Mieszkanie Plus to nowy rządowy program realizowany w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Mieszkania w wybudowanych przez państwo blokach będą przeznaczone głównie na wynajem. Niedawno do programu dołączyły także Kielce.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 20.11.2017
Udostępnij:

Władze miasta Kielce 8 listopada 2017 roku podpisały z Krajowym Zasobem Nieruchomości list intencyjny wyrażający wolę budowy bloków w ramach programu "Mieszkanie Plus".  Umowa została podpisana przez wiceprezydenta Kielc Czesława Gruszewskiego, wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego i pełnomocnika do spraw organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasza Tomalę. 


źródło grafiki: http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/mieszkanie-plus-stanie-piec-nowych-blokow,4307524,artgal,28285778,t,id,tm,zid.html

"Jego podpisanie zobowiązuje władze Kielc do utworzenia w ciągu siedmiu dni zespołu roboczego, którego zadaniem będzie dopracowanie warunków współpracy między ratuszem a Krajowym Zasobem Nieruchomości. W tym zawrze się przygotowanie do podpisania umowy inwestycyjnej oznaczającej formalny start tego zadania" – komentuje Agata Kalita, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Kielce. 


wizualizacja nowych bloków w Kielcach, źródło: http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/mieszkanie-plus-stanie-piec-nowych-blokow,4307524,artgal,28285774,t,id,tm,zid.html

MIESZKANIE PLUS KIELCE – SZCZEGÓŁY

 

 

liczba mieszkań: 155 mieszkań

liczba budynków: 5

miejsce: Kielce, ul. Lecha

średnia powierzchnia: 38-64 m2
liczba pokojów: 2, 3 lub 4 

wysokość czynszu: 10-20 zł/m2

miejsca parkingowe: 58 miejsc parkingowych podziemnych (w czterech z pięciu budynków)

wykonawca: BGK Nieruchomości

"Umowa inwestycyjna, zgodnie z zapisem listu intencyjnego, musi być zawarta najpóźniej 180 dni od 10 listopada. Wtedy powinno wreszcie wyjaśnić się, kto – miasto czy Krajowy Zasób Nieruchomości – jest inwestorem. Bo dziś jeszcze za wcześnie na takie ustalenia. Dopiero zaczęła się organizacja tego przedsięwzięcia "– dodaje Agata Kalita. 

MIESZKANIE PLUS – ZAŁOŻENIA PROGRAMU

Program Mieszkanie Plus to program zakładający, że mieszkańcy będą mogli wynajmować mieszkanie w jednej z dwóch możliwości: wynajem albo wynajem z możliwością dojścia do własności po około 25 latach. Wybranie drugiej opcji wiąże się z comiesięczną dopłatą w wysokości 20% czynszu. 

Średni czynsz (bez mediów i kosztów eksploatacji) ma wynosić:

1) Mieszkanie na wynajem: 10-20 zł za metr kwadratowy,

2) Mieszkanie na wynajem z możliwością nabycia własności: 12-24 zł za metr kwadratowy.
 

WYSOKOŚĆ CZYNSZU

Resort infrastruktury i budownictwa zgłosił projekt rozporządzenia dot. wysokości czynszów w programie Mieszkanie Plus. Projekt ten określa czynsz normowany dla każdego województwa. Przewidywaną wysokość czynszu dla Kielc przedstawia tabela:

Więcej o projekcie znajdziesz w artykule: Ile wyniesie czynsz w programie Mieszkanie Plus ? 
 

DLA KOGO MIESZKANIE PLUS W KIELCACH

Z programu Mieszkanie Plus będą mogli skorzystać osoby z każdej grupy społecznej i wiekowej. W przypadku dużej liczby chętnych, czynnikami różnicującymi są:

a) wysokość dochodów (na liczbę osób w rodzinie),

b) sytuacja rodzinna (liczba dzieci, warunki mieszkaniowe).

Łatwiej będzie uzyskać mieszkanie tym osobom,które nie posiadają zdolności kredytowej oraz tym, których zarobki nie pozwalają na uzyskanie mieszkania komunalnego (w tym także te osoby, które od lat już oczekują na mieszkanie i nadal są daleko na liście). 

MIESZKANIE PLUS KIELCE – LOKALIZACJA

Budynki w ramach programu „Mieszkanie Plus” powstaną przy ulicy Lecha: 

ZAPISY I WNIOSEK

Nie zostały opublikowane jeszcze żadne oficjalne informacje dotyczące składania wniosków o wynajem mieszkania w Kielcach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Komentarze (3)

Powiedzmy ze koszt budowy metra to 2000 zl jak mowia w TV. Czynsz 7,1 za metr to kwota 2000/(12*7,1)= ca.24 lata. Po takim okresie zainwestowane w wybudowanie mieszkania i juz wyposazonego w sprzet,czyli do zamieszkania zwroci sie inwestorowi. Czy to realne, w TVP powiedza ze najbardziej tak . Niech kazdy pomysli ile kosztuje, sam remont stanu deweloperskiego do stanu zamieszknia i przeliczy to na metr. Wedlug mnie takie 50 m2 mieszkanie wymaga wkladu ok 1000 zl/m2 do stany pod klucz. (robocizna + materialy). Chcialby zwrocic uwage ze budowa mieszkan + jest kredytowana i odsedki do kazdego metra beda na bide 100 zl m2 na rok. Nie mowie o amortyzacji bloku.

a moze by po prostu ogarneli rynek mieszkan i zlikwidowali ceny krakowskie i warszwskie w kielcach. tak samo zlodziejskie ceny za wynajem mieszkan , ktos placi 80zl czynszu a wynajmuje z 1500 i do tego nie placi podatkow, hee tu bedzie tak samo, porazka

Wysokość czynszu niewygórowana, zobaczymy jaka cena będzie ostatecznie przy podpisywaniu umowy. Tych wyliczeń już się kilka pojawiło w internecie i są spore różnice między nimi.