Jak upoważnić pełnomocnika do naszego konta w banku?

Jak upoważnić pełnomocnika do naszego konta w banku?

author
Dorota Grycko
19 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Jeśli chcemy, aby inna osoba miała dostęp do naszego konta bankowego, obowiązkowo musimy ją do tego upoważnić. W jaki sposób możemy takie upoważnienie złożyć i czy jest ono bezpieczne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Spis treści:

  1. Na czym polega upoważnienie do konta bankowego?
  2. Jakie są rodzaje upoważnień w banku?
  3. Jak złożyć upoważnienie do konta bankowego?
  4. Czy upoważnienie pełnomocnika można cofnąć?
  5. Upoważnienie do konta bankowego - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Na czym polega upoważnienie do konta bankowego?

Rachunek bankowy jest silnie zabezpieczony, aby nikt oprócz nas nie mógł uzyskać do niego dostępu. Zapewnienie bezpieczeństwa naszym oszczędnościom jest obowiązkowym zadaniem banków, które gorliwie wykonują. Czasami jednak zdarza się, że nie możemy samodzielnie przeprowadzić operacji w banku i będziemy musieli upoważnić do tego osobę trzecią.

Upoważnienie pełnomocnika do obsługi konta bankowego, to udzielenie komuś prawa do wykonywania konkretnych czynności na koncie, a czasami również w banku. Dzięki podpisaniu takiego dokumentu, osoba upoważniona ma dostęp do naszych środków. Takim pełnomocnikiem może być ktoś z rodziny, narzeczony czy bliski przyjaciel. Pamiętajmy jednak, aby rozsądnie wybierać osobę, którą upoważniamy, aby nie okazało się, że zostaniemy oszukani.

Co ważne, pełnomocnika dostaje prawo do wykonywania tylko ściśle określonych czynności, jak na przykład zlecenie przelewu lub wypłata gotówki. Pod żadnym pozorem nie może wnioskować w naszym imieniu o inne zobowiązania takie jak np. kredyt samochodowy.

Upoważnienie pełnomocnika do obsługi konta bankowego, to udzielenie komuś prawa do wykonywania konkretnych czynności na koncie, a czasami również w banku.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Jakie są rodzaje upoważnień w banku?

W przypadku upoważnienia do konta bankowego, możemy samodzielnie określić jakie operacje może wykonywać druga osoba. Najczęściej możemy spotkać się z dwoma rodzajami upoważnień:

  • Upoważnienie ogólne – udziela prawa do wykonywania czynności, niemal takich samych jak właściciel konta. Osoba upoważniona może dokonywać wszelkich działań takich jak: wpłata i wypłata gotówki, przelewy, zamknięcie konta itp. Jednak pełnomocnik nie może udzielać kolejnych pełnomocnictw oraz używać karty debetowej należącej do posiadacza konta.
  • Upoważnienie szczegółowe – szczegółowo określa rodzaj oraz zakres czynności, które może wykonać osoba upoważniona np. wypłata środków do 1000 zł. Takie upoważnienie chroni nas przed ewentualnymi próbami wnioskowania np. o pożyczkę bez zdolności kredytowej. 

Jak złożyć upoważnienie do konta bankowego?

Każdy bank indywidulanie ustala procedury związane z udzieleniem upoważnienia. Większość z nich wprowadza własne wzory dokumentów, które należy wypełnić. Najczęściej musimy podać informacje takie jak:

  • Dane osoby składającej upoważnienie: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości (w przypadku osób prawnych: nazwa firmy, adres siedziby, numer NIP oraz KRS lub REGON),
  • Dane pełnomocnika: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości (w przypadku osób prawnych: nazwa firmy, adres siedziby, numer NIP oraz KRS lub REGON),
  • Dane kontaktowe stron (numer telefonu, e-mail),
  • Numer rachunku bankowego, do którego udzielane jest pełnomocnictwo,
  • Określenie rodzaju upoważnienia (czynności, które może wykonywać pełnomocnik).

Notarialne pełnomocnictwo do rachunku bankowego

Większość banków wymaga, aby właściciel konta bankowego osobiście złożył dyspozycję o udzieleniu upoważnienia osobie trzeciej. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy mocodawca nie może dotrzeć na miejsce. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy notariusza, który sporządzi odpowiednie pismo. Z takim dokumentem udajemy się do banku, który na jego podstawie musi udzielić upoważnienia. Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie wchodzi w grę, możemy skorzystać z pożyczki przez Internet na konto. Jest to finansowanie, które dostępne jest w pełni bez wychodzenia z domu – online. Uzyskać można je w firmach pozabankowych i niektórych bankach.

Czy upoważnienie pełnomocnika można cofnąć?

Upoważnienie, które zostało wydane nie obowiązuje na zawsze. Właściciel konta w każdej chwili może podjąć decyzje o wycofaniu pełnomocnictwa. W takiej sytuacji nie musimy uzyskiwać zgody osoby upoważnionej. Zazwyczaj wystarczy zadzwonić na infolinię lub złożyć wniosek w banku. Zdarzają się sytuacje, które sprawiają, że udzielone upoważnienie wygasa automatycznie.

Do takich sytuacji zaliczamy:

  • Śmierć mocodawcy,
  • Śmierć pełnomocnika,
  • Ukończenie pełnoletniości przez dziecko.

Istnieje również możliwość wydania dyspozycji na wypadek śmierci. W takim dokumencie określamy, kto w przypadku śmierci właściciela, może otrzymać pieniądze z konta bankowego. Łączna maksymalna suma dyspozycji może wynosić dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Sprawdź: Czy komornik może zając konto bankowe?

Upoważnienie do konta bankowego - najważniejsze pytania

Każdy bank indywidulanie ustala procedury związane z udzieleniem upoważnienia. Większość z nich wprowadza własne wzory dokumentów, które należy wypełnić.

Najczęściej musimy podać informacje takie jak: dane osoby składającej upoważnienie, dane pełnomocnika,
dane kontaktowe stron, numer rachunku bankowego, do którego udzielane jest pełnomocnictwo, określenie rodzaju upoważnienia (czynności, które może wykonywać pełnomocnik).

Pełnomocnikiem może być każdy, kto ma pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Takie osoby powinny być pełnoletnie (osoby małoletnie mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych). Z tego wynika, że pełnomocnikiem może być ktoś z rodziny, przyjaciół lub znajomych.

Przelanie pieniędzy na konto pełnomocnika jest jak najbardziej możliwe. W zależności od rodzaju upoważnienia będzie można wykonać taką operacje tylko raz (upoważnienie szczegółowe) lub kilkakrotnie (upoważnienie ogólne).

W przypadku upoważnienia do konta bankowego, mocodawca może samodzielnie określić jakie operacje może wykonywać pełnomocnik.

  • Upoważnienie ogólne – udziela prawa do wykonywania czynności, niemal takich samych jak właściciel konta.
  • Upoważnienie szczegółowe – szczegółowo określa rodzaj oraz zakres czynności, które może wykonać osoba upoważniona np. wypłata środków do 1000 zł.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Węgierskiej Górce ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Węgierska Górka.

author
Patryk Byczek
20 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje quad?

Quady stają się coraz częstszym pomysłem nie tylko na prezent, ale również pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Wielu miłośników czterech kółek i adrenaliny z pewnością zdecyduje się na zakup tego czterokołowca. Sprawdzamy, ile kosztuje quad.

author
Sandra Tessmer
10 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Lombardy w Grudziądzu

W Grudziądzu funkcjonuje kilkanaście lombardów. Podajemy ich adresy, godziny otwarcia oraz dane kontaktowe. Sprawdź, jak kiedy działają lombardy w Grudziądzu.

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Łatwiejsza upadłość konsumencka?

Rząd PiS ma pomysł na udrożnienie upadłości konsumenckiej. Mają z niej skorzystać również te osoby, które pożyczały, mimo, że wiedziały, iż nie będą miały z czego oddać.

author
Aneta Jankowska
20 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

NOTUS Finanse – oddział w Lęborku

NOTUS Finanse jest firmą działającą od ponad 14 lat. Instytucja zajmuje się pośrednictwem finansowym w Polsce, zaraz obok Open Finance i Expander.

author
Patryk Byczek
11 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Kołobrzegu

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Kołobrzegu – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
15 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj