Lokaty nie dają zarobić

Lokaty nie dają zarobić

author
Alicja Uzarowicz
04 marca 2020

Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na rocznej lokacie w zeszłym roku można było zarobić zaledwie 101 złotych przy kapitale 10 tys. złotych. Lokaty zdecydowanie są bardzo nieopłacalnym sposobem oszczędzania środków, w przeciwieństwie do chociażby nieruchomości.

Jak pokazują dane zaprezentowane przez Narodowy Bank Polski, lokaty w Polsce to coraz gorszy sposób na gromadzenie oszczędności. W roku 2019 przy kapitale w wysokości 10 000 złotych można było zarobić zaledwie 101 złotych. Eksperci rynku nieruchomości podkreślają, że to nie koniec spadku opłacalności lokat w Polsce.

Przerażać może fakt, iż pomimo już teraz złej sytuacji rynku lokat, banki oferują coraz niższe odsetki. Jeszcze rok temu było to około 1,75 proc., podczas gdy dziś najczęściej banki oferują zarobek rzędu średnio 1,25 proc. w skali roku. Dlaczego zatem zarobek przy hipotetycznych 10 tysiącach do tylko 101 złotych?

Sprawdź także: Pożyczki na dowód

Przy kapitalizacji odsetek ich 19 proc. osoba oszczędzająca musi oddać urzędowi skarbowemu. Jest to podatek od przychodów z kapitału zwany potocznie podatkiem Belki. Jak sytuacja rynku lokat wyglądała jeszcze kilka lat temu? Ile razy więcej można było zaoszczędzić ponad dekadę temu?

Lokaty w Polsce nieopłacalne

Najłatwiej jest odnieść obecną sytuację do tego, co już minęło. Niewątpliwie obecna oferta dotycząca lokat w Polsce wypada wręcz tragicznie, jeżeli porównamy ją do realiów rynku występujących jeszcze kilka czy nawet kilkanaście lat temu. Skoro jeszcze rok temu odsetki były o pół procenta wyższe, to jak bardzo różnią się od poprzednich lat?

Dla porównania zaledwie 6 lat temu średnio Polacy mogli zarobić na lokacie ponad dwa razy w porównaniu z obecnymi realiami rynkowymi. Z kolei średnia wysokość odsetek, jakie proponowane były przez banki w 2012 pozwoliła zarobić nawet 4 razy więcej. Warto wspomnieć, że taka projekcja zysku dotyczyła tych bezpiecznych lokat.

W okresie światowego kryzysu finansowego, czyli w latach 2008-2009 oferty lokat, które prezentowały banki były jeszcze wyższe. Konieczność i chęć oszczędzania niewątpliwie kreowała szansa na zysk nawet ponad pięć razy wyższy niż dzisiaj. Dlaczego lokaty są coraz mniej opłacalne i na czym warto w zamian oszczędzać?

Dlaczego odsetki maleją przy stałych stopach procentowych?

Każdy zysk z kapitału finansowego należy porównywać z wysokością inflacji, która zysk ten nam odpowiednio pomniejsza. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez analityków HRE Investments, w ostatnich kilku miesiącach banki dodatkowo pogorszyły sytuację na lokatach krótkoterminowych, czyli tych trwających do jednego roku.

W związku z tym można uznać za pewnik, iż w przyszłych raportach Narodowego Banku Polskiego pojawią się kolejne doniesienia o spadku przeciętnego oprocentowania, jakie banki oferują klientom. Lokaty często więc stanowią dalszy plan i najczęściej Polacy inwestują w obligacje Skarbu Państwa oraz nieruchomości pod wynajem.

Dlaczego odsetki za lokaty maleją przy niezmiennych stopach procentowych? Powodem są rosnące dla banków koszty, które wynikają chociażby z wprowadzonego w 2015/2016 podatku bankowego. Reakcją na  nowy obowiązek było właśnie obniżenie oprocentowania, jakie oferują do lokat.

"

W międzyczasie banki musiały też m.in. dopłacać pieniądze do BFG i na fundusz wsparcia kredytobiorców, ale też utrzymywać dodatkowy kapitał, a do tego ostatnio w ich wyniki uderzają orzeczenia TSUE dotyczące kredytów walutowych i zwrotu części prowizji związanych z udzielaniem kredytów konsumenckich

– podsumował Bartosz Turek z HRE Investments.


Źródła:
https://heritagere.pl/mieszkania-daly-zarobic-10-razy-wiecej-niz-lokata/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Promocja: „Polecam przekorzystnie – edycja I” w Pekao
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 lutego 2020

Promocja: „Polecam przekorzystnie – edycja I” w Pekao

Alior Bank w Ząbkach
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
07 lipca 2019

Alior Bank w Ząbkach

Kredyt Konsolidacyjny Kedzierzyn-Koźle
Kredyty miasta
author
Alicja Uzarowicz
24 stycznia 2022

Kredyt Konsolidacyjny Kedzierzyn-Koźle

BNP Paribas oddziały w Nowym Targu
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
25 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Nowym Targu

#DOCENIAJnieoceniaj – akcja BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 lutego 2019

#DOCENIAJnieoceniaj – akcja BGŻ BNP Paribas