Mniej upadłości firm w Polsce

Mniej upadłości firm w Polsce

author
Alicja Uzarowicz
25 czerwca 2019

Zgodnie z najnowszymi danymi Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w maju bieżącego roku  przedmiotem upadłości stały się 44 firmy. Jest to co prawda o 16,7 proc. więcej niż w kwietniu tego roku. Mimo to, wynik ten jest drugi wśród najniższych od września roku 2018, kiedy upadłość zgłosiły 33 firmy.

Jak podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, w maju odnotowano 44 upadłości firm. Mimo, że jest to wynik wyższy o 16,7 proc. w stosunku do kwietnia, to jest to drugi najlepszy wynik tego rodzaju po upadku rekordowej ilości 33 firm we wrześniu 2018. Rok do roku liczba upadłości spadła o 4,5 proc.

"

Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 34, a więc o 3 więcej niż miesiąc wcześniej, lecz o 11 mniej niż w marcu br. W porównaniu z majem ub.r. liczba restrukturyzacji zmalała o 10,5%. Wszczęcie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych nastąpiło łącznie wobec 76 podmiotów

– napisano w raporcie KUKE.

To zjawisko stanowi pozytywną odmianę od średniej miesięcznej ilości incydentów niewypłacalności na przestrzeni zeszłego roku, która przyjmowała wartość około 87. W których gałęziach gospodarki w Polsce najbardziej zmniejszyła się liczba upadłości?

Zmiany w przepisach o upadłości konsumenckiej

Przemysł z mniejszą liczba upadłości

Zgodnie z danymi KUKE, największy spadek liczby upadłości zgłaszanych przez firmy nastąpił w sektorze przemysłowym. W maju odnotowano najmniejszą ilość upadłych firm od lutego zeszłego roku. Znacznie gorzej radzi sobie budownictwo, gdzie ilość zgłaszanych przez firmy upadłości systematycznie rośnie.

"

Zjawisko to związane jest z silną konkurencją pomiędzy podmiotami, których liczba jest relatywnie wysoka. Wszystko to następuje w warunkach dynamicznego wzrostu wynagrodzeń oraz ograniczonej podaży fachowej siły roboczej. Jednocześnie rentowną realizację podpisanych kontraktów utrudniają trwające wzrosty cen materiałów budowlanych

– wyjaśniono w raporcie KUKE.

Spadek ogólnej liczby upadłości przedsiębiorstw

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, zsumowana ilość wszystkich trwających postępowań upadłościowych w maju wyniosła 1 046. Jest to poziom najniższy od września zeszłego roku.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy eksperci z KUKE podają niskie ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Analitycy zauważyli również, iż firmom zdecydowanie sprzyja utrzymywanie się silnego popytu konsumpcyjnego. Niemniej ważnym czynnikiem jest tutaj również wzrost inwestycji przedsiębiorstw.

"

Przedmiotowe czynniki pobudzają koniunkturę w kraju, co powoduje, że jest ona zdecydowanie korzystniejsza, niż można było się spodziewać na początku roku. Jednak wciąż dla wielu przedsiębiorców problemem jest silna presja na wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnej niskiej dostępności pracowników

– dodano w raporcie.

Zdaniem ekspertów z KUKE zdecydowanie poprawia się świadomość przedsiębiorców w Polsce. Na przestrzeni kilku miesięcy odnotowano bowiem wzrost uwagi poświęcanej niepewności i ryzyku prowadzenia działalności. Widać to w przypadku krajowych transakcji, jak również tych z partnerami zza granicy jak Niemcy, Włochy, Francja czy Wielka Brytania.


Źródła:
https://www.kuke.com.pl/serwis-ekonomiczny/upadlosci-firm/upadlosci-firm-w-maju-2019-r-,40.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki w 15 minut
Pożyczki
author
Aleksandra Gościnna
09 kwietnia 2021

Pożyczki w 15 minut

Biedronka zatrudni seniorów
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
12 czerwca 2018

Biedronka zatrudni seniorów

Mamy już 2 mln kredytów hipotecznych
Blog
autor wpisu
Pawel-Zdunski
20 czerwca 2016

Mamy już 2 mln kredytów hipotecznych

Kasa Stefczyka Tarnobrzeg
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 października 2020

Kasa Stefczyka Tarnobrzeg

Santander Consumer Bank Legnica
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
29 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Legnica

Pożyczki Legnica
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
27 stycznia 2022

Pożyczki Legnica

Porównaj