Faktoring w mBanku dla jednoosobowych działalności

Faktoring w mBanku dla jednoosobowych działalności

author
Halszka Gronek
29 kwietnia 2019

Jeden z najwiekszych banków komercyjnych na polskim rynku, mBank, wprowadził do swojej oferty faktoring firmowy. Usługa dedykowana jest przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Maksymalny limit wynosi aż 50 000 złotych.

Klienci biznesowi mBanku od kwietnia br. mogą już skorzystać z faktoringu firmowego. Usługa polega na odkupieniu przez bank wierzytelności, których wierzycielami są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność. Kwota zadłużenia, które zostanie odkupione przez mBank, a więc de facto kwota limitu faktoringowego, wynosi 50 tysięcy złotych. 

Faktoring jest rozwiązaniem, które pozwoliło utrzymać płynność finansową wielu przedsiębiorcom na rynku. Dzięki niemu firmy nie muszą zwlekać z wykonywaniem kolejnych czynności do czasu, w którym otrzymają należny przelew od dłużnika. Bank bowiem odkupuje od nich wierzytelność (dokonuje tak zwanej cesji wierzytelności), i sam w późniejszym czasie zajmuje się odzyskaniem należności od dłużnika. 

Jak czytamy w ofercie faktoringu od mBanku, cały proces przyznawania limitu ma przebiegać ekspresowo. Aktywacja usługi powinna potrwać do 5 minut. Samą umowę faktoringową będzie można natomiast zawrzeć przez Internet – w systemie bankowości internetowej.Wystarczy, że po wystawieniu odpowiedniej faktury przedsiębiorca złoży wniosek, a po kilku minutach na jego konto trafią pieniądze. 

Na czym dokładnie polega faktoring?

Faktoring jest niczym innym, jak cesją wierzytelności, a więc jej przekazaniem bezpośrednio do osoby trzeciej, która zajmie się egzekwowaniem długu od dłużnika. By zrozumieć ten proces, najłatwiej jest posłużyć się przykładem. 

Faktoring to usługa, jaką oferują przede wszystkim firmy faktoringowe oraz nieliczne banki – w tym już także i mBank. Z reguły są to instytucje duże, posiadające spory kapitał obrotowy, który mogą czasowo przeznaczyć na spłacenie cudzych długów (a właściwie na wykup cudzych wierzytelności). 


Sprawdź, czym różni się faktoring od kredytu obrotowego dla firm. 

Faktoring w mBanku – oferta

Jak zapowiadają pracownicy mBanku, nowy faktoring dla jednoosobowych działalności ma być w stu procentach bezpieczny, szybki i opłacalny. Mimo dokonania cesji wierzytelności na bank, dłużnik nie otrzyma i formacji o rozliczeniu zaległej faktury w procesie faktoringu. 

Co więcej, usługa faktoringu firmowego zostanie podpięta bezpośrednio pod biznesowy rachunek bieżący. Spłata ma być łatwa do dokonania, a dodatkowo bank przewidział możliwość przesunięcia jej ostatecznego terminu o 30 dni. Co najważniejsze, za samo przyznanie limitu płatności bank nie będzie pobierał prowizji. 

mBank jest obecnie czwartym co do wielkości (po PKO Banku Polskim, Banku Pekao SA i Santanderze Banku Polskim) bankiem komercyjnym na polskim rynku. Został założony w 1986 roku, pierwotnie jako Bank Rozwoju Eksportu Spółka Akcyjna, czyli w skrócie BRE Bank SA. Dziś rzesza setki tysięcy zadowolonych klientów w łącznie blisko 260 oddziałach w Polsce. 

źródło: mBank


Sprawdź nasz ranking banków w Polsce tutaj.

Czy warto skorzystać z usługi?

Faktoring jest usługą, dzięki której przedsiębiorstwa zwiększają swoją szansę na utrzymanie płynności finansowej – zwłaszcza wtedy, gdy wystawiają sporo faktur na kredycie kupieckim. W końcu jak wiadomo, tego typu transakcje bywają niepewne, dlatego mBank wyszedł naprzeciw oczekiwaniom swych klientów biznesowych i stworzył narzędzie zmniejszające ryzyko transakcji.

Jak wyjaśnia Piotr Teodorczyk, dyrektor Departamentu Klienta Firmowego w mBanku:

"

Stworzyliśmy produkt skierowany do małych firm, dający szansę na uwolnienie się od zatorów płatniczych i stabilny rozwój. Prosty, w pełni automatyczny proces on-line, umożliwia klientom skorzystanie z faktoringu, kiedy tylko będzie miał taką potrzebę.

W 2018 roku aż 31,9% wszystkich faktur dotyczących płatności B2B (ang. business to business) wystawianych było w formie kredytu kupieckiego. Oznacza to, że sprzedawcy umożliwili swym klientom opłacenie należności w póżniejszym terminie. Średnio czas ten wynosił 30 dni, choć jak wynika ze statystyk, klienci dokonywali zapłaty dopiero po 55 dniach. Tak długa zwłoka (25 dni) może rzutować na płynność finansową sprzedawcy.

Ile kosztuje factoring w mBanku?

Jak wynika z oferty mBanku, za samo przyznanie limitu faktoringowego instytucja nie będzie pobierała prowizji. Nie oznacza to oczywiście, iż bank wykupi nasze wierzytelności za darmo. Przede wszystkim pobierze on stosowną marżę od obsługi każdej z faktur, a dokładniej od kwoty płatności.

Co więcej, bank przewiduje także 1-procentowy zysk za okres regresu. W przypadku faktoringu firmowego regresem nazywamy dodatkowo aktywowany czas (14 dni) na opłacenie faktury po upływie pierwotnego terminu zapłaty. Podobna marża obowiązywać będzie wtedy, gdy wystawca faktury sam podejmie decyzję o przedłużeniu okresu spłaty (do 30 dni).

Faktoring w mBanku – podsumowanie


Źródła:
https://www.mbank.pl/firmy/kredyty/faktoring/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kara Prezesa UOKiK dla Polkomtel
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 czerwca 2019

Kara Prezesa UOKiK dla Polkomtel

Expander w Krakowie
Wpisy
author
Halszka Gronek
28 stycznia 2015

Expander w Krakowie

Nowa kampania BNP Paribas
Wpisy
author
Halszka Gronek
26 lutego 2014

Nowa kampania BNP Paribas

Santander Consumer Bank Swarzędz
Oddziały
author
Halszka Gronek
24 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Swarzędz

Bank Spółdzielczy w Legionowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Legionowie sesje przychodzące i wychodzące

Open Finance w Szczecinie
Wpisy
author
Halszka Gronek
23 sierpnia 2014

Open Finance w Szczecinie