zadluzenia.com
zamknij

Mieszkanie Plus w Wałbrzychu

Mieszkanie Plus to nowy rządowy program zajmujący miejsce dotychczasowego Mieszkania dla Młodych. Rząd tym razem wyciąga rękę nie tylko do rodzin młodych, ale do wszystkich, których nie stać na własne mieszkanie. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Wałbrzychu.

 

Wałbrzych jest jednym siedmiu miast na Dolnym Śląsku (obok Wrocławia, Świdnicy, Oławy, Bielawy, Jawora i Głogowa), które podpisały porozumienia z BGK Nieruchomości w sprawie realizacji programu Mieszkanie Plus. W Wałbrzychu ma powstać ponad 200 mieszkań, co jest odpowiedzią na listę ponad 3000 osób oczekujących na mieszkanie komunalne. 5 czerwca spółka BGK Nieruchomości podpisała z prezydentem miasta umowę inwestycyjną, która ostatecznie zatwierdziła budowę bloków w ramach programu Mieszkanie Plus.

 

"Po traumie lat 90-tych wynikającej z zamknięcia kopalń, upadku przemysłu i ogromnego bezrobocia miasto wchodzi na ścieżkę rozwoju. Dziś Wałbrzych to jedna z najlepszych Specjalnych Stref Ekonomicznych, ciekawa oferta kulturalna i rosnąca sfera usług, w tym usług turystycznych. Ten potencjał sprawił, że jeżeli chodzi o program Mieszkanie Plus, to właśnie Wałbrzych wysunął się na pozycję lidera na Dolnym Śląsku." – tak skomentował inwestycję Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

 

MIESZKANIE PLUS WAŁBRZYCH - SZCZEGÓŁY

 

 

 

Liczba mieszkań: 215 mieszkań

Liczba budynków: 5

Wysokość: 6-7 kondygnacji

Miejsce: Wałbrzych, ul. Husarska

Data rozpoczęcia: 03.07.2017

Data ukończenia: początek 2019 roku

Powierzchnia:47, 48, 49 i 73 m2 (wszystkie z balkonem)

Liczba pomieszczeń:1, 2, 3 lub 4

Wysokość czynszu: 13 zł

Wykończenie mieszkań: biały montaż, panele podłogowe, płytki ceramiczne w toaletach, łazienkach i kuchniach, kuchenki, zlewozmywaki z bateriami i instalacja c.o.

Udogodnienia:windy, częściowe podpiwniczenie

Miejsca parkingowe: 157 miejsca postojowe naziemne

Struktura przydziału:70% stanowić będą młode rodziny z dziećmi, 20% seniorzy mieszkający w złych warunkach, 10% niepełnosprawni (dysfunkcja narządów ruchu)

Termin składania wniosków:do 30 czerwca 2017 roku

Realizator:BUDMAX

Wykonawca: BGK Nieruchomości

Przydziałem zajmie się Społeczna Komisja Mieszkaniowa z udziałem przedstawicieli: Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Wałbrzyskiej Rady Seniorów, Stowarzyszenia Bez Barier, PWSZ, Biura Lokalowego UM i MZB. 

 

Równolegle z budową bloków w ramach programu Mieszkanie Plus zaplanowano budowę wielu lokali komunalnych, które zostaną przydzielone oczekującym na liście w urzędzie gminy. Do podziału będą mieszkania na ulicy Paderewskiego i na ulicy Husarskiej.

 

MIESZKANIE PLUS - ZAŁOŻENIA PROGRAMU

 

Lokale mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie Plus mają być dostępne albo tylko na wynajem albo na wynajem z możliwością przejęcia ich na własność w ciągu 25-35 lat. Wybór opcji będzie miał odzwierciedlenie w wysokości miesięcznego czynszu - w przypadku wyboru drugiej opcji czynsz będzie o 20% wyższy.
 

WYSOKOŚĆ CZYNSZU


Resort infrastruktury i budownictwa podał do informacji publicznej, że 21 października do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów dot. wysokości czynszów w programie Mieszkanie Plus. Określony w nim został dla każdego województwa odpowiedni czynsz normowany. Przewidywaną wysokość czynszu dla Wałbrzycha przedstawia tabela:Więcej o projekcie znajdziesz w artykule: Ile wyniesie czynsz w programie Mieszkanie Plus ?

 

DLA KOGO MIESZKANIE PLUS W WAŁBRZYCHU

 

Z programu Mieszkanie Plus będą mogły skorzystać wszystkie grupy społeczne i wszystkie grupy wiekowe. W przypadku wielu chętnych, pod uwagę będzie brana:

 

a) wysokość dochodów (uwzględniająca liczbę osób),

b) sytuacja rodzinna (liczba dzieci, złe warunki mieszkaniowe, przeludnienie).

 

Z dotychczasowych komunikatów można wywnioskować również, że pozytywne rozpatrzenie wniosku będzie ułatwione także dla:

 

- osób, które nie mają zdolności kredytowej,

- osób o niskich dochodach,

- młodych polskich rodzin.

 

Mieszkania mają być dostępne zarówno dla osób samotnych (kawalerki), jak i rodzin z dziećmi. Ostatecznie wnioski rozpatrywane są właśnie w Urzędzie Miasta Gminy Wałbrzych.

 

MIESZKANIE PLUS WAŁBRZYCH - LOKALIZACJA

 

Bloki w ramach programu „Mieszkanie Plus” powstaną w rejonie ulicy Husarskiej:

 

 

ZAPISY I WNIOSEK

 

Wnioski o przydział mieszkania w nowych blokach na ulicy Husarskiej były przyjmowane do 30 czerwca 2017 roku. Formularze dostępne były na stronie internetowej wałbrzyskiego urzędu w zakładce "Nasz nowy dom". 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
BRAK KOMENTARZY