nie wystarczy zgromadzić pieniędzy na czesne, ale również na wiele innych rzeczy. Między innymi:

 • wspomniane czesne,
 • opłaty za wynajęcie mieszkania lub akademik,
 • zakup odpowiednich materiałów do nauki (podręczników itp.)
 • koszty podróży z Polski,
 • koszty ubezpieczania (jeśli nie będziemy studiować w UE),
 • koszty biletów na lokalny transport,
 • miesięczne stałe koszty za jedzenie, artykuły higieniczne itp.

Przed podjęciem decyzji o wyborze studiów za granicą, warto wszystko dokładnie przemyśleć. Jeśli nie mamy stabilnej sytuacji finansowej, która pozwoli nam na zgromadzenie oszczędności i nie możemy liczyć na wsparcie rodziny, warto wybrać studia w kraju, który oferuje tańsze czesne. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć również kierunek studiów, aby nie zmieniać go po kilku semestrach. Należy również zwrócić uwagę na wymagania wizowe i inne formalności związane z pobytem w danym kraju.

Ile kosztują studia za granicą?

Studiowanie za granicą niesie za sobą wysokie koszty, które mogą znacząco się różnić w zależności od kraju, uczelni i wybranego programu studiów. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które wpływają na koszty studiów za granicą:

 • Miejsce studiów – wybór kraju, w którym rozpoczniemy studia, znacząco wypływa na opłaty związane ze studiami za granicą. Opłaty za czesne w niektórych krajach (takich jak Stany Zjednoczone, Australia czy Wielka Brytania) mogą być bardzo wysokie. Z kolei w innych miejscach (na przykład w Niemczech) wiele uniwersytetów oferuje studentom zagranicznym niskie – lub nawet bezpłatne – czesne.
 • Uczelnia – wybór znanego uniwersytetu, który rozpoznawalny jest na całym świecie, może wpływać na wysokość czesnego. Mniejsze uczelnie, które są mniej prestiżowe, będą oferować niższe opłaty za studiowanie na ich uczelni.
 • Rodzaj studiów – rozpoczęcie studiów licencjackich jest zwykle tańsze niż studia magisterskie lub doktorskie.
 • Miejsce zamieszkania – koszty utrzymania różnią się w zależności od miasta, w którym studiujesz. Duże miasta są zazwyczaj droższe niż mniejsze miasta.

Studia za granicą - koszt

 • Studia w Stanach Zjednoczonych – roczne czesne wynosi od 10 tys. d0 60 tys. dolarów (na przykład na Harvardzie).
 • Studia w Anglii – roczne czesne wynosi od 20 tys. do 50 tys. funtów (najdroższe są studia medyczne).
 • Studia w Niemczech – publiczne uniwersytety oferują bezpłatną naukę, a studia w prywatnych uczelniach mogą kosztować od 25 tys. do 40 tys. euro.
 • Studia w Danii – studia na publicznych uniwersytetach są bezpłatne. Studenci są zobowiązani do niewielkiej opłaty za materiały edukacyjne.
 • Studia w Holandii – około 2200 euro.

Studia za granicą - gdzie szukać wsparcia?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, studia za granicą mogą wiązać się ze sporymi kosztami. Jeśli zdecydujesz się na edukację w innym państwie, warto poznać możliwe źródła wsparcia. Najprostszym wsparciem jest pomoc rodziny – na przykład rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko zdobyło jak najlepsze wykształcenie. Jednak nie każdy ma taką możliwość i musi szukać innego źródła finansowania.

W miejscach, gdzie nie trzeba płacić czesnego za studia lub nie jest ono bardzo drogie, można starać się o stypendia akademickie, socjalne lub próbować znaleźć jakąś pracę. Możesz ubiegać się również o pożyczkę studencką lub kredyt studencki.

Ciekawym pomysłem wydaje się także wzięcie udziału w programie studenckim takim jak Erasmus+. W ramach tego programu możesz uczyć się za granicą oraz realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Cała inicjatywa jest zupełnie darmowa i łatwo dostępna.

Czy warto brać kredyt studencki?

Kredyt studencki skierowany jest jedynie do studentów i doktorantów uczelni oraz jednostek akademickich. Kredyty te mają bardzo niskie oprocentowanie dzięki temu, że dopłaty do nich finansowane są z budżetu państwa. Kredytów studenckich na warunkach określonych przez państwo udzielają wybrane banki. Spłaca się go dopiero po zakończeniu studiów, kiedy można już pokryć jego koszty dzięki posiadaniu stałego źródła zarobku. Spłacanie można zacząć nawet dopiero po dwu latach od zakończenia okresu studiowania. Kredyt studencki udzielany jest maksymalnie na cały okres studiów pierwszego i drugiego stopnia, czyli na 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich – na 4 lata. Wypłata przyznawana jest studentowi przez 10 miesięcy trwania roku akademickiego (od października do lipca).

Kredyt studencki jak każdy kredyt niesie za sobą również minusy. Jednak takich warunków kredytu nie można uzyskać w żadnej innej instytucji finansowej. Wszystkie osoby, które spełniają kryterium dochodowe i potrzebują dofinansowania, aby mieć możliwość studiowania, powinny rozważyć taką opcję. Wszystkie inne kredyty i pożyczki dla studentów są obarczone dużo wyższymi kosztami, a co gorsza – konieczność ich spłaty następuje o wiele szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Czerniejewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 października 2019

PKO BP w Czerniejewie

Jak złożyć reklamację w Cyfrowym Polsacie?
Telewizja
author
Dominika Sobieraj
07 listopada 2020

Jak złożyć reklamację w Cyfrowym Polsacie?

MiiMove – ile kosztuje?
Ile kosztuje
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2020

MiiMove – ile kosztuje?

Plus Bank sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
11 stycznia 2023

Plus Bank sesje przychodzące i wychodzące

Porównaj