Manifest Związku Banków Polskich na nową kadencję PE

Manifest Związku Banków Polskich na nową kadencję PE

author
Halszka Gronek
18 maja 2019

Związek Banków Polskich przestawił oficjalny manifest, w którym wyszczególnione zostały najważniejsze problemy i zagadnienia polskiego sektora bankowego na nową kadencję Parlamentu Europejskiego. Uwagi te mają stanowić podstawę obrad podczas prac legislacyjnych w Unii Europejskiej. 

Już w przyszłą niedzielę, 26 maja 2019 roku, odbędą się oficjalne wybory do Parlamentu Europejskiego. Będą to czwarte wybory do PE od chwili, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dlaczego wydarzenie to jest takie ważne? – Ponieważ wraz z uczestnictwem w procesach legislacyjnych Parlamentu Europejskiego polscy reprezentanci zyskali realną szansę na kształtowanie przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. 

Parlament Europejski jest organem prawodawczym, co oznacza, że z jego ramienia ustanawiane są liczne nowelizacje i zmiany prawne dotyczące krajów członkowskich. Co więcej, Parlament uczestniczy w procesie uchwalania budżetu – a to niezwykle ważne dla każdego z krajów współtworzących Unię Europejską, w tym także dla Polski. Dzięki wpływowi na proces uchwalania budżetu, Polska może wywalczyć fundusze dla siebie. 

By europosłowie z Rzeczypospolitej godnie reprezentowali interesy kraju, potrzebne są formalne wskazówki od autorytatywnych instytucji działających w poszczególnych sektorach rynkowych. Jedną z takich instytucji jest Związek Banków Polskich. Jego zarząd przedstawił oficjalny manifest, w którym wyszczególnione zostały najważniejsze zagadnienia polskiego sektora bankowego na nową kadencję Parlamentu Europejskiego.


Sprawdź, czym się zajmuje Związek Banków Polskich, jakie ma obowiązki i kto wchodzi w jego skład: TUTAJ. 

Manifest ZBP – jakie zagadnienia?

Manifest zatytułowany „Priorytety polskiego sektora finansowego na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego 2019-2024. Polskie banki silne w Europie” zawiera dziewięć zagadnień, o które przyszli europosłowie z Polski powinni postulować w ramach obrad PE. Są to, jak wytłumaczył zarząd Związku Banków Polskich, tematy najistotniejsze z punktu widzenia interesów polskich banków. Jak czytamy w treści oficjalnego manifestu:

"

Banki są głównym źródłem finansowania gospodarki w Unii Europejskiej. Czujemy się odpowiedzialni za rozwój ekonomiczny państw europejskich i z tego wynikają postulaty legislacyjne, które prezentujemy w toku prac legislacyjnych, również na forum UE.

Sektor bankowy kluczowym elementem gospodarki UE

Banki działające na rynkach poszczególnych krajów członkowskich są głównym źródłem finansowania gospodarki Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto gospodarki unijnej wynosił jeszcze niedawno 15 bilionów euro (dane na rok 2017). W tym samym czasie łączna wartość aktywnych zobowiązań bankowych wśród rynków państw członkowskich wynosiła aż 25 biliardów euro. 

Polski sektor bankowy, dla wielu tak niepozorny w porównaniu z bankami Francji, Niemiec czy Hiszpanii, jest równie kluczowy dla funkcjonowaniu gospodarki Unii Europejskiej. Jak czytamy w oficjalnym manifeście ZBP, my – Rzeczpospolita Polska oraz jej obywatele i przedsiębiorcy – nie jesteśmy w Unii na niby. Unia Europejska to my. Dlatego właśnie tak ważne jest opracowanie spójnego i wartościowego manifestu dla europosłów reprezentujących interesy Polski podczas obrad Parlamentu Europejskiego. 

"

Aby realizować odpowiedzialne cele związane z rozwojem ekonomicznym UE potrzebujemy efektywnej i dobrej legislacji, która będzie tworzyła warunki dla zapewnienia właściwego poziomu dostępności finansowania przez sektor bankowy oraz rozwijania bezpieczeństwa i innowacyjności w sektorze.

– tłumaczył Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. 


Sprawdź ranking największych banków świata 2019: https://www.zadluzenia.com/najwieksze-banki-swiata/ 


Źródła:
https://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/wydarzenia/2019/maj/manifest-zbp-na-nowa-kadencje-parlamentu-europejskiego 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik
Poradnik
author
Aleksandra Gościnna
04 stycznia 2022

Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik

PKO BP w Rucianem-Nidzie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 września 2019

PKO BP w Rucianem-Nidzie

Credit Agricole w Działdowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 lipca 2019

Credit Agricole w Działdowie

Smartfony od Samsunga  z aplikacją BNP Paribas – GOpocket
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 października 2019

Smartfony od Samsunga z aplikacją BNP Paribas – GOpocket

Bank Pekao w Oświęcimiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lipca 2019

Bank Pekao w Oświęcimiu

Santander Bank Polska w Bogatyni
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 maja 2019

Santander Bank Polska w Bogatyni

Porównaj