Jak zaplanować budżet domowy?

Jak zaplanować budżet domowy?

author
Patryk Byczek
04 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wiele osób każdego dnia zadaje sobie pytanie: “Jak zaplanować domowy budżet?” Planowanie budżetu to oczywiście niełatwa sprawa – całe przedsięwzięcie należy bardzo dokładnie przemyśleć, aby nie tracić zbyt dużo pieniędzy z domowego budżetu. Jednak od czego zacząć planowanie budżetu domowego? Sprawdzamy szczegóły.

Zacznij od ustalenia najważniejszych spraw

Po pierwsze określ ile wynosi Twój budżet domowy/budżet rodzinny. Dobry plan to pierwszy krok do sukcesu w zaplanowaniu domowego budżetu. Najlepiej zacząć od ułożenia sobie wszystkiego w głowie – zrobić pewnego rodzaju szkic budżetu domowego, zanim przełożymy nasze myśli na papier lub do notatnika w telefonie/komputerze czy w arkuszu kalkulacyjnym. Miesięczny budżet to suma wszystkich Twoich wpływów, które musisz przeznaczyć na opłatę kredytu, opłatę mieszkania, życie i oszczędzanie. Pod żadnym pozorem nie można dopuszczać do tego, aby nasze wydatki były wyższe niż wpływy. Planowanie budżetu powinno pokazać nam, mimo wszystko, ze wydajemy mniej niż zarabiamy – nawet pomimo wydatków nieregularnych.

Nie jest łatwo planować wydatki – przecież zawsze może wydarzyć się coś, na co “na już” będziemy potrzebowali pieniędzy, a nasz budżet domowy nie był na to przygotowany.

Dlatego warto wydawać tak, żeby nawet najmniejsze kwoty móc wrzucić na konto oszczędnościowe, żeby mieć na tzw. “czarną godzinę”. Należy także pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak “przykładowy budżet domowy”. Każde gospodarstwo domowe ma inne wpływy, inne wydatki stałe, inne wydatki zmienne, inne plany, inne potrzeby czy inne sposoby na zarządzanie budżetem domowym. Jednakże zaplanowany budżet może sprawić, że nie będziemy już więcej martwić się finansami domowymi.

Kilka prostych trików na planowanie budżetu domowego

Co zrobić, aby zaplanować budżet domowy? Najprościej jest spisać to co mamy w głowie na temat budżetu domowego. Jest to chyba najskuteczniejsze rozwiązanie jeszcze przed wprowadzeniem nowych zasad w życie. Dzięki temu, najczęściej, przypadkowe wydatki na stałe znikną z naszego portfela.

1. Spisz swoje wydatki stałe.

To pierwszy krok, który może podratować nasz budżet domowyplanowanie wydatków. Zróbmy listę wydatków, które ponosimy cyklicznie, tj. raty kredytów, czynsz, prąd, telewizja, Internet, zajęcia dodatkowe, jedzenie itp. Są to najczęściej stałe kwoty, dzięki czemu w prosty sposób możemy określić, jaką część naszego budżet domowego te wydatki pochłaniają.

2. Nie odkładaj oszczędzania na ostatnią chwilę.

Każdego roku w końcu przyjdzie ten dzień, w którym będziemy musieli opłacić np.: ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie mieszkania, studia, szkołę czy cokolwiek innego. Oszczędności zbierane przez cały rok o wiele ułatwią nam opłatę tego, co jest przecież naprawdę bardzo ważne. W wielu bankach można otworzyć tzw. “cele” oszczędnościowe, na które można wpłacać pieniądze. Warto utworzyć kilka takich celów, opisać je i systematycznie wpłacać na nie pieniądze przeznaczone na np. opłaty w perspektywie rocznej.

3. Bądź przygotowany na nieprzewidziane wydatki.

Ten punkt również wiąże się z oszczędzaniem pieniędzy. W każdej chwili może mieć miejsce wydarzenie, które spowoduje, że będziemy potrzebowali pieniędzy na leczenie, naprawę samochodu, remont mieszkania. Nie są to wydatki stałe, ani nawet wydatki nieregularne. Są to sytuacje, które bezsprzecznie można nazwać jako “nieprzewidziane wydatki“. Poduszka finansowa to element finansowego życia, dzięki któremu możemy spać spokojnie.

4. Przyłóż się do planowania budżetu domowego.

Do sprawy trzeba podejść rzetelnie i profesjonalnie. Należy podzielić swój budżet domowy na “wpływy” i “wydatki” i zacząć od rozpisania skąd i ile pieniędzy otrzymujemy oraz ile i na co pieniędzy przeznaczamy. Bądź szczegółowy! Wszystkie kwoty staraj się pisać dokładnie co do grosza. Dzięki temu co do grosza wyliczysz kwotę, która zostanie Ci po opłaceniu wszystkich koniecznych rzeczy. Pozwoli Ci to na podzielenie pozostałej kwoty na oszczędności i życie.

5. Znajdź pieniądze na przyjemności.

Pamiętajmy, że życie i kwestie finansowe to nie tylko wydatki na to, co konieczne. Pamiętajmy, że pieniądze powinniśmy przeznaczać na różne cele. W budżecie domowym powinno znaleźć się również miejsce na pasje i hobby. O wiele fajniej jest widzieć, że budżet skupia w sobie również to, co kochamy robić.

6. Pamiętaj o dodatkowych pieniądzach.

Warto pamiętać również o tym, że może nas czekać zwrot podatku. Każda dodatkowa kwota może podbudować nasze oszczędności. W budżecie domowym liczą się pieniądze oraz chęci. Bez chęci nasz fundusz awaryjny nie ma szans zaistnieć.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki bez zdolności kredytowej – wypłata w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki w 15 minut – w pełni online

Optymalizuj wydatki

Jeżeli masz przygotowany swój, przynajmniej wstępny, budżet domowy, zwróć uwagę na to, co pochłania najwięcej pieniędzy. Przemyśl, czy kategorie wydatków pochłaniające największą część budżetu domowego można w jakiś sposób zoptymalizować lub z czego możesz zrezygnować. Pamiętaj, że budżet domowy to nie tylko wydatki konieczne. Jeżeli widzisz, że zużywasz za dużo prądu, przerzuć się na np. żarówki energooszczędne. Wyłączaj ładowarki i inne rzeczy z kontaktu, kiedy z tych rzeczy nie korzystasz. Warto także np. tak zaplanować używanie piekarnika w taki sposób, żeby to co można, upiec za jednym razem. Wówczas oszczędzimy na kilkukrotnym rozgrzaniu piekarnika i jego chłodzeniu.

Z kolei kiedy widzisz, że w danym miesiącu zbyt dużo wydajesz na jedzenie, postaraj się kupować tam, gdzie taniej lub nie kupować tego, czego nie potrzebujesz. Wiele osób w przypływie np. głodu kupuje bardzo dużo żywności, którą finalnie wyrzuca do śmieci. Kupując rozsądnie również zadbamy o saldo swojego portfela.

Stosowanie się do budżetu domowego oraz ewentualnej optymalizacji wymaga od nas jednak bardzo dużo czasu i samodyscypliny. Wiadomo powszechnie, że planowanie budżetu domowego nie jest czymś banalnym. Do dobrej organizacji własnych finansów potrzebujemy sporo czasu i chłodnej głowy.

Zasil budżet domowy

Jeżeli widzisz taką możliwość, szukaj dodatkowych źródeł dochodu. W budżecie domowym liczy się każda złotówka – widać to podczas planowania domowego budżetu. Każdy dodatkowy pieniądz pomoże nam, przede wszystkim, w opłaceniu wydatków stałych, co również korzystnie wpłynie na ogół gospodarstwa domowego.

Nie mieszajmy finansów osobistych z budżetem domowym. Jeżeli “składamy się” na poczet budżetu domowego – róbmy to sprawiedliwie i regularnie. Systematyczność również wpływa na kondycje finansów.

Jak zaplanować budżet domowy? - pytania i odpowiedzi

Przede wszystkim wydawaj pieniądze zgodnie ze sporządzonym wcześniej budżetem domowy. Pomoże Ci to uniknąć wydawania pieniędzy na to, co nie jest zupełnie potrzebne.

Przygotuj listę wpływów i wydatków, wylicz ile wydajesz pieniędzy, a ile możesz hipotetycznie zaoszczędzić. Najważniejsze jest stosowanie się do przygotowanego budżetu.

Skończ z wydawaniem pieniędzy na to, co nie jest potrzebne. Znajdź kategorię, w której wydajesz najwięcej pieniędzy i postaraj się te wydatki przeanalizować i zoptymalizować.

Rób listy zakupów i się ich trzymaj! Unikniesz dzięki temu kupowania tego, co akurat wpadnie Ci w ręce. Możesz również porównywać ceny produktów, które kupujesz najczęściej, w różnych sklepach.

Podsumowanie

Podczas, gdy my kończymy na podsumowaniu, Ty zacznij od podsumowania swojego budżetu domowego. Pamiętaj o kilku radach:

  1. Przemyśl swój budżet domowy, zrób pierwszy szkic (nawet w myślach).
  2. Spisz na kartce papieru swoje wpływy i wydatki.
  3. Podziel swoje wydatki na osobne kategorie.
  4. W miarę możliwości rezygnuj z niepotrzebnych wydatków.
  5. Optymalizuj wydatki.
  6. Z budżetu domowego powinny zostawać oszczędności.
  7. Warto szukać dodatkowych źródeł dochodu.
author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Tomaszowie Lubelskim

Santander Bank Polska jest jednym z największych detalicznych banków w Polsce. Jedna z placówek bankowych mieści się w Tomaszowie Lubelskim. Sprawdzamy godziny otwarcia oraz ofertę i dane kontaktowe placówki.

author
Dominika Byczek
24 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt bez odsetek w Raiffeisen Polbank

Raiffeisen reklamuje „przepis na dobry kredyt”. Czy aby na pewno jest to dobry przepis dla naszego portfela ?

author
Patryk Byczek
07 listopada 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestytcyjnych wciąż liderem

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym, że ponad 2 000 000 osób oszczędza na emeryturę w oparciu o PKK – Pracowniczy Plan Kapitałowy oraz PPE – Pracowniczy Program Emerytalny. Dane pochodzą z najnowszych statystyk Polskiego Funduszu Rozwoju.  

author
Patryk Byczek
29 grudnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Decyzje finansowe Polaków – raport Provident

Podejmowanie decyzji w sprawach finansowych bywa bardzo stresujące. Często w takich sytuacjach szukamy porady. Gdzie? Z badania Provident Polska wynika, że przede wszystkim sugerujemy się opiniami, które znajdziemy w sieci.

author
Aneta Jankowska
20 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą w mBanku

mBank poinformował w komunikacie prasowym, że Klienci instytucji mogą już korzystać z kredytu hipotecznego, którego oprocentowanie (stałe) nie ulegnie zmianie przez okres pięciu lat. Z oferty mogą skorzystać zarówno obecni, jak i nowi Klienci. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak złożyć reklamację w Banku Pocztowym?

Jeśli jesteś niezadowolony z usług oferowanych przez Bank Pocztowy, możesz złożyć reklamację. Sprawdź, jak zrobić to szybko i poprawnie.

author
Dorota Grycko
17 czerwca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj