Kredyt rewolwingowy – na czym polega?

Kredyt rewolwingowy – na czym polega?

author
Julia Wierciło
08 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Kredyt rewolwingowy jest rodzajem odnawialnego kredytu odnawialnego. Korzystają z niego przede wszystkim przedsiębiorcy, dla których płynność finansowa jest niezmiernie ważna. Jeśli potrzebujemy dodatkowej gotówki, możemy skorzystać z takiego produktu finansowego. Na czym polega kredyt rewolwingowy? Zobacz, kto może go otrzymać, jak wygląda spłata tego zobowiązania, a także co możemy sfinansować za pomocą kredytu rewolwingowego. Sprawdzimy także, jakie koszty się z nim wiążą.

Spis treści:

  1. Kredyt rewolwingowy - co to jest i na czym polega?
  2. Jak wygląda spłata kredytu rewolwingowego?
  3. Dla kogo kredyt rewolwingowy?
  4. Co możemy sfinansować za pomocą kredytu rewolwingowego?
  5. Koszt kredytu rewolwingowego
Zwiń spis treści

Kredyt rewolwingowy - co to jest i na czym polega?

Kredyt rewolwingowy jest rodzajem kredytu odnawialnego. Oznacza to, że możemy korzystać z niego wielokrotnie do osiągnięcia ustalonego wcześniej limitu. Spłata zaciągniętego zobowiązania jest równoznaczna z odnowieniem środków, które będziemy mogli ponownie wykorzystać i dzięki temu zachować płynność finansową. Kredyt rewolwingowy wielu przedsiębiorcom pozwala uporać się z terminową realizacją zobowiązań.

Działanie kredytu rewolwingowego jest zatem bardzo zbliżone do karty kredytowej. Znaczy to, że otrzymujemy od banku limit kredytowy, który należy spłacić, a spłacona kwota kredytu staje się dla nas znów dostępna do kredytowania. Jest to po prostu odnawialny kredyt w rachunku bieżącym (rachunku kredytowym).

Kredyt rewolwingowy w praktyce

Posłużmy się przykładem Pani Jadwigi. Dostała ona kartę kredytową, której ustalony limit wynosi 5 tysięcy złotych. Kupiła ona konsolę do gier, która kosztowała 3 tysiące złotych. W ramach limitu może ona wykorzystać jeszcze 2 tysiące złotych. Pani Jadwiga otrzyma przelew wynagrodzenia za kilka dni i wtedy spłaci kredyt, z którego skorzystała przy zakupie. Kiedy ureguluje zobowiązanie, limit odnowi się i ponownie będzie wynosił 5 tysięcy złotych. Tak działa właśnie kredyt odnawialny.

Kredyt rewolwingowy – czym różni się od innych?

  • krótki okres – udzielany jest on zazwyczaj na maksymalny okres 12 miesięcy. W niektórych wypadkach będzie obowiązywała możliwość przedłużenia,
  • pieniądze na dowolny cel, w dowolnym momencie,
  • w czasie trwania umowy kredytowej spłacanie odsetek naliczanych od wykorzystanej kwoty,
  • limit spłacamy w dowolnej, wybranej przez nas kwocie przez okres trwania umowy,
  • kapitał możemy spłacić także w całości po zakończeniu umowy.

Jak wygląda spłata kredytu rewolwingowego?

Kredyt rewolwingowy jest zupełnie innym typem zobowiązania niż kredyt gotówkowy. Ten udzielany jest jednorazowo, a następnie spłacany w ratach miesięcznych. Kredyt rewolwingowy charakteryzuje się tym, że możemy spłacić go w dowolnym momencie w okresie trwania umowy, a oprocentowanie tego kredytu jest naliczane wyłącznie od wykorzystanej przez nas kwoty. Oznacza to, że w przypadku regularnych spłat odsetki będą niższe. Możemy również wykorzystać wszystkie środki z określonego przez bank limitu, a następnie spłacić je pod koniec okresu kredytowania. Maksymalny limit zadłużenia przez cały okres trwania umowy jest taki sam. Kredyt rewolwingowy to rodzaj kredytu odnawialnego.

Pochodzenie nazwy kredytu rewolwingowego

Czy wiesz, skąd pochodzi nazwa kredytu rewolwingowego? Jej podstawa słowotwórcza to angielskie słowo „revolving”, oznaczające „obrotowy”. Dlatego też kredyt rewolwingowy nazywany jest często kredytem obrotowym.

Dla kogo kredyt rewolwingowy?

Kredyt rewolwingowy jest rodzajem kredytu dla firm, który ma pomóc w zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki niemu przedsiębiorca może opłacać bieżące potrzeby firmy. Dzięki niemu uzyskujemy dostęp do dodatkowych środków, z których możemy skorzystać w razie wystąpienia potrzeby. Na rynku dostępne są również kredyty rewolwingowe dla rolników. Działają one na tej samej zasadzie, a środki można wykorzystać w dowolnym momencie. Muszą być one jednak związane z prowadzoną działalnością. Czy konsument nieprowadzący działalności może skorzystać z kredytu rewolwingowego? Oczywiście, jednak w innej formie. Będzie to karta kredytowa lub limit w rachunku.

Warunki otrzymania kredytu rewolwingowego

  • odpowiednia zdolność kredytowa – jeśli jest ona niewystarczająca warto sprawdzić jak zwiększyć zdolność kredytową,
  • minimalny czas prowadzenia działalności – wynosi ona zazwyczaj 12 miesięcy, a w niektórych wypadkach może być to nawet minimalny okres dwóch lat,
  • wpływy na konto – muszą być one regularne. Warto pamiętać, że konto firmowe będzie bardzo przydatne w przypadku starania się o kredyt rewolwingowy,
  • terminowe płatności.

Co możemy sfinansować za pomocą kredytu rewolwingowego?

Kredyt rewolwingowy jest kredytem odnawialnym przeznaczonym dla przedsiębiorców. Za jego pomocą będziemy mogli finansować bieżące potrzeby firmy. Wielu przedsiębiorców traktuje go jako uzupełnienie kredytu dla firm i używa go w sytuacji przejściowych kłopotów. W zależności od banku, który udzieli nam kredytu rewolwingowego, cel może być określony lub dowolny. Pamiętaj jednak, że nie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt rewolwingowy.

Za pomocą kredytu rewolwingowego możemy sfinansować między innymi:

  • zakup towarów i usług,
  • płatności związane z realizacją kontraktów,
  • opłaty – takie jak płatności za wynajem biura, wynagrodzenia dla pracowników,
  • spłata innych zobowiązań – mogą to być podatki.

Koszt kredytu rewolwingowego

Sprawdzając oferty dotyczące kredytu rewolwingowego należy brać pod uwagę nie tylko oprocentowanie kredytu. Ta forma finansowania jest zazwyczaj oparta na oprocentowaniu zmiennym. Odsetki płacimy wyłącznie od wykorzystanych środków (oprocentowanie naliczane jest od realnie wykorzystanej kwoty limitu, a nie dostępnej kwoty maksymalnej limitu). Inne koszty, które powinny zostać uwzględnione przez potencjalnego kredytobiorcę, to między innymi prowizja oraz inne opłaty.

Przy analizie powinniśmy pamiętać o poszczególnych punktach:

  • prowizja za uruchomienie kredytu rewolwingowego,
  • prowizja za odnowienie,
  • w niektórych przypadkach prowizja przygotowawcza,
  • prowizja za niewykorzystane środki.

W zależności od banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt rewolwingowy każda jego oferta będzie zawierała inne opłaty. Należy o tym pamiętać i dokładnie sprawdzić warunki umowy przed jej podpisaniem. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani lub nasza zdolność kredytowa okaże się niewystarczająca możemy rozważyć opcję pożyczki dla firm.

Podsumowanie

  1. Kredyt rewolwingowy jest formą kredytu, w której bank udostępnia klientowi określoną kwotę pieniędzy do wykorzystania według jego potrzeb.
  2. Kredyt rewolwingowy jest formą kredytu krótkoterminowego, którego okres spłaty wynosi zwykle kilka miesięcy lub rok.
  3. Kredyt rewolwingowy ma charakter odnawialny, co oznacza, że klient po spłaceniu części lub całości zadłużenia ma możliwość ponownego korzystania z kwoty kredytu.
  4. W przypadku kredytu rewolwingowego klient zobowiązany jest do spłaty tylko części lub minimalnej kwoty zadłużenia w określonych terminach, co sprawia, że spłata takiego kredytu może się ciągnąć przez długi czas i być kosztowna.
  5. Koszt kredytu rewolwingowego stanowią opłaty w postaci odsetek od zadłużenia, prowizji za udostępnienie kredytu, opłat za obsługę kredytu oraz kosztów związanych z przekroczeniem limitu kredytowego.
  6. Kredyt rewolwingowy jest korzystny dla osób, które potrzebują elastycznej formy finansowania, np. na pokrycie nagłych wydatków, ale nie chcą zaciągać kredytu gotówkowego.
  7. Korzystanie z kredytu rewolwingowego może jednak prowadzić do nadmiernego zadłużenia i problemów finansowych, zwłaszcza gdy klient nie podejmuje wystarczających działań w celu spłaty zadłużenia.
  8. Przy wyborze kredytu rewolwingowego należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, prowizję, koszty obsługi kredytu, a także na dodatkowe opłaty, takie jak opłata za przekroczenie limitu kredytowego.
  9. Zaciągając kredyt rewolwingowy, warto określić cel jego wykorzystania i dokładnie przemyśleć zdolność kredytową, aby uniknąć problemów ze spłatą zadłużenia.
  10. W razie trudności ze spłatą kredytu rewolwingowego należy skontaktować się z bankiem i poszukać rozwiązania, np. poprzez negocjowanie zmiany terminów spłaty lub skorzystanie z pomocy doradcy finansowego.
author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak płacą Polacy? Raport ZBP

Nowe rozwiązania technologiczne pozwoliły konsumentom korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych – począwszy od kart płatniczych,  przez transakcje typu HCE i BLIK-a, aż po Apple Pay, Google Pay, Huawei Pay itp. Którą z tych form najcześciej wybierają Polacy? Czy wolimy nowoczesne rozwiązania od tradycyjnej gotówki? 

author
Halszka Gronek
16 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

NBP przyznał nagrody za prace magisterskie

15, 10 i 7 tysięcy złotych otrzymały kolejno 3 osoby, które zostały wyróżnione przez NBP za najlepszą pracę magisterską z zakresu nauk ekonomicznych. Sprawdź, kto zgarnął najwyższą nagrodę.

author
Dominika Byczek
21 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Podpis elektroniczny w EPU

Do prawidłowego wniesienia pozwu w EPU konieczne jest podpisanie pozwu. W EPU zarówno powód jak i jego pełnomocnik posługują się wyłącznie podpisem elektronicznym. Podpis ten służy do podpisywania wszelkich pism procesowych składanych w e-Sądzie.

author
Emilia Łobińska-Szyc
08 września 2023
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Kredyt Inkaso – opinie

Kredyt Inkaso to jedna z najpopularniejszych w Polsce firm zajmujących się zarządzaniem wierzytelnościami. Kredyt Inkaso pomaga zarówno w odzyskiwaniu należności wierzycieli, jak i w pomaganiu dłużnikom w wychodzeniu z ich długów. Sprawdź opinie o firmie i zostaw nam swoją.

author
Dominika Byczek
11 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Fitbit Pay i Garmin Pay od Pekao S.A.

W swoim najnowszym komunikacie Pekao S.A. poinformował o udostępnieniu dwóch nowych metod płatności bezgotówkowych. Mowa tutaj o Fitbit Pay oraz Garmin Pay. Nowe rodzaje transakcji zbliżeniowych są bardzo proste w obsłudze i umożliwiają między innymi płatność poprzez zegarek typu smartwatch. Aby z niej skorzystać wystarczy podłączyć swoją kartę Mastercard wydaną przez Bank Pekao S.A.

author
Alicja Hirsekorn
01 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

SKOK Chmielewskiego Lubartów

Kasa Chmielewskiego jest jednym z największych w Polsce SKOK-ów. Instytucja posiada już ponad 200 000 członków na terenie całego kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Lubartowie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
24 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj