Straszą blokadą konta na Allegro, by ukraść pieniądze

Straszą blokadą konta na Allegro, by ukraść pieniądze

author
Dominika Byczek
12 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Cyberprzestępcy regularnie szukają nowych sposobów oszustwa. Najpopularniejsze są ostatnio takie sposoby, których nikt jeszcze nie wykorzystywał. Najłatwiej bowiem ukraść pieniądze z zaskoczenia. Nowy sposób to oszustwo na blokadę konta na Allegro. 

Oszuści podszywają się po popularny serwis sprzedażowy, by wyłudzić nasze dane do logowania i ukraść nam pieniądze. Robią to jednak w białych rękawiczkach – przysyłają SMS, który niewprawnemu użytkownikowi Internetu do złudzenia będzie przypominał rutynowe powiadomienie od Allegro.

Jak wygląda SMS rzekomo przysłany przez Allegro?

Oszuści wysyłają SMS o następującej treści (podajemy za portalem Niebezpiecznik, który ujawnił treść wiadomości zachowując jej oryginalną pisownię):

Zablokujemy twoje konto Allegro jezeli nie potwierdzisz swoich danych. Ustawa RODO L5/2020. Potwierdź swoje dane teraz https://allegro-blokada.pl/?v=57841.

Uwagę naszą może zwrócić niepoprawny zapis słowa „jeżeli” (który nie wynika z wady telefonu, ponieważ w innym miejscu polskie znaki diakrytyczne zostały zastosowane, np.: w słowie „potwierdź”). Zastanawiający powinien być dla nas również brak przecinka w pierwszym zdaniu wiadomości – powinien on znaleźć się przed słowem „jeżeli”.

Oficjalne instytucje i firmy dbają o zapis ortograficzny i interpunkcyjny w swoich komunikatach, więc takie błędy powinny sprawić, że zapali nam się czerwona lampka i zaczniemy podejrzewać, że wiadomość może być oszustwem.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

Trudno zorientować się, że wiadomość jest fałszywa

Wiemy jednak wszyscy, że często wiadomości SMS (szczególnie te stresujące, a zapewne taką właśnie jest dla większości osób wiadomość o możliwym zablokowaniu konta) czytamy po prostu szybko i nieuważnie.

Co więcej – nie każdy użytkownik telefonu posługuje się przecież w pełni poprawną polszczyzną, a więc nie musi zwrócić uwagi na wypisane powyżej usterki językowe. W takim przypadku droga od zobaczenia wiadomości do kliknięcia w zawarty w niej link może być naprawdę krótka. Od tego momentu natomiast o krok do tragedii. 

Strona do złudzenia przypomina prawdziwe Allegro

Po kliknięciu w link otworzy nam się witryna do złudzenia przypominająca znaną nam platformę Allegro. Na fałszywej stronie jesteśmy proszeni o wpisaniu swoich danych logowania do konta Allegro oraz podanie danych koniecznych do weryfikacji naszej karty płatniczej. W witrynie jest miejsce na wpisanie:

  • imienia i nazwiska,
  • numeru karty płatniczej,
  • daty ważności karty,
  • kodu CVV.

Pakiet tych informacji każdemu oszustowi może posłużyć do wyprowadzenia z naszego konta wszystkich pieniędzy. Witryna, na której podajemy informacje, jest bowiem nieprawdziwa i wszystkie wpisywane rzeczy (choćbyśmy je szybko usunęli, a stronę zamknęli) trafiają od razu do oszustów.

W takim przypadku może dojść nawet do kradzieży tożsamości i wzięcia na nasze dane chociażby pożyczki pozabankowej. Ostatnio podobne przestępstwo odbywało się także w formie oszustwa na SMS z niedopłatą podatku.

Należy pamiętać, by tak wrażliwe informacje, jak dane z naszej karty bankowej, podawać tylko na zaufanych stronach i tylko w konkretnym celu. Musimy być również świadomi, że oszuści zrobią wszystko, byśmy niczego nie podejrzewali i po prostu podali im nasze dane.

W tym wypadku zastosowano na przykład metodę uwiarygodnienia wiadomości poprzez wspomnienie o ważnej podstawie prawnej. Wiele osób widząc napis „Ustawa RODO L5/2020” pomyśli, że zapewne jest to formalna nazwa obowiązującego dokumentu.

Taką frazę może jednak napisać każdy, więc musimy mieć oczy szeroko otwarte. Warto również czytać o możliwych sposobach cyberprzestępstw, żeby być bardziej wyczulonym na konkretne niebezpieczne sytuacje. 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Poczta Polska stawia na rozwój logistyki i cyfryzację

Poczta Polska planuje w trakcie czterech lat podwoić przychody z rynku paczkowego. Spółka stawia na rozwój logistyczny, cyfryzację usług oraz poprawę warunków pracy zatrudnionych osób.

author
Aneta Jankowska
31 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Bielsku-Białej

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Bielsku-Białej – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile zarabia cieśla?

Cieśla to jeden z najstarszych zawodów. Mimo to, nadal jest bardzo potrzebny, jeśli planowane są budowy. Sprawdzamy, ile zarabia się, pracując w tym zawodzie.

author
Sandra Tessmer
05 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Citi Handlowy zwraca pierwszą ratę

Do 28 lutego 2017 trwa promocja pożyczki gotówkowej w Citi Handlowy. Bank zwraca Klientom pierwszą ratę pożyczki, maksymalnie 760 zł.

author
Patryk Byczek
09 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Piaseczno

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Piasecznie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Getin Noble Bank zwycięzcą rankingu najlepszych banków

Już siódmy raz z rzędu Getin Noble Bank zajął pierwsze miejsce w rankingu najlepszych banków, który przygotował Polski Związek Firm Deweloperskich. Wyniki zestawienia są przygotowywane przez samych Klientów, czyli deweloperów należących do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W oficjalnym komunikacie Getin Noble Bank nazywa kolejne zwycięstwo tradycją.

author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj