Najbogatsi ludzie na świecie i w Polsce
Zestawienia najbogatszych ludzi świata budzą emocje i zazdrość. Niebagatelne kwoty, luksusowe auta, warte setki milionów wille, o których większość może jedynie pomarzyć. Kim są najbogatsi ludzie świata i czy warto publikowane w sieci oraz prasie rankingi uznawać za wiarygodne źródło informacji?
Spis treści:
- Lista najbogatszych zdaniem Forbesa
- lle trzeba zarabiać, by znaleźć się na liście Forbesa?
- Najbogatsza trójka świata
- Najbogatsi Polacy na liście Forbesa
- Ranking Forbes'a a ranking Wprost - najbogatszy Polak
- Z czego wynikają rozbieżności w rankingach?
- Zestawienia najbogatszych - czy są wiarygodne?
Lista najbogatszych zdaniem Forbesa
Każdego roku Forbes, amerykański magazyn kierowany przez Steve’a Forbesa i jego braci, publikuje listę najbogatszych ludzi na świecie. Co ciekawe, w dwutygodniku odnajdziemy również innego tego typu zestawienia, informujące chociażby o tym, które gwiazdy muzyki czy też kina zarabiają najwięcej.
Listy te nie są jednak niczym nowym, pierwsze zestawienie najbogatszych osób świata pojawiło się na łamach gazety już w 1987 roku. Od tamtego czasu Forbes regularnie aktualizuje tę listę. Dotychczas utworzono 37 takich rankingów, co jedynie potwierdza fakt, że temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
lle trzeba zarabiać, by znaleźć się na liście Forbesa?
Publicystów magazynu interesują przede wszystkim ci, którzy na swoich kontach mają przynajmniej dziesięciocyfrową sumę – miliard dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje nam niemałą kwotę 4 315 459 000. W 2023 roku takim majątkiem mogło pochwalić się aż 2640 osób.
Najbogatsza trójka świata
Na szczycie tegorocznego rankingu Forbesa pojawiają się trzy nazwiska: Bernard Arnault, Elon Musk Jeff Bezos.
Majątek francuskiego przedsiębiorcy – Bernarda Arnaulta wyceniono na kwotę 220 miliardów dolarów. Warto dodać, że firma, której jest właścicielem – LVMH – zarządza markami luksusowymi takimi jak: Dior, Tiffany & Co., Fendi, Marc Jacobs, Givenchy, ale również cieszącą się dużą popularnością siecią drogerii – Sephora. Współprace te umacniają pozycję Arnaulta na liście najbogatszych.
Twórcy zestawień dokładają wszelkich starań, by były one jak najbardziej wiarygodne, dlatego informacje w nich zawarte są regularnie aktualizowane. Pod uwagę brane są wówczas m.in. zmiany w cenach akcji.
Zgodnie z sierpniową aktualizacją to Elon Musk, współzałożyciel Tesla Motors i serwisu transakcyjnego PayPal, jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek wyceniono na 232,7 mld dolarów. Zaraz po nim, na liście pojawia się wcześniej już wspomniany Francuz – Bernard Arnault. Trzecią lokatę, dzięki imponującej sumie, zajmuje członek zarządu domeny amazon.com – Jeff Bezos z kwotą 162,1 mld dolarów. Warto zauważyć, że to właśnie on przez 4 lata z rzędu, według Forbesa, znajdował się na samej górze rankingu najbogatszych ludzi świata.
Zobacz także najpopularniejsze:
Kredyty online – dostępne w całości przez Internet
Pożyczki na dowód – z minimum formalności
Kredyty deweloperskie – na duże inwestycje
Najbogatsi Polacy na liście Forbesa
W zestawieniu Forbesa nie zabrakło również nazwisk bogatych Polaków. Na tegorocznej liście znalazło się aż siedmiu naszych rodaków. Wśród szczęśliwych posiadaczy fortuny znajdziemy: Michała Sołowowa, Tomasza Biernackiego, Jerzego Staraka czy chociażby Zygmunta Solorza. Nasi rodzimi (macierzyści) miliarderzy, przy swoich zagranicznych konkurentach, mimo wszystko wypadają mało efektownie. Sumy przy ich nazwiskach dalece odbiegają od olbrzymich kapitałów przypisywanych przedsiębiorcom zza oceanu.
Najbogatszy Polak
W najnowszej 37. edycji rankingu majątek kielczanina – Michała Sołowowa, wyceniono na kwotę 25,85 mld złotych. Przedsiębiorca ten jest właścicielem przede wszystkim spółki Synthos, zajmującej się produkcją kauczuku syntetycznego. Polak zarządza jednocześnie firmami, takimi jak – Barlinek i Cersanit. Pierwsza z nich jest znanym producentem drewnianych podłóg, natomiast druga para się szeroko pojętym wyposażeniem łazienek.
Ranking Forbes'a a ranking Wprost - najbogatszy Polak
Porównując listę najbogatszych Polaków według Forbesa, a tę która opublikował polski tygodnik Wprost, nie da się nie zauważyć ogromnych różnic w kwotach podawanych przez redakcje. Amerykański magazyn miano najbogatszego Polaka przyznaje, wspomnianemu wcześniej, Michałowi Sołołowowi. Wprost natomiast na pierwszym miejscu listy umieszcza Tomasza Biernackiego, będącego właścicielem sieci sklepów Dino. Warto prześledzić z czego wynikają te różnice w powyższych rankingach?
Z czego wynikają rozbieżności w rankingach?
Za wahania w szacunkach odpowiedzialny jest przede wszystkim fakt, iż w wielu przypadkach dorobek przedsiębiorców bazuje na aktywach, czyli należnościach, będących do dyspozycji danego przedsiębiorstwa, spółki, które nie są notowane na giełdzie. Znacznie utrudnia to wycenę udziałów konkretnego jej członka. Dynamicznie zmieniające się ceny aktywów, szczególnie akcji, powodują, iż obliczenie dokładnej kwoty majątku miliardera staje się wręcz niemożliwe.
Innym czynnikiem, utrudniającym rzetelne obliczenie sumy dorobku businessmana, jest niejawność danych. Wiele informacji nie jest ujawnionych. Wielu miliarderów ukrywa swoje dochody, ceni swoją prywatność, nie podając tym samym konkretnych liczb przy wycenie swojego rzeczywistego majątku. W końcu ich dorobek to nie tylko aktywa i suma pieniędzy zgromadzonych na bankowych kontach, ale również kolekcjonerskie obiekty, m.in. dzieła sztuki, którymi nie każdy krezus lubi się chwalić.
Zobacz także, ile kosztuje złoto.
Zestawienia najbogatszych - czy są wiarygodne?
Warto podkreślić, że sumy przypisywane prezentowanym na listach przedsiębiorcom, bardzo dynamicznie ulegają zmianie. Naprzemiennie topnieją i rosną, wpływ na to ma wiele czynników. Nie sposób dokładnie oszacować sumy ich dorobku, chociaż niektóre wydawnictwa z ogromnym zaangażowaniem śledzą rynek i inwestycje najbogatszych świata.
Dodaj komentarz