Kupno nowego mieszkania to dla wielu osób wydarzenie, którego miesiącami nie możemy się doczekać. Ważne jest jednak to, by zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, dokładnie sprawdzić dewelopera. Pozwoli to zaoszczędzić nam w przyszłości wiele nerwów i stresu.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 16.08.2018
Udostępnij:

Zakup własnej nieruchomości jest dla wielu Polek i Polaków największym marzeniem. Każdy z nas bowiem pragnie mieć własne miejsce na Ziemi, w którym poczuje się bezpiecznie i swobodnie. 
 

W przypadku kupna nowego mieszkania warto jednak dokładnie sprawdzić dewelopera, od jakiego chcemy nabyć nowe lokum. Pozwoli nam to być może zaoszczędzić wiele nerwów w przyszłości.
 

Choć tzw. „ustawa deweloperska”, która ma w teorii bronić praw nabywców lokali, weszła w życie już 7 lat temu, wciąż bardzo łatwo jest paść ofiarą sprytnych i doświadczonych w kwestiach sprzedaży nieruchomości inwestorów. Sprawdziliśmy więc, jak sprawdzić dewelopera, zanim zdecydujemy się na kupno nowego mieszkania. 
 

Uzbrój się w czas
Poszukiwania dobrego mieszkania warto rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem. Eksperci radzą, by założyć nawet 6-miesięczny margines oczekiwania na zakup dobrej inwestycji, bo właśnie dzięki takiemu czasowi możliwe będzie dogłębne poznanie rynku mieszkaniowego danej inwestycji. 
 

Nawet jeśli pół roku przed planowanym zakupem nie będziesz znać dokładnie swojego ostatecznego budżetu, warto już wtedy rozpocząć dogłębną analizę okolicznych firm deweloperskich i proponowanych inwestycji. 
 

Zbadaj opinie o deweloperze
Jeśli znajdziesz interesującą Cię nieruchomość, dokładnie przyjrzyj się wizerunkowi danego inwestora. Możesz w tym celu wykorzystać Internet, sprawdzając opinie o konkretnym deweloperze nie tylko poprzez wyszukiwarki internetowe, lecz i jego oficjalne konta na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter itp).
 

Warto także znaleźć kontakt bezpośrednio do jednego z nabywców inwestycji danego inwestora. Można w tym celu chociażby przejść się po jednym z wybudowanych przez jego firmę osiedli czy po okolicy konkretnych budynków mieszkalnych. Na pewno natrafimy tam na jednego z kupców owego dewelopera.
 

Sprawdź rzetelność inwestora
Jeśli nie znajdziesz żadnych złych opinii konsumenckich o danym deweloperze, nie wyciągaj pochopnych wniosków i nie decyduj się od razu na zakup. W Sieci bowiem łatwo jest wykreować pozytywny wizerunek inwestora – zwłaszcza przez wielkich i wpływowych rekinów nieruchomościowych. 
 

Upewnij się, czy dany inwestor działa legalnie. W tym celu wystarczy uzyskać odpowiedni odpis krajowego Rejestru Długów czy potwierdzenie z list ewidencji działalności gospodarczej. 
 

Płynność finansową danego dewelopera można sprawdzić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a kompetencje i uznanie wsród ekspertów – na listach Polskiego Związku Firm Deweloperskich. 
 

Zbadaj formalne szczegóły inwestycji
Nie tylko sprawdzenie dewelopera jest kluczową sprawą przy szukaniu dobrej i pewnej inwestycji na lata. Warto także sprawdzić samą nieruchomość i wszelkie jej prawne detale. 
 

By mieć stuprocentową pewność, czy działka, na której stanąć ma przyszła nieruchomość, jest w posiadaniu konkretnego dewelopera i czy nikt inny nie ma do niej praw lub roszczeń, warto udać się do właściwego pod względem miejsca powstawania inwestycji urzędu miasta. 
 

Zajrzenie do odpowiednich ksiąg wieczystych powinno ostatecznie upewnić Cię w tym, czy dana nieruchomość nie przysporzy Ci kłopotów w przyszłości. 
 

Sprawdź mieszkanie przed jego odbiorem
Jeśli zaufasz danemu deweloperowi i powierzysz jego pracy własną przyszłość, nie zapomnij o jednej ważnej kwestii – o dokładnym sprawdzeniu danego mieszkania w trakcie jego odbioru. 
 

Pisaliśmy już o tym, jak najrzetelniej zbadać mieszkanie od dewelopera, zanim obierzemy od niego klucze i na zawsze zamkniemy drzwi za plecami inwestora. Każdego, kto myśli o zakupie mieszkania od dewelopera, szczerze zachęcamy do przeczytania tego artykułu. 
 

Komentarze