Kodeks bezpieczeństwa w mBanku

Kodeks bezpieczeństwa w mBanku

author
Patryk Byczek
10 stycznia 2019

W związku z rynkowym zapotrzebowaniem mBank stworzył tak zwany Kodeks Bezpieczeństwa, który pokazuje Klientom instytucji w jaki sposób bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej oraz internetowej. Kodeks pokazuje również w jaki sposób uchronić się przed ewentualnym negatywnym działaniem cyberprzestępców.

Kodeks składa się łącznie z 9 głównych działów opisanych w 35 punktach. Bank przybliża Klientom tematykę urządzeń, haseł, stron www, maili, portali i ofert internetowych, rozmów telefonicznych, karty, komunikatów i usług.

Urządzenia

W tym rozdziale bank uczula Klientów, by Ci logowali się do swoich kont wyłącznie ze sprawdzonych i pewnych urządzeń. Kodeks ponadto radzi, aby używać programów antywirusowych oraz dbać i aktualizację urządzenia. Ważne jest także to, aby na urządzeniu posiadać pewną blokadę (kod PIN, symbol) oraz pobierać aplikację wyłącznie z zaufanego źródła.

Hasła

Kolejnym tematem, który porusza kodeks są hasła. Bank radzi swoim Klientom, aby Ci stosowali hasła skomplikowane, składające się z wielu znaków, w tym cyfr oraz znaków specjalnych. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie używać tych samych haseł na wielu stronach, portalach społecznościowych oraz serwisach bankowych. Kodeks informuje również o tym, aby regularnie zmieniać swoje hasła i nie dzielić się nimi z osobami trzecimi.

Strony www

Odnośnie stron internetowych panuje główna zasada mówiąca o tym, że należy sprawdzać poprawność witryny, w której działamy. Bardzo często zdarza się tak, że adres strony różni się jednym znakiem, którego Internauci nie zauważają, czego skutkiem są często kradzieże kont. Ponadto nie powinniśmy wchodzić w nieznane linki przesłane wiadomością e-mail. W razie chęci, czy potrzeby zalogowania się do swojego konta bankowego, należy ręcznie wpisywać adres strony. Pod żadnym pozorem nie wolno logować się do swojej bankowości internetowej po wcześniejszym kliknięciu w link kierujący do panelu logowania.

Maile

Wiadomości e-mail to najczęstszy sposób, którym cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane do logowania Klientów różnych banków. Wszelkie podejrzane maile wyglądające jak wiadomości od naszego finansowego usługodawcy powinniśmy ignorować lub szczegółowo zweryfikować. Pod żadnym jednak pozorem nie należy klikać w linki i załączniki dostępne w wiadomości e-mail. Mogą one prowadzić do zawirusowanych źródeł. Główną uwagę należy przywiązać do nazwy nadawcy wiadomości i porównać ją z adresem, którym ewentualnie może posługiwać się bank, z usług którego korzystamy. Ważnym jest też, by nie realizować jakichkolwiek transakcji na podstawie otrzymanej wiadomości.

Portale i oferty internetowe

Kodeks przestrzega przed całkowitym zaufaniem. W sytuacji, w której znajoma nam osoba zwraca się do nas o pomoc finansową, powinniśmy te wiadomości zweryfikować w inny sposób. Nigdy jednak nie działajmy pochopnie z przelewniem jakiejkolwiek kwoty pieniędzy. To samo tyczy się podczas zakupów online. Przed dokonaniem zakupów sprawdźmy sprzedającego – opinie o nim. W wielu przypadkach możemy dzięki temu zachować swoje pieniądze. Do bardzo atrakcyjnych ofert pracy, które przychodzą nam na skrzynkę mailową, należy podchodzić na chłodno. Może okazać się, że niektóre z propozycji będą po prostu ofertą przestępstwa, a nie pracy.

Rozmowy telefoniczne

Podczas rozmów przez telefon nie powinniśmy podawać swoich wrażliwych danych oraz danych dotyczących naszego konta. Trzeba wiedzieć, że pracownik banku nigdy nie zapyta Klienta o numer karty, PIN do karty, czy jakiekolwiek poufne dane do konta.

Karty

Podczas korzystania z bankomatów należy zwrócić uwagę na wygląd urządzenia. Bankomat nie powinien posiadać żadnych nakładek, dodatkowych kamer, czy zgrubień w okolicach klawiatury. Powinniśmy dbać o swoją prywatność, dlatego podczas wpisywania PINu bardzo ważnym jest, aby ręką zasłonić wprowadzany kod. W momencie, gdy płacimy kartą, powinna być ona zawsze w zasięgu naszego wzroku. Starajmy się nie przekazywać jej sprzedającemu, czy kelnerowi w restauracji. Podczas płatności sami zbliżajmy kartę i wkładajmy kartę do czytnika. Podczas zakupów przez Internet zwróćmy szczególną uwagę na to, czy połączenie i witryna są bezpieczne. Należy też zwrócić uwagę na to, czy dana strona jest bezpieczna. Świadczy o tym malutka zamknięta kłódka widniejąca w okolicach adresu strony internetowej.

Komunikaty

Wszelkie komunikaty, jakie wysyła do nas bank powinniśmy czytać bardzo uważnie. Wszelkie potwierdzenia i autoryzacje transakcji powinniśmy porównywać z operacjami, które w danym momencie wykonujemy. Informacje o wszelkich zagrożeniach należy traktować poważnie. Powinno się również stosować się do zaleceń wystosowanych przez bank.

Usługi

Bank poleca korzystanie z takich funkcji, jak Mobilna autoryzacja oraz Wyciągi szyfrowane. Te opcje pozwolą na jeszcze bezpieczniejsze korzystanie z bankowości mobilnej i internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rowery Citi Handlowy pojawią się w Trójmieście
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
29 marca 2019

Rowery Citi Handlowy pojawią się w Trójmieście

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 sierpnia 2019

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

Kredyt gotówkowy Starogard Gdański
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Starogard Gdański

Karty kredytowa “od ręki’
Wpisy
autor wpisu
iwonanowak
03 grudnia 2015

Karty kredytowa “od ręki’

Bank Spółdzielczy w Konopiskach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 września 2019

Bank Spółdzielczy w Konopiskach sesje przychodzące i wychodzące

Zysk sektora bankowego wyniósł 14,71 mld zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 lutego 2019

Zysk sektora bankowego wyniósł 14,71 mld zł

Porównaj