Kredyt 50/50 – co to jest?

Kredyt 50/50 – co to jest?

author
Julia Wierciło
13 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Kredyt 50/50 skierowany jest przede wszystkim do osób, które planują zakup samochodu. Ten rodzaj zobowiązania może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Umożliwia on dostosowanie terminu spłaty drugiej raty do własnych potrzeb finansowych. Czym dokładnie jest kredyt 50/50? Sprawdźmy jak działa, jakie warunki należy spełnić aby go otrzymać, a także ile kosztuje kredyt 50/50.

Spis treści:

 1. Kredyt 50/50 - co to jest?
 2. Jak działa kredyt 50/50?
 3. Warunki otrzymania kredytu 50/50
 4. Które banki oferują kredyt 50/50?
 5. Zalety i wady kredytu 50/50
Zwiń spis treści

Kredyt 50/50 - co to jest?

Kredyt 50/50 jest kredytem samochodowym. Polega on na opłaceniu zobowiązania w dwóch ratach w takiej samej kwocie. Taka forma płatności może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozłożyć całe zadłużenie na dwie części. Kredyt 50/50 możemy zaciągnąć nie tylko w przypadku chęci zakupu samochodu, ale również innych pojazdów takich jak na przykład motocykl.

Będą to pojazdy:

 • nowe,
 • poleasingowe,
 • powystawowe,
 • używane – bardzo rzadko.

Na koszt całkowity kredytu składają się:

 • kwota kredytu,
 • ubezpieczenie,
 • wkład własny,
 • oprocentowanie kredytu,
 • RRSO.

Kredytu 50/50 udzielają tylko banki, a najczęściej są to banki samochodowe. Zakup na raty 50/50 jest inną formą zobowiązania i może być on udzielony przez firmy, które nie są instytucją kredytową.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Jak działa kredyt 50/50?

Kredyt 50/50 działa nieco inaczej niż klasyczne zobowiązanie. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, kredyt 50/50 rozłożony jest na dwie płatności. Są to:

 • 50 % kwoty wpłaconej przy zakupie – środki traktowane są jako wkład własny,
 • 50 % kwoty, z płatnością w ustalonym czasie – najczęściej będzie to okres od 6 miesięcy do 3 lat. W niektórych przypadkach druga rata może zostać rozłożona na mniejsze.

Przy zaciąganiu kredytu 50/50 jednym z koniecznych wymogów jest wykupienie ubezpieczenia.

Sfinansowany za pomocą kredytu 50/50 pojazd jednocześnie staje się zabezpieczeniem zobowiązania. W przypadku kradzieży czy wypadku kredytodawca może żądać bezzwłocznej spłaty reszty zaciągniętego kredytu. Z tego powodu zakup ubezpieczenia jest obligatoryjny w większości umów kredytowych dotyczących zobowiązania 50/50.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Warunki otrzymania kredytu 50/50

Tak jak w przypadku klasycznych zobowiązań finansowych, aby otrzymać kredyt 50/50 należy spełnić szereg wymagań. Pod uwagę brane są liczne warunki, które muszą zostać spełnione jeśli zależy nam na otrzymaniu finansowania.

Aby otrzymać kredyt 50/50 na pojazd należy:

 • być pełnoletnim,
 • posiadać odpowiednią zdolność kredytową,
 • dysponować odpowiednią kwotą, którą przeznaczymy na wkład własny czyli pierwszą ratę.

Potrzebne dokumenty: 

 • wniosek o kredyt,
 • nasz dokument tożsamości,
 • zaświadczenia dotyczące dochodów – potwierdzające ich wysokość, a także źródło,
 • dokumenty z NIPem oraz REGONem – w przypadku kupna pojazdu od firmy.

Które banki oferują kredyt 50/50?

Zwykły kredyt samochodowy jest oferowany przez wiele najpopularniejszych instytucji bankowych. Zasady jego działania są zbliżone do klasycznego kredytu gotówkowego. Natomiast kredytu samochodowego 50/50 udzielają zazwyczaj banki samochodowe.

Dzięki współpracy z dilerami samochodowymi oferowane przez nie warunki umowy są bardzo atrakcyjne zarówno w przypadku kupna nowego pojazdu, ale również tych powystawowych. Niektóre instytucje, które podjęły współpracę z komisami oferują także samochody poleasingowe czy używane.

Banki oferujące kredyt 50/50

 

 • Honda Financial Services – w tym wypadku istnieje opcja rozłożenia drugiej raty na kolejne, ale nie więcej niż 20. Dodatkową opcją, z której możemy skorzystać jest odroczenie spłaty,
 • Toyota Bank – kredyt 50/50 jest tu „kredytem jednoratowym”. Drugą część zobowiązania możemy uregulować nawet po roku i rozłożyć ją na raty. Ten bank oferuje także zerowe oprocentowanie kredytu,
 • Volkswagen Bank – oferuje on spłatę drugiej połowy zobowiązania po roku, brak odsetek i prowizji bankowej, a także pakiet ubezpieczeń,
 • RCI Banque – kredyt 50/50 jest połączony z ubezpieczeniem, a drugą ratę możemy spłacić po roku.

Jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu 50/50 w celu zakupu pojazdu, najpierw należy rozważyć oferty banków samochodowych. Większe instytucje finansowe zazwyczaj nie posiadają w swojej ofercie kredytów 50/50. Jeśli jednak się pojawią, nie są korzystne ze względu na oprocentowanie i bankową prowizję.

Zalety i wady kredytu 50/50

Podobnie do każdego rodzaju zaciąganego zobowiązania, kredyt 50/50 posiada swoje wady i zalety. Niskie koszty finansowania, a także często zerowe oprocentowanie mogą być dużym udogodnieniem. Z drugiej strony konieczność wkładu własnego może być kłopotliwa.

Sprawdźmy jakie plusy i minusy związane są z kredytem 50/50.

Zalety kredytu 50/50:

 

 • niski koszt kredytu,
 • niskie lub zerowe oprocentowanie,
 • możliwość korzystania z pojazdu już po wpłacie wkładu własnego (pierwszej raty zobowiązania),
 • opcja rozłożenia drugiej płatności na kolejne raty.

Wady kredytu 50/50:

 

 • duży wkład własny – połowa wartości całkowitej,
 • konieczność wykupienia ubezpieczenia pojazdu,
 • dość krótki okres kredytu.

Przed zdecydowaniem się na kredyt 50/50 należy dokładnie przeanalizować nasze wymagania, a także możliwości finansowe. Być może w naszym wypadku sprawdzi się inna możliwość finansowania, taka jak na przykład kredyt samochodowy.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile placówek ma Poczta Polska?

Poczta Polska to nie tylko urzędy pocztowe. Dziś sieć punktów „click and collect” tworzą także dziesiątki współpracujących sklepów Żabka, stacji Orlen, kiosków i saloników prasowych Ruchu. Sprawdzamy, ile placówek w 2020 roku posiada spółka Skarbu Państwa z prawie 500-letnią tradycją.

author
Halszka Gronek
16 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bank Pekao w Rumi

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Rumi – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Lesznie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Dwie placówki banku mieszczą się w Lesznie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Dominika Byczek
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Chorzelach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Chorzelach ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Chorzele.

author
Patryk Byczek
16 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Expander w Pile

EXPANDER PIŁA

author
Dominika Byczek
30 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

 FinTech Hub –  serwis dla fintechów od KNF

Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła stronę internetową poświęconą technologii FinTech. Będzie stanowić kompendium wiedzy i źródło najważniejszych informacji dla nowych innowacyjnych działalności w Polsce.

author
Aleksandra Gościnna
03 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj