Ulga na złe długi

Ulga na złe długi

author
Halszka Gronek
15 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Ulga na złe długi to forma pomocy dla podatników VAT, którzy nie otrzymali zapłaty od swoich kontrahentów. Sprawdźmy czym dokładnie jest owa ulga, kto może z niej skorzystać i w jaki sposób to zrobić.

Spis treści:

  1. Czym jest ulga na złe długi?
  2. Ulga na złe długi a podstawa prawna
  3. Kto może skorzystać z ulgi na złe długi?
  4. Jak skorzystać z ulgi na złe długi?
  5. Ulga na złe długi - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest ulga na złe długi?

Każdy przedsiębiorca wystawiając fakturę za swe usługi lub sprzedane produkty, musi opłacić podatek należny od owej faktury. Czasami jednak zdarza się tak, że nasz partner biznesowy nie wywiąże się z planowanego terminu zapłaty faktury, lub co gorsza – wcale nie zapłaci nam należnej kwoty. W takim przypadku przedsiębiorcy byli stratni – i nie dlatego, że nie dopięli transakcji do końca (zwykle wydanie towaru następuje dopiero po opłaceniu faktury), lecz dlatego, że opłacili podatek za fakturę, za której należności nigdy nie otrzymali. 

Ulga na złe długi to potoczna nazwa specjalnego przywileju podatkowego dedykowanego polskim przedsiębiorcom. Uprawnienie to pozwala na odliczenie kwoty podatku, jaki firma powinna zapłacić za każdą wystawioną fakturę – chyba że partner biznesowy nie sfinalizował transakcji.

Na szczęście ustawodawca przewidział wyjście z tej sytuacji i wprowadził do polskiego prawa podatkowego przywilej odliczania podatku za niedoprowadzone do finalizacji transakcje. Można więc powiedzieć, że ulga na złe długi to swoisty ratunek dla VAT-owców, którzy nie zdołali wyegzekwować należnych im kwot od nieterminowych kontrahentów. W tym wypadku mogą oni odliczyć odpowiednią kwotę i być może uniknąć zaciągania zobowiązań, takich jak kredyt dla firm, na pokrycie bieżących wydatków.

Ulga na złe długi a podstawa prawna

Aktem prawnym, który reguluje kwestię funkcjonowania ulgi na złe długi, jest Ustawa z dnia 11. marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Dokument ten, zawywany po prostu ustawą o VAT, wszedł w życie z dniem 20. kwietnia 2004 roku. Jego ujednoliconą treść znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 54 na rok 2004, pod pozycją 535. 

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 9. listopada 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym

Art. 20.
W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadza się następujące zmiany:
[pkt. 3, ustęp 1]
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Kto może skorzystać z ulgi na złe długi?

Przede wszystkim należy prowadzić działalność gospodarczą, w imieniu której wystawiona została faktura, jakiej kontrahent nie opłacił. Po drugie, należy być VAT-owcem, czyli płatnikiem podatku VAT (bo przecież nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek zostania VAT-owcem). Jeśli mimo problemów chcemy zapewnić płynność finansową, możemy także skorzystać z kredytu obrotowego dla firm.

Warunki skorzystania z ulgi na złe długi:

  • prowadzenie działalności gospodarczej,
  • przedsiębiorca jest VAT-owcem,
  • wierzytelność musi być przeterminowana o conajmniej 90 dni.

Kolejny warunek dotyczy samej wierzytelności, czyli nieopłaconej kwoty na rzecz poszkodowanego wystawcy faktury. Aby móc skorzystać z ulgi na złe długi, musi minąć conajmniej 90 dni od chwili upłynięcia pierwotnego terminu zapłaty.

Jednak samo upłynięcie 90 dni od chwili końca terminu płatności nie uprawnia przedsiębiorcy do skorzystania z ulgi na zle długi. Ważne, by w chwili składania przez niego deklaracji podatkowej owa wierzytelność wciąż istniała – czyli była nieuregulowana. Co więcej, wierzytelność ta musi podlegać bezpośrednio sprzedawcy. Jeśli więc przedsiębiorca nieradzący sobie z nieterminowym kontrahentem zdecydował się na cesję wierzytelności, nie będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej.

Ustawa o VAT przewiduje jeszcze inne warunki, których spełnienie jest konieczne do przyznania przedsiębiorcy prawa do ulgi:

  • nieopłacona faktura została wystawiona na rzecz czynnego podatnika VAT-u, wobec którego nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne, upadłościowe lub likwidacyjne,
  • w przeddzień złożenia przez pokrzywdzonego zeznania podatkowego zarówno on, jak i dłużnik byli zarejestrowani jako czynni płatnicy VAT-u,
  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w jakim została ona wystawiona. 

Dostawa na rzecz podmiotu niezarejestrowanego jako podatnik VAT, jeżeli spełnia jeden z poniższych warunków:

  • wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu, a także skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego,
  • wierzytelność została wpisana do rejestru długów, który prowadzony jest na poziomie krajowym,
  • wobec osoby zadłużonej ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów.

Jak skorzystać z ulgi na złe długi?

Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za fakturę w czasie 90 dni, ma prawo skorzystania z ulgi na złe długi. Dzięki temu przywilejowi może on dokonać pomniejszenia podstawy opodatkowania, a także i samego podatku VAT o owe wartości związane z nieopłaconą przez kontrahenta-dłużnika fakturą. 

Co niezwykle ważne, przedsiębiorca korzystający z ulgi na złe długi zobowiązany jest wraz ze złożeniem deklaracji VAT zawiadomić o dokonanej korekcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

W trakcie składania zawiadomienia powinien on wskazać odpowiednie wartości korekty oraz dane dłużnika. Ponadto w ciągu 90 dni od nieuregulowania faktury sam dłużnik powinien dokonać obowiązkowej korekty odliczonej kwoty podatku.

Ulga na złe długi - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Ulga na złe długi to przywilej pozwalający zmniejszyć wartość podatku VAT w związku z fakturą nieopłaconą przez kontrahenta.
  • Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię ulgi na złe długi, jest ustawa o VAT.
  • By skorzystać z ulgi na złe długi, przedsiębiorca musi być czynnym VAT-owcem.
  • Ulga przysługuje tylko wtedy, gdy w przeddzień składania zeznania podatkowego przez przedsiębiorcę dłużnik wciąż jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT-i.
  • Odliczenia można dokonać wtedy, gdy wobec dłużnika nie toczy się postępowanie likwidacyjne, restrukturyzacyjne lub upadłościowe.
  • Jednorazowe prawo do odliczenia ulgi traci moc po upływie 3 lat od końca roku, w którym wystawiono nieopłaconą fakturę.
  • Przedsiębiorca odliczający ulgę na złe długi od podatku powinien poinformować o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.
  • Nie można skorzystać z ulgi, gdy wierzytelność została opłacona (nawet po upływie 90 dni).
  • Ulga nie obowiązuje w przypadku dokonania cesji wierzytelności, czyli jej przeniesienia na innego wierzyciela.

Źródła:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040540535/U/D20040535Lj.pdf

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002244/O/D20182244.pdf

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Policach

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Policach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
26 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Odprawa pośmiertna – komu przysługuje?

Śmierć członka rodziny jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, z jakimi musimy się zmierzyć. W wielu przypadkach śmierć wiąże się z niezabezpieczeniem bieżących potrzeb materialnych gospodarstwa domowego. Wobec takiego stanu rzeczy pracodawcy są zobowiązani do wypłaty odprawy pośmiertnej na rzecz najbliższych zmarłego pracownika. Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat tego świadczenia.

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Bank Polska w Sochaczewie

Santander Bank Polska jest drugim największym bankiem detalicznym w naszym kraju. Jeden z oddziałów banku zlokalizowany jest w Sochaczewie. Sprawdź dane kontaktowe do placówki i jej ofertę.

author
Dominika Byczek
21 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pożyczki leasingowe w Siemens Finance

Siemens Finance wdraża do swojej oferty pożyczki leasingowe online. Dzięki nowemu rozwiązaniu, Klienci mogą podjąć pożyczkę na sprzęt w wysokości do 200 000 złotych, całkowicie przez Internet. Pożyczka autoryzwoana jest za pomocą podpisu elektronicznego, który przeprowadza się za pomocą wiadomości SMS.

author
Patryk Byczek
03 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Umowy śmieciowe – Polska na drugim miejscu w Europie

Jak wynika z najnowszego opracowania opublikowanego przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem zatrudnienia na tzw. „umowach śmieciowych” (dane za rok 2017). Obecnie jest to 26,1% wszystkich umów. Dla porównania w Wielkiej Brytanii jest to 5,6%, a w Niemczech 12,9.

author
Dominika Byczek
14 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Czerniejewie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Czerniejewie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj