Najczęściej komentowane
Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik
Osoby, które zostaną przyłapane na złamaniu przepisów ruchu drogowego, mogą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Jednak czasami zdarza się, że zapominamy o konieczności ich uregulowania. Sprawdzamy, jak sprawdzić zaległe mandaty.
Jak sprawdzić, czy mamy zaległe mandaty?
Informację o zaległych mandatach możemy sprawdzić bez wychodzenia z domu.
Instrukcja sprawdzenia zaległych mandatów online – krok po kroku
- Wchodzimy na stronę www.obywatel.gov.pl.
- Zakładamy indywidualny profil.
- Przechodzimy weryfikację.
- Poznajemy informację o zaległych mandatach.
Sprawdzimy tutaj także liczbę punktów karnych.
Do końca 2015 roku odpowiedzialne za pobieranie opłat z tytułu mandatów były urzędy wojewódzkie. Zmiana przepisów spowodowała jednak, że od 1 stycznia 2016 roku opłatę uiszczamy na koncie Urzędu Skarbowego w Opolu. Bez względu na region zamieszkania, opłacając mandat adresujemy go na opolski urząd skarbowy. Po prostu Polsce w sprawie mandatów karnych nieopłaconych odpowiedni do kontaktu jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu. Najczęściej w bankowości mobilnej nie trzeba nawet wpisywać adresu urzędu skarbowego, ponieważ jest podstawiany automatycznie.
Oczywiście nie oznacza to, że tylko w Opolu uzyskamy informacje o naszych zaległych mandatach. Ta udostępniona zostanie w przypisanym nam urzędzie skarbowym. Takie informacje możemy uzyskać także na policji. Natomiast w przypadku mandatów otrzymanych od straży miejskiej, po informacje sięgnąć możemy do urzędu miasta lub sprawdzić to w urzędzie gminy.
Istnieje jednak dużo prostszy sposób na uzyskanie informacji na temat zaległych mandatów – bez wychodzenia z domu, przez Internet. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postępując z duchem czasu, udostępnia informacje o zaległych mandatach na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl. Wystarczy założyć indywidualny profil, a następnie przejść proces weryfikacji. Po zalogowaniu się do swojego konta będziemy mieli dostęp do informacji o posiadanej liczbie punktów karnych. Na tej stronie nie dowiemy się jednak o wysokości kwoty, jaką musimy uiścić – taka informacja dostępna będzie w urzędzie skarbowym. Osoby, które chcą uzyskać informacje o wysokości zadłużenia z tytułu mandatów karnych, mogą również pobrać raport ze www.infoKonsument.pl. Sprawdź także nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak zapłacić mandat przelewem.
Zaległe mandaty w Internecie
Osoby, które otrzymają mandat karny, mają 7 dni na uregulowanie go. Z punktu widzenia prawa mandat ulega przedawnieniu dopiero po 3 latach. Z kolei w przypadku mandatów za nieopłacenie postojów przedawnione będą dopiero po 5 latach. A zatem, jeśli nie opłacimy mandatu na czas, to możemy spodziewać się, że otrzymamy zawiadomienie od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu. W tym przypadku nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, sprawą mandatów zawsze zajmuje się placówka opolska.
Szczegółowe informacje o naszych mandatach uzyskamy w urzędach skarbowych właściwych dla naszego miejsca zamieszkania. Pewne informacje o mandatach uzyskać można jednak dużo wygodniej – przez Internet. Nie będą one niestety tak kompletne i szczegółowe jak w urzędzie, ale dla niektórych wystarczające.
Ile mam punktów karnych – jak sprawdzić online?
Jeśli chcemy uzyskać informacje o liczbie nałożonych na nas punktów karnych, to wystarczy założyć profil na stronie www.obywatel.gov.pl.
Ile mandatów mamy do zapłacenia – jak sprawdzić kwotę online?
Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką kwotę mamy do zapłacenia, to na stronie www.infokonsument.pl możemy pobrać raport, w którym zawarta będzie ta informacja.
Podstawowe informacje o mandatach
Kierowcy, którzy złamią przepisy ruchu drogowego, mogą otrzymać mandat karny. Na jego uregulowanie przysługuje nam 7 dni – wydaje się to wystarczająco długo, jednak czasami w natłoku obowiązków zapominamy o tej nieprzyjemnej powinności. Warto również pamiętać, że jeżeli nie zgadzamy się z decyzją Policji, możemy odmówić przyjęcia mandatu i wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu. Pamiętajmy, że warto zapłacić mandat w terminie, żeby uniknąć nieprzyjemności. W takim wypadku warto zorientować się, w jaki sposób sprawdzić zaległe mandaty.
ePUAP mandaty – na czym polega?
ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej jest to dostępna w całej Polsce platforma teleinformatyczna,dzięki której obywatele mogą w ustalony sposób komunikować się z jednostkami administracji publicznej, a więc i z urzędami. Oznacza to, że za pomocą platformy kierowcy mogą kontrolować również swoje mandaty karne. Informacje dostępne na ePUAP mandaty aktualizowane są raz w ciągu jednego dnia.
Aby sprawdzić liczbę przyznanych mandatów karnych, wystarczy posiadać własny profil zaufany, dzięki któremu potwierdzimy swoją tożsamość. Co ciekawe, profil zaufany można utworzyć na kilka sposobów: przez konto bankowe, e-dowód osobisty, podpis elektroniczny, wniosek online z rozmową wideo z urzędnikiem lub wniosek online z potwierdzeniem w punkcie. Oznacza to, że tylko my możemy uzyskać informacje o posiadanych punktach karnych, nie zostaną więc udostępnione innej osobie.
Po zalogowaniu na profil zaufany system przekierowuje kierowcę na stronę obywatel.gov.pl, na której od razu wyświetlane są informacje o liczbie punktów karnych. Dodatkowo istnieje możliwość pobrania jej w formacie PDF, który umożliwia z kolei wydrukowanie informacji. Warto pamiętać jednak, że taki wydruk nie jest żadnym dokumentem urzędowym, a on bowiem wyłącznie informacyjny charakter.
źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne
https://pl.wikipedia.org/wiki/EPUAP
Wszystkie komentarze
Czy mandat za brak biletu też tu obowiązuje ?
Przy takim artykule, to mogliście napisać, że wystarczy nie dostawać mandatów :) Sam stosuję taką politykę. Yanosik do tego ostrzeganie o radarach i odcinkach pomiarowych w GPSie kamery samochodowej Truecam którą mam.
z dupy artykuł, kilkukrotnie powtórzone zbędne informację i co najgorsze brak odpowiedzi na pytanie tytule
Dodaj komentarz