zadluzenia.com
zamknij

Karencja w spłacie kredytu

Na wakacje możemy wybrać się nie tylko my, ale i nasze pieniądze. Istnieją pewne możliwości przesunięcia spłaty kredytu w czasie - mowa o wakacjach kredytowych i karencji. W poniższym artykule omówimy na czym polega karencja w spłacie i jak ją otrzymać.

 

 

Karencja - czym jest

 

Poza wakacjami kredytowymi można ubiegać się o karencję w spłacieKarencja, a inaczej zwłoka, to okres, w którym klient spłaca wyłącznie odsetki od pożyczonego kapitału. Powoduje ona, że rata, którą płaci się bankowi od posiadanego kredytu, jest niższa. Innymi słowy - umożliwia ona odroczenie jedynie części kapitałowej raty kredytu.

 

To rozwiązanie jest korzystne dla osób, które już od jakiegoś czasu spłacają kredyt lub korzystają z metody spłaty w ratach malejących. Karencja jest wykorzystywana zwykle przy kredytach, które są przeznaczone na budowę, remont i modernizację nieruchomości i trwa ona do czasu zakończenia inwestycji. Istotne jest to, że bank, dokonując karencji w spłacie kapitału posiadanego kredytu, wydłuża okres spłaty odsetek, przez co ostatecznie płacimy więcej.

 

Czym karencja różni się od wakacji kredytowych? 

 

Podstawową różnicą jest to, że w przypadku karencji odroczeniu ulega jedynie część kapitałowa. Klient w trakcie jej trwania musi terminowo spłacać część odsetkową, która w przypadku rat stałych oraz malejących, jest najwyższa w pierwszych latach trwania umowy. Natomiast w przypadku wakacji kredytowych, klient ma przerwę w spłacie obu części.
 
Czas trwania karencji zależy od regulaminu przewidzianego w umowie i przepisów ustalanych przez bank.

 

 

Jak otrzymać karencję w spłacie?

 

Taka opcja jest dostępna w większości banków. W przypadku, kiedy chcemy skorzystać z karencji w spłacie, musimy złożyć odpowiedni wniosek, w którym zazwyczaj nie jesteśmy zobowiązani do podawania przyczyny takiej decyzji. 

Aby otrzymać pozytywną odpowiedź, nie możemy zalegać z płatnościami wobec banku. W niektórych sytuacjach konieczna jest jednak argumentacja wniosku, dlatego warto wcześniej skonsultować się z przedstawicielem banku.

 

Karencja w spłacie jest korzystnym rozwiązaniem dla tych klientów, którzy mają trudną sytuację finansową. Warto skorzystać z takiej opcji w przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie wpłacić raty kredytowej. Z drugiej strony, karencja może być odkładaniem finansowego problemu na przyszłość.  

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
BRAK KOMENTARZY