Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik

Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik

author
25 sierpnia 2021

Osoby, które zostaną przyłapane na złamaniu przepisów ruchu drogowego, mogą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Jednak czasami zdarza się, że zapominamy o konieczności ich uregulowania. Sprawdzamy, jak sprawdzić zaległe mandaty.

Jak sprawdzić, czy mamy zaległe mandaty?

Kierowcy, którzy złamią przepisy ruchu drogowego, mogą otrzymać mandat karny. Na jego uregulowanie przysługuje nam 7 dni – wydaje się to wystarczająco długo, jednak czasami w natłoku obowiązków zapominamy o tej nieprzyjemnej powinności. W takim wypadku warto zorientować się, w jaki sposób sprawdzić zaległe mandaty. Do końca 2015 roku odpowiedzialne za pobieranie opłat z tytułu mandatów były urzędy wojewódzkie. Zmiana przepisów spowodowała jednak, że od 1 stycznia 2016 roku opłatę uiszczamy na koncie Urzędu Skarbowego w Opolu. Bez względu na region zamieszkania, opłacając mandat podajemy adres opolskiego urzędu skarbowego.
Oczywiście nie oznacza to, że tylko w Opolu uzyskamy informacje o naszych zaległych mandatach. Ta udostępniona zostanie w przypisanym nam urzędzie skarbowym. Takie informacje możemy uzyskać także na policji. Natomiast w przypadku mandatów otrzymanych od straży miejskiej, po informacje sięgnąć możemy do urzędu miasta lub urzędu gminy.
Istnieje jednak dużo prostszy sposób na uzyskanie informacji na temat zaległych mandatów – bez wychodzenia z domu, przez Internet. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postępując z duchem czasu, udostępnia informacje o zaległych mandatach na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl. Wystarczy założyć indywidualny profil, a następnie przejść proces weryfikacji. Po zalogowaniu się do swojego konta będziemy mieli dostęp do informacji o posiadanej liczbie punktów karnych. Na tej stronie nie dowiemy się jednak o wysokości kwoty, jaką musimy uiścić – taka informacja dostępna będzie w urzędzie skarbowym. Osoby, które chcą uzyskać informacje o wysokości zadłużenia z tytułu mandatów karnych, mogą również pobrać raport ze www.infoKonsument.pl. Sprawdź także nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak zapłacić mandat przelewem.

Zaległe mandaty w Internecie

Osoby, które otrzymają mandat karny, mają 7 dni na uregulowanie go. Mandat ulega przedawnieniu dopiero po 3 latach. Z kolei w przypadku mandatów za nieopłacenie postojów przedawnione będą dopiero po 5 latach. A zatem, jeśli nie opłacimy mandatu na czas, to możemy spodziewać się, że otrzymamy zawiadomienie od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu. W tym przypadku nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, sprawą mandatów zawsze zajmuje się placówka opolska.
Szczegółowe informacje o naszych mandatach uzyskamy w urzędach skarbowych właściwych dla naszego miejsca zamieszkania. Pewne informacje o mandatach uzyskać można jednak dużo wygodniej – przez Internet. Nie będą one niestety tak kompletne i szczegółowe jak w urzędzie, ale dla niektórych wystarczające.
Jeśli chcemy uzyskać informacje o liczbie nałożonych na nas punktów karnych, to wystarczy założyć profil na stronie www.obywatel.gov.pl. Z kolei jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką kwotę mamy do zapłacenia, to na stronie www.infokonsument.pl możemy pobrać raport, w którym zawarta będzie ta informacja.

ePUAP mandaty – na czym polega?

ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej jest to dostępna w całej Polsce platforma teleinformatyczna, dzięki której obywatele mogą w ustalony sposób komunikować się z jednostkami administracji publicznej, a więc i z urzędami. Oznacza to, że za pomocą platformy kierowcy mogą kontrolować również swoje mandaty karne. Informacje dostępne na ePUAP mandaty aktualizowane są raz w ciągu jednego dnia.
Aby sprawdzić liczbę przyznanych mandatów karnych, wystarczy posiadać własny profil zaufany, dzięki któremu potwierdzimy swoją tożsamość. Co ciekawe, profil zaufany można utworzyć na kilka sposobów: przez konto bankowe, e-dowód osobisty, podpis elektroniczny, wniosek online z rozmową wideo z urzędnikiem lub wniosek online z potwierdzeniem w punkcie. Oznacza to, że tylko my możemy uzyskać informacje o posiadanych punktach karnych, nie zostaną więc udostępnione innej osobie.
Po zalogowaniu na profil zaufany system przekierowuje kierowcę na stronę obywatel.gov.pl, na której od razu wyświetlane są informacje o liczbie punktów karnych. Dodatkowo istnieje możliwość pobrania jej w formacie PDF, który umożliwia z kolei wydrukowanie informacji. Warto pamiętać jednak, że taki wydruk nie jest żadnym dokumentem urzędowym, a on bowiem wyłącznie informacyjny charakter.


źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne
https://pl.wikipedia.org/wiki/EPUAP

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

kitch
kitch
2022-06-09 08:53:45

z dupy artykuł, kilkukrotnie powtórzone zbędne informację i co najgorsze brak odpowiedzi na pytanie tytule

Podobne artykuły

PKO Leasing z rekordowym wynikiem sprzedażowym
Bez kategorii
author
29 stycznia 2019

PKO Leasing z rekordowym wynikiem sprzedażowym

Credit Agricole w Gorzowie Wielkopolskim
Oddziały
author
15 lipca 2019

Credit Agricole w Gorzowie Wielkopolskim

Bank Spółdzielczy w Bieczu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Oddziały
author
01 października 2019

Bank Spółdzielczy w Bieczu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Kredyt Konsolidacyjny Tarnowskie Góry
Kredyty miasta
author
24 stycznia 2022

Kredyt Konsolidacyjny Tarnowskie Góry

Pozwolenia na emisję CO2 – na czym polegają?
Bez kategorii
author
18 grudnia 2018

Pozwolenia na emisję CO2 – na czym polegają?

ING Bank Śląski w Elblągu
Oddziały
author
05 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Elblągu