Faktoring w mBanku dla jednoosobowych działalności

Faktoring w mBanku dla jednoosobowych działalności

author
Halszka Gronek
29 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Jeden z najwiekszych banków komercyjnych na polskim rynku, mBank, wprowadził do swojej oferty faktoring firmowy. Usługa dedykowana jest przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Maksymalny limit wynosi aż 50 000 złotych.

Klienci biznesowi mBanku od kwietnia br. mogą już skorzystać z faktoringu firmowego. Usługa polega na odkupieniu przez bank wierzytelności, których wierzycielami są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność. Kwota zadłużenia, które zostanie odkupione przez mBank, a więc de facto kwota limitu faktoringowego, wynosi 50 tysięcy złotych. 

Faktoring jest rozwiązaniem, które pozwoliło utrzymać płynność finansową wielu przedsiębiorcom na rynku. Dzięki niemu firmy nie muszą zwlekać z wykonywaniem kolejnych czynności do czasu, w którym otrzymają należny przelew od dłużnika. Bank bowiem odkupuje od nich wierzytelność (dokonuje tak zwanej cesji wierzytelności), i sam w późniejszym czasie zajmuje się odzyskaniem należności od dłużnika. 

Jak czytamy w ofercie faktoringu od mBanku, cały proces przyznawania limitu ma przebiegać ekspresowo. Aktywacja usługi powinna potrwać do 5 minut. Samą umowę faktoringową będzie można natomiast zawrzeć przez Internet – w systemie bankowości internetowej.Wystarczy, że po wystawieniu odpowiedniej faktury przedsiębiorca złoży wniosek, a po kilku minutach na jego konto trafią pieniądze. 

Na czym dokładnie polega faktoring?

Faktoring jest niczym innym, jak cesją wierzytelności, a więc jej przekazaniem bezpośrednio do osoby trzeciej, która zajmie się egzekwowaniem długu od dłużnika. By zrozumieć ten proces, najłatwiej jest posłużyć się przykładem. 

Faktoring to usługa, jaką oferują przede wszystkim firmy faktoringowe oraz nieliczne banki – w tym już także i mBank. Z reguły są to instytucje duże, posiadające spory kapitał obrotowy, który mogą czasowo przeznaczyć na spłacenie cudzych długów (a właściwie na wykup cudzych wierzytelności). 

Faktoring w mBanku – oferta

Jak zapowiadają pracownicy mBanku, nowy faktoring dla jednoosobowych działalności ma być w stu procentach bezpieczny, szybki i opłacalny. Mimo dokonania cesji wierzytelności na bank, dłużnik nie otrzyma i formacji o rozliczeniu zaległej faktury w procesie faktoringu. 

Co więcej, usługa faktoringu firmowego zostanie podpięta bezpośrednio pod biznesowy rachunek bieżący. Spłata ma być łatwa do dokonania, a dodatkowo bank przewidział możliwość przesunięcia jej ostatecznego terminu o 30 dni. Co najważniejsze, za samo przyznanie limitu płatności bank nie będzie pobierał prowizji. 

mBank jest obecnie czwartym co do wielkości (po PKO Banku Polskim, Banku Pekao SA i Santanderze Banku Polskim) bankiem komercyjnym na polskim rynku. Został założony w 1986 roku, pierwotnie jako Bank Rozwoju Eksportu Spółka Akcyjna, czyli w skrócie BRE Bank SA. Dziś rzesza setki tysięcy zadowolonych klientów w łącznie blisko 260 oddziałach w Polsce. 

Czy warto skorzystać z usługi?

Faktoring jest usługą, dzięki której przedsiębiorstwa zwiększają swoją szansę na utrzymanie płynności finansowej – zwłaszcza wtedy, gdy wystawiają sporo faktur na kredycie kupieckim. W końcu jak wiadomo, tego typu transakcje bywają niepewne, dlatego mBank wyszedł naprzeciw oczekiwaniom swych klientów biznesowych i stworzył narzędzie zmniejszające ryzyko transakcji.

Jak wyjaśnia Piotr Teodorczyk, dyrektor Departamentu Klienta Firmowego w mBanku:

"

Stworzyliśmy produkt skierowany do małych firm, dający szansę na uwolnienie się od zatorów płatniczych i stabilny rozwój. Prosty, w pełni automatyczny proces on-line, umożliwia klientom skorzystanie z faktoringu, kiedy tylko będzie miał taką potrzebę.

W 2018 roku aż 31,9% wszystkich faktur dotyczących płatności B2B (ang. business to business) wystawianych było w formie kredytu kupieckiego. Oznacza to, że sprzedawcy umożliwili swym klientom opłacenie należności w póżniejszym terminie. Średnio czas ten wynosił 30 dni, choć jak wynika ze statystyk, klienci dokonywali zapłaty dopiero po 55 dniach. Tak długa zwłoka (25 dni) może rzutować na płynność finansową sprzedawcy.

Ile kosztuje factoring w mBanku?

Jak wynika z oferty mBanku, za samo przyznanie limitu faktoringowego instytucja nie będzie pobierała prowizji. Nie oznacza to oczywiście, iż bank wykupi nasze wierzytelności za darmo. Przede wszystkim pobierze on stosowną marżę od obsługi każdej z faktur, a dokładniej od kwoty płatności.

Co więcej, bank przewiduje także 1-procentowy zysk za okres regresu. W przypadku faktoringu firmowego regresem nazywamy dodatkowo aktywowany czas (14 dni) na opłacenie faktury po upływie pierwotnego terminu zapłaty. Podobna marża obowiązywać będzie wtedy, gdy wystawca faktury sam podejmie decyzję o przedłużeniu okresu spłaty (do 30 dni).

Faktoring w mBanku – podsumowanie


Źródła:
https://www.mbank.pl/firmy/kredyty/faktoring/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKP uruchamia wypożyczalnię aut – cennik

PKP S.A. wychodzi do Klientów z nową propozycją – uruchamia wypożyczalnię aut. Samochody PKP Mobility będą zaparkowane w pobliżu dworców kolejowych tak, by od razu po przyjeździe pociągu można było przesiąść się do wynajętego i czekającego na nas samochodu. Co ważne – jeżeli nasz pociąg się spóźni, auto i tak na nas poczeka.

author
Dominika Byczek
30 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Chwilówki Kłodzko

Poszukujesz najlepszej pożyczki w Kłodzku? Zobacz nasz ranking najlepszych ofert. Wszystkie produkty dostępne są bez wychodzenia z domu.

author
Aleksandra Gościnna
28 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dobre wyniki sprzedażowe banków – Newsletter kredytowy BIK

W lipcu bieżącego roku banki i SKOK-i działające na polskim rynku udzieliły kredytów na wyższą kwotę w porównaniu do wyników sprzedażowych z lipca 2018 roku. Tendencja wzrostowa dotyczy wszystkich grup produktowych, choć największy wzrost sprzedaży odnotowano w przypadku kart kredytowych (+27%) i kredytów mieszkaniowych (+26%).

author
Halszka Gronek
31 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ile zarabia kynolog?

Kynolog to osoba, która zajmuje się psami w bardzo szerokim pojęciu. Zajmuje się zarówno behawiorystyką jak i profesjonalnym psim treningiem. Sprawdziliśmy, ile zarabiają kynolodzy.

author
Sandra Tessmer
09 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Szybkie pożyczki Końskie

Szukasz najtańszej pożyczki w Końskich? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
09 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przelewy24 z dostępem do otwartej bankowości

Operator serwisu Przelewy24, PayPro S.A. otrzymał w ostatnim czasie status krajowej instytucji płatniczej, która może rozwijać swoje usługi dzięki AIS i PIS. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował o udostępnieniu operatorowi usług otwartej bankowości w poniedziałek 30 marca 2020 roku.

author
Alicja Hirsekorn
01 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj