Straszą blokadą konta na Allegro, by ukraść pieniądze

Straszą blokadą konta na Allegro, by ukraść pieniądze

author
Dominika Sobieraj
12 maja 2020

Cyberprzestępcy regularnie szukają nowych sposobów oszustwa. Najpopularniejsze są ostatnio takie sposoby, których nikt jeszcze nie wykorzystywał. Najłatwiej bowiem ukraść pieniądze z zaskoczenia. Nowy sposób to oszustwo na blokadę konta na Allegro. 

Oszuści podszywają się po popularny serwis sprzedażowy, by wyłudzić nasze dane do logowania i ukraść nam pieniądze. Robią to jednak w białych rękawiczkach – przysyłają SMS, który niewprawnemu użytkownikowi Internetu do złudzenia będzie przypominał rutynowe powiadomienie od Allegro.

Jak wygląda SMS rzekomo przysłany przez Allegro?

Oszuści wysyłają SMS o następującej treści (podajemy za portalem Niebezpiecznik, który ujawnił treść wiadomości zachowując jej oryginalną pisownię):

Zablokujemy twoje konto Allegro jezeli nie potwierdzisz swoich danych. Ustawa RODO L5/2020. Potwierdź swoje dane teraz https://allegro-blokada.pl/?v=57841.

Uwagę naszą może zwrócić niepoprawny zapis słowa „jeżeli” (który nie wynika z wady telefonu, ponieważ w innym miejscu polskie znaki diakrytyczne zostały zastosowane, np.: w słowie „potwierdź”). Zastanawiający powinien być dla nas również brak przecinka w pierwszym zdaniu wiadomości – powinien on znaleźć się przed słowem „jeżeli”.

Oficjalne instytucje i firmy dbają o zapis ortograficzny i interpunkcyjny w swoich komunikatach, więc takie błędy powinny sprawić, że zapali nam się czerwona lampka i zaczniemy podejrzewać, że wiadomość może być oszustwem.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

Trudno zorientować się, że wiadomość jest fałszywa

Wiemy jednak wszyscy, że często wiadomości SMS (szczególnie te stresujące, a zapewne taką właśnie jest dla większości osób wiadomość o możliwym zablokowaniu konta) czytamy po prostu szybko i nieuważnie.

Co więcej – nie każdy użytkownik telefonu posługuje się przecież w pełni poprawną polszczyzną, a więc nie musi zwrócić uwagi na wypisane powyżej usterki językowe. W takim przypadku droga od zobaczenia wiadomości do kliknięcia w zawarty w niej link może być naprawdę krótka. Od tego momentu natomiast o krok do tragedii. 

Strona do złudzenia przypomina prawdziwe Allegro

Po kliknięciu w link otworzy nam się witryna do złudzenia przypominająca znaną nam platformę Allegro. Na fałszywej stronie jesteśmy proszeni o wpisaniu swoich danych logowania do konta Allegro oraz podanie danych koniecznych do weryfikacji naszej karty płatniczej. W witrynie jest miejsce na wpisanie:

  • imienia i nazwiska,
  • numeru karty płatniczej,
  • daty ważności karty,
  • kodu CVV.

Pakiet tych informacji każdemu oszustowi może posłużyć do wyprowadzenia z naszego konta wszystkich pieniędzy. Witryna, na której podajemy informacje, jest bowiem nieprawdziwa i wszystkie wpisywane rzeczy (choćbyśmy je szybko usunęli, a stronę zamknęli) trafiają od razu do oszustów.

W takim przypadku może dojść nawet do kradzieży tożsamości i wzięcia na nasze dane chociażby pożyczki pozabankowej. Ostatnio podobne przestępstwo odbywało się także w formie oszustwa na SMS z niedopłatą podatku.

Należy pamiętać, by tak wrażliwe informacje, jak dane z naszej karty bankowej, podawać tylko na zaufanych stronach i tylko w konkretnym celu. Musimy być również świadomi, że oszuści zrobią wszystko, byśmy niczego nie podejrzewali i po prostu podali im nasze dane.

W tym wypadku zastosowano na przykład metodę uwiarygodnienia wiadomości poprzez wspomnienie o ważnej podstawie prawnej. Wiele osób widząc napis „Ustawa RODO L5/2020” pomyśli, że zapewne jest to formalna nazwa obowiązującego dokumentu.

Taką frazę może jednak napisać każdy, więc musimy mieć oczy szeroko otwarte. Warto również czytać o możliwych sposobach cyberprzestępstw, żeby być bardziej wyczulonym na konkretne niebezpieczne sytuacje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Której fundacji oddaliśmy najwięcej z 1%?
Blog
author
Aneta Jankowska
09 października 2018

Której fundacji oddaliśmy najwięcej z 1%?

PKO BP w Ostrowie Wielkopolskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019

PKO BP w Ostrowie Wielkopolskim

Na co Polacy przeznaczyliby 10 tysięcy złotych?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 lipca 2019

Na co Polacy przeznaczyliby 10 tysięcy złotych?

Poprawa rentowności firm z RoboPlatformą od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 września 2020

Poprawa rentowności firm z RoboPlatformą od ING Banku Śląskiego

Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?
Blog
author
Aneta Jankowska
30 czerwca 2017

Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?

Porównaj