Linia kredytowa – co to jest?
linia-kredytowa

Linia kredytowa – co to jest?

author
Dorota Cholewicka
08 października 2022

Na rynku finansowym możemy skorzystać z wielu produktów finansowych, między innymi z kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego. Banki nie ograniczają się jednak tylko i wyłącznie do tych dwóch propozycji. Coraz większą popularność zyskuje linia kredytowa, która łączy ze sobą cechy karty kredytowej i kredytu gotówkowego.

Spis treści:

 1. Czym jest linia kredytowa?
 2. Jak działa linia kredytowa?
 3. Dla kogo linia kredytowa?
 4. Jak działa linia kredytowa dla firm?
 5. Jakie są koszty linii kredytowej?
 6. Czy linia kredytowa jest przydatna? Wady i zalety
 7. Linia kredytowa - najważniejsze pytania
 8. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to jeden z produktów bankowych, o który mogą ubiegać się Klienci indywidualni oraz firmy. Polega on na przyznaniu określonego limitu, z którego można korzystać po wyczerpaniu własnych środków. Nie jest to typowy kredyt gotówkowy, ponieważ linia kredytowa ma charakter odnawialny, po wpłacie pieniędzy na konto, linia kredytowa się odnawia.

Jak działa linia kredytowa?

Linia kredytowa jest produktem podobnym do karty kredytowej, ponieważ również działa w oparciu o przyznany limit kredytowy. O wysokości limitu decyduje nasza sytuacja finansowa, im wyższą mamy zdolność kredytową, tym wyższy zostanie nam przyznany limit. Najlepiej, abyśmy nie mieli zadłużeń związku ze spłatą innych zobowiązań, takich jak pożyczka ratalna czy kredyt online. Linia kredytowa jest produktem odnawialnym, a więc może być wykorzystywana wielokrotnie w trakcie trwania umowy. Każda wpłata na konto, automatycznie spłaca zadłużenie. Co ważne, odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty limitu.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że na naszym koncie znajduje się 3000 złotych oraz 5000 złotych w ramach linii kredytowej. Postanowiliśmy kupić nowy sprzęt AGD, który kosztuje 4000 złotych. Za zakupy w pierwszej kolejności zapłacimy z osobistego konta, a brakujące 1000 złotych zostanie pobrane z linii kredytowej. Spłata zadłużenia linii kredytowej nastąpi w momencie wpłaty pieniędzy na konto własne. Sprawdź, czym jest pozabankowa karta kredytowa oraz karta kredytowa z limitem dla zadłużonych.

Dla kogo linia kredytowa?

Linia kredytowa zostanie przyznana Klientom, którzy:

 • Są pełnoletni oraz mogą okazać ważny dowód osobisty,
 • Posiadają rachunek bankowy (rachunek nie może być przydzielony osobie nieletniej),
 • Mają odpowiednią zdolność kredytową,
 • Nie mają zadłużeń oraz nie są zapisani w bazach BIK.

Jak działa linia kredytowa dla firm?

Linia kredytowa zarówno w przypadku Klientów indywidulanych jak i firm, działa podobnie. Główną różnicą jest maksymalna kwota limitu. Jak możemy się domyślać, w przypadku firm ten limit jest zdecydowanie wyższy. Klienci indywidualni mogą wnioskować maksymalnie o 150 000 złotych, natomiast firmy o 500 000 złotych.

Udzielanie linii kredytowej firmom, uwarunkowane jest wieloma czynnikami. To, czy przedsiębiorstwo otrzyma pozytywną decyzję dotyczącą linii kredytowej oraz jaka będzie jej kwota, zależy od:

 • Zarobków firmy,
 • Rodzaju działalności,
 • Długości istnienia firmy,
 • Ilości zatrudnionych pracowników,
 • Sposobu odprowadzania podatków,
 • Zaciągniętych zobowiązań firmowych,
 • Osobowości prawnej firmy.

Jakie są koszty linii kredytowej?

Najważniejszą informacją dotyczącą kosztów linii kredytowej jest to, że niewykorzystana linia kredytowa nie generuje dodatkowych kosztów i odsetek. Jest to istotna kwestia, która odróżnia linię kredytową od pozostałych produktów finansowych. Produkty takie jak kredyt gotówkowy czy karta kredytowa będą naliczać dodatkowe opłaty bez względu na to, czy z nich korzystamy.

Jeśli natomiast będziemy korzystać z linii kredytowej, naliczone zostaną odsetki od wykorzystanej kwoty oraz prowizja za udzielenie lub podwyższenie kwoty limitu. Możemy spotkać się również z opłatą za odnowienie linii kredytowej oraz za wydanie zaświadczenia o posiadaniu linii kredytowej.

 

Czy linia kredytowa jest przydatna? Wady i zalety

Linia kredytowa wśród produktów bankowych staje się coraz bardziej popularna. Jest to doskonały produkt dla osób, które nie zalegają ze spłatą innych zobowiązań, aczkolwiek obawiają się niespodziewanych wydatków. Wszyscy dobrze znamy sytuacje, kiedy z dnia na dzień musimy zorganizować dodatkowe pieniądze np. na zakup nowego telewizora, ponieważ stary się zepsuł lub naprawę samochodu. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie w przypadku małych i średnich firm. Płynność finansowa jest niezwykle ważna dla każdego przedsiębiorstwa, więc w momencie utraty stabilności, można skorzystać z linii kredytowej.

Linia kredytowa udzielana jest na korzystnych warunkach: ma niższe oprocentowanie w porównaniu do zwykłego kredytu, charakteryzuje się odnawialnością, o którą nie trzeba ponownie wnioskować, dostępna jest w ofertach banków oraz firm pozabankowych (warto pamiętać jednak, że w firmach pozabankowych takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne). Z linii kredytowej nie powinny korzystać osoby, które nie są w stanie jej regularnie spłacać.

Linia kredytowa - najważniejsze pytania

Linia kredytowa polega na przyznaniu określonego limitu, z którego można korzystać po wyczerpaniu własnych środków. Nie jest to typowy kredyt gotówkowy, ponieważ linia kredytowa ma charakter odnawialny, po wpłacie pieniędzy na konto, linia kredytowa się odnawia.

Linia kredytowa jest produktem podobnym do karty kredytowej, ponieważ również działa w oparciu o przyznany limit kredytowy. Każda wpłata na konto, automatycznie spłaca zadłużenie

Linia kredytowa zostanie przyznana Klientom, którzy: Są pełnoletni, posiadają rachunek bankowy, mają odpowiednią zdolność kredytową, nie mają zadłużeń oraz nie są zapisani w bazach BIK.

Najważniejszą informacją dotyczącą kosztów linii kredytowej jest to, że niewykorzystana linia kredytowa nie generuje dodatkowych kosztów i odsetek. Jeśli natomiast będziemy korzystać z linii kredytowej, naliczone zostaną odsetki od wykorzystanej kwoty oraz prowizja za udzielenie lub podwyższenie kwoty limitu.

Podsumowanie

 1. Linia kredytowa to jeden z produktów bankowych, o który mogą ubiegać się Klienci indywidualni oraz firmy. Polega on na przyznaniu określonego limitu, z którego można korzystać po wyczerpaniu własnych środków.
 2. Linia kredytowa jest produktem podobnym do karty kredytowej, ponieważ również działa w oparciu o przyznany limit kredytowy
 3. O wysokości limitu decyduje nasza sytuacja finansowa, im wyższą mamy zdolność kredytową, tym wyższy zostanie nam przyznany limit.
 4. Odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty limitu.
 5. Linia kredytowa zostanie przyznana Klientom, którzy: są pełnoletni, posiadają rachunek bankowy, mają odpowiednią zdolność kredytową, nie mają zadłużeń oraz nie są zapisani w bazach BIK.
 6. Linia kredytowa zarówno w przypadku Klientów indywidulanych jak i firm, działa podobnie. Główną różnicą jest maksymalna kwota limitu.
 7. Klienci indywidualni mogą wnioskować maksymalnie o 150 000 złotych, natomiast firmy o 500 000 złotych.
 8. Niewykorzystana linia kredytowa nie generuje dodatkowych kosztów i odsetek.
 9. Jeśli będziemy korzystać z linii kredytowej, naliczone zostaną odsetki od wykorzystanej kwoty oraz prowizja za udzielenie lub podwyższenie kwoty limitu.
 10. Linia kredytowa jest doskonałym produktem dla osób, które nie zalegają ze spłatą innych zobowiązań, aczkolwiek obawiają się niespodziewanych wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje wymiana opon?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
27 listopada 2019

Ile kosztuje wymiana opon?

Podatek od deszczu – zaostrzenie kryteriów
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
31 sierpnia 2020

Podatek od deszczu – zaostrzenie kryteriów

Pożyczki Tarnów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
24 stycznia 2022

Pożyczki Tarnów

Pożyczki Skarżysko-Kamienna
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
21 stycznia 2022

Pożyczki Skarżysko-Kamienna

Kierowcy niechętnie płacą kartą za mandaty
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
26 lutego 2018

Kierowcy niechętnie płacą kartą za mandaty

Urządzenia z Androidem zagrożone – ostrzeżenie Alior Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 listopada 2019

Urządzenia z Androidem zagrożone – ostrzeżenie Alior Banku

Porównaj