mBank z pierwszą emisją obligacji senioralnych

mBank z pierwszą emisją obligacji senioralnych

author
Patryk Byczek
18 września 2021

mBank poinformował w komunikacie prasowym o uplasowaniu swojej pierwszej emisji zielonych obligacji, która wydarzyła się w formacie tak zwanych obligacji senioralnych nieuprzywilejowanych. Łączna kwota tej emisji wyniosłą 500 000 000 euro. Sprawdzamy szczegóły.

Szczegóły emisji

Instrumenty, których zapadalność wynosi 6 lat, z opcją tak zwanego przedterminowego wykup po pięciu latach oraz oprocentowaniem wynoszącym 0.966% wyemitowano po cenie nominalnej. Inwestorzy instytucjonalni przyjęli obligacje, a te będą notowane na giełdzie w Luksemburgu. Jest to jednocześnie pierwsza emisja non-preferred senior oraz pierwsza zielona emisja uplasowana przez polską instytucję finansową, w formacie EUR benchmark.

Jesteśmy dumni, że zrealizowaliśmy pierwszą emisję non-preferred senior (NPS) oraz pierwszą zieloną emisję uplasowaną przez polską instytucję finansową, w formacie EUR benchmark. Aspekty ESG są kluczową częścią strategii mBanku, dlatego systematycznie zwiększamy finansowania zielonych projektów w Polsce, przyczyniając się do transformacji ekologicznej polskiej gospodarki. Sukces emisji pozwolił nam po dwóch latach powrócić na rynki kapitałowe jako regularny emitent obligacji i zmierzamy utrzymać te pozycję w przyszłych latach

– mówił cytowany w komunikacie Karol Prażmo, dyrektor zarządzający obszaru skarbu i relacji inwestorskich.

Luxemburg Green Exchange

Dodatkowo środki z emisji zielonych obligacji zostaną przeznaczone na refinansowanie części portfela detalicznych kredytów hipotecznych, które docelowo finansują budynki o wysokiej efektywności energetycznej. Zasady emisji zostały spisane w opublikowanym wcześniej dokumencie ramowym: mBank SA Group Green Bond Framework.
Dokument ten spełnia wytyczne Green Bond Principles 2018 postawione przez International Capital Market Association. Potwierdza to niezależny podmiot opiniujący o międzynarodowej renomie – agencja Sustainalytics. Warto wiedzieć, że szczegóły odnośnie do oceny i selekcji zielonych hipotek spełniają wymogi Climate Bonds Initiative dla tak zwanego niskoemisyjnego budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Certyfikat pozyskany od CBI jeszcze przed emisją zielonych obligacji to potwierdzenie spełnienia przez mBank najwyższych standardów rynkowych odnoszących się do pozytywnego wpływu na środowisko, przejrzystości informacyjnej oraz raportowania. Obligacje będą notowane na giełdzie Luxemburg Green Exchange.


mBank

mBank jest bankiem uniwersalnym założonym w 1986 roku. Swoją ofertę kieruje do Klientów detalicznych, inwestycyjnych, MŚP, korporacji oraz bankowości indywidualnej. Akcje banku widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1992 roku. mBank jest jednym z najpopularniejszych banków w Polsce. Instytucja wypracowała w trzecim kwartale bieżącego roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 285 300 000 złotych. Od 2007 roku działa na polskim, czeskim i słowackim rynku. Prezesem zarządu mBanku jest aktualnie Cezary Stypułkowski.


źródło: https://pl.media.mbank.pl/156120-mbank-uplasowal-zielone-obligacje-o-wartosci-500-milionow-euro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Firmy budowlane najczęstszymi dłużnikami
Wpisy
author
Aneta Jankowska
25 lipca 2018

Firmy budowlane najczęstszymi dłużnikami

Kasa Stefczyka Biała Podlaska
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 października 2020

Kasa Stefczyka Biała Podlaska

Bank Spółdzielczy w Pszczynie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 września 2019

Bank Spółdzielczy w Pszczynie sesje przychodzące i wychodzące

Biuro paszportowe w Gdańsku
Biura paszportowe
author
Dominika Sobieraj
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Gdańsku

PKO BP w Nowogrodźcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019

PKO BP w Nowogrodźcu

Porównaj