Kto płaci alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu?

Kto płaci alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu?

autor wpisu
Dorota Cholewicka
27 lipca 2022

O umorzenie należności alimentacyjnych dłużnik może się starać tylko wyjątkowych, prawnie określonych sytuacjach. Czy pobyt zakładzie karnym należy do takowych?

Spis treści:

 1. Rodzic w więzieniu a alimenty
 2. Rodzina w więzieniu - o alimentach decyduje sąd
 3. Czy więzienie chroni przed obowiązkiem alimentacyjnym?
 4. Kto płaci alimenty, gdy ojciec lub matka są w więzieniu? Podsumowanie
Zwiń spis treści

Rodzic w więzieniu a alimenty

Państwo polskie chroni swych obywateli w sytuacjach, gdy stają się oni pokrzywdzeni z powodu niewypłacenia im należnego świadczenia alimentacyjnego przez dłużnika. W takim przypadku rządowe wsparcie jest im zapewnione dzięki specjalnemu funduszowi alimentacyjnemu, z którego środki dedykowane są właśnie tym osobom, którym nie udało się wyegzekwować zaległych należności od dłużnika alimentacyjnego. Sprawdź kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia.

W życiu jednak nie ma nic za darmo. Pieniądze, które państwo polskie wypłaciło z funduszu na rzecz osoby pokrzywdzonej, powinny zostać zwrócone przez dłużnika. Ten z kolei ma prawo do wnioskowania o umorzenie roszczeń w pewnych wyjątkowych sytuacjach. Czy pobyt w zakładzie karnym do takich należy?

Rząd próbuje skrócić również czas oczekiwania na decyzję dotyczącą alimentów. Dotychczas po rozwodzie rodzic, pod którego opieką pozostawało dziecko, musiał latami domagać się alimentów na drodze sądowej. Na alimenty natychmiastowe dziecko poczeka najdłużej 2 tygodnie.

Rodzina w więzieniu - o alimentach decyduje sąd

Organy władzy sądowniczej mają prawo do ograniczenia nałożonego na dłużnika obowiązku alimentacyjnego, lecz nie jest to ich obowiązkiem. Decyzja, w sprawie umorzenia należności alimentacyjnych jest więc podejmowana indywidualnie dla każdego przypadku.

Umorzenie długu osoby niewywiązującej się ze swego obowiązku alimentacyjnego następuje na drodze decyzji administracyjnej. Jeśli sąd uzna, że nie ma podstaw do anulowania zaległości alimentacyjnych lub że szkodliwość społeczna tego czynu była duża, ma on prawo oddalić wniosek o umorzenie długu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez zadluzenia.com (@zadluzenia_com)

Sąd może umorzyć alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu

Orany sądownicze mają możliwość ograniczenia lub umorzenia nałożonego na dłużnika obowiązku alimentacyjnego w przypadku, gdy jego sytuacja materialna niezaprzeczalnie wykazuje brak szans na zdobycie odpowiednich środków pieniężnych.

Ważne! Czy komornik może zająć alimenty?

Wedle obowiązujących przepisów prawa komornik nie może zająć alimentów. Jest wiele sytuacji, w których alimenty są jedynym dochodem dłużnika, ale nawet taka sytuacja nie uprawnia komornika do zajęcia środków przeznaczonych na wychowanie dziecka. Nic z resztą dziwnego, zadłużeni jesteśmy my, a nie nasze dzieci.

Organ prowadzący daną sprawę alimentacyjną ma niezbywalny obowiązek zgromadzenia i wszechstronnego zbadania materiału dowodowego w sprawie zarówno finansowej, jak i osobistej sytuacji życiowej dłużnika. Przy wystawianiu decyzji nie ma więc „samowolki”. Każdy wyrok musi spełniać ogólne zasady p0ostępowania administracyjnego i sądowego.

Co dzieje się z alimentami, gdy dłużnik trafi do więzienia?

Choć w wielu przypadkach więźniowie przebywający w zakładach karnych nie mają możliwości zarobienia pieniędzy, pojawia się pytanie, dlaczego władza sądownicza miałaby stosować taryfę ulgową wobec dłużnika, który popełnił przestępstwo i trafił za kratki?

W przypadku takich dylematów sądy kierują się przede wszystkim interesami społecznymi i obywatelskimi. Obniżenie lub umorzenie obowiązku alimentacyjnego miałoby przecież negatywne skutki przede wszystkim dla dziecka, które wcale nie było winne umieszczenia rodzica w zakładzie karnym.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Czy więzienie chroni przed obowiązkiem alimentacyjnym?

Innym kryterium, jakie może zdecydować o umorzeniu lub dalszym podtrzymaniu obowiązku alimentacyjnego dłużnika, który przebywa za kratkami, jest to, czy popełnił on swe przestępstwo umyślnie, czy też nieumyślnie. W zależności od odpowiedzi na to pytanie sąd może wydać swój wyrok o uchyleniu lub podtrzymaniu alimentów.

Zastanawiając się nad losem skazanego na karę więzienia dłużnika alimentacyjnego warto mieć na uwadze, iż owy skazaniec przebywa w zakładzie karnym, w związku z czym znajduje się na utrzymaniu państwa. Nie ponosi on więc kosztów swego utrzymania z własnych dochodów i nic nie stoi na przeszkodzie, by z jego oszczędności lub posiadanych dóbr przeprowadzić egzekucję alimentacyjną.

Kto płaci alimenty, gdy ojciec lub matka są w więzieniu? Podsumowanie

 1. Państwo polskie chroni swych obywateli w sytuacjach, gdy stają się oni pokrzywdzeni z powodu niewypłacenia im należnego świadczenia alimentacyjnego przez dłużnika.
 2. Fundusz alimentacyjny to fundusz przeznaczony do zabezpieczania wypłacania alimentów, których płatnicy okazali się niewypłacalni lub uchylali się od ich płacenia.
 3. Pieniądze, które państwo polskie wypłaciło z funduszu na rzecz osoby pokrzywdzonej, powinny zostać zwrócone przez dłużnika.
 4. Organy władzy sądowniczej mają prawo do ograniczenia nałożonego na dłużnika obowiązku alimentacyjnego, lecz nie jest to jego obowiązkiem.
 5. Organ prowadzący daną sprawę alimentacyjną ma niezbywalny obowiązek zgromadzenia i wszechstronnego zbadania materiału dowodowego w sprawie zarówno finansowej, jak i osobistej sytuacji życiowej dłużnika.
 6. Na decyzję o umorzeniu obowiązku alimentacyjnego ma wpływ to, czy dłużnik popełnił przestępstwo umyślnie czy nieumyślnie.
 7. Obniżenie lub umorzenie obowiązku alimentacyjnego ma negatywne skutki przede wszystkim dla dziecka, które wcale nie było winne umieszczenia rodzica w zakładzie karnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Krzysztof Zgola
Krzysztof Zgola
2021-03-30 10:21:18

Ja miałem wypadek w pracy. Gola podstawa jako chorobowe. Najem życie. Niewyrabiolem z alimentami. Od sierpnia do stycznia L4. Złamana i zmiażdżoną noga.trzon kości piszczelowej itd itd. czekam na sprawę o niepłacenie alimentów. Teraz jak znalazłem pracę . Wracam do życia. Fakt kuleje chodzę w ortezie. Noga boli. Ale wracam wstaje. To grozi mi więzienie bo pracowałem i miałem wypadek. Państwo mnie ukara za to że pracowałem płaciłem podatki. A jak popsułem nogę i wegetowales to trzeba jeszcze go zamknąć. Jak koleś wstaje z chorym kolanem z gleby kopnijmy go w drugie.

2021-02-19 11:11:34

ja płaciłem alimenty dla SKAZANEGO syna przez 5 lat

Andrzej
Andrzej
2020-08-16 15:52:51

W takich przypadkach lepiej odebrać sobie życie

Andrzej Koszewski
Andrzej Koszewski
2019-06-25 00:05:53

Jestem za granicą bezdomny wracam do polski nie mam zadnych dochodow czy moge ubiegac sie o umozenie alimentow.Oczywiscie wiem ze pojde siedziec?

2019-06-20 18:48:46

państwo polskie pozamyka wszystkich w wjenzieniu bo zamiast polaków zatrudnia sie obco krajowców i im sie daje mieszkania a polak musi wyjechaci by sobje zarobjic jak jeszcze ma zdrowje zamjast wjenzienie otwjeraci niech pszywrócą wojsko dopiero się sytułacja ustabjlizuje

Podobne artykuły

PKO BP w Ryglicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019

PKO BP w Ryglicach

Promocja: „Wakacyjne przyspieszenie” od Mastercard
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2021

Promocja: „Wakacyjne przyspieszenie” od Mastercard

Pierwsze oznaki spadku cen mieszkań
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 czerwca 2019

Pierwsze oznaki spadku cen mieszkań

Kredyt konsolidacyjny Tomaszów Lubelski
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
25 kwietnia 2017

Kredyt konsolidacyjny Tomaszów Lubelski

Zmiany w mobilnych wpłatomatach Idea Banku
Wpisy
author
Aneta Jankowska
13 grudnia 2017

Zmiany w mobilnych wpłatomatach Idea Banku

Ukraina otrzyma 3,9 mld dolarów pożyczki
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
19 grudnia 2018

Ukraina otrzyma 3,9 mld dolarów pożyczki

Porównaj