Nowy sposób uwierzytelniania płatności w Santander Bank Polska
Santander Bank Polska jako pierwszy bank w Europie wdrożył nowy sposób uwierzytelniania płatności – 3DSecure 2.2.0. Jest to protokół umożliwiający uwierzytelnianie Klientów w czasie, kiedy wykonują oni płatności internetowe kartami płatniczymi. Santander Bank Polska wdroży to rozwiązanie, ponieważ daje ono jeszcze większe możliwości Klientom instytucji.
Wprowadzona w 2018 roku dyrektywa PSD2 zobligowała banki do wdrożenia dodatkowych mechanizmów uwierzytelniania, które dodatkowo zabezpieczałyby wszystkie usługi płatnicze. Odpowiadając na nowe przepisy, organizacje płatnicze, takie jak na przykład: Mastercard i Visa zdecydowały się na zdefiniowanie nowego standardu obsługi procesu uwierzytelniania, który funkcjonuje pod nazwą EMV 3DSecure. Obecnie standard ten w wersji 2.1 wykorzystuje się w bankach i organizacjach zajmujących się obsługą transakcji od strony sklepów internetowych.
W stosunku do standardu, który dotychczas obowiązywał na rynku, wprowadzenie protokołu EMV 3DSecure znacząco podwyższyło bezpieczeństwo obrotu, nie tylko poprzez dalsze technologiczne uszczelnienie procesu, ale również poprzez umożliwienie zastosowania algorytmów oceny ryzyka poszczególnych transakcji w czasie ich wykonywania.
– mówił cytowany w komunikacie Przemysław Dukiel z Santander Bank Polska.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Santander Bank Polska przelewy Elixir
Możliwości standardu w wersji 2.2.0
Santander Bank Polska jest pierwszym bankiem w Europie, który postanowił wdrożyć standard 3DSecure 2.2.0, który umożliwi obsługę nowych potrzeb Klientów. Jednym z ciekawszych rozwiązań nowo wprowadzonej wersji jest na przykład funkcja decoupled authentication, która odpowiada za uwierzytelnianie zakupu niezwiązanego z procesem.
W tym rozwiązaniu nie będzie konieczna interakcja z klientem podczas dokonywania transakcji w serwisie, który ją inicjuje. Może to być przydatne w przypadku potwierdzania transakcji, które są inicjowane przez beneficjenta płatności. Dzięki temu klient może opłacić np. rachunek za prąd, otrzymując jedynie prośbę o uwierzytelnienie transakcji, którą potwierdzi używając aplikacji mobilnej Santander mobile, a zapłata rachunku odbędzie się niejako automatycznie.
– mówił dalej Przemysław Dukiel.
Kolejną wartościową, innowacyjną funkcją wersji 2.2.0 jest delegated authentication. W przyszłości funkcja pozwoli na to, żeby podwójne uwierzytelnianie Klienta podczas płatności nie było konieczne. Oznacza to, że jeżeli dane sklep internetowy zapewni odpowiednie bezpieczeństwo, używając metod silnego uwierzytelnienia, ponowne potwierdzenie przez wydawcę karty nie będzie już konieczne.
Nowa wersja protokołu wpłynie również na to, że Klienci będą posiadali możliwość tworzenia listy podmiotów, dla których nie będzie stosowane silne uwierzytelnianie podczas wykonywania transakcji. Do tej pory taka sytuacja miała miejsce podczas wykonywania przelewów bankowych, natomiast teraz rozwiązanie to będzie również dostępne w odniesieniu do kart płatniczych.
Od 31 grudnia tego roku zmieni się nieco sposób płatności w internecie. Wymóg silnego uwierzytelnienia konsumenta (SCA) oznacza, że banki mogą prosić nas o dodatkowe informacje, by autoryzować transakcję. Jest to kolejna warstwa zabezpieczeń, która sprawia, że zakupy online są bezpieczne. Wdrożenie EMV 3D Secure w najnowszej wersji 2.2.0 przez Santander Bank Polska już teraz pozwoli mu sprawdzić doświadczenia konsumentów i dostosować narzędzia tak, aby znaleźć rozwiązania najwygodniejsze dla posiadaczy kart na długo przed tym, gdy silne uwierzytelnienie konsumenta zacznie obowiązywać.
– mówił cytowany w komunikacie Jakub Grzechnik, dyrektor ds. rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, Visa.
Santander Bank Polska
Santander Bank Polska jest bankiem uniwersalnym z siedzibą zlokalizowaną w Warszawie. Obecnie jest drugim największym bankiem w Polsce pod względem aktywów i liczby posiadanych placówek. Pod koniec 2018 roku aktywa SBP wynosiły ponad 206 000 000 000 złotych. Bank obsługiwał aż 611 placówek, w których pracowało 611 pracowników. Prezesem instytucji jest Michał Gajewski.
Santander Bank Polska przejął działalność Banku Zachodniego WBK. Ten powstał w wyniku połączenia Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym w 2001 roku. Od 2011 roku należał do hiszpańskiej grupy Santander.
W listopadzie 2018 roku SBP przejął również wydzieloną część Deutsche Bank Polska. W związku z tym Santander Bank Polska zyskał blisko 400 000 nowych Klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych.
źródło: https://media.santander.pl/pr/543216/santander-bank-polska-jako-pierwszy-w-europie-wdrozyl-nowy-sposob-uwierzytelniania-platnosci-3dsecure-2-2-0
Dodaj komentarz