Które polskie banki uznano za najlepszych wierzycieli?
Wśród tegorocznych laureatów nagrody CASSIO nie zabrakło przedstawicieli polskiego sektora bankowego. Z Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami ze statuetkami powróciły władze Santander Consumer Banku, Credit Agricole, mBanku oraz BNP Paribas. Więcej szczegółów w naszym dzisiejszym artykule.
Podczas minionego Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami organizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce poznaliśmy tegorocznych laureatów lauru CESSIO. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 19 listopada br., w warszawskim Hotelu Marriot przy Alejach Jerozolimskich. Na listach nominowanych do wyróżnienia widniało aż dwanaście banków komercyjnych działających w Polsce i jeden SKOK. Część z nich doczekała się nagrody – o tym w kolejnej sekcji artykułu.
Laur CESSIO jest prestiżowym wyróżnieniem dla wierzycieli pierwotnych za najlepiej zrealizowany przetarg na sprzedaż portfela wierzytelności. Jak dotąd laur CESSIO opracowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych jest jedynym projektem w tym obszarze rynkowym. CASSIO służy wzmacnianiu potencjału i perspektyw rozwoju rynku zarządzania wierzytelnościami. Ponadto nagroda pomaga instytucjom rynku finansowego w budowaniu i umacnianiu zaufania stron kontraktów na sprzedaż wierzytelności.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych – najważniejsze informacje
Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to instytucja zrzeszająca największe podmioty polskiej branży finansowej. Główne obiekty zainteresowania Związku to banki, zarządcy wierzytelnościami, doradcy i pośrednicy finansowi, przedsiębiorstwa pożyczkowe czy zarządzające informacją gospodarczą, sprzedawcy “odwróconej hipoteki” czy przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej. Co ważne, do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych.
Bankowi laureaci nagrody CESSIO
W gronie nominowanych do tegorocznej nagrody CASSIO znalazło się aż dwanaście banków komercyjnych działających w Polsce. Były to następujące instytucje:
- Alior Bank
- BNP Paribas
- CITI Handlowy
- Credit Agricole Bank
- eurobank
- Getin Bank
- mBank
- Nest Bank
- Pekao
- PKO BP
- Santander Bank Polska (BZ WBK)
- Santander Consumer Bank
Warto zaznaczyć, iż trzy z powyższych banków – BNP Paribas, mBank oraz Santander Bank Polska (BZ WBK) – nominowane zostały aż w dwóch kategoriach jednocześnie. Kto ostatecznie zdobył wyróżnienie?
Kategoria CESSIO
Nagrody w kategorii CESSIO to wyróżnienia przyznawane wierzycielom pierwotnym za najlepiej zrealizowany przetarg na sprzedaż portfela wierzytelności. W przypadku sektora bankowego pierwsze miejsce zdobył Santander Consumer Bank. Kolejne miejsca na podium przypadły kolejno: bankowi Credit Agricole oraz mBankowi.
Drugą podkategorią nagród był sektor pozabankowy. W nim za najlepszych wierzycieli pierwotnych realizujących przetargi znano firmę Vivus Finance. Miejsce drugie kapituła przyznała firmie Polkomtel, zaś miejsce trzecie zajęli ex aequo Orange Polska SA i P4.
Kategoria CESSIO Outsourcingu
Wyróżnienia w kategorii CESSIO Outsourcingu przyznawane są wierzycielom pierwotnym za jakość postępowań ofertowych na outsourcing wierzytelności. W gronie tegorocznych laureatów najlepszym wierzycielem okazał się Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Drugie miejsce przypadło bankowi komercyjnemu, a dokładniej BNP Paribas Bank Polska. Ostani szczebel na podium przypadł firmie Orange Polska.
Pozostałe kategorie
Laury CESSIO Związek Przedsiębiorstw Finansowych rozdawano jeszcze w dwóch kategoriach. Pierwsza to CESSIO Inwestorów, czyli nagroda dla wierzycieli wtórnych przystępujących do przetargu na kupno portfela wierzytelności. Druga kategoria to CESSIO OUTSOURCINGU – Serwis Wierzytelności, czyli wyróżnienia dla oferentów serwisujących wierzytelności, których standardy pracy oceniane są najwyżej. W obu tych kategoriach nie wręczono nominacji bankom komercyjnym, dlatego też żadnej z nich nie został wyróżniony.
Proces przyznawania nagród CESSIO
Jak informuje Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, pierwszym etapem wyłonienia zwycięzców we wszystkich kategoriach konkursowych było głosowanie praktyków sektora zarządzania wierzytelnościami za pomocą ankiety on-line. Ostatecznego wyboru laureatów dokonała sześcioosobowa Kapituła Lauru, w której w skład weszli między innymi: Jerzy Bańka (Wiceprezes Związku Banków Polskich), Maciej Witucki (Prezydent Konfederacji Lewiatan) czy dr Mirosław A. Bieszki (Doradca Ekonomiczny Związku Przedsiębiorców Polskich).
Laureatów tegorocznych nagród CESSIO poznaliśmy we wtorek, 19 listopada, podczas pierwszego dnia Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami. Do głosowania nad wyborem laureatów uprawnione zostały firmy zarządzające wierzytelnościami, które wzięły udział w przetargach na sprzedaż portfeli wierzytelności organizowanych przez wierzycieli pierwotnych w wyznaczonym przez organizatora okresie.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych poinformował również, iż głosy można było oddać na instytucje organizujące przetargi na sprzedaż portfela wierzytelności z różnych sektorów rynkowych. Mogły być nie tylko banki, lecz także firmy leasingowe, firmy telekomunikacyjne czy firmy ubezpieczeniowe. Wyłonienie laureatów przebiegało za pomocą oceny każdego z elementów przetargu. Skala punktowa przebiegała od wartości 1 do 10, przy czym ocena 10 jest oceną najwyższą.
Źródła:
https://zpf.pl/najlepsi-wierzyciele-pierwotni-i-wtorni-nagrodzeni-laurami-cessio-2019/
Dodaj komentarz