Multiwyszukiwarka NBP – jak z niej korzystać?

Multiwyszukiwarka NBP – jak z niej korzystać?

author
Alicja Uzarowicz
28 lipca 2019

Narodowy Bank Polski prowadzi bardzo liczne badania nad rynkiem pieniężnym w Polsce. Aby zapewnić lepszy dostęp do zgromadzonych w ten sposób informacji, zaprezentowane zostało narzędzie od nazwie Centralna Biblioteka NBP. Na stronie polskiego banku centralnego pojawiła się instrukcja korzystania z takich narzędzi jak multiwyszukiwarka, katalog, oraz e-publikacje.

Narodowy Bank Polski postanowił zapewnić lepszy dostęp do zasobów informacji zgromadzonych dzięki swojej naukowej działalności. System, który to umożliwia dostępy jest na stronie internetowej banku centralnego. Dzieli się na trzy narzędzia: multiwyszukiwarka, katalog i e-publikacje.

Aby ułatwić użytkownikom poszukującym danych czy raportów uzyskanych przez NBP, bank postanowił zamieścić instrukcję, w której w przejrzysty sposób i krok po kroku pokazano, jak należy korzystać z systemu. Najbardziej funkcjonalnym narzędziem spośród trzech wskazanych jest multiwyszukiwarka.

Pozwala ona bowiem na jednoczesne przeszukanie względem wpisanej poszukiwanej frazy nie tylko Katalog Elektroniczny Centralnej Biblioteki NBP. W ramach jednego wyszukiwania system dopasuje także wyniki z elektronicznych baz danych e-zasobów czy wybranych ogólnodostępnych baz danych.

Multiwyszukiwarka

Multiwyszukiwarka od NBP – jak działa?

Aby bardziej wyspecjalizować wyniki wyszukiwania informacji na stronie NBP, użytkownik może skorzystać także z zakładki Katalog. Pozwala ona na poszukiwanie danych tylko w Centralnej Bibliotece NBP, a wprowadzenie poszukiwanej frazy od razu przeniesie użytkownika do interfejsu Katalogu.

Ostatnim narzędziem są zaś E-publikacje. Pozwalają one na przeszukiwanie zasobów w postaci książek elektronicznych i czasopism przy wykorzystaniu tytułu publikacji albo po identyfikatorze ISSN/ISBN. Co więcej, zakładka E-publikacje zapewnia możliwość wyboru zasobów według dziedzin tematycznych.

Aby rozpocząć korzystanie z systemu należy wybrać odpowiednią zakładkę, a następnie wprowadzić wyszukiwaną frazę. Można ponadto sprecyzować wyszukiwanie umieszczając frazę składającą się z kilku słów w cudzysłowie. Następnie, przy wynikach może pojawić się odnośnik do pełnego tekstu danej pozycji.

Multiwyszukiwarka

Fot. NBP

 

NIK skontrolowała wydatki NBP

Multiwyszukiwarka umożliwia uszczegółowienie wyników

W przypadku, kiedy wyników wyszukiwania jest za dużo, a użytkownika interesuje chociażby konkretna forma, pod którą dostępny jest dany zasób, możliwe jest wprowadzenie ograniczeń wyszukiwania. Pozwala na to panel „Bieżące wyszukiwanie” znajdujący się po lewej stronie pod miejsce, w którym wprowadzić należy poszukiwaną frazę.

Ograniczenia wyszukiwania, jakie można nałożyć w tymże systemie, to między innymi dostępność danej publikacji w bibliotece elektronicznie albo w formie drukowanej. Co więcej można również ograniczyć wyniki pod względem istnienia całości tekstu online oraz zawęzić poszukiwania o konkretną datę publikacji czy tylko Katalog Biblioteki.

Są to tylko niektóre z dostępnych opcji. Użytkownik może bowiem kliknąć „Pokaż więcej”, aby spróbować jeszcze lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do swoich potrzeb. Narzędzie, jakim jest Multiwyszukiwarka jest niewątpliwie w znacznym stopniu funkcjonalne.

Multiwyszukiwarka

Fot. NBP

 

„Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” konkurs

Wyniki wyszukiwania

Po wprowadzeniu frazy i ewentualnym nałożeniu ograniczeń, Multiwyszukiwarka wyświetli wszystkie wyniki pasujące do wprowadzonych kryteriów. Aby zachować czytelność, obok każdego zasobu pojawiają się tylko najważniejsze informacje, takie jak autor, tytuł i rok publikacji. Jest możliwe uzyskanie także bardziej szczegółowych danych o danym zasobie.

Jest to możliwe poprzez trzy przyciski funkcyjne, które znajdują się w prawym górnym rogu okna przypisanego do poszczególnych wyników. Umożliwiają one odpowiednio wyświetlenie informacji o publikacji na osobnej stronie, skopiowanie linku do tejże publikacji. Kolejne z nich umożliwiają wyświetlenie dodatkowych danych i zapisanie rekordu w podręcznym folderze.

Gdzie należy poszukiwać zasobów zapisanych w formie podręcznego folderu? Jest to możliwe na pasku menu. Co jednak ważne, w przypadku niezalogowania się użytkownika do systemu zgromadzone w ten sposób zasoby do momentu zamknięcia przeglądarki internetowej. Można także skorzystać z opcji „Zaloguj się” tworząc nowe konto albo użyć istniejącego konta Google, aby zachować zapisane zasoby.

Multiwyszukiwarka

Fot. NBP

 

Polski ZŁOTY ma sto lat! konkurs NBP

Co można zrobić z zasobem z Biblioteki NBP?

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, jak już wcześniej wspomniano, wystarczy kliknąć w tytuł danego zasobu. Następnie system przekieruje użytkownika do strony poświęconej danemu zasobowi, co otwiera liczne funkcje. Są one dostępne po prawej stronie strony, obok okładki danej pozycji.

Wśród różnych funkcji, tekst odnalezionego, dzięki narzędziu, jakim jest Multiwyszukiwarka, znajdują się możliwość cytowania, zapisania, drukowania, udostępnienia albo skopiowania linku, albo skorzystanie z programu Google Direct. Co więcej, ikona „Utwórz uwagę” pozwala na utworzenie notatki w kontekście danego zasobu.

Notatka ta natomiast zapisana zostanie w osobistym folderze, ale tylko w przypadku posiadania konta lub zalogowania poprzez konto Google. Multiwyszukiwarka posiada ponadto jeszcze więcej ciekawych opcji, których szczegóły odnaleźć można w instrukcji użytkownika (link poniżej).

Narzędzie tego rodzaju pozwala na personalizację wyników wyszukiwania oraz na wykonanie licznych czynności względem wyszukanych pozycji. To zaś powoduje, iż dostęp do wiedzy spełnia wymogi innowacyjności i nowoczesności, jakiej oczekiwać mogą osoby poszukujące danych NBP na różne tematy.

Multiwyszukiwarka

Fot. NBP

 


Źródła:
https://www.nbp.pl/biblioteka/instrukcja-obslugi-multiwyszukiwarki.pdf
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/biblioteka/szukaj.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak Polacy radzą sobie z językiem angielskim ?
Blog
author
Aneta Jankowska
18 listopada 2017

Jak Polacy radzą sobie z językiem angielskim ?

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2021

Herby kolejnych klubów na kartach PKO BP

Ocena punktowa BIK
Biuro Informacji Kredytowej
author
Dominika Sobieraj
18 maja 2018

Ocena punktowa BIK

iPKO biznes od PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 sierpnia 2019

iPKO biznes od PKO BP

Coraz więcej internautów używa e-bankowości
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 czerwca 2019

Coraz więcej internautów używa e-bankowości

Kredyty hipoteczne ING – wiosenna wyprzedaż
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 kwietnia 2019

Kredyty hipoteczne ING – wiosenna wyprzedaż

Porównaj