Jak zrobić anonimowy przelew?

Jak zrobić anonimowy przelew?

author
Halszka Gronek
11 kwietnia 2019

Chcesz wykonać anonimowy przelew pieniężny, by obdarować drugą osobę zastrzykiem gotówki? A może chcesz zachować poufność, by nie urazić odbiorcy? Niestety, w świetle prawa bankowego dokonanie transakcji bez wskazania danych nadawcy jest niemożliwe do wykonania. Lecz czy na pewno? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

Polski system bankowy oparty jest na zasadzie tajemnicy bankowej. Oznacza to, że każdy z konsumentów może liczyć na zachowanie stosownej poufności w sprawach dotyczących podejmowanych transakcji pieniężnych. Nie oznacza to jednak, że prowadząc działania bankowe, pozostajemy całkowicie anonimowi. Wbrew pozorom, jakim ulega wielu klientów, przed bankiem mało co da się ukryć. 

System bankowy ma zadanie strzec wrażliwych danych dotyczących swych klientów. Jednak równie istotnym filarem pracy instytucji finansowych jest także stosowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa – tak, aby chronić zarówno siebie, jak i konsumentów przed szkodliwym działaniem osób trzecich. Nie da się spełnić tego wymogu, bez zachowania należytych metod przekazu informacji. 

W dzisiejszy artykule sprawdzimy, czy system bankowy umożliwia wykonywanie anonimowych przelewów, czyli transakcji, których nadawców nie sposób namierzyć. Wskażemy także, czy tego typu działania są zgodne z obecną podstawą prawną, która przecież ma za zadanie gwarantować bezpieczeństwo wszystkich uczestników rynku bankowego. 

Jak zrobić anonimowy przelew?

W świetle obowiązującej podstawy prawnej wysyłanie anonimowych przelewów jest w zasadzie niemożliwe. Jak czytamy bowiem w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku, nazywanej powszechnie Prawem bankowym:

§

PODSTAWA PRAWNA

„Polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Bank wykonuje dyspozycję dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego.”


Art. 63c. Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997. – Prawo bankowe

Z praktyki bankowej wynika natomiast, iż umowy rachunku bankowego zawsze zakładają, że dane zleceniodawcy przelewu zostaną przekazane do wiadomości banku odbiorcy. Cały ten proces odbywa się na zasadach wzajemnego zapisu na koncie księgowym. I nawet jeśli sam adresat, sprawdzając historię wpływów na konto, ujrzy jedynie skróconą nazwę nadawcy przelewu, to i tak po złożeniu zapytania w banku uzyska on pełne dane adresata. 

Dlaczego anonimowe przelewy są w teorii niemożliwe do nadania?

Dane adresata każdego z nadawanych przelewów bankowych nie są chronione tylko i wyłącznie ze względu na… bezpieczeństwo. Choć brzmi to dosyć nielogicznie, w rzeczywistości ma jednak ogromny sens. Nikt, kto nadaje przelew, nie powinien być anonimowy, bowiem chroni to interesy zarówno jego samego, jak i odbiorcy przelewu. 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wysyłamy anonimowy przelew i niechcący popełniamy błąd podczas wpisywania numeru rachunku odbiorcy. W konsekwencji nasze pieniądze trafiają do zupełnie obcej nam osoby. A ponieważ przelew był anonimowy, bank nie ma możliwość cofnięcia całej transakcji i zwrócenia pieniędzy nadawcy… bo nadawca jest przecież nieznany. 

Inny przykład: na nasze konto spływa anonimowy przelew opiewający na sporą sumę gotówki. Wkrótce odwiedza nas przedstawiciel Urzędu Skarbowego i prosi o wyjaśnienie owego wpływu. My natomiast nie potrafimy się wytłumaczyć z przelewu, przez co urzędnik zaczyna podejrzewać działania niezgodne z prawem. Udzielenie pożyczki rodzinnej bez opłacenia podatku, brak zgłoszenia darowizny, a nawet „pranie brudnych pieniędzy” – za to wszystko mogłaby grozić nam kara. 

Anonimowy przelew – ”furtki” w prawie 

Choć prawo bankowe zabrania wykonywania anonimowych przelewów ze względu na bezpieczeństwo całego systemu bankowego, niektórzy konsumenci i tak korzystają z tak zwanych „furtek” w prawie. Nie wszystkie ze stosowanych metod są niestety są legalne – dlatego ostrzegamy przed ich stosowaniem. Zresztą żadna z nich nie zapewni nadawcy stu procentowej anonimowości. W końcu żyjemy w czasach niekończącego się monitoringu i gromadzenia danych. 

Podsumowanie


Źródła:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

John Smith
John Smith
2021-02-07 18:21:23

"Przelew internetowy z karty typu prepaid (możliwy do namierzenia po numerze IP)." nigdy nie był możliwy poza jednym wyjątkiem, o czym piszę poniżej. Posiadając kartę prepaid można było jedynie po zalogowaniu do serwisu kart sprawdzić stan konta, szczegóły transakcji, zmienić PIN i ewentualnie wypłacić pieniądze dla siebie, kiedy upływał termin ważności karty. Wiązało się to z wizytą w banku i oczywiście wylegitymowaniem się. Owszem, przypominam sobie, że BZWBK posiadał coś takiego jak przelew z anonimowej karty prepaid na SMS-a. Trwało to bardzo krótko, bank szybko usunął tę możliwość.

2021-01-06 21:33:15

Zeby kupic bitocoina online trzeba sie zweryfikowac i to bardziej wiarygodnie niz przy zakladaniu konta w banku. W dodatku te dane otrzymuja prywatne firmy bez licencji w zadnym kraju, nie spelaniające regulacji bo tych regulacji spelniac nie mogą nie majac zadnego zabezpieczenia przechowywanych srodkow. AML i KYC to tylko dla ich wlasnego interesu i zgodnie z regulaminem moga te dane przekazac komu tylko chca, wiec nawet jesli wyciekną to uzytkownik platformy nic im nie moze zrobic. A na takie dane mozna cuda kredyty i inne abonamenty na calym swiecie pozaciągac, wiec kryptowaluty to jeden z najbairdziej niebezpiecznych spekulacji.

Host
Host
2020-12-02 21:42:06

Bitcoin i po temacie

Ktoś
Ktoś
2020-08-25 00:09:57

Jak wiemy panuje teraz RODO-paranoja i za odezwanie się po nazwisku można ponieść odpowiedzialność karną, ale to dotyczy tylko szaraczków, bo banksterzy są ponad wszelkim prawem i mogą mieć głęboko gdzieś prawa klientów banków do ochrony danych. Płacąc przelewem za jakąś drobnostkę całe dane adresowe idą do odbiorcy. Cieszmy się, że jeszcze nie PESEL, imiona rodziców, dzadków i oczywiście zdjęcie. A dlaczego właściwie jakiś sprzedawca ma wiedzieć gdzie mieszkam? Czy jak idę do sklepu to też muszę się za każdym razem legitymować?? Wniosek jest prosty: nie korzystać z przelewów i płacić gotówką.

Polo
Polo
2020-03-06 18:01:50

No dobrze, a co z paypal i innym? Przecież przelew wykonany za pośrednictwem tych systemów nie zawiera danych nadawcy.

Podobne artykuły

Kredyt z gwarancją de minimis w Idea Banku
Wpisy
autor wpisu
Robert_Banaszak
13 czerwca 2015

Kredyt z gwarancją de minimis w Idea Banku

Lombardy w Toruniu
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
08 grudnia 2022

Lombardy w Toruniu

Pożyczki bez BIK Pułtusk
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Pułtusk

Credit Agricole w Krotoszynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 lipca 2019

Credit Agricole w Krotoszynie

Rodzice biorą pożyczki na prezenty dla dzieci
Blog
author
Aneta Jankowska
29 stycznia 2018

Rodzice biorą pożyczki na prezenty dla dzieci

Pojazdy elektryczne ING i blinkee.city
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
18 lipca 2019

Pojazdy elektryczne ING i blinkee.city

Porównaj