Manifest Związku Banków Polskich na nową kadencję PE

Manifest Związku Banków Polskich na nową kadencję PE

author
Halszka Gronek
18 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Związek Banków Polskich przestawił oficjalny manifest, w którym wyszczególnione zostały najważniejsze problemy i zagadnienia polskiego sektora bankowego na nową kadencję Parlamentu Europejskiego. Uwagi te mają stanowić podstawę obrad podczas prac legislacyjnych w Unii Europejskiej. 

Już w przyszłą niedzielę, 26 maja 2019 roku, odbędą się oficjalne wybory do Parlamentu Europejskiego. Będą to czwarte wybory do PE od chwili, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dlaczego wydarzenie to jest takie ważne? – Ponieważ wraz z uczestnictwem w procesach legislacyjnych Parlamentu Europejskiego polscy reprezentanci zyskali realną szansę na kształtowanie przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. 

Parlament Europejski jest organem prawodawczym, co oznacza, że z jego ramienia ustanawiane są liczne nowelizacje i zmiany prawne dotyczące krajów członkowskich. Co więcej, Parlament uczestniczy w procesie uchwalania budżetu – a to niezwykle ważne dla każdego z krajów współtworzących Unię Europejską, w tym także dla Polski. Dzięki wpływowi na proces uchwalania budżetu, Polska może wywalczyć fundusze dla siebie. 

By europosłowie z Rzeczypospolitej godnie reprezentowali interesy kraju, potrzebne są formalne wskazówki od autorytatywnych instytucji działających w poszczególnych sektorach rynkowych. Jedną z takich instytucji jest Związek Banków Polskich. Jego zarząd przedstawił oficjalny manifest, w którym wyszczególnione zostały najważniejsze zagadnienia polskiego sektora bankowego na nową kadencję Parlamentu Europejskiego.


Sprawdź, czym się zajmuje Związek Banków Polskich, jakie ma obowiązki i kto wchodzi w jego skład: TUTAJ. 

Manifest ZBP – jakie zagadnienia?

Manifest zatytułowany „Priorytety polskiego sektora finansowego na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego 2019-2024. Polskie banki silne w Europie” zawiera dziewięć zagadnień, o które przyszli europosłowie z Polski powinni postulować w ramach obrad PE. Są to, jak wytłumaczył zarząd Związku Banków Polskich, tematy najistotniejsze z punktu widzenia interesów polskich banków. Jak czytamy w treści oficjalnego manifestu:

"

Banki są głównym źródłem finansowania gospodarki w Unii Europejskiej. Czujemy się odpowiedzialni za rozwój ekonomiczny państw europejskich i z tego wynikają postulaty legislacyjne, które prezentujemy w toku prac legislacyjnych, również na forum UE.

Sektor bankowy kluczowym elementem gospodarki UE

Banki działające na rynkach poszczególnych krajów członkowskich są głównym źródłem finansowania gospodarki Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto gospodarki unijnej wynosił jeszcze niedawno 15 bilionów euro (dane na rok 2017). W tym samym czasie łączna wartość aktywnych zobowiązań bankowych wśród rynków państw członkowskich wynosiła aż 25 biliardów euro. 

Polski sektor bankowy, dla wielu tak niepozorny w porównaniu z bankami Francji, Niemiec czy Hiszpanii, jest równie kluczowy dla funkcjonowaniu gospodarki Unii Europejskiej. Jak czytamy w oficjalnym manifeście ZBP, my – Rzeczpospolita Polska oraz jej obywatele i przedsiębiorcy – nie jesteśmy w Unii na niby. Unia Europejska to my. Dlatego właśnie tak ważne jest opracowanie spójnego i wartościowego manifestu dla europosłów reprezentujących interesy Polski podczas obrad Parlamentu Europejskiego. 

"

Aby realizować odpowiedzialne cele związane z rozwojem ekonomicznym UE potrzebujemy efektywnej i dobrej legislacji, która będzie tworzyła warunki dla zapewnienia właściwego poziomu dostępności finansowania przez sektor bankowy oraz rozwijania bezpieczeństwa i innowacyjności w sektorze.

– tłumaczył Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. 


Sprawdź ranking największych banków świata 2019: https://www.zadluzenia.com/najwieksze-banki-swiata/ 


Źródła:
https://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/wydarzenia/2019/maj/manifest-zbp-na-nowa-kadencje-parlamentu-europejskiego 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co będziemy robić w niedzielę bez handlu?

W niedzielę nie zrobimy zakupów już od 2020 roku. Rząd chce stopniowo wprowadzić Polaków w zmiany i powoli będzie ograniczał liczbę niedziel handlowych. W przyszłym roku będą dwie, a w 2019 - jedna. Co będą robić Polacy w tym czasie zamiast zakupów?

author
Aneta Jankowska
28 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Plewiskach

W Plewiskach aktywnie działa wyłącznie jedna placówka partnerska, która obsługuje Klientów w godzinach 08:00 – 16:00 (poniedziałek-piątek). Sprawdź adres i dane kontaktowe placówki.

author
Aleksandra Gościnna
20 kwietnia 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Koniec Monedo Pay w Polsce

Za dwa miesiące Monedo Pay zamknie swój serwis i karty prepaid. Operator sugeruje dotychczasowym użytkownikom, aby zaczęli korzystać z Mastercard Viabuy. Nie poniosą oni żadnych opłat rejestracyjnych oraz rocznej opłaty za skorzystanie z konta. 

author
Aneta Jankowska
04 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Chwilówki Szamotuły

Pilnie potrzebujesz gotówki? Sprawdź oferty pożyczek chwilówek wypisane w poniższym rankingu. Wszystkie oferty możemy uzyskać drogą internetową. Maksymalnie możemy uzyskać nawet 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
06 lutego 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Kurowie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Kurowie to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
02 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rachunek 4×4 w Alior Banku

Rachunek 4x4 to nowe konto, które można założyć w Alior Banku. Klienci otrzymają bezpłatne prowadzenie rachunku i darmowe przelewy do ZUS i US. Dodatkową korzyścią jest możliwość wybrania jednego z czterech pakietów usług. Sprawdziliśmy szczegóły nowej oferty Alior Banku.

author
Dominika Byczek
12 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj