Alipay niezaprzeczalnie wiedzie prym na światowym rynku transakcji online. Liczba użytkowników, którzy zaufali temu systemowi bezpiecznych płatności, wciąż wzrasta. Obecnie jest ich blisko aż 600 milionów.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 26.06.2018
Udostępnij:

Spis treści:
1. Alipay – co to jest?
2. Jak to działa?  
3. Jak płacić przez AliPay?
4. Alipay w Polsce.
5.  Alipay a Przelewy24.

Alipay jest światowym gigantem wśród wszelkich platform mobilnych oraz internetowych płatności. Alipay założone zostało w 2004 r. w Hangzhou przez  chiński holding Alibaba Group.  
 

W 2015 roku Alipay przeniosło swą siedzibę główną do miasta Pudong w Szanghaju, chociaż jej matczyny fintech Ant Financial pozostał w Hangzhou.
 

Już w po 9 latach funkcjonowania na rynku światowym Alipay wyprzedził PayPala w wyścigu po tytuł największej mobilnej platformy płatniczej na świecie. 
 

Pod koniec 2016 r. Alipay miał aż 54% udziałów w chińskim rynku płatności mobilnych – jego wartość liczyła wówczas ok. 5,5 biliona dolarów.
 

 

JAK TO DZIAŁA?

Platforma płatnicza Alipay współpracuje z ponad 65 instytucjami finansowymi, takimi jak Visa czy MasterCard. 
 

Aplikacja Alipay to przede wszystkim platforma służąca dokonywaniu płatności mobilnych, jednak oferuje ona szereg innych funkcji, takich jak:
 

  1. opłacanie rachunków kartą kredytową,

  2. zarządzanie kontami bankowymi,

  3. doładowanie telefonu komórkowego, 


 

  1. zakup biletów autobusowych i kolejowych,

  2. zamówienie posiłków lub usługi transportu pub licznego,

  3. wybór ubezpieczenia, 

  4. przechowywanie cyfrowych kopii dokumentów tożsamości. 

 

JAK PŁACIĆ PRZEZ ALIPAY?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów korzystania z serwisu Alipay jest metoda połączenia mobilnej aplikacji Alipay ze własną kartą płatniczą. Sposób ten szczególnie przydaje się podczas zakupów na chińskiej platformie handlowej Aliexpress. 
 

By skorzystać z Alipay można także podłączyć pod swoje konto kartę kredytową, która jest powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym na całym świecie. 
 

W takim przypadku jednak należy pamiętać, iż wysokość przewalutowania na dolary zależy od konkretnego banku i może okazać się być niekorzystna.


 

Korzystać można także ze złotówkowej karty debetowej – lecz ponownie, sposób ten może okazać się nieopłacalny. Najtańszą opcją dokonywania zakupów dzięki Alipay przez Polaków jest wymiana złotówek w kantorach internetowych i opłacanie zakupów w dolarach.
 

Warto także dodać, iż każde konto użytkownika na platformie Alipay może zostać połączone z aż pięcioma kartami płatniczymi.
 

Tranzakcie płatnicze  Alipay dokonywane są poprzez zweryfikowanie hasła Alipay ustawionego przez użytkownika na własnym koncie platformy. Działa ono na tej samej zasadzie, co numer PIN. 
 

 

ALIPAY W POLSCE

Obecnie na całym świecie doliczyć się można blisko 600 milionów użytkowników Alipaya. Ten chiński gigant wciąż sie rozwija i prowadzi prężną ekspansję nie tylko w krajach Azji, lecz i w Europie. 
 

 W Polsce platforma Alipay także cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przyczyną tego jest fakt, że za jej pomocą właśnie zwykle płaci się za zakupy na popularnej, chińskiej stronie internetowej Aliexpress.com. 
 

 

ALIPAY A PRZELEWY24

Przelewy24 to popularny w Polsce serwis transakcji internetowych poznańskiej Grupy DialCom24. Platforma ta działa już od 14 lat na polskim rynku transakcji online. I choć wciąż wdrażane są nowe, światowej sławy serwisy, takie jak Alipay, Przelewy 24 utrzymują swą pozycję na rynku. 
 

Ku uciesze polskich klientów właściciele sklepu internetowego Aliexpress.com postanowili wprowadzić, obok płatności Alipay, polską usługę Przelewy24, która ma służyć do opłacania zakupów internetowych. 
 

Można więc powiedzieć, iż Alipay i Przelewy24 to dwie konkurencyjne platformy. Choć Alipay to chiński gigant, Przelewy24 wcale nie pozostają w tyle – mimo mniejszego zakresu działania mają one bowiem wypracowane zaufanie wśród polskich użytkowników. 

Komentarze (1)
Mariusz Lisowski, 23 maja 2019 o 13:16

UWAGA! w razie kłopotów z dotarciem przelewu do ALIPAY,
Przelewy24 nie chce wysyłać potwierdzenia dokonania przelewu drogą elektroniczną do płatnika. Trzeba wyśłać im list z prośbą o wydeanie potwierdzenia! Po tygodniu potwierdzenie przynośi listonosz … W moim przypadku wysłali przelew na jakieś „konto techniczne” w ALIPAY i kazali kontaktować się z nimi i prosić o zwrot.