Limit płatności gotówką

Limit płatności gotówką

author
Julia Wierciło
16 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Limit płatności gotówką póki co dotyczy jedynie przedsiębiorców i firm, a od 2024 roku dotyczyć miał także konsumentów. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące limitów transakcji gotówkowych.

Spis treści:

 1. Ile wynosi limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w 2024 roku? 

 2. Czy istnieje limit płatności gotówką dla konsumentów?
 3. Jednorazowa wartość transakcji
 4. Kogo dotyczy limit płatności gotówkowych?
 5. Limit płatności gotówką a koszty uzyskania przychodów
Zwiń spis treści

Ile wynosi limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w 2024 roku? 


O dokonywaniu lub przyjmowaniu płatności możemy przeczytać w art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców. W przypadku, kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca i jednorazowa transakcja przekracza 15 tysięcy złotych, konieczne jest uiszczenie płatności pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w 2024 roku wynosi 15 tysięcy złotych. Powyżej tego limitu niemożliwa jest płatność gotówką – trzeba skorzystać z płatności bezgotówkowych.

Są również jednak inne formy regulowania płatności, których limit płatności gotówką nie obowiązuje. Będą to:

 • kompensata,
 • wymiana barterowa.

Limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców w praktyce

Spójrzmy na sytuację, w której znalazła się Pani Urszula. Prowadzi ona własny zakład stolarski. Przyjmijmy, że na zamówienie innej firmy wykonuje wyposażenie biura. Całość zamówienia wynosi 17000 zł, zatem firma zlecająca musi opłacić zamówione meble kartą bądź przelewem bankowym. Jeżeli jednak zamówienie kosztowałoby 14000 zł, firma mogłaby zapłacić Pani Urszuli gotówką.

Limit transakcji gotówkowych w obcej walucie

Powyższe przepisy obowiązują także w realizowaniu płatności w walucie innej niż złotówki. Pamiętajmy jednak, aby przeliczać wartość transakcji po kursie waluty ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski (na podstawie kursu walut NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji).

Czy istnieje limit płatności gotówką dla konsumentów?

Od początku 2024 roku limit transakcji gotówkowych obowiązywać miał także zwykłego konsumenta uiszczającego płatność przedsiębiorcy. Pojawił się jednak nowy punkt do ustawy o prawach konsumenta, wprowadzony przez Polski Ład. Mówi on o dokonaniu płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Ostatecznie przepisy dotyczące ograniczenia płatności gotówkowych dla konsumentów nie zostały wprowadzone.

Jak zapłacić powyżej limitu płatności gotówką?

Bezgotówkowe transakcje polegają na elektronicznym transferze pieniędzy między dwoma kontami bankowymi. Oprócz płatności gotówką, istnieją także inne, bezgotówkowe sposoby zapłaty. Są to:

 • płatność plastikową kartą płatniczą,
 • płatność kartą płatniczą online,
 • płatność BLIK,
 • internetowe zlecenie przelewu bankowego.

Jednorazowa wartość transakcji

Prawo nie mówi wprost o tym, jak mamy rozumieć jednorazową wartość transakcji. Resort finansów złożył wyjaśnienia, z których wynika, że transakcja to czynność prawna tzn. umowa, zawierana w związku z prowadzoną przez strony działalnością gospodarczą, bez względu na liczbę transakcji przy minimum jednej płatności. Wyjaśnienie pojęć “transakcja” i “jednorazowa wartość transakcji” zawiera odpowiedź na interpelację poselską (nr 9279) podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 8 lutego 2017 r., nr DD6.054.5.2017.

“(…) taką czynność prawną (umowę) zawieraną w związku z prowadzoną przez strony działalnością gospodarczą, w wykonaniu której dokonywana jest co najmniej jedna płatność. Wskazany wcześniej przepis nie określa, co może stanowić przedmiot transakcji (umowy), natomiast można przyjąć, iż może nim być w szczególności nabycie towaru lub usługi.(…)”

Kogo dotyczy limit płatności gotówkowych?

Limit transakcji gotówkowych wynoszący 15000 zł dotyczy głównie przedsiębiorców, ale również spółek, fundacji i izb gospodarczych. Jak czytamy na stronie rządowej, limit płatności gotówkowych dotyczy w szczególności następujących osób:

 • “przedsiębiorców jednoosobowych wpisanych do CEIDG
 • spółek handlowych i innych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, w szczególności:
 • fundacji, izb gospodarczych czy innych podmiotów, które równocześnie figurują w rejestrze przedsiębiorców KRS
 • przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce przez oddział (zarejestrowany w KRS)
 • wspólników spółki cywilnej
 • zagranicznego oddziału polskiego przedsiębiorcy – zgodnie z przepisami oddział nie jest odrębnym przedsiębiorcą (niezależnie od tego, w jakim kraju polski przedsiębiorca zarejestruje swój oddział, zachowuje status przedsiębiorcy polskiego)
 • polskiego przedsiębiorcy (czasowe transgraniczne świadczenie usług) dokonującego poza granicami Polski transakcji z przedsiębiorcą zagranicznym (działalność transgraniczna nie jest odrębnym przedsiębiorstwem, co nie zmienia faktu, że przedsiębiorca działający za granicą podlega polskiemu prawu)”.

(źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001266)

Limit płatności gotówką a koszty uzyskania przychodów

W 2024 roku w przypadku transakcji do kwoty 15000 zł można ją wliczyć do kosztów uzyskania przychodów – i to bez bez względu na sposób płatności (gotówkowo lub bezgotówkowo). Jeżeli transakcja powyżej kwoty 15000 zł zostanie zapłacona gotówką, bez pośrednictwa rachunku płatniczego, przedsiębiorca nie wliczy jej do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów transakcję o wartości przekraczającej limit w formie płatności gotówką, będzie potem zmuszony do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo – jeśli to niemożliwe – do zwiększenia przychodów w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

W 2024 roku gotówką można zapłacić za transakcję do 15000 zł brutto. Płatności na kwotę powyżej limitu obrotu gotówkowego musi być dokonana jako transakcje bezgotówkowe. Przepisy nie dotyczą osób prywatnych.

Przedsiębiorca od drugiego przedsiębiorcy w 2024 roku może przyjąć maksymalnie 15000 zł brutto w gotówce. Przedsiębiorca od konsumenta może przyjąć natomiast 20 000 zł.

Tak, osoba fizyczna może płacić gotówką powyżej 15000 zł.

Tak, sprzedawca nie będzie mógł wliczyć sobie takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Za samochód możemy zapłacić tylko wtedy, kiedy wartość transakcji nie przekracza 20 000 zł. Powyżej tej kwoty płatność musi być rozliczona bezgotówkowo.

Konsekwencją przyjęcia gotówki na kwotę wyższą niż dozwolona, będzie skutkowało tym, że przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Osób fizycznych dotyczy podwyższony limit transakcji gotówkowych. Gotówką konsumenci mogą płacić za transakcje do wartości 20 000 zł.

Limit płatności gotówkowej dotyczy każdej transakcji. Nie mierzy się go w odniesieniu do miesięcy czy lat. W ciągu każdego miesiąca możemy przyjść nieskończenie wiele transakcji gotówkowych, ale wartość transakcji przy żadnej z nich nie może przekroczyć 20 000 zł.

Podsumowanie

 1. Wszystkich przedsiębiorców obowiązuje limit płatności gotówkowych do 15000 zł. Płatności na wyższą kwotę muszą być realizowane z wykorzystaniem rachunku płatniczego.
 2. Płatność gotówką za transakcję o wartości powyżej 15000 zł zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego spowoduje, że przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.
 3. Wpłata powyżej 15000 zł musi być dokonana na rachunek bankowy przedsiębiorcy.
author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

V
V
2023-04-10 11:18:43

Banda złodziei pilnuje żeby przypadkiem ktoś nie ukrył więcej od nich. Jest takie powiedzenie - każdy sądzi innego według siebie samego:)

Podobne artykuły

Jak banki zarabiają na kredytach gotówkowych?

Przez ostatnie cztery lata prowizje za udzielanie kredytu wzrosły ponad trzykrotnie. Dziś odsetki od rocznej bankowej pożyczki gotówkowej stanowią jedynie średnio ok. jedną trzecią całkowitego kosztu kredytu. 

author
Aneta Jankowska
13 października 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Consumer Bank Brodnica

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Brodnicy – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
17 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Klub Rabatowy w Credit Agricole

Wraz z początkiem kwietnia ruszyła nowa kampania reklamowa banku Credit Agricole. To, co zasługuje na szczególną uwagę, to oferta specjalnego Klubu Rabatowego. Tysiące zniżek i korzystne oprocentowanie rachunku -  sprawdź, jakie inne korzyści oferuje bank Credit Agricole. 

author
Halszka Gronek
26 kwietnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

E-dowód w oddziałach Banku Pekao

Bank Pekao w najnowszym komunikacie poinformował o tym, że Klienci załatwiający swoje sprawy w oddziale bankowym mogą potwierdzić swoją tożsamość za pomocą nowej usługi – dowodu elektronicznego. Pekao jest pierwszym bankiem w Polsce obsługującym usługę e-dowodu, czyli nowego dowodu osobistego, który zawiera specjalną warstwę cyfrową pozwalającą na bardzo szybką oraz precyzyjną identyfikację.

author
Patryk Byczek
27 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Najmłodsi dłużnicy mają 8 lat

Najmłodsi dłużniczy wpisani do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor mają po 8 lat. W Rejestrze figuruje około 230 nieletnich, którzy zawdzięczają tam swoje miejsce przede wszystkim z powodu niezapłaconych mandatów za jazdę bez biletu. Wśród nich są jednak i nieletni alimenciarze.

author
Aneta Jankowska
01 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Apple Pay mBank

mBank to jeden z pierwszych banków, który umożliwia płatności Apple Pay. Sprawdź , jak działa płacenie iPhonem w mBanku.  

author
Dominika Byczek
22 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj