Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse

author
Halszka Gronek
22 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają własną sytuację finansową i perspektywy, jakie oferuje im obecny rynek w kraju. Blisko połowa rodaków w wieku 18-25 lat uważa swoją sytuacje materialną za lepszą od sytuacji swych rodziców sprzed lat. Optymizmem przewyższamy między innymi Hiszpanów.

Nastroje w przypadku oceny własnej sytuacji materialnej różnią się w zależności od tego, jaką grupę społeczną spytamy o zdanie. Odmienne głosy usłyszymy od mieszkańców wsi i aglomeracji miejskich, trzydziestolatków i emerytów, a nawet – kobiet i mężczyzn. Najnowsze badanie rynkowe przeprowadzone na zlecenie International Personal Finance skupiło się na ocenie finansów i własnej sytuacji materialnej wśród najmłodszych obywateli w wieku od 18 do 25 lat.

Badanie spółki holdingowej, do której należy także Provident Polska S.A., przeprowadzone zostało w sześciu różnych krajach, w tym także w Polsce. W wywiadach internetowych odpowiedzi udzieliło po 500 osób w wieku 18-25 lat z każdego państwa biorącego udział w badaniu. Wyniki wskazują jednoznacznie: optymizm w kwestiach finansowych wykazuje blisko 49% młodych Polaków. Przewyższamy tym samym Hiszpanów i Meksykanów. W przypadku wszystkich sześciu ankietowanych nacji pozytywne odczucia panują przeciętnie u 45% obywateli.

Aż 27% młodych Polaków odpowiedziało, iż odczuwa zdecydowaną poprawę w kraju pod względem finansowym w porównaniu z czasami, w których ich rodzice byli młodzi. Ogólne nastroje w kwestii przyszłości własnych finansów są wśród najmłodszej grupy dorosłych Polaków wyjątkowo optymistyczne. Odsetek osób, które spodziewają się pozytywnych zmian i poprawy sytuacji finansowej wyniósł średnio 65% w przypadku wszystkich zbadanych rynków, a 62% w przypadku Polski. 


Więcej informacji o firmie Provident Polska S.A. znaleźć można tutaj.

Rumuni najbardziej optymistyczni

Nie da się ukryć, iż optymizm w przypadku własnej sytuacji materialnej młodych obywateli, jest większy u przedstawicieli państw byłego bloku wschodniego. Oczywiście może mieć to związek z faktem, iż wcześniejsze generacje zamieszkujące wschodnie kraje nie miały tak wielu możliwości rozwoju (również finansowego), jak obecni dwudziestolatkowie. W porównaniu ze swymi rodzicami młodzi w wieku 18-25 lat pozytywnie oceniają własne finanse i przyszłość. Optymizm widać najwyraźniej wśród Rumunów. 

54% młodych mieszkańców Rumunii ocenia własną sytuację materialną na lepszą od sytuacji, jaką mieli ich rodzice będąc w podobnym wieku. Co więcej, aż 33% z nich uważa, iż sytuacja ta się zdecydowanie i widocznie lepsza. W przypadku Polski wyniki te wyglądały następująco: 49% młodych za poprawą, z czego 27% za zdecydowaną i widoczna poprawą. Podobnie Czesi: 50% z nich uważa sytuację finansową za lepszą, z czego 23% za zdecydowanie lepszą. 

Wsród krajów wziętych pod uwagę w najnowszym badaniu rynkowym spółki-matki polskiej firmy pożyczkowej Provident, najgorsze nastroje panują wśród Hiszpanów. Aż 38% respondentów z tego kraju uznało, iż sytuacja finansowa ich rodziców była lepsza od obecnej sytuacji młodych. Z grupy tej aż 18% Hiszpanów uważa owe pogorszenie za znaczące i zdecydowane. Jedynie 32% młodych Hiszpanów uważa, że teraz sfera finansowa wygląda lepiej niż kiedyś. Wynik ten jest o 17 pkt. proc. niższy od danych dla Polski. 

Optymizm ma związek z edukacją

Nie da się ukryć, iż wyjście Polski z obszaru stosowania gospodarki planowej i wkroczenie w dobę kapitalizmu miało ogromny wpływ na to, iż obecni młodzi potrzegają własną sytuację finansową za lepszą od standardów, na jakie mogli liczyć ich rodzice. Ekspertka do spraw rynkowych w Provident Polska, Anna Karasińska, zauważa jednak, iż na rosnący optymizm wpływ mieć mogła także edukacja finansowa:

"

Młodzi z optymizmem patrzą w przyszłość i oczekują dalszych pozytywnych zmian. […] Dodatkowo uwidacznia się związek między oceną swojego stanu posiadania, a odbytą formalną edukacją dotyczącą zarządzania osobistymi finansami. Osoby, które zostały przeszkolone w tym zakresie, częściej wskazują na pozytywne zmiany w przestrzeni swoich finansów (68 proc.) niż osoby, które nie miały do czynienia z takimi działaniami (63 proc.).

Edukacja w zakresie przedsiębiorczości nie powinna być wdrażana jedynie do szkół. Ogromna rola przypada także podmiotom państwowym i prywatnym organizacjom, które aktywnie angażują się w propagowanie wiedzy o finansach i realizują liczne kampanie społeczne. Przykładem tego typu działalności jest projekt edukacyjny pt. „Co z tym hajsem” prowadzony przez Provident Polska od 2010 roku. Poniżej nagranie z ankiety miejskiej dotyczącej oceny własnej sytuacji finansowej wśród młodych Polek i Polaków:


Źródła:
https://media-provident.pl/pr/451772/mlodzi-polacy-z-optymizmem-patrza-na-swoje-finanse-a-jak-mieszkancy-in

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bartek Rydz
Bartek Rydz
2019-07-23 15:36:01

Teraz to młodzież nie ma o co się martwić, jak potrzebuje pieniędzy to może sobie wziąć pożyczkę i tyle. Teraz to takich firm na rynku jest mnóstwo, nie tylko provident ale i szybka gotówka i vivus.

Podobne artykuły

Praca zdalna po pandemii – czy stanie się normą?

W ostatnim czasie Bank Millennium przedstawił wyniki badania, które na jego zlecenie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Tematem analizy była praca zdalna, kiedy zakończy się już okres izolacji. Czy wejdzie ona do kanonu i większość rodaków przejdzie na taki model wykonywania obowiązków pracowniczych?

author
Alicja Hirsekorn
17 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Netflix będzie usuwał konta

Netflix chce, by Klienci nie tracili pieniędzy na usługach oglądania filmów, jeżeli z nich nie korzystają. W związku z tym już niebawem przeprowadzona zostanie akcja usuwania kont tych Klientów, którzy nie używają swojego konta.

author
Dominika Byczek
25 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zysk Alior Banku w III kwartale 2019

Alior Bank wypracował w trzecim kwartale skonsolidowany zysk netto na poziomie 124 500 000 złotych. Oznacza to spadek z tego tytułu o około 52 300 000 złotych. Sprawdź wyniki Alior Banku za trzeci kwartał bieżącego roku.

author
Patryk Byczek
04 listopada 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

„Najlepiej na swoim” promocyjna oferta w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski wystartował z akcją promocyjną „Najlepiej na swoim”, w której oferuje Klientom atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych. Promocja trwa od 15 marca do 18 kwietnia 2021 roku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
17 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Samochód z „Knight Rider” od Mastercard do licytacji na WOŚP

Firma Mastercard po raz kolejny postanowiła wesprzeć Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku spółka przekazała na aukcję kultowy samochód z serialu „Knight Rider”. Co więcej, dzięki Mastercard wolontariusze zostaną wyposażeni w eSkarbonki, a firma przeprowadzi dodatkową akcję na Twitterze.

author
Alicja Hirsekorn
12 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kredyt konsolidacyjny Starogard Gdański

Postanowiłeś wziąć kredyt konsolidacyjny, lecz nie orientujesz się w ofertach, które są dostępne w Twoim mieście? Sprawdź nasze zestawienie! W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie propozycje dla osób mieszkających w Starogardzie Gdańskim. Kwota, którą maksymalnie możesz uzyskać, to aż 200 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
24 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj