Kiedy rodzic nie musi płacić alimentów?
Wielu rodziców, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny, martwi się, że już zawsze będą oni zobowiązani do opłacania świadczeń na rzecz swych pociech. Na szczęście prawo polskie nie jest tak bezwzględne i przewiduje sytuacje, w których możliwe jest uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Każdy rodzic, który opłaca alimenty na rzecz swego potomka, z pewnością zastanawia się, jak długo jeszcze ciążyć będzie nad nim obowiązek alimentacyjny i czy w ogóle kiedyś możliwe będzie jego uchylenie. Kiedy więc rodzic może zaprzestać płacenia alimentów?
Spis treści:
- Pełnoletniość a wstrzymanie alimentów
- Kiedy nie trzeba płacić alimentów?
- Sytuacja rodzica a alimenty
Pełnoletniość a wstrzymanie alimentów
Wielu rodziców uważa, iż momentem, w którym dziecko staje się gotowe do samodzielnego utrzymania, jest dzień, w którym ich potomek przekroczy granicy metrykalnej dorosłości. Istotą tej opinii jest założenie, że skoro dziecko ukończyło 18 lat, może już samo na siebie zarabiać i nie żądać alimentów od swych rodzicieli. Nie do końca jest to jednak prawdą.
Osoba, które dopiero co ukończyła 18. rok życia, mało kiedy jest w stanie zapewnić sobie dach nad głową i odpowiednie warunki do utrzymania. Wynika to nie tylko z jej niezatrudnienia, lecz i braku odpowiedniego doświadczenia oraz wykształcenia do tego, by owe zatrudnienie znaleźć i się go podjąć.
Rodzic nie może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeśli jego dziecko jest niepełnoletnie, ponieważ do momentu ukończenia przez niego 18 lat powinno one, w świetle obowiązującego prawa, pozostawać pod władzą rodzicielską. Opiekun, który nie uiszcza płatności alimentacyjnych staje się alimenciarzem. W przypadku dzieci dorosłych sprawa jednak nie jest już tak oczywista.
Kiedy nie trzeba płacić alimentów?
Rodzic, który chce zaprzestać opłacania świadczeń alimentacyjnych na rzecz swego pełnoletniego dziecka, powinien upewnić się, czy jego potomek będzie wstanie samodzielnie się utrzymać i zapewnić sobie wystarczające oraz bezpieczne warunki do życia. W wielu przypadkach sytuacja ta jest niemożliwa, a zaległe płatności nie są wyłącznie problemem dłużnika, ale także dziecka i drugiego opiekuna. W tym przypadku warto wiedzieć jak odzyskać zaległe alimenty.
Rodzic może uchylić się od obowiązku alimentacji jeżeli:
- jeśli dorosłe dziecko nie zdecyduje się na podjęcie nauki na uczelni wyższej – i będzie miało możliwości do znalezienia sobie pracy zarobkowej,
- jeśli potomek podejmie prace zarobkową – z której dochody pozwolą mu się utrzymać (niezależnie od studiowania czy pobierania nauki w innych instytucjach edukacyjnych),
- jeśli dziecko podejmie naukę na uczelni wyższej, lecz osiągane przez nie wyniki nie będą zadowalające – student będzie powtarzał rok nauki lub będzie nieustannie zmieniał kierunki pobieranego kształcenia,
- jeśli potomek zawrze związek małżeński bez rozdzielności majątkowej – a zarobki małżonka lub małżonki pozwolą samodzielnie utrzymać się obojgu.
Sytuacja rodzica a alimenty
Jeśli sytuacja osobista lub materialna rodzica, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny, ulegnie znaczącej zmianie i nie będzie on w stanie w pełni wywiązywać się ze swych alimentacyjnych powinności względem potomka, ma on prawo zwrócić się do sądu o zmianę wysokości świadczenia.
Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sytuacji rodzica, ma prawo nie tylko zmniejszyć wysokość płaconego przez niego świadczenia alimentacyjnego, lecz także całkowicie je umorzyć.
Wszystko to zależy jednak od decyzji organu i przemawiających za nią przesłanek. Niekiedy także także zwolniony z obowiązku alimentacyjnego zostaje rodzic, który odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Nie jest to jednak często przyznawana ulga ze strony sądu, a o temacie tym pisaliśmy szerzej w artykule Kto płaci alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu?.
Wszystkie komentarze
Jeśli dziecko studiuje i pracuje sam na siebie to oznacza to że taki pseudo rodzic nie powinien łożyć na utrzymanie jak się uczy ..nie dość że sam dba o swoje tzw.ja nie trzeba dziecku pomóc..co za chore ustawy ..niech ci co na stołkach siedzą biorą mniej to dla ludzi szkolących się i ogółu znajdą się pieniądze
Zgnojić człowieka który płaci alimenty , posłać pod most , pozwolić mu skoczyć legalnie z okna !!!
Niech się ktoś wypowie z prawników jak to jest jeżeli się zarabia najniższą krajową a zasądzone alimenty w wysokości 800 zł ,nie mam swojego mieszkania muszę wynajmować koszt 500 zł a gdzie koszty ubioru jedzenia środków czystości i dojazdu do pracy Mpk. Czy ktoś się zastanowił z tych co uchwalali prawo ? ,przeciez w takim przypadku to chyba lepiej zakończyć sprawę raz na zawsze i mieć po kłopocie.
A co z rodzicem który chce płacić a nie ma z czego, np: jest na chorobowym jego chorobowe 1300.. 500alimenty. 400 utrzymanie mieszkania. Reszta to życie.. Sąd złożenie wniosku rozpatrzenie. To są chore terminy.,
No tak.
Dodaj komentarz