Limit płatności gotówką
limit płatności gotówką

Limit płatności gotówką

autor wpisu
Julia Wierciło
23 lutego 2023

Limit płatności gotówką póki co dotyczy jedynie przedsiębiorców i firm, ale od 2024 roku dotyczyć będzie także konsumentów. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące limitów transakcji gotówkowych.

Spis treści:

 1. Ile wynosi limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w 2023 roku? 

 2. Jaki jest limit transakcji gotówkowych dla firm w 2023 roku?

 3. Już niedługo limit płatności gotówką dla konsumentów

 4. Jednorazowa wartość transakcji
 5. Kogo dotyczy limit płatności gotówkowych?
 6. Limit płatności gotówką a koszty uzyskania przychodów
Zwiń spis treści

Ile wynosi limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w 2023 roku? 


O dokonywaniu lub przyjmowaniu płatności możemy przeczytać w art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców. W przypadku, kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca i jednorazowa transakcja przekracza 15 tysięcy złotych, konieczne jest uiszczenie płatności pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Uwaga! Od 1.01.2024 limit ten zmniejszy się do 8000 zł.

Limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w 2023 roku wynosi 15 tysięcy złotych. Powyżej tego limitu niemożliwa jest płatność gotówką – trzeba skorzystać z płatności bezgotówkowych.

Są również jednak inne formy regulowania płatności, których limit płatności gotówką nie obowiązuje. Będą to:

 • kompensata,
 • wymiana barterowa.

Limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w praktyce

Spójrzmy na sytuację, w której znalazła się Pani Urszula. Prowadzi ona własny zakład stolarski. Przyjmijmy, że na zamówienie innej firmy wykonuje wyposażenie biura. Całość zamówienia wynosi 17000 zł, zatem firma zlecająca musi opłacić zamówione meble kartą bądź przelewem bankowym. Jeżeli jednak zamówienie kosztowałoby 14000 zł, firma mogłaby zapłacić Pani Urszuli gotówką.

Jaki jest limit transakcji gotówkowych dla firm w 2023 roku?


W 2023 roku miały zostać wprowadzone kolejne zmiany w zakresie limitu płatności gotówkowych. W 2023 roku kwota z 15 tysięcy złotych miała obniżyć się na 8 tysięcy złotych. Oznaczałoby to, że w transakcjach powiązanych z prowadzoną działalnością, przekraczających ustawowy limit, konieczna będzie płatność bezgotówkowa np. przelewem lub kartą.

Ostatecznie jednak zdecydowano, że limit ten zmienia się dopiero 1.01.2024 r.

Limit transakcji gotówkowych w obcej walucie

Powyższe przepisy obowiązują także w realizowaniu płatności w walucie innej niż złotówki. Pamiętajmy jednak, aby przeliczać wartość transakcji po kursie waluty ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski (na podstawie kursu walut NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji).

Już niedługo limit płatności gotówką dla konsumentów


Od początku 2024 roku limit transakcji gotówkowych będzie obowiązywał także zwykłego konsumenta uiszczającego płatność przedsiębiorcy. Już teraz pojawił się jednak nowy punkt do ustawy o prawach konsumenta, wprowadzony przez Polski Ład. Mówi on o dokonaniu płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza 20 tysięcy złotych, należy zapłacić na przykład kartą lub przelewem.

Limit płatności gotówkowych dla konsumentów w praktyce

Przyjmijmy, że pan Tomasz zamówił zabudowę kuchni w zakładzie stolarskim. To zamówienie, to znaczy jednorazowa wartość transakcji, wyniesie 23 tysiące złotych. W grudniu 2023 roku podpisał umowę, a realizacja zamówionych mebli planowana jest na luty 2024 roku. W jaki sposób pan Tomasz będzie musiał zapłacić za zabudowę kuchni? Przekroczył on ustalony limit płatności gotówką. Pan Tomasz zobowiązany jest do zapłaty za meble na przykład kartą lub przelewem.

Sprawdź, które niedziele są handlowe w 2023 roku.

Jak zapłacić powyżej limitu płatności gotówką?

Bezgotówkowe transakcje polegają na elektronicznym transferze pieniędzy między dwoma kontami bankowymi. Oprócz płatności gotówką, istnieją także inne, bezgotówkowe sposoby zapłaty. Są to:

 • płatność plastikową kartą płatniczą,
 • płatność kartą płatniczą online,
 • płatność BLIK,
 • internetowe zlecenie przelewu bankowego.

Jednorazowa wartość transakcji

Prawo nie mówi wprost o tym, jak mamy rozumieć jednorazową wartość transakcji. Resort finansów złożył wyjaśnienia, z których wynika, że transakcja to czynność prawna tzn. umowa, zawierana w związku z prowadzoną przez strony działalnością gospodarczą, bez względu na liczbę transakcji przy minimum jednej płatności. Wyjaśnienie pojęć “transakcja” i “jednorazowa wartość transakcji” zawiera odpowiedź na interpelację poselską (nr 9279) podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 8 lutego 2017 r., nr DD6.054.5.2017.

“(…) taką czynność prawną (umowę) zawieraną w związku z prowadzoną przez strony działalnością gospodarczą, w wykonaniu której dokonywana jest co najmniej jedna płatność. Wskazany wcześniej przepis nie określa, co może stanowić przedmiot transakcji (umowy), natomiast można przyjąć, iż może nim być w szczególności nabycie towaru lub usługi.(…)”

Kogo dotyczy limit płatności gotówkowych?

Limit transakcji gotówkowych wynoszący 8000 zł dotyczy głównie przedsiębiorców, ale również spółek, fundacji i izb gospodarczych. Jak czytamy na stronie rządowej, limit płatności gotówkowych dotyczy w szczególności następujących osób:

 • “przedsiębiorców jednoosobowych wpisanych do CEIDG
 • spółek handlowych i innych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, w szczególności:
 • fundacji, izb gospodarczych czy innych podmiotów, które równocześnie figurują w rejestrze przedsiębiorców KRS
 • przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce przez oddział (zarejestrowany w KRS)
 • wspólników spółki cywilnej
 • zagranicznego oddziału polskiego przedsiębiorcy – zgodnie z przepisami oddział nie jest odrębnym przedsiębiorcą (niezależnie od tego, w jakim kraju polski przedsiębiorca zarejestruje swój oddział, zachowuje status przedsiębiorcy polskiego)
 • polskiego przedsiębiorcy (czasowe transgraniczne świadczenie usług) dokonującego poza granicami Polski transakcji z przedsiębiorcą zagranicznym (działalność transgraniczna nie jest odrębnym przedsiębiorstwem, co nie zmienia faktu, że przedsiębiorca działający za granicą podlega polskiemu prawu)”.

(źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001266)

Limit płatności gotówką a koszty uzyskania przychodów

W 2023 roku w przypadku transakcji do kwoty 15000 zł można ją wliczyć do kosztów uzyskania przychodów – i to bez bez względu na sposób płatności (gotówkowo lub bezgotówkowo). Jeżeli transakcja powyżej kwoty 15000 zł zostanie zapłacona gotówką, bez pośrednictwa rachunku płatniczego, przedsiębiorca nie wliczy jej do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów transakcję o wartości przekraczającej limit w formie płatności gotówką, będzie potem zmuszony do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo – jeśli to niemożliwe – do zwiększenia przychodów w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

W 2023 roku gotówką można zapłacić za transakcję do 15000 zł brutto. Płatności na kwotę powyżej limitu obrotu gotówkowego musi być dokonana jako transakcje bezgotówkowe.

Przedsiębiorca od drugiego przedsiębiorcy w 2023 roku może przyjąć maksymalnie 15000 zł brutto w gotówce. Przedsiębiorca od konsumenta może przyjąć natomiast 20 000 zł. Od 1.01.2024 wprowadzone będą nowe, niższe limity płatności. Powyżej nich transakcje gotówkowe nie powinny odbywać się wcale – wszystko powinniśmy wtedy rozliczać bezgotówkowo.

Tak, w 2023 roku limit podwyższono do kwoty 20 000 zł. Powyżej tej kwoty jednak osoba fizyczna nie może już płacić gotówkowo.

Tak, sprzedawca nie będzie mógł wliczyć sobie takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Od stycznia 2023 roku za samochód możemy zapłacić tylko wtedy, kiedy wartość transakcji nie przekracza 20 000 zł. Powyżej tej kwoty płatność musi być rozliczona bezgotówkowo.

Konsekwencją przyjęcia gotówki na kwotę wyższą niż dozwolona, będzie skutkowało tym, że przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Osób fizycznych dotyczy podwyższony limit transakcji gotówkowych. Gotówką konsumenci mogą płacić transakcje do wartości 20 000 zł.

Limit płatności gotówkowej dotyczy każdej transakcji. Nie mierzy się go w odniesieniu do miesięcy czy lat. W ciągu każdego miesiąca możemy przyjść nieskończenie wiele transakcji gotówkowych, ale wartość transakcji przy żadnej z nich nie może przekroczyć 20 000 zł.

Podsumowanie

 1. Wszystkich przedsiębiorców obowiązuje limit płatności gotówkowych do 15000 zł. Płatności na wyższą kwotę muszą być realizowane z wykorzystaniem rachunku płatniczego.
 2. Płatność gotówką za transakcję o wartości powyżej 15000 zł zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego spowoduje, że przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.
 3. Wpłata powyżej 15000 zł musi być dokonana na rachunek bankowy przedsiębiorcy.
 4. Od 2024 roku zostanie wprowadzony limit także dla konsumentów.
 5. Od 2024 roku limit płatności dla przedsiębiorców zostanie obniżony do 8000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zostać kierowcą Uber?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
20 września 2017

Jak zostać kierowcą Uber?

Santander Bank Polska we Włodawie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
23 czerwca 2019

Santander Bank Polska we Włodawie

Proekologiczne działania banku Santander
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
20 maja 2019

Proekologiczne działania banku Santander

Daiglob placówka Białystok
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2021

Daiglob placówka Białystok

ING Bank Śląski w Bukownie
Oddziały
author
Patryk Byczek
14 lipca 2019

ING Bank Śląski w Bukownie

Pożyczki bez odmowy
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
20 lutego 2023

Pożyczki bez odmowy

Porównaj