Komornik a BIK

author
Dorota Grycko
20 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Postępowanie komornicze to niewątpliwie stresująca sytuacja, która może przysporzyć wiele problemów. Wiele osób zastanawia się czy zajęcie wynagrodzenia przez komornika jest widoczne w BIK lub jaki wpływ na scoring BIK ma posiadanie sprawy u komornika.

Spis treści:

 1. Raport BIK – co to jest?
 2. Jak postępowanie egzekucyjne wpływa na naszą historię kredytową?
 3. Wierzycielem nie jest bank/SKOK - szczegóły
 4. Wierzycielem jest Bank/SKOK - szczegóły
 5. Co zrobić, jeśli informacje o egzekucji są widoczne w BIK?
Zwiń spis treści

Raport BIK – co to jest?

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszystkie informacje o zadłużeniach Klienta. Dzięki temu można w jednym miejscu prześledzić dokładnie historię kredytową oraz stan innych zobowiązań finansowych. Raport BIK to nic innego jak podsumowanie naszych poczynań finansowych i kredytowych, informacje o spłaconych zobowiązaniach, a także tych, w których spłacie mamy opóźnienia.

Raport dostępny jest na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym. Można go pobrać w formacie PDF i wydrukować. Dokument ten przedstawia wszelkie informacje gromadzone z bazy BIK i BIG InfoMonitor. Oznacza to, że będą zawarte w nim informacje o kredytach, rachunkach i wszelkich innych zobowiązaniach finansowych. W raporcie znajdziemy także wskaźnik sytuacji płatniczej, która umożliwia natychmiastowe sprawdzenie czy nie mamy opóźnień w spłatach. Dodatkowo dostępna jest również ocena punktowa Biura Informacji Kredytowej, czyli tak zwany scoring. Jest to metoda oceny, która pozwala na sprawdzenie wiarygodności Klienta, który chce uzyskać finansowanie. Im więcej punktów, tym lepsza sytuacja kredytowa Klienta.

Jak postępowanie egzekucyjne wpływa na naszą historię kredytową?

W jaki sposób postępowanie egzekucyjne wpływa na naszą historię kredytową? Rozpatrzymy dwie sytuacje. W pierwszej sytuacji komornik prowadzi egzekucję na wniosek wierzyciela, niebędącego bankiem lub SKOKiem. W drugiej sytuacji wierzycielem jest bank lub SKOK, a wierzytelność dotyczy kredytu lub pożyczki. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mamy komornika sądowego, możemy to w prosty sposób sprawdzić. Zapoznaj się z naszym artykułem: jak sprawdzić, czy mam komornika sądowego?

Wierzycielem nie jest bank/SKOK - szczegóły

Chodzi głównie o instytucje pozabankowe mające w swojej ofercie produkty typu: pożyczka bez BIK lub kredyt bez BIK,  chwilówka, pożyczka od ręki itp. Opóźnienia w spłacie powyższych produktów nie mają żadnego wpływu na scoring BIK. W Biurze Informacji Kredytowej, jak sama nazwa wskazuje, gromadzone są bowiem wyłącznie informacje kredytowe (a tzw. parabankowe instytucje finansowe nie przyznają kredytów). Musi istnieć związek pomiędzy egzekucją, a kredytem lub pożyczką zaciągniętymi w banku/SKOKu, aby taka informacja trafiła do BIK.

Prowadzone postępowanie egzekucyjnie ma wpływ na naszą zdolność kredytową w poszczególnych bankach/SKOKach, jednak tylko w takim sensie, że instytucja finansowa rozpatrując wniosek kredytowy, zapyta nas o ewentualne obciążenia komornicze.

Bank/SKOK, rozpatrując wniosek kredytowy, może dodatkowo zasięgnąć informacji w Biurach Informacji Gospodarczej. Czy tam już się znajdujemy – zależy od wierzyciela. Jeżeli wierzyciel ma podpisaną umowę z jednym z BIGów, i wszystkie ustawowe warunki zostały spełnione, prawdopodobnie umieści stosowną informację w bazie BIG.

Wierzycielem jest Bank/SKOK - szczegóły

Wszczęcie egzekucji i dalsze czynności komornika mają wpływ na scoring BIK. Mają również wpływ na scoring poszczególnych instytucji finansowych. W którym miejscu widnieją informacje o egzekucji? W segmencie: dane dotyczące rachunków kredytowych, podsegmencie: kondycja rachunków.

Każde zobowiązanie może przyjąć jeden z 8 statusów:

 • Zaległość 0-30 dni – kod statusu 0
 • Zaległość 31-90 dni – kod statusu 1
 • Zaległość 91-180 dni – kod statusu 2
 • Zaległość powyżej 180 dni – kod statusu 3
 • Windykacja – kod statusu W
 • Egzekucja – kod statusu E
 • Odzyskany – kod statusu O
 • Umorzony – kod statusu U

Wyjaśnienia statusów:

W – oznacza podjęcie działań windykacyjnych przez bank/SKOK. W polu Data Windykacji kredytodawca wpisuje dzień, w którym rozpoczął windykację.

E – oznacza wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez kredytodawcę. W polu Data Egzekucji kredytodawca wpisuje dzień wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Pole Data Windykacji może pozostać wypełnione.

O – oznacza odzyskanie całości długu w wyniku działań windykacyjnych lub egzekucyjnych i zamknięcie rachunku kredytowego. Jeżeli cały dług odsprzedany firmie windykacyjnej, kredytodawca również nada rachunkowi kredytowemu status O i wpisze dzień odzyskania w polu Data Odzyskania. Pola Data Windykacji i Data Egzekucji mogą pozostać wypełnione.

U – oznacza nieskuteczność działań windykacyjnych lub egzekucyjnych. Kredytodawca nie odzyskał całej należności i zamknął rachunek kredytowy z dniem wskazanym w polu „data umorzenia”. Pola Data Windykacji i Data Egzekucji mogą pozostać wypełnione. Jeżeli kredytodawca odsprzedał cześć długu firmie windykacyjnej, umowa również otrzyma status U.

Każdy status oznaczony literą, powoduje w przyszłości kłopoty dla dłużnika. Warto pamiętać również o tym, że za wszystko, co robi komornik, musi oczywiście zapłacić sam dłużnik, są to tak zwane koszty komornicze.

Co zrobić, jeśli informacje o egzekucji są widoczne w BIK?

Sytuacja jest niewątpliwie bardzo trudna. Informacje o egzekucji praktycznie wykluczają uzyskanie kredytu w najbliższym czasie. Jeżeli konkretny bank/SKOK bierze pod uwagę historię kredytową z 2-3 lat, upływ czasu może spowodować, że informacja o egzekucji straci na znaczeniu. Jednak jest to wysoce zawodny sposób na poprawę naszej sytuacji kredytowej.

Możemy spróbować zawrzeć ugodę z kredytodawcą i nakłonić go do zaprzestania przetwarzania danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania. Prowadzona egzekucja nie przeszkadza w podejmowaniu takich działań. Miejmy jednak świadomość, że uzyskanie takiego rezultatu jest ekstremalnie trudne.

Istnieje także możliwość “przeniesienia” problematycznej umowy do części statystycznej w raporcie BIK, niewidocznej dla poszczególnego banku/SKOKu. Tym samym działania komornika nie będą mieć wpływu na scoring BIK. Aby tak się stało musimy wysłać odpowiednie pismo do naszego kredytodawcy i oczekiwać na pomyślną decyzję.

Sprawdź: czyszczenie BIKU.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marek
Marek
2021-12-13 22:42:15

Wyjście z dluguw

Julka Filipiak
Julka Filipiak
2018-12-21 10:08:31

Jestem w spirali dlugow zaciagnietych w roznych bankach. W celu sprawdzenia sie wyciagnelam raport BIK i okazalo soe ze Komornik falej prowadzi egzekucje na niektorr dlugi ktore maja status ,,odzyskany, Teraz ptzez prawnika pyrzymalam od komornika inf wysokosci dlugow ze maja niby byc umorzone Na jefen z dligow juz kiefys dostalam ing ze jest umorzony Czyli umarzany jest kolejny taz Czy ja czegos nie rozumie

Podobne artykuły

Klienci firmowi EnveloBanku zapłacą więcej za przelewy

W związku z obowiązkiem narzuconym przez rozporządzenie unijne, banki obniżają opłaty za przelewy zagraniczne oraz wypłaty z bankomatów za granicą dla klientów biznesowych. Jednocześnie klienci firmowi EnveloBanku muszą liczyć się ze zwiększeniem innych opłat, to jest za przelewy oraz wpłaty i wypłaty w placówkach.

author
Alicja Hirsekorn
12 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Jak Polacy inwestują w nieruchomości?

Bloki, apartamenty, osiedla luksusowych domków - mamy wrażenie, że nowe inwestycje wyrastają jak grzyby po deszczu. W ostatnich latach polski rynek nieruchomości rzeczywiście działa coraz prężniej. 

author
Dominika Byczek
30 czerwca 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak się zalogować do Cyfrowego Polsatu?

ICOK to aplikacja internetowa Cyfrowego Polsatu. Po zarejestrowaniu się w ICOK i zalogowaniu się można z poziomu sprzętu mobilnego dokonywać zmian w swoich kontach abonenckich....

author
Dominika Byczek
15 listopada 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Aasa dla biznesu – oferta i opinie

Nawet 10 000 zł pożyczki mogą otrzymać osoby prowadzące działalność gospodarczą w ofercie Aasa dla biznesu. Pieniądze dostępne są już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności.

author
Patryk Byczek
28 września 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zastrzec kartę na wakacjach

Zgubienie karty płatniczej na wczasach to bardzo nieprzyjemne zdarzenie. Co zrobić w takiej sytuacji ? Wystarczy zadzwonić pod całodobową infolinię, prowadzoną przez Związek Banków Polskich.

author
Patryk Byczek
14 lipca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Oszustwa internetowe – gdzie zgłosić?

Oszustwa internetowe w ostatnim czasie stały się nieodłączną częścią scyfryzowanego świata. Komunikacja elektroniczna, znacznie ułatwiająca wielu ludziom codzienność, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Warto, więc  być ich świadomym, a z komunikacji elektronicznej korzystać rozważnie. Co jednak, jeżeli pomimo zachowania ostrożności padłeś ofiarą cyberprzestępców? Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? Jakie organy zajmują się walką z przestępstwami internetowymi? Co powinno zawierać twoje zgłoszenie i w jakiej formie należy je przedłożyć? Odpowiadamy.

author
Katarzyna Wasiłowska
14 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.
Porównaj