Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse

author
22 lipca 2019

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają własną sytuację finansową i perspektywy, jakie oferuje im obecny rynek w kraju. Blisko połowa rodaków w wieku 18-25 lat uważa swoją sytuacje materialną za lepszą od sytuacji swych rodziców sprzed lat. Optymizmem przewyższamy między innymi Hiszpanów.

Nastroje w przypadku oceny własnej sytuacji materialnej różnią się w zależności od tego, jaką grupę społeczną spytamy o zdanie. Odmienne głosy usłyszymy od mieszkańców wsi i aglomeracji miejskich, trzydziestolatków i emerytów, a nawet – kobiet i mężczyzn. Najnowsze badanie rynkowe przeprowadzone na zlecenie International Personal Finance skupiło się na ocenie finansów i własnej sytuacji materialnej wśród najmłodszych obywateli w wieku od 18 do 25 lat.

Badanie spółki holdingowej, do której należy także Provident Polska S.A., przeprowadzone zostało w sześciu różnych krajach, w tym także w Polsce. W wywiadach internetowych odpowiedzi udzieliło po 500 osób w wieku 18-25 lat z każdego państwa biorącego udział w badaniu. Wyniki wskazują jednoznacznie: optymizm w kwestiach finansowych wykazuje blisko 49% młodych Polaków. Przewyższamy tym samym Hiszpanów i Meksykanów. W przypadku wszystkich sześciu ankietowanych nacji pozytywne odczucia panują przeciętnie u 45% obywateli.

Aż 27% młodych Polaków odpowiedziało, iż odczuwa zdecydowaną poprawę w kraju pod względem finansowym w porównaniu z czasami, w których ich rodzice byli młodzi. Ogólne nastroje w kwestii przyszłości własnych finansów są wśród najmłodszej grupy dorosłych Polaków wyjątkowo optymistyczne. Odsetek osób, które spodziewają się pozytywnych zmian i poprawy sytuacji finansowej wyniósł średnio 65% w przypadku wszystkich zbadanych rynków, a 62% w przypadku Polski. 


Więcej informacji o firmie Provident Polska S.A. znaleźć można tutaj.

Rumuni najbardziej optymistyczni

Nie da się ukryć, iż optymizm w przypadku własnej sytuacji materialnej młodych obywateli, jest większy u przedstawicieli państw byłego bloku wschodniego. Oczywiście może mieć to związek z faktem, iż wcześniejsze generacje zamieszkujące wschodnie kraje nie miały tak wielu możliwości rozwoju (również finansowego), jak obecni dwudziestolatkowie. W porównaniu ze swymi rodzicami młodzi w wieku 18-25 lat pozytywnie oceniają własne finanse i przyszłość. Optymizm widać najwyraźniej wśród Rumunów. 

54% młodych mieszkańców Rumunii ocenia własną sytuację materialną na lepszą od sytuacji, jaką mieli ich rodzice będąc w podobnym wieku. Co więcej, aż 33% z nich uważa, iż sytuacja ta się zdecydowanie i widocznie lepsza. W przypadku Polski wyniki te wyglądały następująco: 49% młodych za poprawą, z czego 27% za zdecydowaną i widoczna poprawą. Podobnie Czesi: 50% z nich uważa sytuację finansową za lepszą, z czego 23% za zdecydowanie lepszą. 

Wsród krajów wziętych pod uwagę w najnowszym badaniu rynkowym spółki-matki polskiej firmy pożyczkowej Provident, najgorsze nastroje panują wśród Hiszpanów. Aż 38% respondentów z tego kraju uznało, iż sytuacja finansowa ich rodziców była lepsza od obecnej sytuacji młodych. Z grupy tej aż 18% Hiszpanów uważa owe pogorszenie za znaczące i zdecydowane. Jedynie 32% młodych Hiszpanów uważa, że teraz sfera finansowa wygląda lepiej niż kiedyś. Wynik ten jest o 17 pkt. proc. niższy od danych dla Polski. 

Optymizm ma związek z edukacją

Nie da się ukryć, iż wyjście Polski z obszaru stosowania gospodarki planowej i wkroczenie w dobę kapitalizmu miało ogromny wpływ na to, iż obecni młodzi potrzegają własną sytuację finansową za lepszą od standardów, na jakie mogli liczyć ich rodzice. Ekspertka do spraw rynkowych w Provident Polska, Anna Karasińska, zauważa jednak, iż na rosnący optymizm wpływ mieć mogła także edukacja finansowa:

"

Młodzi z optymizmem patrzą w przyszłość i oczekują dalszych pozytywnych zmian. […] Dodatkowo uwidacznia się związek między oceną swojego stanu posiadania, a odbytą formalną edukacją dotyczącą zarządzania osobistymi finansami. Osoby, które zostały przeszkolone w tym zakresie, częściej wskazują na pozytywne zmiany w przestrzeni swoich finansów (68 proc.) niż osoby, które nie miały do czynienia z takimi działaniami (63 proc.).

Edukacja w zakresie przedsiębiorczości nie powinna być wdrażana jedynie do szkół. Ogromna rola przypada także podmiotom państwowym i prywatnym organizacjom, które aktywnie angażują się w propagowanie wiedzy o finansach i realizują liczne kampanie społeczne. Przykładem tego typu działalności jest projekt edukacyjny pt. „Co z tym hajsem” prowadzony przez Provident Polska od 2010 roku. Poniżej nagranie z ankiety miejskiej dotyczącej oceny własnej sytuacji finansowej wśród młodych Polek i Polaków:


Źródła:
https://media-provident.pl/pr/451772/mlodzi-polacy-z-optymizmem-patrza-na-swoje-finanse-a-jak-mieszkancy-in

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bartek Rydz
Bartek Rydz
2019-07-23 15:36:01

Teraz to młodzież nie ma o co się martwić, jak potrzebuje pieniędzy to może sobie wziąć pożyczkę i tyle. Teraz to takich firm na rynku jest mnóstwo, nie tylko provident ale i szybka gotówka i vivus.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Łuków
Oddziały
author
20 października 2020

Kasa Stefczyka Łuków

Cybeprzestępcy podszywają się pod mBank
Bez kategorii
author
10 lipca 2019

Cybeprzestępcy podszywają się pod mBank

Santander Bank Polska we Włoszczowie
Oddziały
author
29 maja 2019

Santander Bank Polska we Włoszczowie

W Moim ING złożysz wniosek o świadczenie „Dobry start”
Bez kategorii
author
13 lipca 2021

W Moim ING złożysz wniosek o świadczenie „Dobry start”

Komornicy otrzymują fałszywe tytuły wykonawcze
Wpisy
author
14 maja 2018

Komornicy otrzymują fałszywe tytuły wykonawcze

Cyfrowa moneta LBCOIN z Banku Litwy
Bez kategorii
author
26 lipca 2020

Cyfrowa moneta LBCOIN z Banku Litwy