Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik

Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik

author
Aleksandra Gościnna
04 stycznia 2022

Osoby, które zostaną przyłapane na złamaniu przepisów ruchu drogowego, mogą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Jednak czasami zdarza się, że zapominamy o konieczności ich uregulowania. Sprawdzamy, jak sprawdzić zaległe mandaty.

Jak sprawdzić, czy mamy zaległe mandaty?

Informację o zaległych mandatach możemy sprawdzić bez wychodzenia z domu.

Instrukcja sprawdzenia zaległych mandatów online – krok po kroku

  1. Wchodzimy na stronę www.obywatel.gov.pl.
  2. Zakładamy indywidualny profil.
  3. Przechodzimy weryfikację.
  4. Poznajemy informację o zaległych mandatach.

Sprawdzimy tutaj także liczbę punktów karnych.

Do końca 2015 roku odpowiedzialne za pobieranie opłat z tytułu mandatów były urzędy wojewódzkie. Zmiana przepisów spowodowała jednak, że od 1 stycznia 2016 roku opłatę uiszczamy na koncie Urzędu Skarbowego w Opolu. Bez względu na region zamieszkania, opłacając mandat adresujemy go na opolski urząd skarbowy. Po prostu Polsce w sprawie mandatów karnych nieopłaconych odpowiedni do kontaktu jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu. Najczęściej w bankowości mobilnej nie trzeba nawet wpisywać adresu urzędu skarbowego, ponieważ jest podstawiany automatycznie.

Oczywiście nie oznacza to, że tylko w Opolu uzyskamy informacje o naszych zaległych mandatach. Ta udostępniona zostanie w przypisanym nam urzędzie skarbowym. Takie informacje możemy uzyskać także na policji. Natomiast w przypadku mandatów otrzymanych od straży miejskiej, po informacje sięgnąć możemy do urzędu miasta lub sprawdzić to w urzędzie gminy.

Istnieje jednak dużo prostszy sposób na uzyskanie informacji na temat zaległych mandatów – bez wychodzenia z domu, przez Internet. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postępując z duchem czasu, udostępnia informacje o zaległych mandatach na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl. Wystarczy założyć indywidualny profil, a następnie przejść proces weryfikacji. Po zalogowaniu się do swojego konta będziemy mieli dostęp do informacji o posiadanej liczbie punktów karnych. Na tej stronie nie dowiemy się jednak o wysokości kwoty, jaką musimy uiścić – taka informacja dostępna będzie w urzędzie skarbowym. Osoby, które chcą uzyskać informacje o wysokości zadłużenia z tytułu mandatów karnych, mogą również pobrać raport ze www.infoKonsument.pl. Sprawdź także nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak zapłacić mandat przelewem.

Zaległe mandaty w Internecie

Osoby, które otrzymają mandat karny, mają 7 dni na uregulowanie go. Z punktu widzenia prawa mandat ulega przedawnieniu dopiero po 3 latach. Z kolei w przypadku mandatów za nieopłacenie postojów przedawnione będą dopiero po 5 latach. A zatem, jeśli nie opłacimy mandatu na czas, to możemy spodziewać się, że otrzymamy zawiadomienie od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu. W tym przypadku nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, sprawą mandatów zawsze zajmuje się placówka opolska.

Szczegółowe informacje o naszych mandatach uzyskamy w urzędach skarbowych właściwych dla naszego miejsca zamieszkania. Pewne informacje o mandatach uzyskać można jednak dużo wygodniej – przez Internet. Nie będą one niestety tak kompletne i szczegółowe jak w urzędzie, ale dla niektórych wystarczające.

Ile mam punktów karnych – jak sprawdzić online?

Jeśli chcemy uzyskać informacje o liczbie nałożonych na nas punktów karnych, to wystarczy założyć profil na stronie www.obywatel.gov.pl.

Ile mandatów mamy do zapłacenia – jak sprawdzić kwotę online?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką kwotę mamy do zapłacenia, to na stronie www.infokonsument.pl możemy pobrać raport, w którym zawarta będzie ta informacja.

Podstawowe informacje o mandatach

Kierowcy, którzy złamią przepisy ruchu drogowego, mogą otrzymać mandat karny. Na jego uregulowanie przysługuje nam 7 dni – wydaje się to wystarczająco długo, jednak czasami w natłoku obowiązków zapominamy o tej nieprzyjemnej powinności. Warto również pamiętać, że jeżeli nie zgadzamy się z decyzją Policji, możemy odmówić przyjęcia mandatu i wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu. Pamiętajmy, że warto zapłacić mandat w terminie, żeby uniknąć nieprzyjemności. W takim wypadku warto zorientować się, w jaki sposób sprawdzić zaległe mandaty.

ePUAP mandaty – na czym polega?

ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej jest to dostępna w całej Polsce platforma teleinformatyczna,dzięki której obywatele mogą w ustalony sposób komunikować się z jednostkami administracji publicznej, a więc i z urzędami. Oznacza to, że za pomocą platformy kierowcy mogą kontrolować również swoje mandaty karne. Informacje dostępne na ePUAP mandaty aktualizowane są raz w ciągu jednego dnia.

Aby sprawdzić liczbę przyznanych mandatów karnych, wystarczy posiadać własny profil zaufany, dzięki któremu potwierdzimy swoją tożsamość. Co ciekawe, profil zaufany można utworzyć na kilka sposobów: przez konto bankowe, e-dowód osobisty, podpis elektroniczny, wniosek online z rozmową wideo z urzędnikiem lub wniosek online z potwierdzeniem w punkcie. Oznacza to, że tylko my możemy uzyskać informacje o posiadanych punktach karnych, nie zostaną więc udostępnione innej osobie.

Po zalogowaniu na profil zaufany system przekierowuje kierowcę na stronę obywatel.gov.pl, na której od razu wyświetlane są informacje o liczbie punktów karnych. Dodatkowo istnieje możliwość pobrania jej w formacie PDF, który umożliwia z kolei wydrukowanie informacji. Warto pamiętać jednak, że taki wydruk nie jest żadnym dokumentem urzędowym, a on bowiem wyłącznie informacyjny charakter.


źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne
https://pl.wikipedia.org/wiki/EPUAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Siema
Siema
2023-01-08 22:02:04

Czy mandat za brak biletu też tu obowiązuje ?

Piotr
Piotr
2022-09-12 21:05:37

Przy takim artykule, to mogliście napisać, że wystarczy nie dostawać mandatów :) Sam stosuję taką politykę. Yanosik do tego ostrzeganie o radarach i odcinkach pomiarowych w GPSie kamery samochodowej Truecam którą mam.

kitch
kitch
2022-06-09 08:53:45

z dupy artykuł, kilkukrotnie powtórzone zbędne informację i co najgorsze brak odpowiedzi na pytanie tytule

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Głubczycach
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Głubczycach

Kasa Stefczyka Gdynia
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 października 2020

Kasa Stefczyka Gdynia

Co trzeci Polak odwiedza bank raz w miesiącu
Blog
autor wpisu
Marek_Rutkowski
20 listopada 2017

Co trzeci Polak odwiedza bank raz w miesiącu

Mastercard Business Lotos w Alior Banku
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
21 października 2018

Mastercard Business Lotos w Alior Banku

PKO BP w Mońkach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019

PKO BP w Mońkach

Porównaj