100 najbogatszych Polaków w 2019 roku

100 najbogatszych Polaków w 2019 roku

author
Dominika Sobieraj
20 czerwca 2019

Wprost, jak co roku, opublikował świeży raport najbogatszych Polaków. Ze ścisłej czołówki spadł Leszek Czarnecki, który w tym roku ledwo załapał się do setki najbogatszych. Czyj majątek w tym roku uplasował się na najwyższych pozycjach? Sprawdzamy.

Ranking Wprost 2019

Na liście najbogatszych pojawiło się sporo starych nazwisk, ale 19 osób weszło do czołówki najbogatszych Polaków po raz pierwszy. Jedną z największych karier finansowych zrobił Paweł Marchewka, założyciel Techlandu. Firma ta stała się drugim największym w Polsce producentem gier komputerowych.

Wśród nowych nazwisk na liście są również twórcy:

  • marki 4F (ubierającej już olimpijczyków sportowych z siedmiu krajów),
  • sklepów sportowych Martes Sport,
  • biura podróży Itaka.

Najbogatszy Polak 2019

Na miano najbogatszego Polaka roku 2019 już drugi rok z rzędu zasłużył Michał Sołowow. Jak wskazuje Wprost.pl: “Kontrolowany przez niego chemiczny koncern Synthos, producent podłóg Barlinek czy armatury łazienkowej Cersanit przynoszą co roku setki milionów złotych zysków”.

Spadek Leszka Czarneckiego na koniec listy

Leszek Czarnecki, przed laty znajdujący się w ścisłej czołówce rankingu, w tym roku ledwie wszedł na listę (majątek w wysokości 393 mln zł dał mu 99. miejsce). Do milionera należy Getin Bank oraz Idea Bank, jednakże interesy te od dawna nie mają się dobrze.

Na niewiele zdał się plan ratowania obu banków. Rozmowy z inwestorami nie przyniosły oczekiwanych efektów. Co gorsza należące do Czarneckiego Getin Bank oraz Open Finance zostały ukarane przez UOKiK za nieprawidłowości podczas sprzedaż polisolokat. Łącznie kwota kary wynosiła prawie 7 mln zł, co już znacznie uszczupliło majątek biznesmena.

Rośnie próg wejścia na listę

Polacy się bogacą, a milionerzy nie próżnują i z roku na rok pomnażają swój majątek. Wskutek tego z każdym rokiem rośnie próg wejścia na listę najbogatszych osób.

W 2019 roku, by zostać ogłoszonym jako jeden ze stu najbogatszych, należało mieć o 40 mln więcej niż przed rokiem. Próg w roku 2019 wyniósł bowiem 369 mln zł.

O krok od bycia najbogatszym człowiekiem świata?

Warto jednak zaznaczyć, że – mimo iż majątek najbogatszych Polaków wydaje się ogromny – jest nadal niski w stosunku do majątku najbogatszego człowieka świata, amerykańskiego przedsiębiorcy Jeffa Bezosa.

Łączny majątek stu najbogatszych Polaków to zaledwie 1/3 majątku tego biznesmena. Polskim miliarderom jest zatem jeszcze daleko do osiągnięcia miana najbogatszego człowieka świata.


Źródło:

https://rankingi.wprost.pl/100-najbogatszych-polakow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia negocjator?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
29 listopada 2019

Ile zarabia negocjator?

Bank nie może domagać się rekompensaty za korzystanie z kapitału
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
16 czerwca 2023

Bank nie może domagać się rekompensaty za korzystanie z kapitału

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – który wybrać?
Poradnik
autor wpisu
Julia Wierciło
07 marca 2023

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – który wybrać?

Kredyt samochodowy Wolsztyn
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Wolsztyn

Porównaj