Kto płaci alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu?

Kto płaci alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu?

author
Dorota Grycko
27 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

O umorzenie należności alimentacyjnych dłużnik może się starać tylko wyjątkowych, prawnie określonych sytuacjach. Czy pobyt zakładzie karnym należy do takowych?

Spis treści:

  1. Rodzic w więzieniu a alimenty
  2. Rodzina w więzieniu - o alimentach decyduje sąd
  3. Czy więzienie chroni przed obowiązkiem alimentacyjnym?
  4. Kto płaci alimenty, gdy ojciec lub matka są w więzieniu? Podsumowanie
Zwiń spis treści

Rodzic w więzieniu a alimenty

Państwo polskie chroni swych obywateli w sytuacjach, gdy stają się oni pokrzywdzeni z powodu niewypłacenia im należnego świadczenia alimentacyjnego przez dłużnika. W takim przypadku rządowe wsparcie jest im zapewnione dzięki specjalnemu funduszowi alimentacyjnemu, z którego środki dedykowane są właśnie tym osobom, którym nie udało się wyegzekwować zaległych należności od dłużnika alimentacyjnego. Sprawdź kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia.

W życiu jednak nie ma nic za darmo. Pieniądze, które państwo polskie wypłaciło z funduszu na rzecz osoby pokrzywdzonej, powinny zostać zwrócone przez dłużnika. Ten z kolei ma prawo do wnioskowania o umorzenie roszczeń w pewnych wyjątkowych sytuacjach. Czy pobyt w zakładzie karnym do takich należy?

Rząd próbuje skrócić również czas oczekiwania na decyzję dotyczącą alimentów. Dotychczas po rozwodzie rodzic, pod którego opieką pozostawało dziecko, musiał latami domagać się alimentów na drodze sądowej. Na alimenty natychmiastowe dziecko poczeka najdłużej 2 tygodnie.

Rodzina w więzieniu - o alimentach decyduje sąd

Organy władzy sądowniczej mają prawo do ograniczenia nałożonego na dłużnika obowiązku alimentacyjnego, lecz nie jest to ich obowiązkiem. Decyzja, w sprawie umorzenia należności alimentacyjnych jest więc podejmowana indywidualnie dla każdego przypadku.

Umorzenie długu osoby niewywiązującej się ze swego obowiązku alimentacyjnego następuje na drodze decyzji administracyjnej. Jeśli sąd uzna, że nie ma podstaw do anulowania zaległości alimentacyjnych lub że szkodliwość społeczna tego czynu była duża, ma on prawo oddalić wniosek o umorzenie długu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez zadluzenia.com (@zadluzenia_com)

Sąd może umorzyć alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu

Orany sądownicze mają możliwość ograniczenia lub umorzenia nałożonego na dłużnika obowiązku alimentacyjnego w przypadku, gdy jego sytuacja materialna niezaprzeczalnie wykazuje brak szans na zdobycie odpowiednich środków pieniężnych.

Ważne! Czy komornik może zająć alimenty?

Wedle obowiązujących przepisów prawa komornik nie może zająć alimentów. Jest wiele sytuacji, w których alimenty są jedynym dochodem dłużnika, ale nawet taka sytuacja nie uprawnia komornika do zajęcia środków przeznaczonych na wychowanie dziecka. Nic z resztą dziwnego, zadłużeni jesteśmy my, a nie nasze dzieci.

Organ prowadzący daną sprawę alimentacyjną ma niezbywalny obowiązek zgromadzenia i wszechstronnego zbadania materiału dowodowego w sprawie zarówno finansowej, jak i osobistej sytuacji życiowej dłużnika. Przy wystawianiu decyzji nie ma więc „samowolki”. Każdy wyrok musi spełniać ogólne zasady p0ostępowania administracyjnego i sądowego.

Co dzieje się z alimentami, gdy dłużnik trafi do więzienia?

Choć w wielu przypadkach więźniowie przebywający w zakładach karnych nie mają możliwości zarobienia pieniędzy, pojawia się pytanie, dlaczego władza sądownicza miałaby stosować taryfę ulgową wobec dłużnika, który popełnił przestępstwo i trafił za kratki?

W przypadku takich dylematów sądy kierują się przede wszystkim interesami społecznymi i obywatelskimi. Obniżenie lub umorzenie obowiązku alimentacyjnego miałoby przecież negatywne skutki przede wszystkim dla dziecka, które wcale nie było winne umieszczenia rodzica w zakładzie karnym.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki dla zadłużonych – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Czy więzienie chroni przed obowiązkiem alimentacyjnym?

Innym kryterium, jakie może zdecydować o umorzeniu lub dalszym podtrzymaniu obowiązku alimentacyjnego dłużnika, który przebywa za kratkami, jest to, czy popełnił on swe przestępstwo umyślnie, czy też nieumyślnie. W zależności od odpowiedzi na to pytanie sąd może wydać swój wyrok o uchyleniu lub podtrzymaniu alimentów.

Zastanawiając się nad losem skazanego na karę więzienia dłużnika alimentacyjnego warto mieć na uwadze, iż owy skazaniec przebywa w zakładzie karnym, w związku z czym znajduje się na utrzymaniu państwa. Nie ponosi on więc kosztów swego utrzymania z własnych dochodów i nic nie stoi na przeszkodzie, by z jego oszczędności lub posiadanych dóbr przeprowadzić egzekucję alimentacyjną.

Kto płaci alimenty, gdy ojciec lub matka są w więzieniu? Podsumowanie

  1. Państwo polskie chroni swych obywateli w sytuacjach, gdy stają się oni pokrzywdzeni z powodu niewypłacenia im należnego świadczenia alimentacyjnego przez dłużnika.
  2. Fundusz alimentacyjny to fundusz przeznaczony do zabezpieczania wypłacania alimentów, których płatnicy okazali się niewypłacalni lub uchylali się od ich płacenia.
  3. Pieniądze, które państwo polskie wypłaciło z funduszu na rzecz osoby pokrzywdzonej, powinny zostać zwrócone przez dłużnika.
  4. Organy władzy sądowniczej mają prawo do ograniczenia nałożonego na dłużnika obowiązku alimentacyjnego, lecz nie jest to jego obowiązkiem.
  5. Organ prowadzący daną sprawę alimentacyjną ma niezbywalny obowiązek zgromadzenia i wszechstronnego zbadania materiału dowodowego w sprawie zarówno finansowej, jak i osobistej sytuacji życiowej dłużnika.
  6. Na decyzję o umorzeniu obowiązku alimentacyjnego ma wpływ to, czy dłużnik popełnił przestępstwo umyślnie czy nieumyślnie.
  7. Obniżenie lub umorzenie obowiązku alimentacyjnego ma negatywne skutki przede wszystkim dla dziecka, które wcale nie było winne umieszczenia rodzica w zakładzie karnym.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Lopezka
Lopezka
2023-05-25 14:08:38

czytam komentarze i nie wierzę co że dorosły facet pisze takie głupoty. Krzysztof Zgola - użalasz się nad sobą a tak naprawdę czemu te dziecko jest winne ? Miałeś wypadek przy pracy , zdaża się , ale dlaczego masz niby nie dokładać się do życia swojego dziecka? rozumiem ze ma ono jeść i pić tylko przez poł miesiąca bo ojciec ma l4 i nie starcza mu na zycie? to kto tu jest dorosły, ty czy ono? dlaczego obarczasz dziciaka swoimi problemami? a co z jego matką? moze ona też boryka się z trudnosciami zycia codziennego i plus do tego finansowego bo nieodpowiedzialny tatuś obarcza TYLKO MATKĘ utrzymaniem dziecka. Miałeś wiele środków prawnych aby zmniejszyć kwotę alimentów w takim przypadku ,ale z nich nie skorzystałeś a teraz żalisz się jak to zle panstwo chce ciebie potraktować bo TY taki biedny żuczek jesteś.Drogie MATKI , zastanówcie się ja chowacie swoje dzieci...... bo z tego co tu czytam to same niedorajdy życiowe które nie potrafią brać odpowiedzalności za nic....

Podobne artykuły

Kradzież z rachunku bankowego – co zrobić?

Jeżeli zauważymy kradzież z rachunku bankowego i niezwłocznie zgłosimy ten fakt do odpowiednich instytucji, już na drugi dzień możemy mieć utracone pieniądze z powrotem na koncie. Pokazujemy, co zrobić, by jak najszybciej odzyskać skradzione pieniądze.

author
Dominika Byczek
29 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

mSzafir przy podpisie dokumentów kredytowych w PKO BP

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym o kolejnych wdrożeniach, które jeszcze bardziej usprawnią zdalne prowadzenie firmy Klientom biznesowym. Klienci nie muszą już pojawiać się w oddziale banku, aby podpisać dokumenty kredytowe, ponieważ mogą już tego dokonać z poziomu bankowości internetowej iPKO, korzystając z długoterminowego lub krótkoterminowego podpisu kwalifikowanego mSzafir. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

“Inwestuj z domu” – akcja Biura Maklerskiego Alior Banku

Pandemia koronawirusa określana jest mianem czarnego łabędzia, czyli zjawiska, którego nikt nie mógł przewidzieć, a bardzo istotnie wpływa na ekonomię. Inwestorzy giełdowi w obecnej sytuacji doszukują się szansy na zarobek. Z tego też powodu Alior Bank rozpoczął akcję „Inwestuj z domu” i wdrożył aplikację Alior Giełda.

author
Alicja Hirsekorn
07 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Największa od 13 miesiecy dostępność kredytów hipotecznych

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Home Broker, aktualnie przeciętna zdolność kredytowa jest najwyższa od 13 miesięcy. A mogło by być jeszcze lepiej, ale banki konsekwentnie podwyższają marże kredytowe.

author
Patryk Byczek
12 stycznia 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy korzystają z upadłości konsumenckiej

2535 – aż tyle wniosków o upadłość trafiła w pierwszym półroczu do Sądów. To efekt znowelizowanej ustawy o upadłości konsumenckiej.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Nowe środki na Koncie Oszczędnościowym Profit – edycja XX” w Banku Millennium

Bank Millennium przygotował dwudziestą już edycję promocji Konta Oszczędnościowego Profit. Za wpłacenie środków nad saldo z dnia 14 marca 2020 roku można zgarnąć oprocentowanie wynoszące 2,6%. Sprawdź warunki promocji.  

author
Patryk Byczek
21 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj