Kradzież z rachunku bankowego – co zrobić?

Kradzież z rachunku bankowego – co zrobić?

author
Dominika Byczek
29 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Jeżeli zauważymy kradzież z rachunku bankowego i niezwłocznie zgłosimy ten fakt do odpowiednich instytucji, już na drugi dzień możemy mieć utracone pieniądze z powrotem na koncie. Pokazujemy, co zrobić, by jak najszybciej odzyskać skradzione pieniądze.

Nowe przepisy prawne gwarantują, że bank zwraca pieniądze z nieautoryzowanych transakcji płatniczych niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia od Klienta.

O ile bank nie będzie miał wątpliwości, że doszło do kradzieży i nie podejmujemy próby oszustwa (np.: poprosiliśmy dalekiego krewnego, by “ukradł nam pieniądze” obiecując, że podzielimy się z nim zwrotem z banku), pieniądze będą nam wypłacone już w następnym dniu po kradzieży.

Kogo powiadomić o kradzieży?

Niezwłocznie po zauważeniu kradzieży z konta musimy zgłosić ten fakt w trzy miejsca:

1. Zgłaszamy kradzież do banku.

Niezależnie od tego, czy bank jest czynny, czy obsługiwana jest jedynie jego infolinia, musimy powiadomić go o zauważeniu kradzieży z konta. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że jeżeli chcemy odzyskać utracone pieniądze, nie możemy poprzestać jedynie na zgłoszeniu.

Musimy wyraźnie zażądać od banku zwrotu pieniędzy. Samo zgłoszenie kradzieży środków finansowych nie jest równoznaczne z oczekiwaniem na ich zwrot.

2. Zgłaszamy kradzież do zespołu CERT.pl.

Incydent musimy również zgłosić poprzez stronę https://incydent.cert.pl. Jest to całkowicie bezpieczna witryna działająca w oparciu o ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. poz. 1560). Nasze zgłoszenie może pomóc innym uchronić się przez podobną kradzieżą.

3. Powiadamiamy o kradzieży najbliższą jednostkę policji.

Fakt kradzieży nawet niewielkiej sumy musimy zgłosić na policji. Koniecznie musimy pobrać z policji zaświadczenie o tym, że takiego zgłoszenia dokonaliśmy. Będzie ono potwierdzeniem dla banku, że w istocie traktujemy zniknięcie środków z naszego konta jako kradzież.

Pamiętajmy, że zgłaszając incydent na policji ponosimy odpowiedzialność karną za to, co powiemy, a zatem w razie poświadczenia nieprawdy będziemy ścigani z tytułu składania fałszywych zeznań.

źródło: https://rf.gov.pl/pdf/Nieautoryzowane_prezentacja_czerwiec2019.pdf

Kradzież z konta – kiedy bank zwróci pieniądze?

Odpowiedź: maksymalnie w następnym dniu po zgłoszeniu kradzieży

Wyjaśnienie:

„Wkrótce minie rok od wejścia w życie przepisów wprowadzających między innymi nowe zasady odpowiedzialności dostawców usług płatniczych za nieautoryzowane transakcje płatnicze na rachunkach bankowych czy z użyciem kart” – wskazuje Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W istocie nowe przepisy obowiązują od 20 czerwca 2018 roku. Zgodnie z nimi wprowadzono zasadę D+1, która oznacza, że klient powinien otrzymać zwrot utraconych środków nie później niż do końca dnia roboczego od momentu zgłoszenia faktu kradzieży środków albo od stwierdzenia wystąpienia tego faktu.


Czy bank może nie zwrócić środków? 

Tak, bank może odstąpić od natychmiastowego zwrotu środków, ale tylko w przypadku, kiedy ma uzasadnione i udokumentowane podstawy, by podejrzewać oszustwo Klienta. O tym fakcie muszą zostać niezwłocznie zawiadomione organy ścigania.

“Intencją prawodawców było przerzucenie odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje płatnicze w zasadzie w całości na dostawców. Ma to służyć nie tylko zwiększeniu ochrony klienta, ale również większej presji wobec profesjonalnych uczestników rynku, by maksymalnie zadbali o procedury bezpieczeństwa i ochronę transakcji.

Wdrożenie rozwiązań, które zapewniają szybki zwrot utraconych środków zgodnie z zasadą D+1, zabezpiecza klientów również przed ryzykiem pozostawania przez dłuższy czas bez środków do życia. Niewątpliwie wstrzymanie się przez bank ze zwrotem środków powinno być działaniem wyjątkowym, a nie standardowym , jak ma to miejsce w dzisiejszej praktyce” – wyjaśnia Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

źródło: https://rf.gov.pl/pdf/Nieautoryzowane_prezentacja_czerwiec2019.pdf


Co zrobić, jeżeli bank nie zwróci środków, mimo iż nie ma ku temu powodu?

W takiej sytuacji niezwłocznie składamy reklamację. Bank, zgodnie z nowymi przepisami, ma jedynie 15 dni roboczych na rozpatrzenie naszej reklamacji. W tym momencie nie możemy odpuszczać bankowi i zawsze składamy reklamację.

W wyjątkowej sytuacji odpowiedź na reklamację może być dostarczona w ciągu 35 dni roboczych. Jeżeli jednak bank uzna, że potrzebuje wydłużonego czasu reakcji, musi niezwłocznie w ciągu pierwszych 15 dni roboczych dostarczyć Klientowi pismo z wyjaśnieniem okoliczności, które zmuszają bank do wydłużenia terminu rozpatrzenia reklamacji.

Uwaga! Reklamacja, na którą nie dostaniemy odpowiedzi w wymaganym przez prawo terminie, uznawana jest za rozpatrzoną na naszą korzyść.

Podsumowanie warunków procedur reklamacyjnych dobrze obrazuje infografika przygotowana przez Rzecznika Finansowego:

źródło: https://rf.gov.pl/pdf/Nieautoryzowane_prezentacja_czerwiec2019.pdf


Co robić, by nikt nie ukradł nam pieniędzy z konta?

W obecnych czasach uchronienie się przed kradzieżą z konta jest niezwykle trudne, ponieważ wraz z wchodzącymi na rynek nowymi zabezpieczeniami naszych rachunków bankowych, wchodzą także nowe złośliwe oprogramowania, które pozwalają hakerom dokonywać nielegalnych operacji na nieswoich kontach.

Można jednak stosować się do porad, które zmniejszają ryzyko padnięcia ofiarą kradzieży z konta:

 1. korzystamy z legalnego oprogramowania,
 2. pobieramy zawsze najnowsze aktualizacje oprogramowania naszego sprzętu,
 3. używamy programów antywirusowych,
 4. korzystamy z firewall,
 5. często zmieniamy hasło do konta,
 6. nie zapisujemy haseł w widocznych miejscach (na karcie, portfelu, telefonie),
 7. weryfikujemy dane, które pojawiają się w SMS-ach autoryzacyjnych,
 8. jeżeli otrzymujemy prośby o dopłaty do transakcji, weryfikujemy konieczność przesłania tych kwot telefonicznie,
 9. nie otwieramy maili z nieznanego źródła ani załączników do nich dołączonych,
 10. nie kopiujemy numerów rachunków przez kopiuj-wklej albo po wklejeniu dokładnie sprawdzamy numer konta,
 11. nie logujemy się do banku z otwartych sieci Wi-Fi (miejskich lub w kawiarniach, restauracjach),
 12. nie wyszukujemy stron internetowych banku przez niezweryfikowane przeglądarki internetowe.

Stosowanie się do powyższych porad może uchronić nas przed mniej skomplikowanymi atakami hakerskimi. Jest to bardzo ważne, ponieważ problem z kradzieżami z kont bankowych z roku na rok coraz bardziej się pogłębia. Tylko w ubiegłym roku Rzecznik Finansowy pomagał w ponad 150 trudnych sytuacjach dotyczących kradzieży z kont bankowych.

źródło: https://rf.gov.pl/pdf/Nieautoryzowane_prezentacja_czerwiec2019.pdf

Podsumowanie

Nowe przepisy gwarantują zwrot skradzionych z konta środków niezwłocznie po zgłoszeniu żądania zwrotu pieniędzy przez poszkodowanego Klienta.

Rzecznik Finansowy przygotował grafikę informującą o kolejnych krokach, które musimy podjąć, by ostatecznie doprowadzić do odzyskania środków.


Źródło:

https://rf.gov.pl/sprawy-biezace/Nieautoryzowane_transakcje_platnicze_____analiza_Rzecznika_Finansowego__23018

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

KancelariaPrawna24h
KancelariaPrawna24h
2020-11-30 13:45:42

Pomoc dla osób okradzionych przez hakerów, tel. 728 838 858 www.kancelariaprawna24h.pl

Podobne artykuły

Inteligentny asystent Edward w ING

Testy inteligentnego asystenta sprzedażowego w ING Banku Śląskim zostały już zakończone. Autorem Edwarda, bo takie imię otrzymał asystent doradcy Klienta, jest krakowski start-up.

author
Dominika Byczek
06 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Nowa kampania reklamowa Programu Polska Bezgotówkowa

Fundacja Polska Bezgotówkowa ruszyła z nową kampanią. Jej celem ma być przedstawienie przedsiębiorcom korzyści, które płyną z przystąpienia do Programu Polska Bezgotówkowa. Spoty będą emitowane w telewizji, radiu oraz Internecie.

author
Dominika Byczek
19 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Karta przedpłacona dla dzieci w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski poinformował o nowości w swojej ofercie. Bank wprowadził kartę przedpłaconą Mastercard dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzynastu lat. Fizycznym właścicielem karty jest rodzin lub opiekun prawny, natomiast dziecko jest wyłącznie użytkownikiem narzędzia.

author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ostrzeżenie PKO BP przed złośliwym oprogramowaniem

Największy bank w Polsce ostrzega swoich Klientów przed oszustami. Stworzone zostało złośliwe oprogramowanie na telefony komórkowe, które podszywając się pod wtyczkę Adobe Flash potrafi przejąć wpisywane przez użytkowników dane podczas logowania się do swojego konta bankowego.

author
Patryk Byczek
18 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rzecznik Klienta w VeloBanku

Rzecznik Klienta w Velo Banku pełni istotną rolę w kontaktach z Klientami. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy Rzecznika Klienta i w jaki sposób się z nim skontaktować.

author
Dorota Grycko
30 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Spółdzielczy w Krościenku nad Dunajcem – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Kraścienku nad Dunajcem to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj