Minimalna kwota kredytu hipotecznego – ile wynosi?

Minimalna kwota kredytu hipotecznego – ile wynosi?

author
Dorota Grycko
08 maja 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kiedy chcemy sfinansować zakup wymarzonego domu lub mieszkania, zazwyczaj sięgamy po kredyt hipoteczny. Zanim złożymy wniosek, warto sprawdzić, czy kwota, której potrzebujemy, nie jest mniejsza niż minimalna kwota kredytu hipotecznego. Jeśli według banku jest za niska, nie otrzymamy finansowania. Sprawdziliśmy, od od jakiej kwoty można zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Spis treści:

 1. Jak jest minimalna kwota kredytu hipotecznego?
 2. Minimalna kwota kredytu hipotecznego w polskich bankach
 3. Wkład własny a wysokość hipoteki
 4. Czy warto brać kredyt na minimalną kwotę?
 5. Czy zamiast kredytu hipotecznego warto skorzystać z kredytu gotówkowego?
 6. Ile wynosi maksymalna kwota kredytu hipotecznego?
Zwiń spis treści

Jak jest minimalna kwota kredytu hipotecznego?

W momencie starania się o kredyt hipoteczny, powinniśmy pamiętać, że banki ustalają nie tylko maksymalne kwoty kredytowania, ale również minimalne. W praktyce oznacza to, że jeśli złożymy wniosek o finansowanie na kwotę niższą od kwoty minimalnej, która została ustalona przez instytucję bankową, możemy nie otrzymać finansowania.

Wykorzystanie minimalnej kwoty finansowania wynika z opłacalności całej operacji. Bank ponosi przecież koszty związane z udzieleniem kredytu (np. musi opłacić pracowników analizujących wniosek i dokumenty do niego dołączone, czy też kogoś, kto przygotowuje umowę). Minimalne kwoty kredytu hipotecznego różnią się w zależności od banku. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt warto wiedzieć, jaka jest minimalna kwota kredytu hipotecznego w polskich bankach. Co istotne, minimalne kwoty kredytu dotyczą zdecydowanie częściej kredytów hipotecznych niż gotówkowych.

Minimalna kwota kredytu hipotecznego w polskich bankach

 • PKO BP – brak minimalnej kwoty,
 • Pekao Bank S.A. – brak minimalnej kwoty,
 • BOŚ Bank – brak minimalnej kwoty,
 • BPS – 10 tysięcy zł,
 • Kasa Stefczyka – 10 tysięcy zł,
 • Millennium Bank – 20 tysięcy zł,
 • Credit Agricole – 40 tysięcy zł,
 • Bank Pocztowy – 50 tysięcy zł,
 • ING Bank Śląski – 70 tysięcy zł,
 • Citi Handlowy – 80 tysięcy zł,
 • Alior Bank – 100 tysięcy zł,
 • BNP Paribas – 100 tysięcy zł,
 • Santander Bank Polska – 100 tysięcy zł (istnieje możliwość wzięcia pożyczki hipotecznej, której kwota minimalna wynosi 20 tysięcy zł).
 • mBank – 100 tysięcy zł (istnieje możliwość wzięcia pożyczki hipotecznej, której kwota minimalna wynosi 20 tysięcy zł).

Sprawdź: jak wyczyścić BIK.

Wkład własny a wysokość hipoteki

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Po pierwsze, musimy mieć dobrą historię kredytową. Kolejnym warunkiem, który musi być spełniony, jest co najmniej 20% wkładu własnego. Prawo wymaga od Klientów posiadania 20% wartości nieruchomości, którą chcemy wziąć w kredyt (lub 20% ogólnej kwoty kredytu, jeżeli bierzemy kredyt także na wykończenie). Zdarzają się oferty z wkładem własnym w wysokości 10%ale wtedy z reguły zobowiązani jesteśmy do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia (ubezpieczenie nieruchomości) na brakującą kwotę (przez co łączny koszt kredytu jest oczywiście wyższy). Im niższy wkład własny, tym wyższe może być oprocentowanie kredytu.

Czy warto brać kredyt na minimalną kwotę?

Wybór kredytu nie jest łatwą sprawą, a jeśli dochodzi kwestia minimalnej kwoty, warto się nad tym zastanowić. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb kredytobiorcy. Czasami Klientom oferuje się tylko minimalną kwotę kredytowania, ponieważ zbyt zła zdolność kredytowa, nie pozwala na więcej. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji koszt kredytu może być wysoki, ponieważ banki żądają wyższych marży dla ryzykownych Klientów.

Skorzystanie z kredytu hipotecznego na minimalną kwotę, ma swoje zalety i wady. Na ich podstawie możemy określić, czy warto skorzystać z takiego finansowania. Sprawdź, czy warto brać kredyt gotówkowy na wkład własny.

Zalety

 • niski wkład własny – biorąc kredyt na 500 000 zł, wkład własny wynosi od 50 do 100 tysięcy zł. Z kolei przy niższym finansowaniu np. na 100 tysięcy zł, wkład własny będzie wynosił od 10 do 20 tysięcy zł.
 • niskie oprocentowanie – kredyty hipoteczne w porównaniu z kredytami gotówkowymi mają znacznie niższe oprocentowanie, więc jeśli chcemy uzyskać finansowanie na cele mieszkaniowe np. 100 000 zł, decydując się na kredyt hipoteczny zaoszczędzimy.
 • zmienne oprocentowanie – większość kredytów hipotecznych, które zostają udzielane w Polsce, ma zmienne oprocentowanie. Decydując się na takie finansowanie, nie mamy pewności, że stopy procentowe nie poszybują w górę. Nie będzie to jednak tak zauważalne, jeśli kwota kredytu będzie niższa.

Wady

 • wiele formalności – aby otrzymać kredyt hipoteczny często musimy przejść przez żmudny proces, który trwa tygodniami. Czas trwania takiego procesu będzie podobna niezależnie od tego, czy pożyczymy 400 000, czy 100 000 zł. Dlatego warto zastanowić się, czy warto zmagać się z ogromem formalności przy kredycie na niewielkie kwoty. Szybciej otrzymamy kredyty gotówkowe.
 • niewielkie zainteresowanie banków – dla banków najbardziej atrakcyjni są Klienci z bardzo dobrą zdolnością kredytową. Dlatego w pewnych sytuacjach banki mogą po prostu odrzucić wnioski na niskie kwoty lub rozpatrzyć je na końcu.

Czy zamiast kredytu hipotecznego warto skorzystać z kredytu gotówkowego?

Kredyty hipoteczne w Polsce są bardzo popularne, jednak nie każdy może je otrzymać. Negatywną decyzję kredytową możemy uzyskać, jeśli nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca. Owa zdolność kredytowa to nic innego, jak ocenienie, na jak dużą kwotę zobowiązania stać danego konsumenta. Jeśli zdolność jest niewielka, wnioskodawca nie uzyska kredytu na sporą sumę. Im większa zdolność tym większa szansa na taką kwotę, jaka nas interesuje. Zastanawiasz się jak można zwiększyć zdolność kredytową? Sprawdź nasz poradnik – jak zwiększyć zdolność kredytową.

W takiej sytuacji alternatywą może być kredyt gotówkowy, który pozwala na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Co ważne – pieniądze w przypadku tego typu finansowania wypłacane są zazwyczaj w dniu podpisania umowy kredytowej lub maksymalnie w dniu następnym, dzięki czemu z pieniędzy możemy korzystać niemalże od zaraz. Z kredytów gotówkowych korzystamy najczęściej wtedy, kiedy potrzebujemy pieniędzy na dowolny cel – kredytodawca wypłaca nam bowiem gotówkę i nie interesuje go to, na co ją wydamy. Wszystkie pieniądze są do naszej dyspozycji i kredytodawca nie ma prawa wypytywać nas o to, na co przeznaczyliśmy pożyczone pieniądze.

Sprawdź: kredyt dla zadłużonych.

Ile wynosi maksymalna kwota kredytu hipotecznego?

Wspomnieliśmy wyżej, że banki ustalają nie tylko minimalną kwotę kredytu hipotecznego, ale również maksymalną. Najważniejszą kwestią przy ustalaniu maksymalnej kwoty kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa Klienta. Limit kredytu uzależniony jest również od wartości nieruchomości, która staje się jego zabezpieczeniem.

Maksymalne kwoty kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach prezentują się następująco:

 • BPS – 1,5 mln zł,
 • Alior Bank – 3 mln zł,
 • mBank – 2 mln zł,
 • BNP Paribas, ING Bank Śląski – 4 mln zł,
 • City Handlowy – 6 mln zł,
 • Santander Bank Polska – 10 mln zł,
 • PKO BP – 30 mln zł.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Najwyższą kwotę kredytu hipotecznego oferuje PKO BP – aż 30 mln zł. Drugi w kolejności bank, Santander Bank Polska, oferuje już 3 razy mniejszą kwotę, czyli zaledwie 10 mln zł. Pozostałe banki oferują kwoty jeszcze niższe.

Brak minimalnej kwoty przy kredycie hipotecznym oferują tylko 3 banki: PKO BP, Pekao Bank S.A. oraz BOŚ Bank.

Kwota zależy od wybranego banku. Najwięcej, bo aż 30 mln zł, można dostać w PKO BP.

Są banki, które pozwalają brać kredyty hipoteczne w dowolnej kwocie minimalnej: PKO BP, Pekao Bank S.A. oraz BOŚ Bank.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Kościanie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Kościanie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ranking najdroższych kredytów

Do zestawień najlepszych kredytów zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Tym razem sprawdziliśmy, które produkty lepiej omijać z daleka. Przed Wami ranking najgorszych kredytów, w których zapłacicie najwyższą ratę.

author
Patryk Byczek
23 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Akta komornicze spłonęły w pożarze

W miejscowości Zakręt pod Warszawą doszło do pożaru blaszanej hali magazynowej. Nie byłoby w tym zdarzeniu nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wewnątrz hali przechowywane były akta sądowe pochodzące z warszawskich kancelarii adwokackich i komorniczych.

author
Dominika Byczek
16 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kilka złotych rocznie za tysiąc złożony w banku

HRE Investmens przeanalizowało, jaki jest finalny efekt dwóch cięć stóp procentowych. Choć lokaty w Polsce nigdy nie pozwalały zarobić zbyt dużo, teraz potencjalne zarobki podważają w ogóle sens składania pieniędzy w banku. Tysiąc złotych złożone w banku ma dawać rocznie zaledwie kilka złotych zysku.

author
Dominika Byczek
10 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

KredytOK w Katowicach

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Katowicach.

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

NBP przyznał nagrody za prace magisterskie

15, 10 i 7 tysięcy złotych otrzymały kolejno 3 osoby, które zostały wyróżnione przez NBP za najlepszą pracę magisterską z zakresu nauk ekonomicznych. Sprawdź, kto zgarnął najwyższą nagrodę.

author
Dominika Byczek
21 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj