Kredyt na wykończenie domu i mieszkania

Kredyt na wykończenie domu i mieszkania

Kategorie

Urządzanie mieszkania lub domu ciągnie się nieraz latami. Wiele rzeczy można kupić szybciej – zamiast na nie odkładać, wystarczy wziąć na nie kredyt i potem regularnie go spłacać. Sprawdzamy, gdzie obecnie można dostać najlepszy kredyt na wykończenie mieszkania lub domu.

author
Dominika Byczek
07 marca 2023

Kredyt na wykończenie mieszkania – ranking

Kredyt na wykończenie mieszkania/domu – szczegóły

Kwota kredytu: od 500 do 200 000 zł
Spłata:od 2 miesięcy do 10 lat
Przeznaczenie: wykończenie domu lub mieszkania
Jakie banki:Kasa Stefczyka, Alior Bank, Bancovo
Sposób wypłaty:przelew na konto
Wymagane zabezpieczenia:brak
Weryfikacja BIK:tak
RRSO: od 6,23%

Spis treści:

  1. Kredyt na wykończenie mieszkania – ranking
  2. Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?
  3. Kredyt na wykończenie mieszkania – co można kupić?
  4. Ile można wziąć kredytu na wykończenie mieszkania?
  5. Kredyt na wykończenie mieszkania – kto może dostać?
  6. Jak otrzymać kredyt na wykończenie mieszkania/domu?
  7. Pożyczki na wykończenie mieszkania
  8. Plusy i minusy kredytów i pożyczek na wykończenie domu
  9. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?

Osoby, które decydują się na zakup własnego mieszkania, bardzo często potrzebują również środków na jego wykończenie. Dobra informacja jest taka, że dostępne są opcje finansowań, które wykorzystać można właśnie na wykończenie swojego nowego mieszkania. Jak to zrobić? W zasadzie opcje są dwie.

Pierwszą z nich jest wzięcie kredytu już podczas starania się o uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. W ten sposób unikniemy wielu dodatkowych formalności. Drugą opcją będzie z kolei wzięcie kredytu gotówkowego. Jest to popularne finansowanie dostępne w wielu bankach. W takim wypadku Klient nie musi nawet określać celu, dla którego chce uzyskać środki. Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel, a więc również na wykończenie mieszkania.

Kredyt na wykończenie mieszkania – co można kupić?

Pieniądze uzyskane w ramach kredytu celowego na wykończenie mieszkania przeznaczyć można tylko na zakup rzeczy, które będą na stałe związane z danym lokalem. Mowa tu zatem o podłogach, zabudowie kuchennej czy kafelkach.

Warto jednak pamiętać, że mieszkanie wykończyć można również za pomocą środków uzyskanych w ramach kredytu gotówkowego. Wówczas cel przeznaczenia środków nie jest istotny. Pieniądze można wykorzystać na dowolny cel.

Dowolność celu pozwala więc Klientowi na zakup wszelkich rzeczy, które są mu potrzebne w nowym mieszkaniu. Mogą to być artykuły budowlane, sprzęty RTV/AGD, meble czy dodatki do aranżacji wnętrza.

Ile można wziąć kredytu na wykończenie mieszkania?

Banki najczęściej udzielają kredytów od 90% wartości zakupionej nieruchomości. W przypadku zaciągania kredytu na wykończenie do kredytu hipotecznego bank do wartości nieruchomości dolicza koszty wykończenia. Wówczas wartość naszego mieszkania wzrasta o potencjalny remont, a zatem kredyty będzie o tyle wyższy, o ile wnioskujemy na dodatkowe wykończenia. Najczęściej jest to kwota dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy.

W przypadku kredytu gotówkowego wysokość środków, które można otrzymać, najczęściej zależy od indywidualnej sytuacji każdego Klienta, czyli od jego zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Im lepsze zarobki i stabilność finansowa, tym większe szanse na kredyt gotówkowy w wysokich kwotach. Banki oferują finansowanie nawet na setki tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że inną opcją jest także kredyt na remont mieszkania, w przypadku którego uzyskane środki można wykorzystać na odświeżenie swojej nieruchomości.

Kredyt na wykończenie mieszkania – kto może dostać?

Kredyt na wykończenie mieszkania wymaga spełnienia kilku wymogów. kredyt. Osoba wnioskująca o finansowanie musi:

  • być pełnoletnia,
  • posiadać pełne zdolności do czynności prawnych,
  • mieć ważny dowód osobisty,
  • posiadać własny numer telefonu, adres e-mail oraz konto w banku,
  • mieć odpowiednią zdolność kredytową,
  • mieć pozytywną historię kredytową,
  • uzyskiwać stałe dochody.

Ważna informacja jest taka, że kredyt w tak wysokiej kwocie nie zostanie udzielony osobom, które mają problemy ze spłatą innych zobowiązań. Aby uniknąć kłopotów ze spłatą zobowiązań, warto sięgnąć po ofertę kredytów oddłużeniowych.

Jak otrzymać kredyt na wykończenie mieszkania/domu?

Aby dostać kredyt, trzeba liczyć się z przejściem przez standardowe procedury bankowe związanie z udzieleniem kredytu. Proces kredytowy, który opiszemy poniżej, jest uniwersalny dla większości banków, ponieważ w wielu instytucjach przebiega w bardzo podobny sposób. Najważniejsze jednak jest to, że oferty ujęte w naszym rankingu dotyczą kredytów gotówkowych, dlatego właśnie opiszemy sposób otrzymywania właśnie takiego typu finansowania.

Na samym początku powinniśmy przejrzeć wszelkie dostępne oferty kredytów i porównać je ze sobą. W tym przypadku warto skorzystać z naszego rankingu. W ujętych informacjach powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na maksymalną kwotę kredytu oraz wysokość oprocentowania kredytu, czyli RRSO.

W momencie, gdy wybierzemy najbardziej interesującą nas ofertę, musimy przejść do złożenia wniosku. W przypadku wybrania oferty z naszego rankingu, należy wyłącznie kliknąć opcję “złóż wniosek”, a strona automatycznie przeniesie nas do odpowiedniego wniosku.

Wypełnianie wniosku wygląda standardowo tak samo. Musimy podać w nim:

– dane osobowe,
– adres zamieszkania/zameldowania,
– liczba osób będących na naszym utrzymaniu,
– miesięczny koszt życia uwzględniający regularne opłaty za czynsz, prąd, wodę i gaz,
– kwotę pożyczki,
– preferowany okres spłaty,
– wysokość naszego dochodu,
– rodzaj zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie/o dzieło, działalność gospodarcza) lub źródło pobierania pieniędzy (np.: emerytura, świadczenie 500 plus, renta, zasiłek),
– informacje o zobowiązaniach finansowych (ratach kredytów, alimentach).

Musimy pamiętać o bardzo starannym i dokładnym wypełnieniu wniosków, zważając na ewentualne literówki i błędy. Trzeba się o to postarać, ponieważ wyłącznie na podstawie prawidłowo wypełnionych danych system bankowy będzie mógł zweryfikować naszą historię kredytową i zdolność kredytową.

Przerwa między złożeniem wniosku a momentem wypłaty pieniędzy jest przedzielona oczekiwaniem na decyzję kredytową, którą musi podjąć bank. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej Klient musi jeszcze podpisać umowę kredytową. Pieniądze wpłyną na nasze konto tego samego dnia lub w roboczym dniu następnym. Jeżeli mamy konto w banku, od którego pożyczamy pieniądze, będą one na naszym koncie w ciągu kilku sekund.

Trzeba wiedzieć, że oferty ujęte w przygotowanym przez nas rankingu to oferty dostępne w całości przez Internet, czyli o kredyt możemy się starać nie wychodząc z domu. Te produkty są znane pod nazwą kredyty online. Z tych ofert korzystają głównie osoby, którym zależy na zminimalizowanych formalnościach oraz szybkim czasie pozyskania pieniędzy. Dzięki temu, że kredyty dostępne są online, możemy się o nie starać o każdej porze dnia i nocy.

Kto może otrzymać kredyt na wykończenie domu lub mieszkania?

Kredyt na wykończenie domu lub mieszkania mogą otrzymać wszystkie pełnoletnie osoby, które:

– mają pełnię czynności prawnych,
– posiadają własny dowód osobisty,
– mają regularne i legalne dochody,
– posiadają własne konto bankowe,
– nie są odnotowane w bazach dłużników.

Legalne zarobki, czyli takie, które można potwierdzić umową oraz wpłatą na konto, pozwalają zweryfikować naszą zdolność kredytową. Brak takiego potwierdzenia żaden bank nie udzieli nam kredytu, ponieważ nie będziemy w stanie udowodnić, że stać nas na spłatę rat kredytu.

Istotnym aspektem jest również brak nadmiernego zadłużenia. Nie chodzi tutaj o to, żebyśmy nie posiadali absolutnie żadnych kredytów. Mowa o tym, abyśmy nie posiadali zaległości w spłacie zadłużenia i nie byli widoczni w bazach dłużników. Osoby posiadające negatywne wpisy w takich bazach mogą skorzystać jedynie z pożyczek dla zadłużonych albo pożyczek bez baz.

Jak otrzymać pożyczkę na wykończenie mieszkania lub domu?

Otrzymanie pożyczki na wykończenie jest prostsze i szybsze niż uzyskanie kredytu. Wniosek pożyczkowy wymaga od nas podania mniejszej ilości danych i informacji o naszych finansowych zobowiązaniach, niż w przypadku wniosku kredytowego. Warto również wiedzieć, że pożyczkodawca nie musi wiedzieć na co faktycznie pożyczamy pieniądze.

Pożyczka na remont to tak naprawdę trzy proste kroki:

1. Wybór liczby rat i okresu spłaty.
2. Wypełnienie wniosku pożyczkowego.
3. Oczekiwanie na decyzję i wypłatę pieniędzy.

Przy pożyczkach nasza tożsamość jest z reguły weryfikowana poprzez przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę 1 gr lub 1 zł. Bardzo ważne jest to, by przelew był dokonany z naszego indywidualnego i prywatnego konta – nie może być to konto wspólne z małżonkiem, konto partnera, rodzica albo osoby postronnej. Wysłanie tego przelewu nie ma służyć temu, byśmy coś zapłacili firmie pożyczkowej, ale by była ona w stanie stwierdzić, czy jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy (za dowód uznawany jest fakt możliwości zalogowania się na własne konto bankowe i wysłania z niego przelewu).

Czy warto brać kredyt na wykończenie mieszkania?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto brać kredyt na wykończenie mieszkania, trzeba przemyśleć wszystkie plusy i minusy. Nie od dzisiaj wiadomo, że o wiele lepiej jest odłożyć potrzebną na wykończenie mieszkania sumę pieniędzy, aniżeli wchodzić w jakikolwiek kredyt. Spłacanie wziętego kredytu można nazwać odwróconym oszczędzaniem. Chodzi o to, że gdybyśmy chcieli na wykończenie mieszkania przeznaczyć 10 000 złotych i w ciągu miesiąca odłożyć na ten cel 1000 złotych, to wykończenie mieszkania miałoby miejsce dopiero po 10 miesiącach.

Trzeba jednak mieć świadomość, że kredyt to również odsetki oraz opłaty dodatkowe, których wysokość jest bardzo często równa pożyczanej kwocie. Pieniądze, które nadpłacamy podczas spłaty rat kredytu to koszt tego, że pieniądze chcemy mieć od razu, bez czekania na zaoszczędzenie.

W przypadku, gdy jesteśmy pewni tego, że potrzebujemy środków “na już” i kilkumiesięczne oszczędzanie nie jest dla nas najlepszą możliwością, to o wiele korzystniejszym wyborem jest przystąpienie do którejś z dostępnych ofert kredytowych, a nie pożyczkowych.

Opcja wzięcia kredytu wiąże się z nadpłaceniem wziętej kwoty, lecz nadpłata jest znacznie niższa, niż w przypadku pożyczek pozabankowych. Warto jednak wiedzieć, że większa jest za to liczba formalności oraz liczba odrzucanych wniosków ze względu na ewentualną negatywną historię kredytową oraz posiadanie niespłaconych długów.  W chwili, gdy posiadamy zaległości w spłacie posiadanych zobowiązań kredytowych, możliwym rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczki bez BIK.

Na co najczęściej pożyczamy przy wykańczaniu domu lub mieszkania?

– farbę do ścian,
– meble kuchenne,
– system szaf lub wyposażenie garderoby,
– nową podłogę,
– kafelki do kuchni, łazienki lub przedpokoju,
– pralkę i pozostałe elementy wyposażenia łazienki,
– komplet wypoczynkowy do salonu,
– materiały do wykańczania.

Bardzo często jest również tak, że z pożyczonych pieniędzy planujemy również opłacić usługi fachowców (np.: położenie podłogi, tynkowanie i malowanie ścian czy wyłożenie podłogi/ścian kafelkami), opłacić koszty dowozu i montażu mebli oraz transport i zainstalowanie sprzętów RTV/AGD. Są firmy, które produkują zestawy mebli nadające się do samodzielnego złożenia, lecz za złożenie tych mebli przez fachowców liczą sobie dodatkowe opłaty.

Wymagane dokumenty

Aby skorzystania z kredytów i pożyczek na wykończenie domu lub mieszkani będziemy potrzebowali ważnego dowodu osobistego. Bez tego dokumentu nie ma szans, żebyśmy podeszli chociażby do złożenia wniosku kredytowego/pożyczkowego. Poza tym przyda nam się:

– własny numer telefonu,
– adres e-mail.

W przypadku pożyczek pozabankowych na tym lista wymaganych dokumentów zazwyczaj się kończy. Z samym dowodem możemy z resztą skorzystać również z bogatego wachlarza pożyczek na dowód. Dużo więcej dokumentów wymagają banki. W szczególności w banku musimy okazać dokumenty, które potwierdzają nasze przychody, a zatem na przykład:

– umowę o pracę albo wyciąg z banku potwierdzający nasze zarobki,
– zaświadczenie z US o osiąganych dochodach (w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej),
– zaświadczenie z ZUS lub KRUS o otrzymywanym świadczeniu emerytalno-rentowym.

Z tego obowiązku możemy być zwolnieni jedynie wtedy, kiedy bierzemy kredyt w tym samym banku, w którym mamy konto (wtedy bank “widzi” wpływy na nasze konto i zbada je we własnym zakresie).

Pożyczki na wykończenie mieszkania

Mieszkanie wykończyć można również za pomocą środków uzyskanych nie w banku, a w popularnych instytucjach pożyczkowych. W takim wypadku, tak jak w przypadku kredytu gotówkowego, dodatkowe środki wykorzystać można na dowolny cel, a zatem również na wykończenie mieszkania.

Instytucje pozabankowe udzielają środków bez konieczności dopełniania wielu formalności, a dodatkowo w pełni bez wychodzenia z domu – przez Internet. Jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty Klienta, bez zaświadczeń od pracodawcy.

Plusy i minusy kredytów i pożyczek na wykończenie domu

Zalety kredytów i pożyczek na wykończenie dom lub mieszkania:

  • w przypadku kredytów niskie oprocentowanie
  • z reguły mało formalności
  • możliwość wykończenia “już”
  • rozłożenie długu na raty
  • szybka wypłata
  • brak konieczności oszczędzania pieniędzy
  • bez pytań o cel pożyczki/kredytu

Wady kredytów i pożyczek na remont:

  • ograniczona kwota maksymalna
  • zobowiązanie na kilka miesięcy/lat
  • w przypadku firm pożyczkowych z reguły wysokie oprocentowanie

Podsumowanie

1. Pieniądze na wykończenie można otrzymać od banków lub firm pożyczkowych.
2. Banki nie oferują zazwyczaj kredytu celowego na wykończenie domu i mieszkania, dlatego też warto szukać finansowania na ten cel wśród ofert kredytów gotówkowych.
3. Oferty w bankach są o wiele bardziej opłacalne, lecz w przypadku posiadania negatywnej historii kredytowej nie mamy szans na otrzymanie kredytu w banku.
4. Osoby z zadłużeniem powinny szukać pomocy finansowej w firmach pozabankowych.
5. Firmy pożyczkowe zazwyczaj nie pytają o cel, na który chcemy przeznaczyć uzyskane pieniądze.
6. Środki pozyskane z kredytu lub pożyczki trafią na nasze konto w kilka minut od podpisania umowy.
7. Żeby skorzystać z ofert banków i firm pożyczkowych trzeba posiadać własny dowód osobisty.
8. Banki wymagają dokumentu potwierdzającego wpływów wynagrodzenia.
9. Pożyczenie pieniędzy pozwala wykończyć mieszkanie zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy.
10. W naszym zestawieniu prezentujemy sprawdzone oferty bankowe i najlepsze propozycje firm pożyczkowych.

Pytania i odpowiedzi

Wszystko zależy do potrzeb Klienta. Szacuje się, że średnia pożyczka na ten cel to około 50 000 zł.

Wszystko zależy od preferencji Klienta. Dodatkową gotówkę na wykończenie można np. doliczyć do kredytu hipotecznego. Inni Klienci wolą wziąć osobny kredyt gotówkowy na dowolny cel w i ten sposób wykończyć mieszkanie.

O dodatkowe finansowanie można postarać się zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej.

Najczęściej potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty i informacje finansowe (kwestie zarobkowe i zatrudnienia).

Warto wiedzieć, że kredyt w banku nie jest dostępny dla osób zadłużonych, które posiadają negatywne wpisy w BIK.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Najwyższy wynik finansowy PKO BP od siedmiu lat

Pierwszy kwartał 2019 roku można zaliczyć do najlepszych w historii banku PKO BP. Niewiele bowiem zabrakło do osiągnięcia przez bank rekordowego wyniku w całej historii. Nie pozwoliła na to konieczność dokonania wpłat o wyższej wartości na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

author
Alicja Hirsekorn
16 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Zysk Idea Banku w II kwartale 2019

Idea Bank wypracował w drugim kwartale bieżącego roku zysk na poziomie 1 280 000 złotych. Rok wcześniej wynik z tego tytułu wynosił -382 300 000 złotych. Sprawdź wyniki swojego banku.

author
Patryk Byczek
18 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Spada liczba urodzeń dzieci?

Od stycznia do lipca bieżącego roku urodziło się o 5,5 tys. mniej dzieci niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Zwiększyła się za to liczba zgonów, a prognozy GUS na najbliższe lata są niepokojące.

author
Aneta Jankowska
28 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

SKOK Chmielewskiego Hrubieszów

Kasa Chmielewskiego jest jednym z największych SKOK-ów na terenie Polski. Instytucja posiada już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Hrubieszowie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
18 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Płatności zbliżeniowe – najważniejsze informacje

Coraz częściej mówi się o tym, że płatności zbliżeniowe zdominowały europejski rynek konsumencki. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polegają tego typu transakcje i o czym powinien wiedzieć każdy płatnik.

author
Halszka Gronek
09 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Consumer Bank Puławy

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Puławach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj