Marzenia Polaków – badania BOŚ Banku
Marzenia Polaków to badanie przeprowadzone na zlecenie Banku Ochrony Środowiska. Zapytano w nim ankietowanych o ich priorytetowe plany i marzenia. Co jest dla nas najważniejsze?
Każdy z nas marzy o czymś innym. Dla jednych najważniejsze są podróże, a dla drugich – realizacja planów zawodowych. Bank Ochrony Środowiska postanowił sprawdzić, czy Polacy mają wspólne marzenia, które są niezależne wieku respondentów oraz ich miejsca zamieszkania.
Zdrowie i niezależność finansowa
Badanie wykonane przez firmę Indicator przeanalizowało nasze priorytety. Wynika z niego, że chociaż się różnimy, to potrafimy mieć podobne oczekiwania od życia.
Na pierwszym miejscu wymienianych marzeń Polaków znalazło się zdrowie. To właśnie o nie martwimy się najbardziej i życzymy go nie tylko sobie, ale naszym bliskim oraz znajomym.
Kolejnym, najczęściej wspominanym priorytetem była niezależność finansowa. Wielu Polaków jest nastawionych na osiągnięcie wysokiego statusu materialnego. Badani bardzo często odpowiadali, że po prostu “pragną dużej ilości pieniędzy”. Potrzebujemy ich, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.
Podium w kwestii marzeń zamykają podróże. Chęć zwiedzania świata jest trzecim najczęściej wymienianym priorytetem wśród Polaków. Podróże w odpowiedziach ankietowanych nie ograniczają się tylko do długoterminowych wypraw, do najdalszych zakątków globu. Marzymy również o małych wycieczkach, w niedalekiej odległości od naszego domu.
Poza podium znalazło się marzenie o posiadaniu domu lub własnego mieszkania. Zazwyczaj myślimy o domu z ogródkiem. Do często wymienianych marzeń w tej kategorii należą również plany o przeprowadzeniu generalnego remontu lub dokończeniu budowy domu.
Źródło: raport BOŚ Bank
W oficjalnym komunikacie z badania czytamy wypowiedzi respondentów:
“Chciałbym zbudować wspaniały dom dla rodziny. Chciałbym opływać w luksusy i bogactwo związane z prowadzeniem własnej działalności, nie będąc przy tym rozpoznawalnym przez mas media. Marzę jeszcze o podróżach.”
“Po pierwsze chcę zdrowia dla mnie i moich bliskich, po drugie chcę żeby moje życie było zapewnione finansowo do śmierci i po trzecie chcę wycieczki dookoła świata dla mojej rodziny.”
Marzenia kontra rzeczywistość
Niestety, czasami nasze marzenia pozostają jedynie niespełnionymi planami. W badaniu zapytano ankietowanych o to, co stoi na przeszkodzie do realizacji ich marzeń?
Okazuje się, że zdecydowana większość respondentów (63%) nie spełnia swoich marzeń, bo po prostu ich na to nie stać. 42% Polaków twierdzi, że nie ma szczęścia w życiu, a 38% respondentów brakuje wiary i odwagi. Około 33% badanych nie ma czasu na spełnianie swoich priorytetów.
Z badania Banku Ochrony Środowiska płynie kilka wniosków:
- Marzenia i bariery ich realizacji zmieniają się z wiekiem i sytuacją materialno-społeczną.
- Im jesteśmy starsi tym mniej zwracamy uwagę na wygląd, a bardziej skupiamy się na aspektach zdrowotnych.
- Przez całe życie marzymy i w różny sposób dążymy do realizacji naszych pragnień.
Dodaj komentarz