Ktoś wziął pożyczkę na moje dane – co robić?

Ktoś wziął pożyczkę na moje dane – co robić?

author
Dorota Grycko
20 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

W Polsce co roku dochodzi do tysięcy prób wyłudzeń pieniędzy. Oszuści internetowi cały czas wymyślają nowe sposoby, aby dokonać kradzieży pieniędzy czy danych osobowych. Ofiary wyłudzaczy bardzo często nie są świadome, że ktoś zaciągnął na ich dane chwilówkę lub kredyt gotówkowy. Co zrobić, jeśli padliśmy ofiarą oszustów? Podpowiadamy.

Spis treści:

 1. Jakie dane są potrzebne do wyłudzenia pożyczki?
 2. Jak dowiedzieć się, czy zostaliśmy ofiarą oszustów?
 3. Na czym polega wyłudzenie pożyczki?
 4. Alerty BIK - co to jest i ile kosztuje?
 5. Rodzaj powiadomień w alertach BIK
 6. Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na moje dane?
 7. Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem?
 8. Co grozi za wzięcie pożyczki na inną osobę?
 9. Ktoś wziął pożyczkę na moje dane - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Jakie dane są potrzebne do wyłudzenia pożyczki?

Jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób oszuści wyłudzają pożyczki, przede wszystkim musimy pamiętać, że sam PESEL w większości przypadków nie wystarczy. Firmy pożyczkowe często wymagają podania podstawowych danych, takich jak:

 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • seria i numer dowodu osobistego,
 • miejsce urodzenia,
 • imiona rodziców,
 • numer konta bankowego,
 • numer telefonu.

Wszystkie wyżej wymienione dane podajemy uzupełniając papierowy wniosek lub – w przypadku pożyczek online – wypełniamy elektroniczną formę dokumentu. W przypadku wizyty w stacjonarnej placówce, pracownik będzie prosił o okazanie dowodu osobistego, aby mógł potwierdzić dane, które wpisaliśmy w formularzu oraz zweryfikować tożsamość na podstawie zdjęcia.

Jak dowiedzieć się, czy zostaliśmy ofiarą oszustów?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy ktoś zaciągnął pożyczkę na nasze dane, możemy to zrobić w dość łatwy sposób. Prawie każda instytucja finansowa przesyła do Biura Informacji Kredytowej (BIK) informacje o nieuregulowanych zobowiązaniach, a więc najprostszym – a zarazem najskuteczniejszym – sposobem sprawdzenia, czy nie zostaliśmy ofiarami oszustów, jest zamówienie raportu z baz dłużników takich jak BIK, BIG i KRD. Uzyskanie pierwszego raportu jest bezpłatne, za każdy kolejny będzie trzeba uiścić niewielką opłatę. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie firmy pozabankowe wysyłają do baz dłużników informacje o zadłużeniach. Mniejsze firmy, które mają swoje siedziby tylko w kilku miejscowościach, mogą nie przekazywać informacji do BIK. Takie firmy oferują często pożyczki bez BIK, a więc jeśli oszust skorzysta z takiego finansowania, ciężko będzie to odkryć.

Innym sposobem na pilnowanie swoich zadłużeń, jest systematyczne kontrolowanie alertów BIK. Jeśli dana firma wyśle do BIK informacje o zadłużeniu, Klient powinien dostać powiadomienie w formie SMS lub e-mail. Jest to najszybszy sposób na wykrycie oszustwa, ponieważ możemy dowiedzieć się, czy na nasze dane nie została zaciągnięta pożyczka pozabankowa przez Internet  lub pożyczka bez baz.

Na czym polega wyłudzenie pożyczki?

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki polega na podszyciu się pod inną osobę i zaciągnięciu na nią zobowiązania pieniężnego. Takie działanie w świetle prawa określa się oszustwem kredytowym.  Jego istotą zazwyczaj jest podrobienie dokumentu tożsamości osoby fizycznej i posłużenie się podróbką w celach uzyskania finansowania. Oszuści w większości przypadków nie spłacają zaciągniętej pożyczki.

Oszust może wylegitymować się niezmienionym i autentycznym dowodem osobistym osoby trzeciej, lecz także takim dokumentem, który został przerobiony, czyli poddany obróbce. Dzięki temu sprawca zyska pieniądze, lecz odpowiedzialność za spłatę zobowiązania spocznie na osobie trzeciej, za którą się podszył.

Alerty BIK - co to jest i ile kosztuje?

Alerty BIK – na czym polegają?

Alerty BIK to informacje pochodzące z Biura Informacji Kredytowej, które informują nas o próbie uzyskania z bazy BIK lub BIG Infomonitor danych na nasz temat. Jeżeli nie wnioskujemy o żadne finansowane, a otrzymujemy Alert BIK, oznacza to, że ktoś w tym momencie próbuje wyłudzić nasze dane osobowe i być może wziąć na nas kredyt lub pożyczkę. Posiadanie włączonej usługi Alerty BIK pozwala nam uchronić się przed działaniem oszustów.

Usługa Alertów BIK jest płatna, oznacza to, że nie możemy za darmo uzyskiwać informacji o ewentualnych próbach wyłudzenia danych. Koszt takiej ochrony może być jednak różny. BIK przygotował bowiem kilka wariantów, są to: Pakiet podstawowy dla klientów prywatnych: zawiera alerty o próbie wzięcia na nasze dane kredytu/pożyczki, zapytaniach do BIK oraz zakończeniu spłacania rat dotychczasowego zadłużenia. Za taką usługę zapłacimy 36 zł za 12 miesięcy. Pakiet pełen dla klientów prywatnych: w tym przypadku uzyskujemy dostęp do 6 raportów BIK, wskaźników i alertów BIK, a także opcji zastrzegania dowodu osobistego i kredytów. Cena za taką usługę wynosi 129 zł za 12 miesięcy.

Rodzaj powiadomień w alertach BIK

W ramach alertów BIK uzyskujemy dostęp do 4 różnych rodzajów powiadomień:

 • Powiadomienie o bezpieczeństwie – Klienci je otrzymują w momencie, gdy do baz BIK i BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o jego dane. Jest to podstawowa funkcja tej usługi i bez wątpienia dla wielu osób najbardziej istotna.
 • Informacja o zmianie: to powiadomienie o aktualnościach związanych z naszymi zobowiązaniami finansowymi. Dotyczą one spłacanych kredytów i pożyczek. W ten sposób prościej będzie utrzymać stałą kontrolę nad naszymi zadłużeniami.
 • Kontrola finansów: w tym przypadku powiadomienia dotyczą opóźnień w spłacie zarówno produktów finansowych (pożyczek, kredytów), jak i opłat za rachunki np. u operatora telefonu. Są to więc alerty dotyczące informacji z BIK oraz BIG InfoMonitor.
 • Komunikat cykliczne: to powiadomienie, które BIK przesyła Klientom raz w miesiącu. Z jego treści dowiemy się, że nie odnotowano żadnego nowego kredytu oraz nie wpłynęło żadne zapytanie dotyczące naszych danych.

Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na moje dane?

Jeśli dojdzie do wyłudzenia, a my zostaniemy o tym poinformowani poprzez raport lub alert BIK, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym bank lub inną firmę pożyczkową, w której oszust zaciągnął na nasze dane pożyczkę. Będziemy musieli udowodnić, że to nie my wnioskowaliśmy o finansowanie, a więc konieczne będzie dostarczenie do instytucji finansowej potwierdzenia zgłoszenia oszustwa na policji. Warto również zastrzec swoją kartę kredytową i inne dokumenty, które mogły pomóc oszustowi wyłudzić pieniądze. Proces udowadniania, że faktycznie doszło do przestępstwa może być trudny, a instytucje finansowe będą dochodzić swoich roszczeń od osób, na które dane została wzięta pożyczka.

Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem?

Coraz częściej słyszy się o próbach wyłudzania kredytu lub pożyczki. Powinniśmy więc odpowiednio zabezpieczać swoje dokumenty, aby oszust nie mógł zaciągnąć na nas finansowania. Pamiętajmy jednak, że z pewnością nie spocznie na jednej próbie i w końcu trafi na ofiarę, która niewystarczająco zadbała o swoje bezpieczeństwo i nie zachowała należytych środków ostrożności w kontakcie z nieznajomym.

Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem?

 • Pilnuj swych dokumentów – dowód osobisty, lecz także wszelkie inne dokumenty, jakie zawierają nasze dane osobowe, to przedmioty, których posiadanie ogromnie ułatwia oszustom zaciągnięcie pożyczki na nasze nazwisko. Wystarczy chwila nieuwagi, by nasze dokumenty trafiły w niepożądane ręce.
 • Dbaj o bezpieczeństwo danych osobowych – wyspecjalizowani przestępcy znają sposoby na to, jak stworzyć lub przerobić istniejący już dowód na taki, który będzie wyglądał jak autentyczna kopia posiadanego przez nad oryginału. Jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie naszych finansów, powinniśmy dbać nie tylko o dokumenty, lecz także o ochronę naszych danych osobowych. Uważajmy na to, komu podajemy takie informacje, jak numer dowodu, PESEL, adres zameldowania czy imiona rodziców.
 • Przeciwdziałaj – uruchom alerty BIK – funkcja ta pozwala na każdorazowe otrzymywanie wiadomości SMS ze specjalnym powiadomieniem dotyczącym sprawdzania naszej oceny w bazie BIK przez zewnętrzne instytucje (np. banki). Koszt takiej usługi nie jest wysoki – w zależności od obowiązującej oferty wynosi ok. 20 złotych rocznie.
 • Nie zostawiaj swojego dowodu osobistego jako zastawu – pozostawianie dowodu „w zastawie” u obcej osoby to jedna z najbardziej nieodpowiedzialnych rzeczy, które nieświadomie można popełnić. Jeśli zależy nam na własnym bezpieczeństwie, nigdy nie zgadzajmy się na taką propozycję.
 • Nie wysyłaj skanów dowodu w celu weryfikacji danych – 
  wysyłanie skanów lub zdjęć naszych dowodów osobistych – zarówno listownie, jak i internetowo – jest kolejnym potencjalnie niebezpiecznym posunięciem, jakie wielu z nas popełnia. W takiej sytuacji oszuści mogą zaciągnąć na nasze dane na przykład kredyt dla zadłużonych.
 • Jeśli Twój dowód zginie, bezzwłocznie reaguj – jeśli zdarzy się tak, iż Twój dowód osobisty zginie, nie panikuj, lecz jak najszybciej dokonaj zastrzeżenia dokumentu – czy to na policji, czy w oddziale banku z którym współpracujesz.

Co grozi za wzięcie pożyczki na inną osobę?

Wyłudzenie pożyczki poprzez podszycie się pod inną osobę fizyczną, może zostać zakwalifikowane jako oszustwo kredytowe w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz także jako oszustwo zwykłe, polegające na niekorzystnym rozporządzeniu cudzym mieniem.

Sprawca wyłudzenia kredytu lub pożyczki w większości przypadków realizuje znamiona obu wyżej wymienionych zarzutów, w następstwie czego sąd orzekający o winie przytacza oba naruszone przepisy, jednak skazuje sprawce za te przestępstwo, wobec którego kodeks przewiduje surowsze sankcje.

Za oszusta związane z wyłudzeniem pieniędzy, sąd przewiduje następujące kary:

 • za skazanie przestępcy za niekorzystne rozporządzanie cudzym mieniem – grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat,
 • w przypadku określenia przez sąd zarzutu oszustwa kredytowego – grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 • za podszywanie się pod inną osobę i wykorzystanie jej wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej – grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Ktoś wziął pożyczkę na moje dane - najważniejsze pytania

Jeśli dojdzie do wyłudzenia, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym bank lub inną firmę pożyczkową, w której oszust zaciągnął na nasze dane pożyczkę. Będziemy musieli udowodnić, że to nie my wnioskowaliśmy o finansowanie, a więc konieczne będzie dostarczenie do instytucji finansowej potwierdzenia zgłoszenia oszustwa na policji.

Najprostszym – a zarazem najskuteczniejszym – sposobem sprawdzenia, czy nie zostaliśmy ofiarami oszustów, jest zamówienie raportu z baz dłużników takich jak BIK, BIG i KRD

Najlepiej korzystać z Alertów BIK, ponieważ po otrzymaniu podejrzanego komunikatu, logujesz się i włączasz zastrzeżenie jednym kliknięciem. 

Na podstawie samego numeru PESEL nie uzyskamy żadnego finansowania.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy ktoś zaciągnął pożyczkę na nasze dane, możemy to zrobić w dość łatwy sposób. Prawie każda instytucja finansowa przesyła do Biura Informacji Kredytowej (BIK) informacje o nieuregulowanych zobowiązaniach, a więc najprostszym – a zarazem najskuteczniejszym – sposobem sprawdzenia, czy nie zostaliśmy ofiarami oszustów, jest zamówienie raportu z baz dłużników takich jak BIK, BIG i KRD.

W przypadku określenia przez sąd zarzutu oszustwa kredytowego – grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Solidarność Walcząca na monecie NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską, która upamiętnia 35-lecie powstania Solidarności Walczącej. To pierwszy taki przypadek, w którym lustro monety kolekcjonerskiej znajduje się na dwóch poziomach.

author
Aneta Jankowska
14 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

SKOK – co to jest, jak działa?

SKOK, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, stanowi unikalną instytucję finansową, która często pozostaje enigmatyczna dla wielu z nas. To swoiste połączenie cech spółdzielni i banku sprawia, że jej działanie może wydawać się nieco niezrozumiałe. W niniejszym artykule postaramy się rozwikłać tę tajemnicę, prezentując kluczowe informacje dotyczące SKOK-ów w Polsce – od ich specyficznego modelu funkcjonowania, przez podstawy prawne, aż po fascynującą historię ich powstania.

author
Halszka Gronek
07 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kredyt konsolidacyjny Bartoszyce

Potrzebujesz kredytu, dzięki króremu łatwiej będzie Ci spłacić inne Twoje kredyty? W naszym rankingu zebrane są wszystkie oferty kredytów konsolidacyjnych, z których można skorzystać w Bartoszycach. Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać, to aż 200 000 zł.

author
Dominika Byczek
09 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Tomaszów Mazowiecki

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Tomaszowie Mazowieckim – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
29 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Magdalena Dziewguć z Google w BNP Paribas

Jak twierdzi BNP Paribas “fintechy nie mają monopolu na innowacyjność. Banki coraz intensywniej zbroją się w kompetencje technologiczne”. Dowodem na to jest powołanie na członka rady nadzorczej Banku Magdalenę Dziewguć z Google.

author
Dominika Byczek
10 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Andrychów

Poszukujesz taniej pożyczki w Andrychowie? Sprawdź ranking z najlepszymi dostępnymi online. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
19 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj