Exito z rekordowo wysoką karą od UOKiK

Exito z rekordowo wysoką karą od UOKiK

author
Alicja Uzarowicz
08 sierpnia 2019

Prawie 4 mln zł – tyle do zapłacenia ma firma Exito z Opalenicy, która organizowała pokazy kierowane głównie do seniorów. Prezes UOKiK postanowił nałożyć tę rekordowo wysoką karę między innymi za obiecywanie płatnych później nagród oraz brak możliwości odstąpienia od umowy. Celem tych nieuczciwych praktyk byli seniorzy, których zapraszano na pokazy.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na firmę Exito z Opalenicy rekordowo wysoką karę za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Firma organizująca pokazy ma do zapłaty 4 miliony złotych, co stanowi najwyższą karę nałożoną przez UOKiK w historii organu. W jaki sposób jej założyciele mieli oszukiwać konsumentów?

Celem Exito byli przede wszystkim seniorzy z województwa wielkopolskiego. Osoby starsze miały być zapraszane na pokazy sprzętu pokroju mat leczniczych, oczyszczaczy powietrza, urządzeń do masażu czy też robotów kuchennych. UOKiK uznał za nieuczciwe sposoby zachęcania seniorów do wzięcia udziału w pokazach.

Bardzo wiele osób poczuło się oszukanych z powodu sytuacji, jakie miały miejsce podczas samych pokazów. Obiecywane korzyści miały w rzeczywistości nie istnieć. Do UOKiK zaczęły napływać liczne skargi na nieuczciwą firmę. Poskutkowały one wszczęciem postępowania przeciwko przedsiębiorstwu w maju tego roku.

exito

UOKiK ostrzega przed DasCoin

Exito oszukiwała klientów

Po przeprowadzeniu postępowania przez UOKiK na jaw wyszły liczne przewinienia, jakie miała na swoim koncie firma z Wielkopolski. Podczas zapraszania osób starszych na pokazy obiecywano im upominek dla każdej osoby, która weźmie w nim udział. Co więcej, podczas pokazu miało odbyć się losowanie nagród dla uczestników.

Na miejscu okazywało się, że na seniorów nie czekały żadne upominki, a „nagroda” wiązała się z koniecznością podpisania płatnej umowy. Exito miało dopuszczać się jednak jeszcze poważniejszych i naruszających interesy konsumentów praktyk.

"

Firma prezentowała ofertę jako szczególną okazję. Twierdziła, że konsument może zaoszczędzić nawet kilkanaście tys. zł. Tymczasem koszt zestawów był sztucznie zawyżany, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. Tymi wszystkimi zabiegami Exito chciała namówić konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty

– poinformował UOKiK w komunikacie.

Co więcej, po zawarciu takiej umowy, jej rozwiązanie przez klienta było niemożliwe. Pracownicy firmy mieli ten fakt argumentować pochodzeniem produktów. Ich zdaniem nie ma możliwości zwrotu produktów z promocji oraz medycznych. Jest to oczywiście niezgodne z prawem – w przypadku towaru zakupionego podczas pokazu przysługuje 14-dniowe prawo odstąpienia od umowy.

exito

Kara Prezesa UOKiK dla Polkomtel

Prawie 4 mln kary dla przedsiębiorstwa

"

Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących […]. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców

– powiedział Marek Niechciał, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Wspomniana najwyższa w historii kara pieniężna opiewa na kwotę 3 936 270 zł, a Prezes UOKiK nałożył na swoją decyzję rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, iż Exito musi niezwłocznie zaprzestać stosowania praktyk wymienionych w decyzji. Firma musi również poinformować wszystkich swoich klientów o takiej decyzji.

Na ten moment jednak decyzja Prezesa UOKiK nie jest jeszcze prawomocna. Daje to firmie Exito prawo do zaskarżenia jej do sądu w ciągu 30 dni od daty doręczenia decyzji nakładającej karę.

exito

Rada Dialogu Społecznego walczy o pracujących seniorów

Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15670

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Przewozie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 października 2019

PKO BP w Przewozie

Kredyt na remont domu i mieszkania
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
24 lutego 2023

Kredyt na remont domu i mieszkania

Najtańsze kraje na wakacje 2018
Wpisy
author
Aneta Jankowska
05 czerwca 2018

Najtańsze kraje na wakacje 2018

Pożyczki bez zaświadczeń Świętochłowice
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Świętochłowice

Bank Spółdzielczy w Gorzycach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 września 2019

Bank Spółdzielczy w Gorzycach sesje przychodzące i wychodzące

Czy sztuczna inteligencja w płatnościach to zagrożenie?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 listopada 2019

Czy sztuczna inteligencja w płatnościach to zagrożenie?

Porównaj