Libra – nowa waluta Facebooka

Libra – nowa waluta Facebooka

author
Halszka Gronek
03 marca 2020

O wprowadzeniu autorskiej metody internetowych płatności przez największą platformę społeczną na świecie media spekulowały od dłuższego czasu. W końcu jednak zarząd Facebooka ogłosił oficjalne informacje. Według zapowiedzi w 2020 roku użytkownicy serwisu będą mogli dokonywać transakcji płatniczych przy użyciu autorskiej waluty „Libra”.

Rynek nowatorskich metod płatności w ostatnich latach przybrał na sile i rozwija się w zaskakującym tempie. Obecnie właściwie każdy ceniony producent czy dostawca usług chce wypuścić na rynek własną, autorską technologię umożliwiającą dokonywanie szybkich transakcji bezgotówkowych. W owej kwestii prześcigają się już nie tylko dostawcy kart płatniczych czy systemów transakcyjnych, lecz także… właściciele największych komunikatorów internetowych.

Wystarczy wziąć przykład z WeChat – chińskiej aplikacji stworzonej w 2011 roku przez korporację typu fintech Tencent Holdings Limited. WeChat jest jednym z największych na świecie komunikatorów internetowych. W roku 2017 zdobył on tytuł najpopularniejszego komunikatora na świecie (ze znaczną przewagą użytkowników na wschodniej półkuli świata). Drugie miejsce wywalczył oczywiście Facebook Messenger (zdobywając większość głosów na Zachodzie).

To, co wyjątkowe w aplikacji WeChat, to fakt, iż służy ona nie tylko do komunikacji, lecz także do wykonywania szybkich i bezgotówkowych transakcji płatniczych. Dzięki nowatorskiemu spojrzeniu na kwestię płatności, WeChat zdobył rzeszę zadowolonych klientów. Jednak serwis autorstwa Marka Zuckerberga nie pozostawał długo w tyle. Biuro prasowe Facebooka ogłosiło, iż w 2020 roku do użytku klientów portalu oddana zostanie nowa wirtualna waluta płatności – autorska „Libra”. Więcej o walucie w kolejnych akapitach tekstu.

Libra – co musimy wiedzieć o walucie?

Libra to autorska waluta stworzona przez jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie – Facebook. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, Libra ma być wspierana technologią „blockchain”, dla której portfel dostępny będzie w takich aplikacjach, jak Messenger i WhatsApp. Biuro prasowe Facebooka podało także, iż za rozwój świeżo ogłoszonego projektu odpowiadać będzie nowa Calibra – nowa spółka utworzona przy spółce-matce Facebook.

Wszystko wskazuje na to, że wirtualna waluta Facebooka zostanie oddana do użytku klientów portalu już w 2020 roku. Najważniejszym celem wdrożenia tego typu technologii płatniczej jest ułatwienie dokonywania szybkich transakcji bezgotówkowych przez użytkowników portalu społecznościowego. Bo choć niemal każdy z nas korzysta dziś z Internetu i internetowych komunikatorów, płatności online wciąż jeszcze budzą pewne wątpliwości wśród części konsumentów.

"

Dla wielu ludzi na świecie nawet podstawowe usługi finansowe są nadal niedostępne: prawie połowa dorosłych na świecie nie ma aktywnego konta bankowego, liczby te rosną w krajach rozwijających się i kiedy dotyczą kobiet. Koszt tego wykluczenia jest wysoki – około 70% małych firm w krajach rozwijających się nie ma dostępu do kredytów, a migranci co roku tracą 25 miliardów dolarów dzięki opłatom.

– wylicza Facebook w oficjalnym komunikacie prasowym.

Sposób działania nowej waluty

Jak wynika z zapowiedzi Facebooka, początkowo przekazy pieniężne, a właściwie przekazy nowej waluty Libry, będą odbywały się za pomocą smartphone’ów. Owe transakcje mają przypominać SMS-y, z tym że zamiast wiadomości tekstowej adresat otrzyma doładowanie waluty Libra. Oczywiście płatność ma być w pełni bezpieczna, ekspresowa, a co najważniejsze – darmowa.

Wraz z dalszym rozwojem marki Calibra Facebook planuje wprowadzić do oferty kolejne usługi. Mowa między innymi o zdalnym opłacaniu rachunków za pomocą aplikacji (obecnie rachunki regulujemy najcześciej przy użyciu technologii pay-by-link) czy o płaceniu za zakupy stacjonarne przy użyciu wygenerowanego kodu kreskowego. W każdym z tych przypadków głównym środkiem płatniczym będzie oczywiście Libra – nowa waluta Facebooka.

W swym oficjalnym komunikacie Facebook zapewnił, że prywatność użytkowników portalu korzystających z płatności Librą będzie ściśle chroniona. Co równie ważne, cały wirtualny portfel ma zostać szczelnie zabezpieczony. “Będziemy korzystać z tych samych procesów weryfikacji i przeciwdziałania oszustwom, które są wykorzystywane przez banki i karty kredytowe” – czytamy w komunikacie biura prasowego serwisu A co, jeśli Facebook nie dotrzyma słowa? Cóż, w razie utraty części środków portal zapewnia, że zwróci pieniądze.

Facebook – informacje ogólne

Facebook to jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów społecznościowych umożliwiających nawiązywanie kontaktów, tworzenie grup i stałą interakcję między użytkownikami z niemal wszystkich zakątków Ziemi. Został utworzony w lutym 2004 roku jako projekt naukowy na Uniwersytecie Harvarda. Początkowo miał on być przeznaczony jedynie dla uczniów szkół średnich i studentów, jednak spore uznanie przyczyniło się do tego, że serwis uznano za platformę uniwersalną.

Jak wynika z oficjalnych danych, Facebook zatrudnia około 35 tysięcy pracowników. W 2018 roku główny autor projektu i obecny dyrektor generalny (CEO) Mark Zuckerberg znalazł się na piątym miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Warto dodać, iż ma on dziś zaledwie 36 lat. Jak wskazuje magazyn Forbes, Zuckerberg jest najmłodszym miliarderem świata.

Oprócz standardowej działalności Facebooka (komunikator) serwis posiada także wiele innych funkcji cieszących się popularnością w innych serwisach społecznościowych. Mowa o inteligentnych albumach albumy ze zdjęciami, możliwości korzystania z grup użytkowników oraz poczty wewnętrznej. Przy głównym serwisie w 2013 roku aktywowano aplikację Facebook Messenger, dzięki której wymiana błyskawicznych wiadomości stała się jeszcze prostsza. Waluta Libra jest kolejną po Messengerze marką spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Chorzów
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
05 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Chorzów

Kredyt gotówkowy Wałbrzych
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
25 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Wałbrzych

Kredyt samochodowy Żagań
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
04 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Żagań

Komornik Sądowy Grzegorz Sokół
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Grzegorz Sokół

Inspektorat ZUS w Oławie
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Oławie

Profi Credit w Gdyni
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Gdyni

Porównaj