Pierwszy w Polsce kredyt z gwarancją „Kreatywna Europa” w Alior Bank

Pierwszy w Polsce kredyt z gwarancją „Kreatywna Europa” w Alior Bank

author
Halszka Gronek
06 sierpnia 2019

Alior Bank jako pierwszy polski bank komercyjny udzielił finansowana z gwarancją „Kreatywna Europa” zapewnioną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt przyznany został firmie Anshar Studios, polskiemu producentowi gier wideo, w ramach finansowego wsparcia dla podmiotów z sektora MŚP prowadzących działalność kreatywną lub kulturalną.

Pierwszym klientem, który skorzystał z oferty gwarancji bankowych „Kreatywna Europa” Banku Gospodarstwa Krajowego, jest katowicki producent gier wideo Anshar Studios. Kredyt został wypłacony przez Alior Bank – pierwszą instytucję, która podjęła się realizacji gwarancyjnego programu wsparcia BGK dedykowanego małym i średnim przedsiębiorcom działającym w branży kreatywnej lub kulturalnej. 

Jak wyjaśnia Monika Fabjan, menadżerka ds. produktów kredytowych klienta biznesowego Alior Banku, gwarancja „Kreatywna Europa” może objąć finansowanie na okres nie dłuższy niż 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego lub 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego. Kwota kredytu nie powinna przy tym przekraczać 8,4 milionów złotych. To, ile wynosić będzie maksymalna kwota gwarancji, zależy od limitu pomocy de minimis dostępnego dla danego przedsiębiorcy. Odgórny limit procentowy to 80% wartości kredytu.

Warto dodać, iż gwarancja „Kreatywna Europa” jest udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego dzięki specjalnemu programowi opracowanemu przez Unię Europejską. Mowa o „Kreatywnej Europie 2014-2020” – unijnym finansowaniu wspierającym przedsiębiorców z sektorów kreatywnych i kultury. W ten sposób Unia Europejska kładzie nacisk na rozwój firm, które przez wielu uznawane są za mniej atrakcyjne i mniej pewne jako kredytobiorca, lecz które przy tym wszystkim stanowią niezbędny filar społeczeństwa i kultury.

Pomoc dla małych i kreatywnych firm

Gwarancje bankowe „Kreatywna Europa” dostarczane przez Bank Gospodarstwa Krajowego dedykowane są małym i średnim firmom z tak zwanych sektorów kreatywnych oraz sektora kultury.  To właśnie w tych branżach przedsiębiorcy miewają największe problemy z uzyskaniem wsparcia pieniężnego od komercyjnych instytucji finansowych. W ich przypadku potencjalny zysk z działalności w oczach analityków kredytowych nie jest tak oczywisty, jak w przypadku branż stabilnych i rentownych. To znacząco obniża wiarygodność i rzutuje na decyzję kredytową. 

"

Przedsiębiorcy z sektorów kreatywnych i kultury  bardzo często mają trudności w dostępie do finansowania,  z uwagi na specyfikę działalności i  brak zabezpieczeń rzeczowych. To właśnie z myślą o nich Bank Gospodarstwa Krajowego wdrożył gwarancje z programu Kreatywna Europa. Nasz produkt stanowi odpowiedź na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku, jak również idealnie wpisuje się w strategię i misję naszego banku.

– tłumaczy Mateusz Olszak, dyrektor Biura Rozwoju i Sprzedaży w Departamencie Gwarancji i Poręczeń Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Kreatywna działalność to podstawa

Jak dowiadujemy się z oficjalnych informacji, z dotacji „Kreatywna Europa”  będzie mogło skorzystać około 3 tys. firm, których profil działalności obejmuje następujące obszary:

  • architektura,
  • biblioteki, 
  • muzea, 
  • rękodzieło artystyczne, 
  • publikacje, 
  • produkty audiowizualne (filmy, telewizja, gry wideo, multimedia oraz radio),
  • sztuki wizualne, 
  • dziedzictwo kulturowe, 
  • wzornictwo (design), 
  • festiwale i sztuki performatywne. 

Warto dodać, iż profilu działalności jest dokonywana na podstawie kodu PKD firmy. W określonych przypadkach weryfikacja zgodności prowadzonego biznesu z wymogami formalnymi programu dotacyjnego przebiega na podstawie eksperckiej oceny finansowanego projektu. 

Udzielono pierwszego kredytu z gwarancją – czekamy na kolejne

Pierwszym klientem, który skorzystał z możliwości zaciągnięcia kredytu z gwarancją „Kreatywna Europa”, jest katowicki producent gier wideo, Anshar Studios S.A. Finansowanie zostało przyznane przez Alior Bank, a bankowe poręczenie zapewnił Bank Gospodarstwa Krajowego. Warto podkreślić, iż w zabezpieczeniu gwarancji uczestniczył także Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI) ustanowiony na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy.

Grzegorz Dymek, członek zarządu spółki Anshar Studios, wyjaśnił, iż gwarancja spłaty kredytu „Kreatywna Europa” pozwala na wsparcie przedsiębiorstw, które nie posiadają zabezpieczeń typowych dla firm z innych branż. Mowa między innymi o nieruchomościach, pojazdach mechanicznych czy liniach produkcyjnych. Dodatkowo koszt obsługi kredytu wpieranego z ramienia Banku Gospodarstwa Krajowego jest preferencyjny, czyli porównywalnie niski z ofertami dedykowanymi dużym firmom i korporacjom.

"

Finansowanie rozwoju z wykorzystaniem gwarancji „Kreatywna Europa”, oferowanej przez Alior Bank w porozumieniu z BGK, jest szczególnie przydatnym mechanizmem, zwłaszcza dla firm takich jak Anshar Studios, działających w obszarze szeroko rozumianych technologii cyfrowych. […] Uwzględniając specyfikę działalności Anshar Studios – jest to produkt stworzony idealnie na nasze potrzeby.

– dodał Grzegorz Dymek z Anshar Studios.


Źródła:
https://media.bgk.pl/66768-alior-bank-udzielil-pierwszego-w-polsce-kredytu-z-gwarancja-kreatywna-europa
https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/2019-08-01-alior-bank-udzielil-pierwszego-w-polsce-kredytu-z-gwarancja-kreatywna-europa.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Częstochowa
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Częstochowa

Polskie szpitale zadłużone na blisko 14 mld zł
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 kwietnia 2019

Polskie szpitale zadłużone na blisko 14 mld zł

Ranking pożyczek ratalnych sierpień 2021
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 sierpnia 2021

Ranking pożyczek ratalnych sierpień 2021

Szybkie pożyczki Bychawa
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
19 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Bychawa

Kredyt samochodowy Gdańsk
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 października 2017

Kredyt samochodowy Gdańsk

Porównaj