Ile jest kredytów frankowych w Polsce?

Ile jest kredytów frankowych w Polsce?

author
Dominika Byczek
06 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Jeszcze kilka lat temu duża część Polaków była obarczona koniecznością spłacania kredytów frankowych. Liczba frankowiczów z roku na rok jednak maleje. Najnowsze dane BIK wskazują, że obecnie Polakom pozostało do spłaty prawie pół miliona kredytów we frankach.

Coraz mniej kredytów we frankach

Dane Biura Informacji Kredytowej mówią jasno – liczba pozostałych do spłaty kredytów mieszkaniowych w walucie szwajcarskiej stale maleje. Oznacza to, że przynajmniej część Polaków dobrze radzi sobie ze spłatą zadłużenia.

"

W czerwcu 2019 r., w porównaniu do czerwca 2018 r. w ujęciu liczbowym, ubyło 23,32 tys. rachunków. Obecnie pozostaje w spłacie 458,83 tys. kredytów frankowych

– wskazuje BIK w raporcie “Portret frankowicza” z czerwca 2019 roku.

Największą wartość kredyty frankowe w Polsce osiągnęły w 2011 roku. Wtedy to łączna kwota kredytów we frankach opiewała na 162,03 mld zł. “Liczba zobowiązań hipotecznych obsługiwanych we frankach szwajcarskich stale zmniejsza się, w 2016 r. kredytobiorcy spłacali 520,81 tys. kredytów, a obecnie o 11,9% mniej.

W czerwcu 2019 r., w porównaniu do czerwca 2018 r. w ujęciu liczbowym, ubyło o kolejne 4,8% rachunków mieszkaniowych zaciągniętych w CHF” – uspokaja Biuro Informacji Kredytowej.

Czytaj też – TSUE wydał już wiążący wyrok dla frankowiczów 

100 mld zł do spłaty za kredyty we frankach

Łączna kwota do spłaty z tytułu mieszkaniowych kredytów we frankach na koniec czerwca wynosiła ponad 100 mld zł. W ciągu ostatniego roku obniżyła się jedynie o niecałe 8 mld i odpowiedzialność za ten spadek ponoszą głównie frankowicze, którym udało się spłacić całe zobowiązanie. Spadkowi wysokości zadłużenia nie pomógł również fakt, że kurs złotówki wobec franka na przestrzeni roku (między czerwcem 2018 a czerwcem 2019) osłabił się o 5 gr.

“Spadek wartości zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych frankowych w okresie ostatnich 12 miesięcy w kwocie ok. 7,91 mld zł, przy tylko niewielkim umocnieniu się kursu franka w tym okresie w stosunku do złotówki o ok. 5 gr., wynika przede wszystkim z terminowych spłat, dokonywanych przez kredytobiorców.

Sprzyja temu niewątpliwie dobra sytuacja polskiej gospodarki, która przekłada się na spadek bezrobocia i wzrost dochodów gospodarstw domowych. Należy również wspomnieć o wzroście cen nieruchomości na rynku wtórnym w aglomeracjach, a tam właśnie głównie mieszkają frankowicze,  co pozytywnie wpływa na wartość wskaźnika LtV (jego spadek)” – mówi cytowany w komunikacie BIK prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura informacji Kredytowej.

Frankowicze mają też inne kredyty

Osoby, które posiadają obecnie kredyty we frankach, mają na głowie również inne zobowiązania finansowe. Bazy BIK pokazują, że całkowite zadłużenie frankowiczów sięga obecnie ponad 130 mld zł, a zatem prawie o 1/3 więcej niż z tytułu samych kredytów we frankach.

Najwięcej kredytów we frankach Polacy mają w Banku PKO BP, Banku Millennium oraz mBanku. Więcej o tym, jaka jest sytuacja innych banków w kwestii posiadania kredytów frankowych, przeczytasz w artykule Które banki mają najwięcej kredytów frankowych?.

Na kwotę zadłużenia frankowiczów, poza kredytami we frankach, składają się głównie:

  1. kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w innych walutach (głównie w złotówkach) – łączna kwota: 120,96 mld zł,
  2. kredyty konsumpcyjne – łączna kwota: 7,48 mld zł,
  3. karty kredytowe – łączna kwota: 1,49 mld zł,

a także limity kredytowe pozostałe do spłaty (opiewające na kwotę około jednego miliarda złotych).

Kredyty we frankach spłacamy dość sprawnie

“Mieszkaniowe kredyty frankowe, podobnie jak kredyty złotowe, charakteryzują się bardzo dobrą spłacalnością, na co oprócz aspektu dochodowego (wzrostu dochodów gospodarstw domowych) wpływ mają nadal ujemne stopy procentowe w Szwajcarii (LIBOR CHF), oraz aspekt kulturowy – w piramidzie spłacalności kredyty mieszkaniowe są na pierwszym miejscu, a w przypadku trudności ze spłatą zobowiązań kredyty mieszkaniowe przestają być terminowo obsługiwane na samym końcu” – wskazuje prof. Waldemar Rogowski.


Źródła:

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/455049/aktualnosci-bik-portret-frankowicza-2019-08-05

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/459020/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-08-28

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

71% Polaków terminowo opłaca rachunki

Z najnowszego Barometru Providenta wynika, że aż 71,1% Polek i Polaków terminowo płaci rachunki i raty pożyczek oraz kredytów. Dla porównania, w ubiegłorocznej edycji badania zaledwie 56% badanych stwierdziło, że nie ma problemów z płynnością finansową, która pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. Czy to oznacza, że sytuacja finansowa Polaków uległa polepszeniu?

author
Halszka Gronek
18 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

10 największych prywatnych polskich firm

Magazyn “Forbes” przedstawił listę 100 Największych Polskich Firm Prywatnych 2017. W czołówce znalazł się Cyfrowy Polsat, za nim gigant odzieżowy LPP i CCC. 

author
Aneta Jankowska
06 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

LOT kontakt – infolinia

Najszybszym sposobem na skontaktowanie się z konsultantem Polskich Linii Lotniczych LOT jest infolinia. Sprawdzamy numery oraz inne dostępne formy kontaktu.

author
Dominika Byczek
18 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Luboniu

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Luboniu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
06 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole zachęca do korzystania z Konta dla Ciebie

Credit Agricole poinformował w komunikacie prasowym o wprowadzeniu zmian wysokości opłat dotyczących prowadzenia rachunków osobistych, które zostały wycofane z oferty. Klientów, którzy do tej pory korzystają z takich kont, Credit Agricole zachęca do otworzenia najpopularniejszego w tym banku konta, czyli Konta Dla Ciebie. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
17 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Staroźrebach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Staroźrebach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Staroźreby.

author
Patryk Byczek
21 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj