Kredyty studenckie to niemalże darmowa forma pomocy finansowej od Państwa. Główną cechą takiego kredytu jest to, że otrzymuje się go jeszcze w trakcie studiów, a spłaca dopiero po ich ukończeniu. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące kredytów studenckich na rok 2018/2019. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 30.07.2018
Udostępnij:

Bank Gospodarstwa Krajowego podaje, że w roku akademickim 2017/2018 z kredytu skorzystało aż 3747 osób. Jest to najtańszy kredyt, z którego mogą skorzystać młode osoby – oprocentowanie 0,875% w skali roku nie zdarza się w żadnych kredytach komercyjnych. Do tej grupy kierowane są także specjalne oferty pożyczek dla studentów, ale warunki nie są już tak korzystne, jak w przypadku kredytu udzielanego przez Państwo. 

Spis treści:
1. Na czym polega kredyt studencki?
2. Kto może wziąć kredyt studencki?

3. Kredyt studencki – kryteria.
4. Wysokość kredytu studenckiego 2018/2019.
5. Jak otrzymać kredyt studencki?
6. Wymagane dokumenty.
7. Kredyt studencki – lista banków.
8. Czy opłaca się wziąć kredyt studencki?


 

NA CZYM POLEGA KREDYT STUDENCKI?

Kredyt studencki to specjalny kredyt udzielany jedynie studentom i doktorantom uczelni oraz jednostek akademickich. Kredyty te mają bardzo niskie oprocentowanie dzięki temu, że dopłaty do nich finansowane są z budżetu państwa. Kredytów studenckich na warunkach określonych przez Państwo udzielają wybrane banki komercyjne. 
 

Kredyt studencki spłaca się dopiero po zakończeniu studiów, kiedy można już pokryć jego koszty dzięki posiadaniu stałego źródła zarobku. Spłacanie można zacząć nawet dopiero po dwu latach od zakończenia okresu studiowania.
 

Kredyt studencki udzielany jest maksymalnie na cały okres studiów pierwszego i drugiego stopnia, czyli na 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich – na 4 lata. Wypłata przyznawana jest studentowi przez 10 miesięcy trwania roku akademickiego (od września od czerwca). 


 

KTO MOŻE WZIĄĆ KREDYT STUDENCKI?

Z kredytu mogą skorzystać:
– studenci,
– doktoranci,
– maturzyści rozpoczynający studia w roku 2018/2019.
Wszystkie te osoby muszą jednak rozpocząć studia przed 25 rokiem życia i spełnić pozostałe kryteria.


KREDYT STUDENCKI – KRYTERIA

Głównym warunkiem udzielenia kredytu studenckiego jest spełnienie kryterium dochodowego. W roku akademickim 2018/2019 dochód netto na członka rodziny nie może przekraczać 2500 zł netto
 

Wobec osób spełniających kryterium dochodowe bank dokonuje oceny zabezpieczenia spłaty kredytu dla wybranej wysokości raty.  W przypadku oceny pozytywnej kredyt jest przyznawany od razu, a w przypadku negatywnej – najpierw ocena dokonywana jest dla kwoty niższej, niż została wskazana we wniosku. Jeżeli ocena będzie negatywna także dla najniższej możliwej raty kredytu studenckiego, dany bank nie będzie mógł takiego kredytu udzielić. 
 

Jeżeli dany student nie będzie w stanie sprostać wymogom żadnego banku i w każdym otrzyma negatywną ocenę, może jeszcze ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 

Poręczenie w Banku Gospodarstwa Krajowego:
100% dla studentów pozbawionych opieki rodzicielskiej,
100% dla studentów, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł,
90% dla studentów, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2000 zł.
 

Poręczenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
80%-100% dla studentów mieszkających na obszarze wiejskim (w zależności od dochodu na osobę)
100% dla studentów mieszkających na obszarze wiejskim, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1000 zł. 


 

WYSOKOŚĆ KREDYTU STUDENCKIEGO 2018/2019

W roku akademickim 2018/2019 miesięczna kwota wypłacanego kredytu studenckiego wynosi:
400 zł – rata obniżona,
600 zł – rata podstawowa,
800 zł – rata podwyższona,
1000 zł – rata podwyższona.

W trakcie trwania kredytu można wnioskować o zmianę wysokości przyznawanej raty. Nie każdy student musi jednak spłacać całą kwotę, którą pożyczył w okresie studiowania. Opcja umorzenia spłaty kredytu dostępna jest dla najlepszych studentów i tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Czytaj więcej o tym, komu i w jakiej wysokości przysługuje umorzenie kredytu studenckiego. 

JAK OTRZYMAĆ KREDYT STUDENCKI? 

Aby otrzymać kredyt studencki, należy złożyć w banku wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami (ich listę zamieściliśmy w punkcie szóstym). Formularz wniosku należy pobrać z banku, w którym ubiegamy się o uzyskanie kredytu studenckiego. Pozostała część procesu odbywa się właściwie bez naszego udziału – bank przetwarza nasze dane i wydaje odpowiednią decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu. 
 

Aby kredyt przyznany na okres kilku semestrów był podtrzymywany, każdy student musi dwa razy w roku (do 31 października i do 31 marca) przedłożyć w banku podbitą legitymację studencką. Doktoranci muszą pojawić się w banku tylko raz w roku – do 31 października.


 

WYMAGANE DOKUMENTY

Do wniosku o udzielenie kredytu studenckiego należy załączyć: 
 

  • Zaświadczenie o odbywaniu studiów (w przypadku studenta lub doktoranta) 

  • Dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia (przypadku osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia albo studia doktoranckie).

  • Oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny.

  • Zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach z poprzedniego roku. 

KREDYT STUDENCKI – LISTA BANKÓW

Kredytu studenckiego na rok akademicki 2018/2019 udzielają: 

– PKO Bank Polski S.A.,
– Bank PEKAO S.A.,
– Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

W każdym z banków warunki uzyskania kredytu są takie same, ale różnice mogą wystąpić w sposobie dokonywania przez banki oceny zabezpieczenia spłaty kredytu. Identyczny jest czas składania wniosków – od 15 lipca do 20 października 2018 roku. 


 

CZY OPŁACA SIĘ WZIĄĆ KREDYT STUDENCKI?

Naszym zdaniem – zdecydowanie tak. Takich warunków kredytu nie można uzyskać w żadnej innej instytucji finansowej. Wszystkie osoby, które spełniają kryterium dochodowe i potrzebują dofinansowania, aby mieć możliwość studiowania, powinny rozważyć taką opcję. Wszystkie inne kredyty i pożyczki dla studentów są obarczone dużo wyższymi kosztami, a co gorsza – konieczność ich spłaty następuje o wiele szybciej.

Jedynie kredyt studencki pozwala na rozpoczęcie okresu spłaty już po zakończeniu studiów i oferuje oprocentowanie, którego właściwie wcale nie odczujemy. Opcję powinni rozważyć szczególnie studenci posiadający bardzo wysoką średnią – dzięki ocenom mogą jeszcze w trakcie studiów "zarobić" na połowę spłaty kredytu, ponieważ maksymalna wysokość umorzenia spłaty wynosi aż 50%. 


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 3.5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (2)

ciagle wszyscy praszą o ten dochod rodziny, i w przyp[adku stypendium i zapomogi i nawet kredytu studenckiego… niezaleznie czy jestem dobra uczennica, liczy sie. tylko to, ile zarabiaja moi rodzice. i nikogo nie obchodzi, ze nie mam z nimi zadnego kontaktu i wcale nie pomagaja mi pienieznie… chore to wszystko! kiedy to sie zmieni w koncu?

    Skoro nie utrzymuje kontaktów to mieszkasz sama i podajesz ze mieszkasz sama. W czym problem podać tylko swoje dochody. Wystarczy trochę pomyśleć