Nowy sposób potwierdzania tożsamości klienta w BNP Paribas

Nowy sposób potwierdzania tożsamości klienta w BNP Paribas

author
Patryk Byczek
27 sierpnia 2020

Bank BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym o wprowadzeniu pierwszej usługi otwartej dla bankowości dedykowanej Klientom produktów Personal Finance. Nowo wprowadzona usługa umożliwi Klientom indywidualnym znacznie szybciej potwierdzić swoją tożsamość podczas przechodzenia przez internetowy proces kredytowy. Sprawdzamy szczegóły.

Należy jednak podkreślić, że usługa będzie na początku dostępna wyłącznie w sklepach internetowych, w których BNP Paribas finansuje zakupy na kredyt. Do tej pory Klient dokonywał potwierdzenia wykonując przelew złotówkowy. Aktualnie Klient musi jedynie zalogować się do banku i wyrazić zgodę na przekazanie danych z konta. Udostępniona usługa pozwoli Klientowi na przeprowadzenie procesu zawarcia umowy kredytowej w czasie rzeczywistym.

Otwarta bankowość w BNP Paribas

Perspektywa rozwoju bankowości otwartej pojawiła się w momencie, gdy do polskiego prawa zaimplementowana unijną dyrektywę PSD2. Prowadzone w ramach otwartej bankowości projekt pozwalają na stworzenie nowych perspektyw dla Klientów zarówno banków, jak i instytucji bankowych, ponieważ:

– rozszerzają działalność banków,
– ulepszają i usprawniają procesy banków.

Wszystko to daje Klientom szansę na dostęp do dedykowanych ofert i produktów, które są o wiele bardziej dopasowane do ich potrzeb. Przykładem usługi otwartej bankowości dostępnej w ofercie BNP Paribas jest dostęp do informacji rachunku Klienta (AIS). Bank skorzystał z niej w nowym wdrożeniu, dlatego proces kredytowy został unowocześniony i uproszczony w kanałach internetowych dla Klientów indywidualnych. Dodatkowo nowość zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

W Polsce rewolucja otwartej bankowości dopiero się zaczyna. Na rynku bankowym pojawiają się pierwsze produkty oparte na usługach AIS i PIS. Proces potwierdzania tożsamości klienta, który zaproponowaliśmy w Banku BNP Paribas upraszcza procedurę potwierdzenia wiarygodności klienta (KYC), a jednocześnie daje możliwość szybkiej weryfikacji tożsamości online. Proces kredytowy nie tylko się skraca, ale także jest mniej narażony na ludzkie błędy i nieuwagę, przez co automatycznie staje się bardziej efektywny oraz bezpieczny.

– mówił cytowany w komunikacie Krzysztof Wojciechowski, Dyrektor Departamentu Nowych Modeli Biznesowych i Innowacji Personal Finance w Banku BNP Paribas.

Bank rozpatrując wniosek kredytowy Klienta musi potwierdzić jego tożsamość. Do tej pory potwierdzeniem był przelew złotówkowy, który musiał zgłosić sam Klient. Nowo wprowadzona usługa sprawia, że Klient musi posiadać wyłącznie konto osobiste w banku z dostępem do bankowości elektronicznej. Klient musi zalogować na się swoje konto i wyrazić zgodę na udostępnienie informacji w ramach otwartych interfejsów programistycznych (API). Wszelkie dane są przekazywane do Banku BNP Paribas i na ich podstawie potwierdzana jest przez Bank tożsamość Klienta. Trzeba pamietać, że potwierdzenie tożsamości jest podstawą do uruchomienia kredytu oraz finansowania zakupu Klienta przez bank na rzecz sklepu internetowego.

Bank BNP Paribas był jednym z pierwszych banków, które uzyskały zgodność z PSD2 na postawie standardu PolishAPI i pierwszym bankiem w Polsce, który umożliwił wnioskowanie o dostęp do środowiska produkcyjnego poprzez otwarte API. W planach banku jest wdrażanie kolejnych usług w ramach otwartej bankowości oparte na infrastrukturze Open Banking HUB BNP Paribas.

– mówił cytowany w komunikacie Jarosław Mastalerz Dyrektor Biura Procesów Omnichannel w Banku BNP Paribas.


BNP Paribas

BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, który powstał w wyniku połączenia BNP Paribas Banku Polska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Siedziba instytucji zlokalizowana jest w Warszawie. Skonsolidowany zysk netto BGŻ BNP Paribas wyniósł pod koniec 2017 roku 279 710 000 złotych. W drugim kwartale poprzedniego roku instytucja odnotowała zysk netto na poziomie ponad 188 600 000 złotych. W roku bieżącym, za zgodą wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, bank zmienił swoją nazwę na z BGŻ BNP Paribas na BNP Paribas Bank Polska.

Bank stawia przede wszystkim na zadowolenie Klientów, w związku z czym regularnie wprowadza do swojej oferty rozwiązania, które w każdy możliwy sposób mają poprawić relacje Klientów z bankiem. Podpis elektroniczny, raty w Play, czy wdrożenie płatności Apple Pay to niektóre udogodnienia, z których na chwilę obecną mogą korzystać osoby współpracujące z BNP Paribas.


źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/559061/bank-bnp-paribas-wykorzystuje-otwarta-bankowosc-do-potwierdzania-tozsamosci-klienta-w-nowy-sposob

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pozbądź się komornika do końca roku
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
24 listopada 2015

Pozbądź się komornika do końca roku

Menel twarzą Wymarzonego Konta
Wpisy
author
Aneta Jankowska
04 listopada 2016

Menel twarzą Wymarzonego Konta

PKO BP w Granowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 października 2019

PKO BP w Granowie

Kredyt gotówkowy „Wszystko gra”
Pod Lupą
autor wpisu
m_szydlowski
30 sierpnia 2017

Kredyt gotówkowy „Wszystko gra”

PKO BP w Grodkowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 września 2019

PKO BP w Grodkowie

BNP Paribas oddziały w Bytowie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Bytowie

Porównaj