W ciągu ostatnich kilku lat światowy rynek technologiczno-finansowy posunął się zdecydowanie na przód. Prym w tej dziedzinie zdecydowanie wiodą Chiny - kraj, który coraz częściej się nazywa „społeczeństwem bez gotówki”. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 03.07.2018
Udostępnij:

Wartość płatności mobilnych, jakie dokonywane są na chińskim rynku finansowym, wzrosła w przeciągu ostatniego roku aż do 9 bilionów dolarów.

Mieszkańcy azjatyckiej republiki Ludowej coraz rzadziej posiadają przy sobie gotówkę. Wszystko, co muszą zabrać z domu, to ich telefon komórkowy, posiadający dostęp do internetu.

Portfel został zamieniony na elektroniczny „Wallet”. W miejsce małych spokojnie rozwijających się przedsiębiorstw, otworzono gigantyczne fintechy, jakie do swej pracy wykorzystują sztuczne inteligencje i najnowsze innowacje technologiczne. A tradycyjne przelewy zastąpiono nowymi platformami błyskawicznej e-płatności. 
 


 

Przełomowy WeChat
Jednym z najważniejszych podmiotów, jakie dokonały gigantycznego przełomu technologicznego na chińskich rynku finansowym, jest niepozornie wyglądająca aplikacja WeChat.

WeChat to jeden z najpotężniejszych komunikatorów internetowych na całej kuli ziemskiej. Jego prostotą oraz funkcjonalności zachwyciły się juz miliardy ludzi.

Nie tylko ze względu na protowarzyską funkcję komunikowania się, lecz przede wszystkim – dzięki wbudowanym usługom łatwych i błyskawicznych płatności. 
 


 

WeChat znany w krajach wschodniej Azji jako „aplikacja do wszystkiego” przeniósł termin „portfel” do zupełnie innego wymiaru. Oprogramowanie to bowiem zapewnia nieograniczony dostęp do własnych środków pieniężnych, jakie posiadamy na własnym koncie bankowym.

Dzięki WeChatowi możemy płacić za zakupy stacjonarne oraz internetowe, wysyłać błyskawiczne przelewy do swych znajomych oraz nadawać im pieniężne prezenty. To wszystko dzięki telefonowi i wyskakującemu na jego ekranie kodowi QR. To wszystko!

Przeczytaj więcej o mobilnej aplikacji WeChat >>>

Płatności coraz szybsze
Wszyscy ci, którzy nie zdecydowali się na skorzystanie z aplikacji WeChat, z całą pewnością nie dokonują swych transakcji metodą tradycyjnego przelewu.

Chiny są tak silnie rozwinięte technologicznie, że zdaje się, iż żadna dziedzina ich życia nie mogłaby istnieć bez wdrożonych innowacji na miarę XXI wieku. A w szczególności – rynek finansowy.

Alternatywą dla mobilnego WeChata jest Alipay – światowej sławy gigant wśród platform internetowych płatności. Umożliwia on szybkie i sprawne dokonywanie transakcji bezgotówkowych – wystarczy jedynie kilka kliknięć.

Alipay sprawdza się nie tylko w przypadku konieczności dokonywania szybkich płatności czy regulowania opłat metoda pay by link.

Platforma ta umożliwia także bezpieczne zarządzanie wszystkimi swoimi kontami bankowymi, szybki zakup biletów na transport publiczny, zamawianie usług czy ubezpieczeń, a nawet chronione przechowywanie cyfrowych kopii dokumentów tożsamości.

Dowiedz się więcej o największej platformie płatności na świecie – Alipay >>>

Świat fintechów
Chiński rynek w coraz mniejszym zakresie operuje przedsiębiorstwami, jakie oferują lokalne usługi i niewielki wachlarz produktów.  

Na ich miejsce otwierają się kolejne fintechy, a największe z nich mogą pochwalić się statusem światowych gigantów biznesowych.

Gwiazdą azjatyckiego dyskursu wśród ekspertów rynku pieniężno-technologicznego jest chiński fintech „Ant Financial”. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w świadczeniu usług finansowych dzięki wykorzystywaniu globalnej sieci Internetu i najnowszych technologii.

Ant Financial operuje takimi jednostkami, jak światowej sławy platforma płatnicza Alipay, ogromny fundusz rynku pieniężnego Yu’e Bao czy też chiński system kredytowy Sesame Credit.

Sprawdź szczegóły dotyczące działalności Ant Financial >>>

Chińskie fintechy, takie jak Ant Financial, łączą najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z usługami finansowymi.  Zdaje się, iż są one przyszłością światowego rynku pieniężnego. A juz teraz zawładnęły finansami w Chinach.

Komentarze